Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2008., 13:40   #1
Čelične ili alu felge?

Popriličan sam laik pa zato tražim mišljenje onih koji znaju više ili imaju više iskustva.
Vlasnik sam Toyote Avensis stare 3 godine i vozim na ljetnim originalnim gumama Turanza 205/55R16 na aluminijskim felgama (5/100). Pošto dolazi zima počeo sam se raspitivati o zimskim gumama koje mi svakako trebaju. Tu sam došao do dileme da li ostaviti postojeće felge ili kupiti sa zimskim gumama i čelične felge. Neki kažu da je, ne samo preporučljivo, nego skoro pod obavezno kupiti i čelične felge iz nekoliko razloga. Najprije zbog utjecaja soli i vlage, zatim zbog toga što se gume i felge mogu oštetiti pri mijenjanju guma dva puta godišnje (ima li još koji razlog?).
U Toyotinim servisima trenutno imaju akciju gdje se komplet zimskih guma s čeličnim felgama, ukrasnim pokrovima i maticama prodaje za cca 7.000 kuna (ovisno o vrsti guma) što mi nije mali iznos. Nisu mnogo jeftiniji ni drugi prodavači (Firma, Vulkal, Molydon...). S druge strane naišao sam na mišljenje da je prihvatljivo ostaviti postojeće felge i kupiti samo zimske gume (cijena ovisi o proizvođaču, ali recimo da je cijena jedne prosječne gume 750 kuna). To mišljenje "kaže" da ukoliko stručan vulkanizer mijenja gume mala je vjerojatnost da će doći do oštećenja gume ili felge, da nema bitne razlike u zimskoj vožnji na čeličnim ili alu felgama, te da sam i zadnje tri zime vozio na alu felgama, pa nema razloga da ne vozim i dalje. Mijenjanje guma dva puta godišnje bi me moglo koštati cca 400 kuna godišnje (ne znam koliko košta mijenjanje felgi s gumama u prvoj varijanti).
Dakle, čini se da razlika u cijeni nije mala. Vrijede li čelične felge i moguća sigurnost, te rizici (?) alu felgi, tu razliku u cijeni?
Vaše cijenjeno mišljenje?
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 13:47   #2
Bolje je imat dva seta guma na felgama. Jeftinije, sigurnije, praktičnije.
Alu ili čelik. Tvoja odluka. Ako te pere izgled auta - alu. Ako si više praktičan tip - čelik.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 13:48   #3
preporučio bi kupnju dodatnog seta felgi, i to čeličnih prvenstveno zbog cjene. gumi jako "smeta" kad se više puta skida i navlači na felgu
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 13:50   #4
čelične felge nabavi iz malog oglasnika, tamo su ti gotovo bagatelne kad ljudi kupe vec alu, a onda samo uzmi zimske gume... osobno, ako bas smatras da su ti zimske gume potribne i mislis nekoliko godina vozit na njima, onda ti je svakako bolje i jednostavnije litnje ostavit na alu, a zimske stavit na celicne, da ne govorin kako onda u svakom trenutku mozes i sam napravit izmjenu kad zakljucis da je pravo vrime za prelazak na zimske/litnje...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 14:14   #5
Dva seta , obrazložio si i sam .
Alu - ljeti
Če - zimi
I nabavi si stalak za čuvanje guma i crne navlake za gume.
Kaj će ti ukrasni poklopci ? Crna če-felga i crni šerafi su ti naj kombinacija. Ove firme s gumama poprilično su ti skupe , potraži malo po gradu naći ćeš jeftinije.
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 14:26   #6
oglasnik u ruke, prolistaj i sigurno budeš našel čelične felge za kikiriki jer ljudi kupe alu i onda im čelične više netrebaju...
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 14:43   #7
Quote:
charly2 kaže: Pogledaj post
oglasnik u ruke, prolistaj i sigurno budeš našel čelične felge za kikiriki jer ljudi kupe alu i onda im čelične više netrebaju...
Ili od ovih koji svaki tjedan putuju u Italiju po djelove - sigurno i u tvom gradu ima takvih.
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 15:40   #8
Quote:
StormShadow kaže: Pogledaj post
preporučio bi kupnju dodatnog seta felgi, i to čeličnih prvenstveno zbog cjene. gumi jako "smeta" kad se više puta skida i navlači na felgu
ako imaš love uzmi si set dodatnih alu felgi......ako nemaš ne bacaj lovu!

gumi smeta jedino defektan balanser koji kad skida tj. nestručno rukuje sa onim pajserom može ti sjebati gumu....inače nemaš problema nikakvih i ovo su forumaška naklapanja da će gumi nešto biti......

pitam se ja dali ste ikada vidjeli 2000 komada guma u skladištu??? e pa sve one tako stoje složene jedna na drugu ili nabacane jedna na drugu,pa recimo da hrpa zna biti i do 4-5 metara visine,one što su na dnu se praktički spljošte......zadnji put u firmi je došlo 2000 komada felgi+2000 guma,naručeno specijalno od forda za zimski setup,sve je uredno namontirano a dio je montiran pa demontiran jer je dio stavljen na pogrešne felge....dosad ni jedne reklamacije........montiraj stari i vozi,nemaš nikakvih problema,uostalom i sam vozim tako godinama na dva auta
Porucnik31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:54   #9
Quote:
Porucnik31 kaže: Pogledaj post
ako imaš love uzmi si set dodatnih alu felgi......ako nemaš ne bacaj lovu!

gumi smeta jedino defektan balanser koji kad skida tj. nestručno rukuje sa onim pajserom može ti sjebati gumu....inače nemaš problema nikakvih i ovo su forumaška naklapanja da će gumi nešto biti......

