Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo
Korisničko ime
Lozinka

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 18:58   #25961
komutator
...a ne koment@tor....

komutator Avatar

Registracija: Mar 2010.
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
E pa tocno to.

... Naravno da necu dozvoliti da skapa od gladi, ali isto tako nemam namjeru odgojiti gljivu, konformista i parazita koji se ne zna brinuti za sebe dok istovremeno pati za luksuzima.

....
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
@komutator
To je ono pitanje - dali je pametnije ko uci kak se veli "ko budala u kredit", samo da se rjesis staraca a opet da kroz 20-30 godina imas nesto (jer , sto god rekli i kako god okrenuli, kroz 20-30 godina se ima NESTO, sto nesto mora vrijediti, a znam malo podstanara koji imaju ustedene IKAKVE novce, podstanarstvo im je glavni argument za to sto NEMAJU).
Naravno da ovdje pricam o paru ljudi koji rade za stalno, nazalost danas to u praksi znaci drzavna firma..

ili je pametnije biti podstanar na neodredeno, pa ako padne nekakvo nasljedstvo s neba super, ak ne, cekat "bolja vremena" kad ce stanovi biti 5x priustijivi od sad, opet samo da se rjesis staraca

ili trece, ostat sa starcima opet na "neodredeno"

Ne savjetujem ni predlazem nista, samo rezoniram.Osobno mislim da mi je jedna od boljih stvari u zivotu bila kaj sam se sa nekih 21godinu odvojio od staraca ...

I za roditelje i za nasljednike bilo bi bolje imati nekakav mix između HRV pristupa "samo-da-mi-se-djeca-ne-muče-u-životu" i zapadnjačkog "leti-leti-daleko" pristupa u vezi zajedničkog života i samostalnosti.

Nešto poput - drago moje dijete, želim ti u životu sve najbolje. Ako ti ne bude išlo, kod mene ćeš uvijek naći osnovno: stan i hranu.

Ako počneš zarađivati, bez obzira koliko mizerna i privremena primanja bila, dio toga ćeš dati za zajedničke troškove.

Sve drugo - mobitel, izlasci, odjeća, cuga, putovanja, računalo - morat ćeš sam/sama zaraditi.

Po meni to je logičan i obostrano prihvatljiv kompromis u sadašnjoj situaciji u lijepoj našoj.

Ne baciš dijete na ulicu, ali ga ni ne stimuliraš da cijeli život ostane doma.
Old Jučer, 20:31   #25962
Ivson
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2004.
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
I za roditelje i za nasljednike bilo bi bolje imati nekakav mix između HRV pristupa "samo-da-mi-se-djeca-ne-muče-u-životu" i zapadnjačkog "leti-leti-daleko" pristupa u vezi zajedničkog života i samostalnosti.

Nešto poput - drago moje dijete, želim ti u životu sve najbolje. Ako ti ne bude išlo, kod mene ćeš uvijek naći osnovno: stan i hranu.

Ako počneš zarađivati, bez obzira koliko mizerna i privremena primanja bila, dio toga ćeš dati za zajedničke troškove.

Sve drugo - mobitel, izlasci, odjeća, cuga, putovanja, računalo - morat ćeš sam/sama zaraditi.

Po meni to je logičan i obostrano prihvatljiv kompromis u sadašnjoj situaciji u lijepoj našoj.

Ne baciš dijete na ulicu, ali ga ni ne stimuliraš da cijeli život ostane doma.
Konacno neko pametno i razumno razmisljanje po tom pitanju
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:56   #25963
fiksi
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2013.
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
E pa tocno to.

Jako sam ponosna da sin moze zavrtit globus i ubost prstom gdje zeli (ako bude htio) studirati. Ili mu sufinancirati worldtravel i 1y sabatical. No sve to ima zavrsni datum i vise od toga mu nisam duzna priustiti. Naravno da necu dozvoliti da skapa od gladi, ali isto tako nemam namjeru odgojiti gljivu, konformista i parazita koji se ne zna brinuti za sebe dok istovremeno pati za luksuzima.

Ne samo mladezi, nego nam svima u RH (izuzev onih 200 obitelji mozda) itekako predstoji jedan 'downsizing'. u zeljama i mogucnostima i ' mobitelima' i inim pizdarijama. Stvorili smo drudtvo koje ne daje sanse. Hrana postaje luksuz! Downsizing kojemu ja kraja ne vidim.

A cijene nekretnina ce samo sukladno. Zato sam i izgubila svaku motivaciju. Nema ovdje pomaka. Ako ikad ista sagradim ili dokupim u RH, bit ce to liseno ikakve racunice. Cisti luksuz, trosak. Nikakva investicija jer pozitivan racun jednostavno nema nikakvog izgleda.
I onda pitanje zasto idem van na normalnu placu... pa to cijelo vrijeme govorim.

Nema cuda preko noci, ali treba odnekud poceti. Naravno da je hrana luksuz kad je 40% budzeta. Vecina mladih, ove genracije, jako ce dugo ostati na iznimno malim placama, imat cemo masu ljudi 10+g nezapsolenih.

Shodno tome, cijene ce padati, ali nece biti priustivo kupiti. Nije da vecina ne zeli otici od staraca-ne moze. To su iznimke.

Onda imamo 2 skupine- baka umrla i ostavila 2 stana, starci odnekud imaju i dali kes za stan itd., i 2. skupina- imas samo ruke i glavu- dozivotni zivot sa starcima. Nazalost. Jer dok mlada osoba uopce dode do nase "prosjecne place", koja je isto nedovoljna za zivot, prode dosta.

Naravno da zemlja ne daje mogucnosti, pogotovo za mladog covjeka, a slazem se za downsizing-dugorocni pad standarda nije ni blizu kraja.
fiksi is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 07:33   #25964
zabotinski
Moderator

zabotinski Avatar

Registracija: Nov 2006.
Pošalji poruku preko Skype korisniku zabotinski
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post

ne bi se slozil..
naime, prije 3-4 godine sam ljudima govorio da cijene moraju pasti i da sto se duze oteze sa padom, to ce pad biti veci.. no, odgovor je uvijek bio taj - ne moze se cekati, necu biti podstanar, itd..

sto se desilo? ljudi su usli u kredite i raskosne stanove (ima se, moze se, i najvaznije - mora se), dosla kriza, pale place, a i pale cijene nekretnina.
Sada upravo oni najcesce kukaju i gledaju u buducnost od 20+ godina i svoje planove za otplate tih kredita...

zakljucak nije 'uzmi, jer ti to zasluzujes', nego 'strpljen spasen' i sl., a na kraju, niti konformno podstanarstvo nije toliko losa opcija, ako (sto je najvaznije) dugorocno osigurava osobnu slobodu i mobilnost u slucaju zelje za preseljenjem.
Jer dobar dio ekonomije se upravo vrti u tome da ljudi mijenjaju, odnosno prodaju osobnu slobodu kako bi dobili udobnost/komfor.
Ako si govorio prije 3-4 godine onda si zakasnio 3-4 g. Uopce ne vjerujem da najvise kukaju ti ljudi koji su kupili npr. 2010-2011 (pogledaj npr temu CHF ).
A sto se tice pada, ako se novogradnja na lokaciji xy 2007. prodala po 2000 E, a sada se par stotina metara dalje prodala po 1350 E onda ne znam sto je to ako nije pad.

Zadnje uređivanje zabotinski : Danas at 07:38.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:01   #25965
seksi-bogat
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2008.
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Nije da vecina ne zeli otici od staraca-ne moze. To su iznimke.

Naravno da zemlja ne daje mogucnosti, pogotovo za mladog covjeka, a slazem se za downsizing-dugorocni pad standarda nije ni blizu kraja.
Ravno 40 puta više (!) punoljetnih Hrvata mlađih od 30 godina živi kod tatice i mamice nego u Danskoj! Ne četiri nego četrdeset puta više!

"mogu iz vlastitog iskustva uspoređivati gospodarski uspješne zemlje s onima kojima slabije ide. Recimo, Dansku i Hrvatsku. Švicarsku i Hrvatsku. Norvešku i Hrvatsku.
Premda su navedene zemlje, mjereno BDP – om po stanovniku, otprilike četiri puta bogatije od nas, ne postoji nijedan pojedinačni ekonomski i socijalni parametar koji im daje tu četverostruku prednost.
Niti su im četiri puta veće bruto plaće.
Niti im je zdravstvo četiri puta bolje.
Nemaju ni četiri puta više fakultetski obrazovanih.
Nemaju (to pogotovo!) ni četverostruko veće vlasništvo nekretnina.
Nemaju četiri automobila na našeg jednoga.
Ne znaju njihovi učenici i studenti četiri puta više od naših.
Ne idu im djeca na četiri puta skuplja maturalna putovanja.
Njihov jedan ne jede i ne pije koliko naših četvero,
vjenčanja im nisu u prosjeku četiri puta skuplja,
nemaju ni četiri mobitela na jedan naš.

I onda sam se pitao nije li ova klasična gospodarsko-socijalna statistika nešto propustila, postoji li makar jedan segment u kojemu bi spomenute zemlje bile 5, 10, ili čak 20 puta drukčije i uspješnije od Hrvatske?
Ima jedan! U ekonomskoj znanosti nije istaknut kao relevantan, ali baš me briga, ja mislim da je važan, prevažan. To je osamostaljivanje djece i mladeži, uključivanje u proces rada, stjecanje radnih navika i, nadasve, odlazak iz roditeljskog doma. Preuzimanje odgovornosti za vlastiti život.
Tu je statistika neumoljiva! Ravno 40 puta više (!) punoljetnih Hrvata mlađih od 30 godina živi kod tatice i mamice nego u Danskoj! Ne četiri nego četrdeset puta više!

Uzalud će mi netko objašnjavati kako mlad čovjek „ondje, u bogatom svijetu“ može sebi unajmiti stan i plaćati „sve ostalo“ od svoje plaće. A kod nas je to, navodno, nemoguće. „Dijete“, po našemu, ne bi trebalo odlaziti iz kuće dok mu roditelji ne osiguraju vlasništvo stana ili bar veći dio. Naša se logika pita zašto bi „dijete“ (29-godišnji konj s fakultetskom diplomom) živjelo nižim standardom nego u roditeljskom domu?
A u tome i jest glavni gvint! I mladim Dancima osjetno padne standard kada počnu plaćati podstanarstvo, kupovati namirnice i prati vlastito rublje. Ali, za nekoliko godina, oni dostignu a ubrzo i preteknu razinu blagostanja koju su imali kod mame i tate. U međuvremenu, pritisak borbe za napredak stvara im novi krug prijatelja u sličnoj situaciji, zajedno otkrivaju posve nepoznate mogućnosti, počinju realno cijeniti teško zarađeni novac, brzo postaju zreli i odgovorni članovi društva.

Znam da će reakcije mnogih na ovu kolumnu biti negativne u stilu - „kod nas to nije moguće“, „zato su njihova djeca narkomani“, „lako je Miliću govoriti“, itd. Nisam neosjetljiv na kritike, priznajem i da mi je stalo dopasti se ljudima, ali ovoga puta – baš me briga! Jer znam da sam u pravu. Priče o uspjehu ne pišu oni koji su spavali kod roditelja do 35-te godine.

http://www.poduzetnik.com.hr/content/view/792/68/
Old Danas, 09:05   #25966
Monsignor.m
udbaš

Monsignor.m Avatar

Registracija: Oct 2008.
Pošalji poruku preko Skype korisniku Monsignor.m
Kod nas to nije moguće.
Old Danas, 09:52   #25967
itapita
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2007.
Kod nas je to itekako moguće
što ne bi njih dvoje-troje unajmilo stan?
pa ima trosobnih stanova po 300 eura, plus režije, 1000 kn po osobi

uz sve objektivne poteškoće, kod nas su djeca zbilja postali kraljevi/tirani
itapita is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:26   #25968
ico1
.

ico1 Avatar

Registracija: Feb 2009.
po meni je to dobro, barem nisu ko ti Danci pod krinkom samostalnosti uvučeni u kapitalistički sistem i robovanje..
Rade na propasti istog a ne robuju mu.
MOram priznati d ai ja radim na tome, jer sve je krivo podstavljeno i mora propasti. Par bogatih a ovi ostali crnči dok ni ne iskoristiš penziju, j.š takav život.
ico1 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:34   #25969
homosapiens
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2005.
zamisli diplomiraš, uspiješ naći posao i onda unajmiš stan sa još dvoje cimera, voziš se biciklom ili gradskim prijevozom, pereš rublje sam, plaćaš režije i razvijaš životne vještine preživljavanja itd.

u hrvatskim mjerlima to je ponižavajuće i degradirajuće za tu mladu personu

što je najzanimljivije tako je razmišljao mlađi brat od moje žene dok nije otišao prije dvije godine u Kanadu sad tamo može živjeti sa dva cimera u jednom stanu, voziti se biciklom na posao, prati rublje, kuhati sve ono drugo što mu je Hrvatskoj kod kuće bilo bruka...
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:37   #25970
itapita
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2007.
rade na tome tak da leže doma?
Pasivna agresija ?

Znači, ako imaš 40 i djecu na grbači, onda ko te jebe, snalazi se, plaćaj režije, traži si posao, radi bilo šta, rješavaj stambeno pitanje, diži kredit, nemoj, plaćaj podstanarstvo i uglavnom - bori se

ali ako ti je 25-30..e jebi ga, mlad si, kako ćeš, treba ležati doma i čekati prilike kojih nema jer je život kučka

really?
itapita is online now  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja