Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo
Korisničko ime
Lozinka

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 23:50   #25941
comi1
Registrirani korisnik

comi1 Avatar

Registracija: Nov 2007.
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post

ljudi u takvim zgradama jedva ugrade kalorimetre ili fasadu, a lift nisam čuo u zadnjih par godina da je netko ugradio zato jer je to velika investicija plus košta mjesečno za šta se mora povečati pričuva za preventivne preglede, polugodišnje preglede + struja

a u većini se ne može niti ugraditi zbog razno raznih stvari vezanih uz samu konstrukciju zgrade
ugradnja lifta kod nas u starogradnju?!?!
to mora da je nekaa sala a ne ozboljno razmisljanje u RLu?!
pa veca je vjerovatnost da ti padne vreca cementa ili tramvaj s neba nego da se to desi...
visina pricuve je cca 2-2,5kn/m2
s tim parama u odnosu na danasnje cijene se moze samo pokrit hladni pogon zgrade i tocka!
cak se moze reci da je i to vrh vrhova ak se moze izgurat godna na nuli s tim parama...
vise od tih para ljudi u ovom trenutku jednostanvo nisu sposobni placat...
bio bi raspad sistema,jer naplata bi rapidno pala...osim toga to nitko nebi nit izglasao...da bude pricuva tolika...
ruzno je reci,
ali jedan od razloga prednosti novogradnje je taj,
sto su velikom vecinom po pitanju zgrade(osim ak nije neki teski fush) ste mirni..a susjedi su vam ljudi koji su izbrojali nofce za stan(dakle nisu dobili od yuge) i kao takovi znaju to cijenit i brinut o tome...
primjer jednog mog frenda,starogradnja...
on je predlagao hrpu stvari da srede koje bi u konacnici u nekoj buducnosti im cak i smanjilo trosak...
al vecina ljudi su penzici koji cekaju zadnji pjev,a imaju toliko para da plate racune te im ostane jos za cokolino..
i on hoce platit vecu pricuvu al 95% nece,jer i ovo im je preskupo...
fasadu neznam jesu li 2-3 zgrade sredile u zg,vodu i kalorimetre nesto vise...pogovo sada jer se mora,al da nije imperativ,nebi nit to proslo..
Old Jučer, 23:56   #25942
fiksi
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2013.
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Ajmo stručnjaci, zanima me jedna stvar. U hrvatskoj je velika kriza, pada bdp, dug raste, proizvodnja i izvoz su u velikom opadanju. Po meni postoje više realne nego nerealne šanse da će cijene nekretnina pasti debelo ispod 1000 eura po m2. Čak i više, ljudima će jedini put biti pobjeći glavom bez obzira iz ove zadrto uhljebističke tvorevine. To će povećati količinu stanova na prodaju u svakom slučaju, samo je pitanje gdje je granica. E upravo to mene jako zanima, budući da namjeravam kupiti stan kroz godinu dana (jer ja nisam u situaciji da odem iz države). Koliko je realno da će zaživit porez na nekretnine? Koji bi meni zapravo dobro došao. Hoće li napumpani rast bdp-a opet početi napumpavati cijene stanova. Vrte mi se po glavi svakave misli... Da zovem oglase i nudim po 30% manju cijenu od trenutne tržišne pa dok se netko ne upeca jer nema za kruh....
Uglavnom, šta da radim?
Ajmo savjeti...
Ovako, cijene ce padati-i to jos neko vrijeme. Sve sto kazes je tocno, plus mali natalitet, dugorocna totalna stagnacija ekonomije, mali/nikakav rast, strozi uvjeti za kredite itd.

Tko moze, neka svakako ceka. Ne vjerujem u cijene u Zg ispod 1000eur, no tko zna.

Ja cu vatromet gledati iz daljine
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 00:22   #25943
comi1
Registrirani korisnik

comi1 Avatar

jedino sto sam siguran,da u nista nisam siguran..!