pitam se ja dali ste ikada vidjeli 2000 komada guma u skladištu??? e pa sve one tako stoje složene jedna na drugu ili nabacane jedna na drugu,pa recimo da hrpa zna biti i do 4-5 metara visine,one što su na dnu se praktički spljošte......zadnji put u firmi je došlo 2000 komada felgi+2000 guma,naručeno specijalno od forda za zimski setup,sve je uredno namontirano a dio je montiran pa demontiran jer je dio stavljen na pogrešne felge....dosad ni jedne reklamacije........montiraj stari i vozi,nemaš nikakvih problema,uostalom i sam vozim tako godinama na dva auta
__________________
GTR GA HOSHI!
Renault F1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:32   #10
Moj savjet ti je kupnja čeličnih felgi 15" i gume 195/65/15
Klek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:52   #11
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
čelične felge nabavi iz malog oglasnika, tamo su ti gotovo bagatelne kad ljudi kupe vec alu, a onda samo uzmi zimske gume...
Ima li razlike u kvaliteti među čeličnim felgama? I mogu li kao laik kupiti polovne čelične felge bez rizika? Na što treba paziti?
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:54   #12
Quote:
Klek kaže: Pogledaj post
Moj savjet ti je kupnja čeličnih felgi 15" i gume 195/65/15
Zašto baš felge 15 inča i gume 195/65?
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:56   #13
Porucnik, hvala na odgovoru. I o tome razmišljam. Pokušavam procijeniti razliku u ulaganju u odnosu na prednosti i nedostatke.
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 09:21   #14
Stvar je koliko misliš voziti postojeći auto. Ukoliko je to dulje vrijeme, onda svakako razmisli o kupnji dodatnog kompleta felgi, ako ništa, a ono zbog tog što ćeš za 3 zime uštedjeti na montaži i balansiranju da ti se isplati komplet čeličnih felgi. Zamjeniš ih sam doma, ne čekaš red kod vulkanizera.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:14   #15
Quote:
čvarkožder kaže: Pogledaj post
Zašto baš felge 15 inča i gume 195/65?
Ovo ti možda i nije loš savjet uža guma sama po sebi je stabilnija , a i manje košta !! a ona cijena iz servisa je debelo prepumpana č.felga nova 16col košta 495kn dakle s tvojom gumom od 750kn = 1245kn*4 =4980kn ... ako sve kupuješ na istom mjestu možda još dobiješ i rabat , u svakom slučaju besplatnu montažu - a kad je guma na felgi onda nije problem mijenjati točkove u verziji 15 inča cijena bi trebala biti još malo niža , što se tiče standarda ne trebaš se sekirati : kod C4 je guma 195/65R15 bila u seriji , a ja sam kupio sa gumom 205/55R16 - daklem tvornički odobreno
P.s. ako znaš da bi platio 400kn skidanje i montiranje guma 2xgodišnje , onda ti se kupovina novih felgi isplati za 4,5god.
geostanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:39   #16
ja bih ti prije svega savjetoval da odeš do nekog servisa ili vulkanizera i da probate staviti 15" felge na tvoj auto, ako idu. super onda si uzmeš čelične felge i gume od 15" i taj cijeli komplet bi te trebo izači negdi skoro ko i samo gume od 16". ja sam štel na svoj fokus staviti 15" čelične fege i gume al mi nije pasalo jer sam orginal dobil gume i felge od 16" te zbog jačeg motora on ima veče prednje diskove i nepaše mi komplet felga+guma od 15". prvo provjeri situaciju, a onda kupuj.
moje mišljenje je: da je po zimi bolje vozit na užim i višim gumama.
inče na upravljivosti ti se nikaj ne osjeti dal ti imal gume 205/55/16 ili 195/65/15, a razlika u cijeni gume od istog proizvođačati je nekih 300 + kuna, a za te novce si možeš nači nove čelične felge.
eto to ti je moje mišljenje.
dabegovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 15:12   #17
Ni to nije najbolja solucije . Starom su u ovlaštenom uspjeli prodat 15 umjesto 16. I vratimo se mi, lik se ispričava ovo ono, jer nismo rekli točnu verziju motora pa se zaletil kao. Tako je probat na licu mjesta
-dominic- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 00:21   #18
Quote:
čvarkožder kaže: Pogledaj post
Popriličan sam laik pa zato tražim mišljenje onih koji znaju više ili imaju više iskustva.
Vlasnik sam Toyote Avensis stare 3 godine i vozim na ljetnim originalnim gumama Turanza 205/55R16 na aluminijskim felgama (5/100). ?
Golf IV ima felgu 5*100, provjeri koji je ET felge i znaš što dalje tražiš. Za 100€ dobiš sve 4 čeličane.
_ov3rflow_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 03:37   #19
Možda ti ovo kaj pomogne :
http://www.tuning2.de/stahlfelgen.php
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 14:50   #20
Quote:
_ov3rflow_ kaže: Pogledaj post
Golf IV ima felgu 5*100, provjeri koji je ET felge i znaš što dalje tražiš. Za 100€ dobiš sve 4 čeličane.
Našao u oglasniku čelične felge od Golfa IV i čovjek kaže da imaju raspon rupa 5*100 (koji treba meni za Avensis). Nudi sve četiri za 800 kuna.

Dva pitanja:
1. Što je ET felge i kako ga provjeravam? Nisam baš blizu grada prodavatelja.
2. Na što paziti pri kupnji polovnih čeličnih felgi? Ima li načina za provjeru njihove kvalitete i očuvanosti?

Hvala.
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.