Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 17:21   #21
Pankreatitis

Pozdrav!!!
Jucer sam izbezumljena izasla s hitne na Rebru. Samo su mi gurnuli papire i rekli da se javim svom lijecniku jer, naime, mozda mi se sprema jaki napad pankreatitisa... Dopala sam u ruke zbunjenog stazista.
Moj lijecnik opce prakse mi je rekao ujutro da imam ponovo akutni pankreatitis.

Prije 8 godina sam preboljela upalu gusterace, nikad nije nadjen uzrok. Pustena sam iz bolnice na vlastiti zahtjev i obratila sam se tibetanskom lijecniku koji mi je u roku od mjesec dana doveo nalaze u granice normale.

Zaista sam mislila da se upala nece nikad ponoviti. Bas me ocaj primio.
Dijete se tocno ne sjecam, na Rebru su mi jucer rekli da jedem nemasno i lagano. Nabavila sam isprint zucne dijete (na njoj sam bila prije 8 godina).

Moze mi netko dati bas tocan popis namirnica (spremna sam se radikalno odreci svega)? I rado bi se javila svom Tibetancu, ali on nije vise tamo gdje je bio, i ne mogu doci do njega. Jel mogu dobiti neki link za tog kineskog lijecnika? I popis namirnica koje ti je on dao, jer sam uvijek bila sklonija istocnjackim metodama i medicini.

Stvarno mi ide na zivce ta glupa bolest. Zakaj me je to snaslo??? Nisam neki cuger, jedem poprilicno zdravo, sport.... Zivim u poslijednje 2 godine zdravije nego ikad. I ponovno se desi upala. Za sve postoji uzrok, a kad ga ne znas postajes bespomocan i ocajan... I ne mozes djelovat na njega tako da sprijecis ponavljanje upale.

A valjda ce bit ok sve.
nia_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 19:52   #22
Nea,
U nstavku je dijeta za pankreatitis koju sam dobila na izlasku iz bolnice i na kojoj sam već mjesec dana.

Dopušteno:
Blagi čajevi, obrano mlijeko i mliječni proizvodi (ispod 1% mm), kuhano mlado nemasno meso (piletina, teletina i netovljena puretina), riža, krumpir, tjestenina, bijeli kruh, a još bolje dvopek (zabranjene integralne žiarice), kuhano i pirjano voće i povrće (zabranjeno svježe voće i povrće), nemasne juhe

Zabranjeno:
Gazirana i hladna pića i alkohol, prženo, pohano i pečeno masno meso, crno pšenično i raženo brašno, heljda, ječmena kaša, koncentrati sa šećerom (marmelade, jače slastice), masne i prežgane juhe, bilo koja vrsta masnoće i ulja

Zabranjeno povrće:
luk, cvjetača, prokulice, zelje, repe, grah, kukuruz, krastavci, gljive, paprika, salate, radič, prženi i pečeni krumpir

Dobar tek!
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 11:19   #23
Hvala ti!!!
Ajme ne smijem salatu, ni integralno nista, to mi je najgore od svega....
nia_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:44   #24
Mala pomoć.....

Akutna, nagla upala tkiva gušterače, karakterizirana djelomićnim odumiranjem tkiva gušteraće i povremenim krvarenjima.....
Bolest je ozbiljna i zahtjeva ozbiljan pristup jer može doći do teških komplikacija pa i onoga najgoreg.......

Glavni uzroci mogu biti vezani za žuč, posebno za žućne kamence, virusne infekcije i neki vrste lijekova ali mnogo rijeđe.

Simptomi su bol u gornjem dijelu trbuha, koja se širi na lijevu i desnu stranu, prema leđima, prilikom pritiska na trbuh, mišići nemaju obrambeni refleks pa je trbuh mekan, vruć itd da ne idem u detalje....

Ako se posumnja na akutni pankreatitis potrebno je izvršiti laboratorijske i radiološke pretrage.

Traži se: aktivnost alfa-amilaze u serumu i urinu (povišene vrijednosti su patološke), krvna slika (porast broja leukocita s pomakom ulijevo je patološki), elektroliti, urea i kreatinin u serumu, bilirubin, alkalna fosfataza, transferaze. Snimka nativnog abdomena u stojećem stavu, ultrazvučni pregled.

U medicini nikada 2 + 2 nisu 4 tako da je moguće da i nemaš akutni pankreatitis već možda perforirani peptički ulkus želuca i dvanaesnika, bolni žučni kamenci, infarkt miokarda, začepljenje crijevnih krvnih žila simptomi su slični pa prvo treba to isključiti.

