Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2004., 00:39   #1
Grejp & lijekovi

Negdje sam pročitao da grejp onemogućava djelovanje nekih lijekova, kao npr. lijekovi za srčane bolesti, protiv visokog tlaka,antihistamini i dr.
Stoji li ova tvrdnja i što to u grejpu djeluje protiv ovih lijekova?
Thnx
Laganini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 21:24   #2
Re: Grejp & lijekovi

Quote:
Laganini kaže:
Negdje sam pročitao da grejp onemogućava djelovanje nekih lijekova, kao npr. lijekovi za srčane bolesti, protiv visokog tlaka,antihistamini i dr.
Stoji li ova tvrdnja i što to u grejpu djeluje protiv ovih lijekova?
Thnx
interesantno. a ja sam cuo da organizam bolje absorbuje ljekove ako zu uzeti sa grejpom...ili je to mozda samo sa aspirinom?
DJS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 19:56   #3
Znam da se Histazol, jedan antihistaminik kojeg cini mi se vise niti nema, nije smio uzimati zajedno sa grejpom jer su se stvarali neki gadni metaboliti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 12:16   #4
Re: Grejp & lijekovi

Quote:
Laganini kaže:
Negdje sam pročitao da grejp onemogućava djelovanje nekih lijekova, kao npr. lijekovi za srčane bolesti, protiv visokog tlaka,antihistamini i dr.
Stoji li ova tvrdnja i što to u grejpu djeluje protiv ovih lijekova?
Thnx
zbog nekih bioflavonoida kojih ima samo u njemu.grejp povecava 4 puta apsorciju antihistaminika,tako da tableta popijena s grejp sokom je kao 4 tablete s casom vode.

Lijekovi za srce i tlak ne uzimati u kombinaciji s zitaricama,zbog vlakana,smanjuje se djelotvornost lijeka.

jetru i sjemenke tikve ne uzimati s antibioticima,znatno mu se smanjuje djelovanje.

Suhomesnate proiz.,bob,crveno vino nikako s lijekovima za crijevne infekcije i depresiju,podize nivo tlaka,opasno za srcane bolesnike.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 23:42   #5
kaj ne pise to na lijekovima?
ja locem nekakav bijotik i pise mi kolko treba lufta proc izmedju tablete i jogurta..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 20:29   #6
Vrlo zanimljiva tema. Zanima me s čim je onda najbolje uzimati tablete. Evo konkretno me zanimaju tablete koje se koriste u liječenju gripa i prehlada i ostalih sličnih stvari.
Sheky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 13:35   #7
Quote:
Sheky kaže:
Vrlo zanimljiva tema. Zanima me s čim je onda najbolje uzimati tablete. Evo konkretno me zanimaju tablete koje se koriste u liječenju gripa i prehlada i ostalih sličnih stvari.

Najjednostavnije i najpametnije je pažljivo pročitati uputu koja se nalazi u kutiji zajedno s lijekom.
Naime, svaki lijek ima vlastita farmakokinetska svojstva, i zato je važno točno pratiti upute za uzimanje.
Npr. za vecinu lijekova se preporučuje uzimanje jedan sat prije ili dva sata poslije jela (za svaki slučaj, da ne bi slučajno hrana utjecala na apsorpciju lijeka).
Ukoliko su pak provedena klinička ispitivanja i ukoliko se utvrdilo da hrana nema utjecaja na preuzimanje lijeka iz stijenke crijeva u krv, tada u uputi može pisati da se taj lijek može uzimati neovisno o jelu.

Što se tiče soka grejpfruta, za njega je poznato da utječe na apsorpciju mnogih lijekova, i u većini slučajeva tako da je onemogućuje i stoga se manja količina lijeka nađe u krvi.
Zbog toga poznatog djelovanja grejpa, danas se kod svakog novog lijeka ispituje ta interakcija.
__________________
Far away there in the sunshine are my highest aspirations
sweetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:06   #8
Quote:
Najjednostavnije i najpametnije je pažljivo pročitati uputu koja se nalazi u kutiji zajedno s lijekom.
pa i ne pise uvijek na svakom lijeku sve popratno sto se moze/nemora dogoditi.

Npr.sumece C vitamina,obicne vulgaris,pokazuju lazno pozitivan nalaz na glukozu...to i ne pise na kutijici.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:13   #9
Quote:
Samantha kaže:

Npr.sumece C vitamina,obicne vulgaris,pokazuju lazno pozitivan nalaz na glukozu...to i ne pise na kutijici.
ne, koliko ja znam, visoka koncentracija C vitamina u urinu (a za to je dovoljno pojesti dvije svjeze paprike) daje LAZNO NEGATIVAN nalaz na glukozu (ako se provjerava test-trakama)

glukoza je u krvi uvijek pozitivna, moze biti povisena, ali razlog tomu je obicno poremecen metabolizam (ne mora biti "pravi" dijabetes)... tad se rade testovi opterecenja i druge, jos sofisticiranije pretrage
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:16   #10
jel ovo za depresiju i alkohol 100% tocno?
ja sam na nekom americkom forumu (mozda je to razlog vrste odgovora ) di pisu da uz antidepresiv povremeno (povremeno definiraju jendom u dvi sedmice) popiju pivo ili nesto slicno
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:25   #11
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ne, koliko ja znam, visoka koncentracija C vitamina u urinu (a za to je dovoljno pojesti dvije svjeze paprike) daje LAZNO NEGATIVAN nalaz na glukozu (ako se provjerava test-trakama)

da,nisam napisala do kraja misao...odnosi se na urin.

a nisam znala da je to povezano s C vitaminom(uzetim na bilo koji nacin),procitala sam samo za sumece.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 12:51   #12
Da li grejp povecava ili smanjuje absorpciju vitamina u organizam?
Grejp posjeduje pektin koji sprecava absorpciju masti u crijevima,a za vitamine neznam.
Fanehowler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.