Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 18:35   #1
Car chase - Potjere i jurnjave automobilima

Car chase - Potere i jurnjave automobilima



Sva današnja nauka i tehnika nije dovoljna da bi se na filmskom platnu nadmašila automobilistička jurnjava iz Bullitta snimljenog daleke 1968...
Prije točno 30 godina Steve McQueen je pokušao letjeti San Franciscom u Mustangu. Bilo je to, naravno, u nezaboravnom "Bullittu", jednom od kult filmova prerano preminulog glumca. McQueen igra Franka Bullitta, policajca koji je dobio zadatak 48 sati čuvati svjedoka. No, svjedok je dobio metak i Bullitt, unatoč zabrani, kreće za ubojicama. Otkriva zavjeru i obavlja svoj zadatak u pomalo konfuznoj priči. No, ono po čemu ćemo ovaj film pamtiti je deset minutna jurnjava ulicama Frisca, točnije 9 minuta i 42 sekunde koliko su se jurili Bullittov Mustang 390 iz 68. i negativčev Dodge Charger 440 RT iz iste godine.
Prema mnogima poznavaocima filmova, ali i automobila, to je najbolja filmska jurnjava svih vremena. U tih deset minuta koje su se snimale dva tjedna, s automobilima na gradskim cestama napravljeno je apsolutno sve što ste željeli vidjeti. U posljednja tri desetljeća snimljene su mnogobrojne jurnjave u raznim žanrovima sa svim mogućim automobilima i vozilima. No, "Bullitt" ostaje nenadmašen.
Steve McQueen je bio u glavnoj ulozi, ali ništa manje glavne uloge imali su Mustang i Dodge. Točnije po dva od svakog tipa, jer jedan automobil ne bi izdržao sve ono što je scenografija za njega predvidjela. Mehaničar Max Balchowsky pojačao je automobile da barem pokušaju preživjeti. Automobili su bili pojačani s Koni amortizerima jer su se u knjizi snimanja predviđali letovi i preko 30 metara. Na motorima se nije radilo jer oba V8 motora u 7000 ccm imaju obilje konja. Točnije, Dodge 375, Mustang 325. Zato je prilikom testa Dodge ostavio Bullittov automobil bez ikakvog problema. No, u zavojima je Mustang bio sjajan, pa je pretpostavka o izjednačenosti bila tu.



Treći (peti) auto u priči bio je temeljito preuređen Chevrolet Corvette koji je poslužio (poluludom) kamermanu. Ševac nije imao gotovo ništa karoserije na sebi a kamerman je sjedio deset centimetara od zemlje i često pri oko 160 km/h jurnjavi snimao akciju.
Suprotno vašem uvjerenju, McQueen nije previše vozio. Trebao je, i bilo je planirano da veći dio posla obavi slavni glumac koji je između ostalog bio poznat po vratolomijama privatnim i filmskim (24 sata Le Mansa), ali od ove se ideje ubrzo odustalo. Naime, Steve je pri jednom od prvih kadrova prebrzo ušao u zavoj, izletio, ubacio u rikverc i krenuo natrag ostavivši pola kile guma na cesti. Scena je ostala u filmu, ali Mustang je prilikom izlijetanja zamalo zakačio kamermana pa se odlučilo da volan preuzme pravi kaskader i to Bud Ekins. Za volanom Chargera bio je Bill Hickman koji je ujedno i glumio jednu od manjih uloga.
Hickman je tada bio jedan od najboljih auto kaskadera u SAD, ali i njemu se znalo dogoditi da pogriješi. U jednom od zavoja je izletio i uletio u parkirani auto te razbio kameru na Dodgu. No, srećom, film je spašen je i to je jedna od poznatijih scena iz jurnjave.
"Bio sam siguran da će jurnjava po ulicama, uz žive objekte, biti vrlo atraktivna" - rekao je tada McQueen u intervjuu "Motor Trendu".