Liječenje bolesti bazira se na sprječavanju razvijanja krvotočnog urušaja, smanjenju boli, smanjivanju enzimske aktivnosti pankreasa i na zaustavljanju mogućeg razvijanja bakterijske infekcije.
Svakom bolesniku sa akutnom upalom gušterače ne smije se dati ništa na usta, pankreas mora mirovati. Bolesnik prima infuziju , a nakon poboljšanja slike blagi čaj i dvopek. Količine ugljikohidrata iznose do 200 g na dan. Tek smirivanjem kliničkih i laboratorijskih nalaza (vrijednost amilaze je normalizirana) prelazi se na oprezno davanje tekuće hrane uz postupno proširivanje jelovnika nemasnim mesom uz smanjen izbor povrća.

Nadam se da sam bar malo pomogao..... SHVATITE OVU BOLEST VRLO VRLO OZBILJNOM!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 23:02   #25
pankreatitis

pozdrav svima,
nisam se dugo javljala,ali ne jer sam "ozdravila", naime, od zadnjeg javljanja imala sam jos 2 napada pankreatitisa...sada su svi nalazi u normali,i osjecam se dosta dobro,ali i dalje moram paziti sta jedem i moram prije svakog obroka piti enzime(Kreon 25000)::.e sad,pitanje za vas forumase,su-patnike....da li cu do kraja zivota morati piti te enzime?
unaprijed hvala
Patry
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 17:41   #26
pankreas

[QUOTE=Patrizia;5551295]prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis...................................... .............................
Čitam tekstove na temu pankreatitisa jer mi je netko obolio, a prije puno godina "isprobala" sam ga i sama. Kod mene je isto bio nepoznat razlog, kao alkoholičar nisam, kamence na žuči nemam, mislili su idiopatski, a onda objasnili da idiopatski nazivaju nepoznati uzrok bolesti. Pokazalo se da sam u narednih 5 godina bila čest gost hitne pomoći sa simptomima žučnih napada, slikavala se x puta, nalaz negativan. Trebalo je proći 5 mučnih godina da se jedan doktor-rendgenolog, ne "zainati" i posveti posebnu pažnju na snimanju. Sam mi je to rekao i našao ga je. Kamenac je bio u kanalu koji je zajednički za gušteraču i žuč. Rekao mi je da je to mala greška u ljudima, ali takvi smo. Kad bi bila dva kanala, tada bih ja patila od žuči, ali ne bih dobila upalu gušterače. Ovako, začepljena gušterača kod svakog malo boljeg obroka lučila je enzime koji su doslovno razarali nju. Da stvar bude ljepša, kako sam stalno bila bolesna i tražila pomoć, internist je zaključio da ja imam gastritis i propisao mi lijek PANKREATIN forte. Taj lijek mi je još više naškodio jer je poticao gušteraču na rad. Više rada = više enzima = više razaranja gušterače od strane nje same. Tada mi je,nakon teške upale gušterače i nakon 5 dana kome liječnik kazao doslovce da me je samo mladost spasila. Imala sam 27 godina. Od kad sam konačno operirala žuč, sve je s te strane OK. A kamenac je bio tako mali, a tako zločesti.
Dobro je da si ovako pišemo iskustva, jer osim što sami učimo jedni od drugih, uvijek ima "novozainteresiranih" nažalost. Nadam se da si u međuvremenu ozdravila, ali ne budi baš sasvim sigurna da se negdje ne skriva kamenac. Ponavljaj snimanje ako se ponovi napad.

mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 00:29   #27
evo mene opet

Kao prvo,veliko hvala svima koji su se javljali i dalje mi se javljaju!!!Uveliko mi pomazete samom cinjenicom sto osjecam da nisam sama.
Nazalost,ozdravila nisam a po doktorima i nalazima,nikad ni necu...i dalje se borim sa kronicnim pankreatitisom,promjene su vec vidljive i na pankreaticnom vodu i na glavi pankreasa...ovaj mi tjedan dosta tezak,imam bolove,pa samu sebe smirujem da ne prolupam totalno...Lijekove koje pijem su :tramal tablete kad sam u bolovima, Kreon 25000(pankreaticni enzimi) prije svakog obroka,a kad mi nije dobro i duplu dozu i Ortanol po potrebi za gastritis...i to je moj "suzivot" s tom bolescu...i tako je prosla godina dana....uzas je blaga rijec, smrsala sam 15 kg pa sad izgledam skoro kao kostur, vise nisam gladna kao na pocetku te nocne more...ali je umor od sveg ovog sveprisutan...
da vas sve ne udavim
kiss svima
Patry
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 11:37   #28
Pankreatitis