Ja iskreno fakat se nebi usudio prognozirat nit u igri u kojoj ja sudjelujem kak ce zavrisit..
previse je tu faktora koji su nam nepoznati ili krivopoznati pa nas navode na krive zakljucke...
svatko treba slozit u svojoj glavi,sto,kada,koliko i ZASTO platit..!?
kada si cist sa sobom onda lagano u potragu...
a ove kalkulacije i savjete raznih renomiranih strucnjaka i spijuna...nebi uzimao za ozbiljno..
prvo jel je materija preteska da bi se reklo...nesto explicitno,tako je i gotovo..

Vec sam i ranije govorio...
jedini resurs koji je ogranicen su zdravlje(fizicko i psihicko) i vrijeme,
o svemu ostalom mozemo pregovarat...

Realno cijene BI trebale pasti jos,koliko i kada...to nitko nezna..ALI sto to u konacnici tebi znaci..ak nemozes vise nac dobar stan(da,da..to je problem u praksi,teoreticari to nemaju u vidu),prosle su ti "neke godine",nofci su ti izgubili na vrijednosti,jebavao si se kao podstanar kod nas u hr s nedojebanim babama i ptsp-ovcima....
tako kada to sve umjesis u pitu,nije to tako crno bijelo,ti cekas malo pa hop kupis jeftino a onooo punooo dobroo..

sve u zivotu ima svoju cijenu,to sam ja naucio...
a jos sam cuo i onu od nasih prijatelja i nadasve drugova amerikanaca,
NO FREE LUNCH..
Old Danas, 06:56   #25944
homosapiens
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2005.
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Eh na ovo se moram osvrnuti:
ma kako da ne! Kod roditelja do (bar) pedesete!

Jel ti roditelji nemaju nimalo prava na vlastiti zivot i privatnost, hobije, putovanja, intimu i slobodu setati gol po vlastitoj kuci?? Po mogucnosti proje no sto budu jednom nogom u grobu?

Vec drugu godinu za redom provodim par tjedana godisnje bez potomka. Kreativnost mi je nenadmasna: os ga uvalim materi na selo, masno placam tecajeve (jezika, gitare, jedrenja itd), uvaljujem ga u humanitarne tjedne da se nauci biti socijalno ukljucen i sto nekih cudesa SAMO u svrhu tih par trenutaka samoce sa svojom boljom polovicom. I osjecaj je priceles. PRICELESS! (No empty nest syndrome by me )

Pri pomsli da ce mi se oko svoje cetrdesete motat oko skuta, prva asocijacija mi je:dajte mi pistolj.

A sve zato jer on mora, mooooora IMATI nekretninu. Bez da se ijednom sam ritn'o.

E pa ne u mom filmu!
Ima ja dvoje djece i živim u Hrvatskoj
Već danas bih htio malo svojeg mira i privatnosti od te iste djece, ali sam svjestan situacije oko sebe i mogućnosti...

Znaš malo je kompleksnija situacija kod nas nego u Nizozemskoj za odseliti se iz roditeljskog doma, naći posao, nekretninu i postati samostalan jer neki koji su to napravili pošto poto unazad par godina dok je situacija bila kao malo bolja danas grcaju u razno raznim problemima zbog nedostatka posla i manjka novaca i uglavnom se svede na to da roditelji moraju podbaciti opet svoja leđa ili se vrate tim istim roditeljima doma nakon par godina samostalne hrvatske avanture.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 08:01   #25945
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

Registracija: Apr 2008.
Samo zelim reci da sparanje za svoju nekretninu preko mojih ledja ne dolazi u obzir.

Mora moci biti i neki drugi nacin i ako ga nije kadar iznaci - ne treba mu vladnistvo.
Old Danas, 08:17   #25946
itapita
Registrirani korisnik

Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Kaže Pusićka da ima neki super plan, samo ga ne želi odati. A ako upali, nema novih poreza.

bit će uplatili kombinaciju eurojackpota pa sad čekaju petak
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:20   #25947
fiksi
Registrirani korisnik

Quote:
Samo zelim reci da sparanje za svoju nekretninu preko mojih ledja ne dolazi u obzir.

