Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2012., 15:14   #121
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
jesam, i dalje najavljujem... nije da se te stvari događaju po nekom voznom redu... uz prave okolnosti će se dogoditi...

već ima indicija za takvo nešto... kad su bili prosvjedi po europi zbog krize, napadane su i uništavane crkve... tema prosvjeda je bila čisto ekonomska, ali se po tome vidi da ima anticrkvenog naboja koji izbija...
Je, uz prave okolnosti ja bih nokautirao oba brata Kličko lijevom rukom. Yawn...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:21   #122
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Po mom mišljenju ateizam je glorifikacije individue. Počelo je nizozemskom revolucijom i još nije završilo. U modernom svijetu pojedinac je Bog. Njemu se obraćaju mediji, industrija, škola......... Njemu se daju prava, njega se tetoši i viče troši, troši, troši jer samo kroz potrošnju se možeš opredmetiti. Govori se o njegovoj slobodi, o pravu na vlastito mišljenje o preziranju svakog grupnog, kolektivnog, masovnog djelovanja, jer, zamislite, masa je "glupa".
Bogovi, a pogotovo kršćanski se mora prilagoditi pojedincu ili će se pretvoriti u forumu.
Mislim da nije tako. Pa upravo porastom ateizma su počeli kolektivistički pokreti i ideologije: fašizam, socijalizam, komunizam...

Osim toga, kome bi se obraćala industrija? Kolektivu? Kako?

Itekako postoji kolektivni duh, pojavile su se organizirane nacije, rasizmi, nacionalizmi i sve druge kolektivne pošasti.

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Međutim pojedinac je zajeban. On, za razliku od kolektiva, stalno traži neku promjenu, nešto novo, nikada mu nije dosta, jer, u ovoj ranoj fazi industrijskog društva, tako novostečene slobode i prava, mogućnosti još uvijek nisu do kraja ispitane i pojedinac samo isprobava mišiće.
Ako je on danas Bog, a jest, tada ne može postojati drugih Bogova osim njega.
Nije pojedinac Bog. Bog želi da mu se ljudi mole, da ga ljudi obožavaju. Ljudi se ne mole jedni drugima...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:32   #123
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
E vidiš, religijski ključ nije nimalo slučajan kako se tebi čini, religijski ključ je ključan faktor. Religijski ključ je recimo u Bosni iznjedrio novu naciju, makar će se Bošnjaci kleti kako su tu od stoljeća sedmog...

...

Varaš se, mnogi vjerojatno samo čekaju poziv, i eto ti krvi do koljena.
ako aludiraš da su bošnjaci nastali u ovom ratu ili neposredno prije, to nije istina... njihov proces homogenizacije je započeo u isto vrijeme kad i njihovih susjeda u 19. st., a dovršio se 60tih godina prošlog stoljeća... oni su kao dovršena nacija ušli u rat...

ozbiljno?

di su ti katolički bojovnici, ti križari, kako ne znam za njih?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:38   #124
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Je, uz prave okolnosti ja bih nokautirao oba brata Kličko lijevom rukom. Yawn...
uz prave okolnosti, kad ostaneš bez argumenata, ti trolaš, ez južual...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:47   #125
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
uz prave okolnosti, kad ostaneš bez argumenata, ti trolaš, ez južual...
Zašto je njegov argument "uz prave okolnosti" išta manje glup od tvog argumenta "uz prave okolnosti"? Nevidim da si ti išta pametno napisao uz to, tako da valjda i ti trolaš.
Šum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:48   #126
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Mislim da nije tako. Pa upravo porastom ateizma su počeli kolektivistički pokreti i ideologije: fašizam, socijalizam, komunizam...

Osim toga, kome bi se obraćala industrija? Kolektivu? Kako?

Itekako postoji kolektivni duh, pojavile su se organizirane nacije, rasizmi, nacionalizmi i sve druge kolektivne pošasti.
Ne slažem se. Kolektivistički pokreti nisu posljedica ateizma. Njihov uzrok je puno dublji i složeniji.
Ateizam ne "raste", već čovjek dobiva "pravo" da ne vjeruje u Boga. A imati "pravo" ne vjerovanja u Boga, i da ti društvo to tolerira, te stavlja u poziciju "al pari" s Bogom, ili, prolaskom određenog vremenskog razdoblja, uvjerenja da, osim tebe, neki drugi "Bog" i ne postoji. Žižekov "drugi" više ne stanuje ovdje.
Inače nevjerovati u Boga u srednjem vijeku značilo je za tadašnje društvo isto kao da danas kažeš da ne vjeruješ da znanost može objasniti svijet.


Quote:
Nije pojedinac Bog. Bog želi da mu se ljudi mole, da ga ljudi obožavaju. Ljudi se ne mole jedni drugima...
Preneseno značenje.
Htio sam naglasiti individualnost.
Inače, ovo gore što sam boldirao, zar to ne želi pojedinac?
Pripisati Bogu želju znači shvaćati Boga kao biće.
A Bog nije biće.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:53   #127
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
di su ti katolički bojovnici, ti križari, kako ne znam za njih?
Ne znaš zato jer ne znaš gledati, već dugo oni masovno tamane muslimane, i ne samo muslimane, tamane oni sve po redu...



Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
...
Međutim pojedinac je zajeban. On, za razliku od kolektiva, stalno traži neku promjenu, nešto novo, nikada mu nije dosta, jer, u ovoj ranoj fazi industrijskog društva, tako novostečene slobode i prava, mogućnosti još uvijek nisu do kraja ispitane i pojedinac samo isprobava mišiće...
Neki kažu da smo u postindustrijskom dobu (nas je uveo HDZ-e, jel'te ), a kod tebe vidim 'rana faza industrijskog društva'?

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Inače nevjerovati u Boga u srednjem vijeku značilo je za tadašnje društvo isto kao da danas kažeš da ne vjeruješ da znanost može objasniti svijet.
Je, samo ti radi toga danas neće nitko ni vlas s glave skinuti, možda eventualno koji posprdni smješak nadobudnog zaljubljenika u znanost...

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
A Bog nije biće.
Nego šta je Bog? Ako je sve, onda je i biće...
__________________
Padaj silo i nepravdo!

Zadnje uređivanje F. Chief : 20.03.2012. at 16:02.
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:25   #128
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kritičko razmišljanje i vjera su u suprotnosti.
napisah lijepi post i mreža crkne... sad ispočetka...

što je s kritičkim razmišljanjem o kritičkom razmišljanju?

vi ateisti mislite da ste bolji od vjernika, a niste, gori ste... vama se serviraju ko na pladnju kojekakve informacije koje ne provjeravate, i to za vas predstavlja "kritičko razmišljanje"...

kad budete provjeravali to što vam se tura u glave, onda će biti nešto od vas... ovako ste samo zavedeno stado...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:29   #129
Quote:
Šum kaže: Pogledaj post
Zašto je njegov argument "uz prave okolnosti" išta manje glup od tvog argumenta "uz prave okolnosti"? Nevidim da si ti išta pametno napisao uz to, tako da valjda i ti trolaš.
zato jer uz moje okolnosti stoje argumenti, a uz njegove ne stoji ništa...

http://www.patheos.com/blogs/deacons...rome-violence/
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:39   #130
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zato jer uz moje okolnosti stoje argumenti, a uz njegove ne stoji ništa...

http://www.patheos.com/blogs/deacons...rome-violence/
Dan najvećeg nasilja na ulicama Rima zadnjih desetljeća, razbijaju se banke, dućani, pale auti... Ali pošto je napadnuta i jedna crkva, to je nasilje protiv katolika...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:52   #131
Bloody murder! Go kill someone.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zato jer uz moje okolnosti stoje argumenti, a uz njegove ne stoji ništa...

http://www.patheos.com/blogs/deacons...rome-violence/
Ova slika je nekim kršćanima draga.



Ako tako postupaju u Rimu... Tko je sljedeći? Sveti Florijan? Genocid masovnih razmjera protiv Katolika je započeo.... Bastine proročanske riječi se počinju ostvarivati. (lol)
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 17:53   #132
Zamjetan je zaokret u poimanju ateizma na ovom podforumu u zadnje vrijeme, što vidim u ovim novim temama i novim diskutantima. Naime, ateizam se sve više smatra nekom ideologijom, da ne kažem religijom, još jednom od dogmatsikih doktrina čijih se propisanih odrednica ljudi pridržavaju i po tom modelu oblikuju život. Možda o tome netko ne razmišlja po ovoj definiciji, ali sigurno implicira taj stav, koji je apsurdan. To što sam ja, ili netko drugi, ateist, govori o meni samo to da - ne vjerujem u postojanje Boga. Ne govori jesam li visok, zgodan, inteligentan, skeptik, ljevičar, obrazovan, studiram Dawkinsa itd.
Mogu biti glup, zatucan, primitivan, imat crno i pod nokta, bez zubiju.......
Hoću reći, za one koji nisu uhvatit poantu, to što je netko ateist ne implicira postojanje točno određenih osobina ličnosti i intelektualnih sposobnosti ili specifične etičke(moralne) stavove, upravo zato što ateizam nije dogmatska doktrina niti ideologija, već jedino stav prema postojanju Boga, i taj stav ne sadrži nikakve informacije o osobi osim samog stava o postojanju Boga. Isto se ne može reći za npr. kršćanina, jer on, kao pripadnik organizirane religije koja ima svoje norme i pravila, govori dosta toga od sebi izjavom da je kršćanin.

