Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2013., 21:34   #1
dodatna zarada proizvodnjom kupusa

Dakle da de ne duzim imam zemljiste 4000m2 koje se ne radi vec 10godina i razmisljam da ulozim u sustav za navodnjavanje i proizvodim kupus kao dodatni izvor zarade.

Pocetna racunica kaze za da 30k kuna mogu pokrit investiciju za prvu godinu koja ukljucuje komplet motor/okiten/prskalice kao i gajbe za uzgoj svog rasada te sve tekuce troskove prve godine uzgoja. Voda je blizu i obilna tako da mogu zalijevat koliko me volja.

Proizvodio bi u Sinjskom polju i pokusao prodat kupus na TTS-u u splitu a sto nemogu tamo dati na otkup konzumu.

Bilo kakva iskustva, misljenja i savjeti su dobrodosli. Kako o urodu (navodno 40-50t/hektaru?) talo i o povratu investicije etc etc

Najveci mi je problem nestabilnost otkupne cijene, nemam pojma sto tu ocekivati.
Takoder malo sam nesiguran kako ce ulazak u EU djelovat na cijene povrca.

Eto toliko
cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 08:09   #2
Moli onog gore da bude suša, ako imaš navodnjavanje i otkup!
Imam kolegu koji ima preko 20ha kupusa, i kaže da nikada nije bilo bolje nego 2012ta za njega.
Suša uništila dosta, ali imao je navodnjavanje pa se sa onim što je proizveo isplatio i još dodatno zaradio puno više nego dvije i tri godine prije.

Kako bi rekli stari: Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 09:04   #3
Bratić sadi kupus , 2011 poslije kiše puno mu je glavica popucalo , bitno ih je prije posjeći - problem mu je napravio otkupljivač koji nije na vrijeme kupus odvezao a bratić ga držao na njivi .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 10:44   #4
cita, prije nego se upustite u posao treba računati. početni ulog je prema vašem izračunu nekih 30k kuna. uzmimo minimalni prinos po ha, 40 tona. međutim, vi imate tek 4000 kvadrata sa kojih bi dobili prinos od nekih 16 tona.

uspijete li prodati kupus na tržnici po cijeni od 2 do 3 kune po kg, tada ćete uprihoditi između 32.000 i 48.000 kuna. prodate li kupus konzumu, nisma siguran da će vam isti platiti više od kune po kilogramu. a novac ćete čekati minimalno 6 mjeseci...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 11:30   #5
Jasno mi je to da. Kada bi povratio novac u jednoj godini ja bi bio jako sretam jer 2/3 pocetne investicije mi idu na ulog u navodnjavanje, gajbe etcetc sto bi koristio i narednih godina.
cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 23:42   #6
Imaš ti rasad?
Jesi se opredijelio kakav ćeš točno kupus proizvoditi?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.