Patry,
žao mi je šta imaš takve probleme. Ono što ti mogu reći je da se prirodnom medicinom (fitoterapijom i aromaterapijom) prilično dobro može povratiti egzokrina funkcija štitnjače (lučenje probavnih enzima). U tu svrhu se koriste eterična ulja limunovca, ljupčaca, limunske ili paprene metvice, paprovca i nerolija. Od ljekovitog bilja pomaže andjelika, a ukoliko se radi o nekom autoimunom procesu, treba djelovati i na tom nivou. U svakom slučaju, ove preparate ne bi trebalo uzimati bez preporuke i savjeta fitoterapeuta, pa ti savjetujem da potražiš jednog (mora biti liječnik ili farmaceut!).
medex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 12:48   #29
pankreatitis

Hvala puno Medex na savjetima,ali je problem sto zivim u malom selu u Istri i nemam nikakve sanse doci do bilo kakvog strucnjaka koji bi mi mozda mogao pomoci a da je tu blize meni....a da na svoju ruku idem u biljnu apoteku,ne znam bas,ne bi se htjela zezati sa takvom dijagnozom pa piti svasta i jos se gore uvaliti...
thanx anyway
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 15:47   #30
patrizia ja sam novi kolač na temi pa bil me mogla ukratko uvest u svoju povijest bolesti ako ti se da...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 00:23   #31
Dezurnom doktoru :)

Pozdrav,
ne znam ni sama odakle bi pocela....sto se tice pisanja povijesti bolesti to bi bilo too much(ima toga puno) a i ne znam da li da to tutnem na net ili ne.(ako je to profesionalni interes mozemo se cuti privatno)..a pankreatitis....pocelo je lani u svibnju sa cudnom mucninom i nekom tupom boli koju nisam prepoznavala. Nisam panicar,a na bolove sam skoro oguglala(druge bolesti) i tako sam to trpila 4 dana,onda mi je dojadilo i otisla sam kod dr,koja me po opisu simptoma i dijelu gdje sam osjecala bol,poslala vaditi amilaze ,lipaze i cijelu krvnu sliku...iz labosa su nazvali nakon sat vremena i digli paniku da moram hitno u bolnicu jer su nalazi bili katastrofalni (Ams s 284, AmsU 4416 GGt 79 CRP 19),od tada sam redovni "gost" labosa i ultrazvuka,svaka 3 mjeseca,po potrebi i cesce...do sada sam imala 7 napada,iako ni jedan gadan kao prvi,tako kazu nalazi,a nakon treceg su na ultrazvuku vidjeli promjene na pankreaticnom vodu i glavi istog...i tako sad zivotarim s tom dijagnozom,lijekovima,djetom,bolovima itd... eto,ukratko...ako sam sta zaboravila,pitaj
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 16:32   #32
možeš malo opisat kako je bio taj prvi prijem u bolnicu?koliko je bio težak taj pankreatitis,na čemu si bila,koliko su te zadržali...nemojte me progrješno shvatit,nije meni drago da ljudi pate,al profesionalno čisto,pankreatitis mi je jedno recimo, od područja interesa...ako je bad može na pm
ako ti nije teško eto bio bih jako zahvalan
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:34   #33
prijem u bolnicu

Ma,nije bed....prijem je bio blesav...naime morala sam se pojaviti na hitnom traktu u bolnici koja je od mene udaljena 30-tak km...dosla sam tamo,primili su me,poslali da opet vadim krv,urin,ultrazvuk,rendgen i onda sam cekala 3 sata da svi ti nalazi budu gotovi i da spec.internista dodje,i da utvrdi ono sto je moja dr opce prakse zakljucila i sama...pankreatitis....pitali su me sta sam jela,na kojim sam lijekovima,sta radim,da li sam pod stresom itd...toga dana sam nakon sto sam ujutro prvi put dala krv i urin,pojela brios i popila bijelu kavu, a onda su nazvali iz labosa i digli paniku,pa sam otisla u bolnicu. Radila sam tada,sezonski,bila pod stresom,ali nista extra,ne pijem alkohol,maltene nikad,osim dec sampanjca za Novu...lijekove tada nisam uzimala nikakve.(osim plivadona kad me muci glavobolja)..pa se postavljalo pitanje sta ga je iniciralo...do danas nisu shvatili....
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2007., 22:14   #34
Pankreatitis - što jesti?