Snimanje jurnjave počelo je na Uskrs 1968. i trajalo je čitava dva tjedna. Bilo je planirano da dotakne i Golden Gate, ali gradske vlasti nisu dale dozvolu. Problem je bio i u ljudstvu jer nije bilo dovoljno policije da bi pomoglo. Promet su koordinirala dva policajca na Harleyima što je bilo daleko premalo. Tako se događalo da se sa snimanjem uđe u pravi promet.
"Ljudi nisu imali pojma što se oko njih događa. Bilo je to pomalo zastrašujuće" - prisjeća se Ekin.
Jurnjava se odvijala pri prosjeku od oko 150 i ubrzo su automobili morali platiti danak. Pri slavnom spustu po ulici Taylor, Mustang se doslovno raspao. Pri svakom skoku nešto je otpalo, a pri zaustavljanju vrata su doslovno nestala. No, ono što je snimljeno, naročito s kamerama na samim automobilima, i dan danas zna podignuti koji želudac...
Finalna scena bila je vrhunac jer je Mustang trebao izgurati Chargera s ceste direktno u benzinsku stanicu i... znate što već slijedi. Da bi se to postiglo, u Dodge su stavljene dvije lutke, a za Mustang je vezan s žicom koja je otpuštena u punoj brzini. Asistent kaskadera je žicu otpustio u krivi trenutak i Dodge je potpuno promašio stanicu, no, momak koji je bio zadužen za dići stanicu u zrak ipak je povukao svoju žicu i eksplozija se dogodila kako je planirano. Tako je scena ipak uspjela.



Bilo je još promašaja, koje pomniji gledatelji lako primjete. Charger je izgubio čak 6 (šest) radkapa, a jedna te ista zelena VW buba prestignuta je također šest puta. Bijeli Pontiac Firebird također se pojavljuje nekoliko puta previše. U deset minuta možete prebrojati stotinu prebacivanja u višu brzinu, ali samo jedno jedino u nižu...
Što se dogodilo s automobilima koji su postali legende. Jedan Charger je dignut u zrak, a jedan je jednostavno nestao. Što se Mustanga tiče, jedan je prodan sekretarici iz Warner Brothersa za 1000 dolara. Nije poznato kako je završio. No, jedan Mustang je još živ i vlasnik (želi ostati anoniman) i dan danas se vozi u njemu po ulicama predivnog San Francisca.
Tako ako u Friscu iznajmljujete rent-a-car, neka to ne bude Dodge Charger iz 68. jer biste vrlo lako u ogledalu mogli spaziti...



Car chase - Wikipedia
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.

Zadnje uređivanje Jacob J. Harper : 27.05.2010. at 18:58.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 18:37   #2
Uz rame "Bullittu"
Evo još deset filmova s ostvarenjima koje su odigrali metalni glumci:








- Zelim svima prijatne trenutke na temi, dobru zabavu kroz raspravu i komentarisanje filmova sa automobilskim jurnjavama/poterama. Uzivajte !
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.

Zadnje uređivanje Jacob J. Harper : 27.05.2010. at 19:01.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 18:52   #3
Bas sam juce posle duzeg vremena pogledao Ronin (1998) i zaista ima nekoliko bas dobrih jurnjava auotomobilima bas je pravo uzivanje gledati film samo zbog toga a inace je film odlican bez sumnje.

Gledao sam puno filmova sa poterama/jurnjavama automobilima od kojih bi izdvojio sledece: Gone in 60 Seconds (1974), The Driver (1978), The Italian Job (1969), Vanishing Point (1971)... ali o njima kao i jos nekima drugom prilikom za sada toliko od mene.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 19:21   #4


Ryan O'Neill je u ovom filmu klasika - baš bih ga mogao i pogledati opet (hvala na podsjećanju, Jake)

Dodatak...