Iz ovog razloga, logički je nepošteno u istom diskursu( i u ovom kontekstu) staviti u opoziciju ateizam i neku organiziranu religiju.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:02   #133
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Zamjetan je zaokret u poimanju ateizma na ovom podforumu u zadnje vrijeme, što vidim u ovim novim temama i novim diskutantima. Naime, ateizam se sve više smatra nekom ideologijom, da ne kažem religijom, još jednom od dogmatsikih doktrina čijih se propisanih odrednica ljudi pridržavaju i po tom modelu oblikuju život. Možda o tome netko ne razmišlja po ovoj definiciji, ali sigurno implicira taj stav, koji je apsurdan. To što sam ja, ili netko drugi, ateist, govori o meni samo to da - ne vjerujem u postojanje Boga. Ne govori jesam li visok, zgodan, inteligentan, skeptik, ljevičar, obrazovan, studiram Dawkinsa itd.
Mogu biti glup, zatucan, primitivan, imat crno i pod nokta, bez zubiju.......
Hoću reći, za one koji nisu uhvatit poantu, to što je netko ateist ne implicira postojanje točno određenih osobina ličnosti i intelektualnih sposobnosti ili specifične etičke(moralne) stavove, upravo zato što ateizam nije dogmatska doktrina niti ideologija, već jedino stav prema postojanju Boga, i taj stav ne sadrži nikakve informacije o osobi osim samog stava o postojanju Boga. Isto se ne može reći za npr. kršćanina, jer on, kao pripadnik organizirane religije koja ima svoje norme i pravila, govori dosta toga od sebi izjavom da je kršćanin.

Iz ovog razloga, logički je nepošteno u istom diskursu( i u ovom kontekstu) staviti u opoziciju ateizam i neku organiziranu religiju.
meni većina ateista na ovom pdfu izgledaju kao da su na isti kalup, nema razlike... to je zato jer "kritički razmišljaju" na isti način, tj. napajaju ih isti dezinformatorski izvori...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:08   #134
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
vi ateisti mislite da ste bolji od vjernika, a niste, gori ste...
Oni(ateisti/nevjernici) napadaju vas(vjernike).
Vi(vjernici) napadate njih(ateiste/nevjernike).

Činjenica.

NITKO od vas nije niti bolji, niti gori. Jednaki ste pod tim pitanjem. Jedni i drugi kao da ste zaboravili čenjenicu da ste ljudi, da ste u dubini suštine ustvari totalno isti. Kao kad se mala derišta svađaju okolo čokoladice, jadno. Tko je za da pod-forum religija promijeni ime u forum mcdonalds?

Zadnje uređivanje Ironrage : 20.03.2012. at 18:13.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:11   #135
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
meni većina ateista na ovom pdfu izgledaju kao da su na isti kalup, nema razlike... to je zato jer "kritički razmišljaju" na isti način, tj. napajaju ih isti dezinformatorski izvori...
Ne, nego ti imaš formiran stav i nemoguće te je razuvjeriti...Ateisti rade sličnu grešku kad generaliziraju sve vjernike, a ustvari ne shvaćaju da su religije one koje su u osnovi iste, stoga me još više čudi tolika netrpeljivost među samim religijama. Očito je u pitanju neki fatal error u programu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:12   #136
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
uz prave okolnosti, kad ostaneš bez argumenata, ti trolaš, ez južual...
Ajde, o kojim argumentima ti pričaš? To što je netko revoltiran debelim crkvenjacima (čast iznimkama) nešto napravio kontra njih ti proglašavaš ateističkom revolucijom koju najavljuješ već godinama, i onda bi da još gubim vrijeme na tebe?

Opet, čast iznimkama ali samo znate cviliti o ugroženosti čim se nešto spomene kontra crkve.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:13   #137
Biskupa boli što se on mora u ovo sveto korizmeno vrijeme ispričavati žrtvama bibinjskog svećenika. Možda je ovo dovoljno dobar razlog ZA ateizam žrtvama seksualnog nasilja? Možda pozivanje na moralnu odgovornost treba pričekati da završi sveto korizmeno vrijeme? No ipak, možda smo svi u šumi.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:24   #138
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ne, nego ti imaš formiran stav i nemoguće te je razuvjeriti...Ateisti rade sličnu grešku kad generaliziraju sve vjernike, a ustvari ne shvaćaju da su religije one koje su u osnovi iste, stoga me još više čudi tolika netrpeljivost među samim religijama. Očito je u pitanju neki fatal error u programu...
zašto bi mene trebalo razuvjerit? samo zato jer sam vjernik? što to dokazuje? ama baš ništa... osim toga, moji stavovi se mijenjaju ovisno o saznanjima...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:46   #139
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
meni većina ateista na ovom pdfu izgledaju kao da su na isti kalup, nema razlike... to je zato jer "kritički razmišljaju" na isti način, tj. napajaju ih isti dezinformatorski izvori...
Slažem se. Ima dosta forumaša vjernika čije mišljenje poštujem više od nekih ateista, iako se ne slažem s njima. Šta češ, postoje bolji i lošiji razlozi i za jedno i za drugo.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:51   #140
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zašto bi mene trebalo razuvjerit? samo zato jer sam vjernik? što to dokazuje? ama baš ništa...
Tvoj stav da su svi ateisti na isti kalup je obična generalizacija, a ako ti to ne vidiš, a šta ti ja mogu...

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
...osim toga, moji stavovi se mijenjaju ovisno o saznanjima...
Ajd' baš mi je drago.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.