Da li netko zna koji recept za prehranu bolesnika koji sutra izlazi iz bolnice nakon teške upale gušterače, s djelomičnom nekrozom u njenom repu????
Doktori kažu dijeta kao kod žučnih kamenaca, i da svatko sam vidi što mu škodi, ali ja moram kuhati, a neznam što i kako. Pred očima su mi samo krumpir, riža i pašta, a pojma nemam kako kuhati. Pogotovo je teško smisliti recepte jer se radi o 30-godišnjaku vegetarijancu koji ne koristi čak ni kravlje mlijeko, ribu, pa ni jaja. Hoće li sada moći koristiti sojino mlijeko? Integralne žitarice i integralnu rižu kao do sada? Ili će trebati jesti sve bijelo, rafinirano? Što s voćem? Nema dijabetes, ali zanima me može li mu škoditi sirovo voće?
Ako netko ima iskustva i zna nešto više, molim javite se s nekim receptom ili savjetom. Hvala
mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 16:45   #35
Haj svima,

evo ja baš jučer izašla iz KBC Rebro nakon 15 dana ublažavanja pankreatitisa.
Imam žučne kamence pa su oni zakomplicirali stvar, sad mi slijedi dijeta i priprema za operaciju.

Dijetu sam dobila od njih, čini se dobra, ali sam uz pomoć jedne gospođe koje je tamo već duže vrijeme s užasnom upalom, dobila informaciju o meni se čini super dijeti za gušteraču, a onda smo na kraju i nabavili knjigu u kojoj se dijeta nalazi.
Pa preporučam.
Milena Šupica: Dijetalna prehrana. Izdavač: Znanje, 1977.

Knjiga je stara ali sadrži razne dijete, jetra, žuč, dijabetes, gušterača itd, pa provjerite dali ju još negdje možete nabaviti.
Prehrana se sastoji od 4 faze liječenja upale, s obzirom da je opširno komplicirano mi je to prepisati, ali ako želite, mogu se potruditi :-)

Nadalje, čitala sam što je Patrizia napisala.

Gospođa koju sam već spomenula ima slične probleme kao i ti. Naime na 4 razne pretrage, ubi me ako zna moje sve, joj ništa nisu našli, ni objašnjenje zašto ju boli, ni zašto su amilaze u nebesima.

Onda je napravila Endoskopski ultrazvuk i na njemu su joj pronašli da ima "nešto" na gušterači, i sutra ide na operaciju, mada vrlo rizičnu.

Iako si iz malog mjesta u Istri, preporučam ti da se javiš na Rebro nekom od gastroentereologa, nemogu ti reći kome, ali sigurno netko zna, jer sam ja bila smješte na na drugom odjelu.
Samo ako te temeljito prime na liječenje češ i naći uzrok, a uzrok mora postojati. Čovjek bi se začudio kakvih sve pregleda ima za guštereču.

Čitajući vas vam sebe sam koliko to opasno može biti ako se pretvori u kornični, a ja sam mislila da će moj problem biti riješen s operacijom kamenaca.

Pozdrav svima i čuvajte se.
Mala_Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:28   #36
Pošto moram cekati na pregled kod gastroentrologa neko vrijeme, zanima me jel imam upalu gusterace?
Od nalaza sve mi je u redu ali imam sAmilaze 1064...?
Da li trebam ici na hitnu?
Nemam bolove i nikakvih simptoma....
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 00:28   #37
Bas mi je cudno da nemas nikakve simptome, kad su ti amilaze tako visoke, mada, nije da se razumijem pretjerano u to.

Ako zelis cekaj pregled kod gastroenterologa, ali ja ti volim takve stvari rijesavati hitnom :-), pa eto, ostadoh 15 dana u bolnici.
Mislila sam kako se malo prevec zivciram...kad ono...ukratko, zdravlje nije za zezanciju...
Mala_Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 00:52   #38
Upala gušterače

molila bih neki savjet vezan za upalu gušterače.radi se o starijoj osobi,75 godina,u zadnjih godinu dana 3 puta je imala napadaje,neizdržive bolove koje je jedva preživjela,pa me zanima bilo koji savjet vezan uz prehranu,čajeve i bilo koji medicinski ili alternativni način pomoći.........zahvaljujem unaprijed
drnda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 17:08   #39
Prvih 10 dana ništa ne smije jesti (dobiva infuziju), nakon toga skroz nešto lagano probavljivo postupno uvoditi u prehranu.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 23:29   #40
gdje bih mogla naći neku dijetu ili nešto?
drnda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.