Executive Target (1997)



Car Chase #1 From The Movie "Executive Target"

...u obliku jedne preporuke - film ima zamalo 70% radnje u obliku jurnjava sa automobilima na dobri, stari, klasični način.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 19:44   #5
Bullit je .
Dodao bih još i Drivera.
Ali moj favorit je Dukes of Hazard.
Pravi redneck film,red vožnje,red tučnjave,red zajebancije,glazbena podloga Lynard Skinard Band,ZZ Top,AC/DC....Film po mome gustu.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:19   #6
@Jacob J. Harper

Sto se mora, nije tesko - cak ni La Familii. A mora se priznati sljedece: zanimljivo, informativno, elaborirano, vraski zabavno i nadasve konstruktivno - sve pohvale za temu.

slika

Bullit.

Vanishing Point

Smokey and the Bandit

Quote:
The movie that made Burt Reynolds one of the biggest stars in Hollywood in the late 70's and helped Pontiac sell a ton of Black Trans Ams with fire breathing chickens on the hood. Reynolds stars as "The Bandit" running block in the Trans Am for a truckload of bootlegged Coors beer leading to the destruction of dozens of cop cars spanning from Texas to Georgia.
Kao klinac ga obozavah, i dan-danas je tako.

Top 25 movie car chases

10 Best Car Chases in Movie History

Zadnje uređivanje Deckard : 10.12.2012. at 10:21.
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:24   #7
Smile

Jel se računa jurnjava iz Zemeckisova Roger Rabbita?
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:27   #8
Dvoboj me prikovao uz naslon. Vrlo jednostavan, a izuzetno efektan film.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:38   #9
Negdje sam citao da se Najboljom potjerom (bice po nekom casopisu) smatra ona u Francuskoj vezi, a meni bila 'nako

Bullit i Duel za potjere i za filmove

Jacobe, super tema ali mogla se anketa napravit. Bilo bi zanimljivije

:cangrizavac:
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:38   #10
meni se bullit ne sviđa jer osim te famozne jurnjave i nema bog zna što za ponudit

inače vanishing point i legendarni bijeli challenger, jedna od mojih prvih ljubavi
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 21:11   #11
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
meni se bullit ne sviđa jer osim te famozne jurnjave i nema bog zna što za ponudit

inače vanishing point i legendarni bijeli challenger, jedna od mojih prvih ljubavi
potpis!
dodajem i Hillovog "The Driver", jebiga slab sam na Hilla (iapk je on snimil najbolji film svih vremena)!

p.s. Zar ste toliki ovisnici o anketama (koje su ionak bes ikakvog smisla)!? Baš pohvala za otvaranje teme i to bez ankete i nepotrebnih bvesmislica, samo bitno
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 21:22   #12
Gledam malo te liste potjera (Jake, stvarno dobra tema) i nekako su mi sve ziheraški napravljene. Još malo podsjetnika na one kojih nema na popisima.

Jade - Car Chase Scene
Cobra - Car Chase Scene
Striking Distance - Car Chase Scene
Le Marginal - Car Chase Scene
McQ - Car Chase Scene
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 21:32   #13
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
inače vanishing point i legendarni bijeli challenger, jedna od mojih prvih ljubavi
E jebi ga, nisam gledao ni jednoga ni drugoga

Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
p.s. Zar ste toliki ovisnici o anketama (koje su ionak bes ikakvog smisla)!? Baš pohvala za otvaranje teme i to bez ankete i nepotrebnih bvesmislica, samo bitno
Ankete bas i nemaju nekog smisla, al ova za potjeru me interesira, cisto da vidim oce li forumasi svrgnuti mit o Francuskoj vezi kao najboljoj potjeri
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:12   #14
Sve od reda izvrsni filmovi. Moji favoriti su definitivno Duel i Bullit. Potjera iz Francuske veze je malo siri pojam od tipicne auto potjere, ali takodjer odlicna. Vanishing point, iako kao cjelina ne tako dobar, takodjer ima sjajnih trenutaka.

Mislim da na listu treba staviti i Blues Brothers - onaj krkljanac sa kraja ce tesko biti nadmasiti. A i Sugarland Express, koji je Spielberg snimio nakon Duela, takodjer ima dobrih scena.

Inace, ima dobrih auto potjera i u filmovima koje obicno ne vezujemo uz ovaj zanr - moj favorit je jurnjava u finalu prvog Terminatora koja je, pogotovo ako se zna s kojim je skromnim budzetom sniman taj film, cisto savrsenstvo.

Padaju mi na pamet jos i Rebel Without a Cause i American Graffiti.

A od filmova koji nisu usko vezani uz jurnjave, ali imaju veze sa vozilima definitivno jos dva: Carpenterova Christine, te Nadnica za strah.
xax233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:20   #15
"Nadnica" ima veze s vožnjom (prijevozom) ali nema nikakve s ovom temom!
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:35   #16
Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
"Nadnica" ima veze s vožnjom (prijevozom) ali nema nikakve s ovom temom!
Ako si procitao moj post, vidio si da sam upravo to i napisao...

Razlog zasto sam ipak spomenuo Nadnicu je taj sto - ako malo bolje pogledas taj film - postoji sloj price koji govori o rivalitetu izmedju dvije ekipe koje prevoze nitroglicerin. Ovdje nije rijec o klasicnoj jurnjavi, vec njegovom gotovo inverzno postavljenom konceptu, ali koje i dalje ima element kompeticije izmedju dva tima. Ucinilo mi se to zanimljivim za spomenuti, ali bas za one koji ce reagirati poput tebe, i ne vole sagledavati stvari iz sire perspektive, na vrijeme sam se ogradio.
xax233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:44   #17
Quote:
xax233 kaže: Pogledaj post
Ako si procitao moj post, vidio si da sam upravo to i napisao...

Razlog zasto sam ipak spomenuo Nadnicu je taj sto - ako malo bolje pogledas taj film - postoji sloj price koji govori o rivalitetu izmedju dvije ekipe koje prevoze nitroglicerin. Ovdje nije rijec o klasicnoj jurnjavi, vec njegovom gotovo inverzno postavljenom konceptu, ali koje i dalje ima element kompeticije izmedju dva tima. Ucinilo mi se to zanimljivim za spomenuti, ali bas za one koji ce reagirati poput tebe, i ne vole sagledavati stvari iz sire perspektive, na vrijeme sam se ogradio.
upravo iz razloga kaj se u Nadnici dela o dvije suprostavljene strane i natjecanju ona ne spada u ovu temu........
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:54   #18
Svaka čast na temi, ali originalnoj temi koja je kopirana tako da očekujem izvor Jacobe. Najlakše ja tako otvarat.

Inače, Duel.
Duhpravde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:55   #19
Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
upravo iz razloga kaj se u Nadnici dela o dvije suprostavljene strane i natjecanju ona ne spada u ovu temu........
Da ne spada striktno u ovu temu slazem se (vec po treci puta), ali sigurno ne iz ovih razloga koje si napisao. Dvije suprotstavljene strane i kompeticiju imas u dosta navedenih filmova (npr. Duel i Vanishing point). A pada mi na pamet i Cannonball! koji oko ova dva elementa gradi kompletan film, a definitivno je rijec o filmu potjere.
xax233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:14   #20
Quote:
xax233 kaže: Pogledaj post
Da ne spada striktno u ovu temu slazem se (vec po treci puta), ali sigurno ne iz ovih razloga koje si napisao. Dvije suprotstavljene strane i kompeticiju imas u dosta navedenih filmova (npr. Duel i Vanishing point). A pada mi na pamet i Cannonball! koji oko ova dva elementa gradi kompletan film, a definitivno je rijec o filmu potjere.
"Van" nema veze s natjecanjem (odbijanje autoriteta i neimanje volje za životom u takvom svijetu, kritika sistema), a koliko znam ni "Duel" (psihopat koji traži žrtvu)!
I baš se pitam gdje ti je bil taj "širi pogled" kad si gledal "Van.."!?
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.