Mora moci biti i neki drugi nacin i ako ga nije kadar iznaci - ne treba mu vladnistvo.
Jesi li ti svjesna da tako zivi 90% mladih u HR? Sto ako ne spara, nego nema novaca?

Masa mladih radi za 200eur, sto je bukvalno samo za pojesti... nezap mladih realno mnogo veca od 50%.

Ima onih koji rade, ali ne mogu si priustiti ni rentu, ni vlasnistvo, nista. U pravilu se u HR zivi sa starcima, neki i cijeli zivot.

U normalnoj zemlji dosao bi dan kad bi covjek bar imao za rentu, ali vecina ovdje nema ni to.

Imamo situaciju da katkad u obitelji ne radi nitko, nego svi zive od mizerne penzije. Fakat smo jad i bijeda, a najgore tek dolazi.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:28   #25948
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

Registracija: Apr 2008.
Pa ja ni ne tvrdim drugacije. Jedno je zajednicki zivot i solidarnost iz financijske nuzde. Nema se para i svi gledaju samo da se prezivi. No u tom slucaju nista se ne stedi i nista se ne kupuje. To podrazumijeva nuzdu.

Nesto sasvim drugo je sparanje za KUPOVINU. Onda se vec ima, jer se spara. A usteda ide preko roditeljskih ledja. To vec debelo prelazi pojam nuzde. Kao i moje osobne granice.

Sorry za off, prestajem.
Old Danas, 09:43   #25949
tomislav8
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2012.
Quote:
Pa ja ni ne tvrdim drugacije. Jedno je zajednicki zivot i solidarnost iz financijske nuzde. Nema se para i svi gledaju samo da se prezivi. No u tom slucaju nista se ne stedi i nista se ne kupuje. To podrazumijeva nuzdu.

Nesto sasvim drugo je sparanje za KUPOVINU. Onda se vec ima, jer se spara. A usteda ide preko roditeljskih ledja. To vec debelo prelazi pojam nuzde. Kao i moje osobne granice.

Sorry za off, prestajem.
Pa ne mora sva ušteda biti preko roditeljskih leđa, ali ne bi ti se ništa dogodilo da pomogneš djetetu s primjerice četvrinom cijene stana. Pa gdje ćeš pobogu pametnije uložiti ušteđevinu. Kaj da djete tutne banci još dodatnih 10k eura zato što tvoja štednja mora biti samo tvoja.
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:59   #25950
Bankei
kruha i igara

Registracija: Aug 2003.
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Pa ne mora sva ušteda biti preko roditeljskih leđa, ali ne bi ti se ništa dogodilo da pomogneš djetetu s primjerice četvrinom cijene stana. Pa gdje ćeš pobogu pametnije uložiti ušteđevinu. Kaj da djete tutne banci još dodatnih 10k eura zato što tvoja štednja mora biti samo tvoja.
Četvrtinom stana? Ti si klasa optimist Budi sretan ako dobiješ i 500 eura, ja nisam ni to kad sam kupovao. I pravo da ti kažem, i bolje tako
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 13:02   #25951
fiksi
Registrirani korisnik

Od ljudi koje znam, skoro nitko nije maknuo od staraca-osim onih kojima su isti dali vecinu za stan, ostao im stan(baka umrla itd.) itd. Nitko nije kupio nista od svog dohotka samo.

Uokolo od drugih cujem, ugl ista prica. Slicno i za rentu-u pravilu nitko tko je npr u Zg nece rentati ako vec ima starce tu, i niej da je i to priustivo bas.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 13:53   #25952
Stipe23
Orao

Stipe23 Avatar

Registracija: Feb 2004.
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Ja iskreno fakat se nebi usudio prognozirat

...

Realno cijene BI trebale pasti jos,koliko i kada...to nitko nezna..ALI sto to u konacnici tebi znaci..ak nemozes vise nac dobar stan(da,da..to je problem u praksi,teoreticari to nemaju u vidu),prosle su ti "neke godine",nofci su ti izgubili na vrijednosti,jebavao si se kao podstanar kod nas u hr s nedojebanim babama i ptsp-ovcima....
tako kada to sve umjesis u pitu,nije to tako crno bijelo,ti cekas malo pa hop kupis jeftino a onooo punooo dobroo..

NO FREE LUNCH..
Dobro rečeno

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 14:20   #25953
komutator
...a ne koment@tor....

komutator Avatar

Registracija: Mar 2010.
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Jesi li ti svjesna da tako zivi 90% mladih u HR? Sto ako ne spara, nego nema novaca?

Masa mladih radi za 200eur, sto je bukvalno samo za pojesti... nezap mladih realno mnogo veca od 50%.

Ima onih koji rade, ali ne mogu si priustiti ni rentu, ni vlasnistvo, nista. U pravilu se u HR zivi sa starcima, neki i cijeli zivot.

U normalnoj zemlji dosao bi dan kad bi covjek bar imao za rentu, ali vecina ovdje nema ni to.

Imamo situaciju da katkad u obitelji ne radi nitko, nego svi zive od mizerne penzije. Fakat smo jad i bijeda, a najgore tek dolazi.
Nije mi samo jasno otkud tim istim ljudima top-of-line mobiteli, prilično moderna i kvalitetna odjeća i novci za večernje izlaske i tulume?

Bit će da smo kao nacija pobrkali prioritete, puno je komfornije živjeti sa starcima i dijeliti skučeni prostor i njihova skromna primanja, nego se otisnuti u samostalan život.

Naravno, samostalan život za mlade ljude u početku znači puno niži životni standard. Stvari koje su kod mame besplatne (stan, hrana, pranje veša i džeparac) postaju odjednom prioritet broj 1. No, kako ćeš postići nešto u životu ako se ne moraš boriti za to?
Old Danas, 15:08   #25954
Bongo
tik!

Bongo Avatar

Registracija: Feb 2009.
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Ja iskreno fakat se nebi usudio prognozirat nit u igri u kojoj ja sudjelujem kak ce zavrisit..
previse je tu faktora koji su nam nepoznati ili krivopoznati pa nas navode na krive zakljucke...
svatko treba slozit u svojoj glavi,sto,kada,koliko i ZASTO platit..!?
kada si cist sa sobom onda lagano u potragu...
a ove kalkulacije i savjete raznih renomiranih strucnjaka i spijuna...nebi uzimao za ozbiljno..
prvo jel je materija preteska da bi se reklo...nesto explicitno,tako je i gotovo..

NO FREE LUNCH..

ne bi se slozil..
naime, prije 3-4 godine sam ljudima govorio da cijene moraju pasti i da sto se duze oteze sa padom, to ce pad biti veci.. no, odgovor je uvijek bio taj - ne moze se cekati, necu biti podstanar, itd..

sto se desilo? ljudi su usli u kredite i raskosne stanove (ima se, moze se, i najvaznije - mora se), dosla kriza, pale place, a i pale cijene nekretnina.
Sada upravo oni najcesce kukaju i gledaju u buducnost od 20+ godina i svoje planove za otplate tih kredita...

zakljucak nije 'uzmi, jer ti to zasluzujes', nego 'strpljen spasen' i sl., a na kraju, niti konformno podstanarstvo nije toliko losa opcija, ako (sto je najvaznije) dugorocno osigurava osobnu slobodu i mobilnost u slucaju zelje za preseljenjem.
Jer dobar dio ekonomije se upravo vrti u tome da ljudi mijenjaju, odnosno prodaju osobnu slobodu kako bi dobili udobnost/komfor.
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:37   #25955
Stipe23
Orao

Stipe23 Avatar

Registracija: Feb 2004.
Bongo, nisi dovoljno pažljivo pročitao Comov post.

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja