Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 19:17   #1
Državna matura - iskustva

Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Meni su petaši nedavno pisali da svi imaju loše ocjene i da su zato, ne sjećam se, loši ili nešto. S obzirom da je bila i jedna odlična učenica među njima, pitala sam ju kako misli, pa veli dijete pa imam par trojki
Naravno da ima majku kojoj ne valja niti jedan učitelj, nitko, ništa, i nigdje, a očito niti dijete ako nema petice. Idioti.
To je opet do sustava, kad se bude gledalo znanje za daljnji tijek školovanja, roditelji će tražiti znanje, a neće im biti bitno je li dvojka ili petica ako iza nje stoji znanje. Vratite malu maturu i/ili prijemne ispite, i neće vas nitko više pitati koju ste ocjenu dali, već što ste naučili učenika...

Zašto su rang liste škola na državnoj maturi tajne?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:37   #2
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To je opet do sustava, kad se bude gledalo znanje za daljnji tijek školovanja, roditelji će tražiti znanje, a neće im biti bitno je li dvojka ili petica ako iza nje stoji znanje. Vratite malu maturu i/ili prijemne ispite, i neće vas nitko više pitati koju ste ocjenu dali, već što ste naučili učenika...

Zašto su rang liste škola na državnoj maturi tajne?
vjeruj mi da odgovor na to pitanje ne znaju ni oni "odozgo" koji su tu odluku donijeli.
i mi profesori bi to ponekad jako voljeli znati. isto kao sto bih voljela znati i kako su mi pojedini ucenici napisali maturu. iako je nasa slavna drzavna matura u biti smijesna.

meni je sasvim svejedno hoce li biti standardiziranih testova ili ne. bila sam nekad davno zagovornik drzavne mature, sve dok se ona nije pretvorila u zivu lakrdiju: prag od 20-30% za prolaz, smijesna i/ili totalno irelevantna pitanja, curenje informacija, mijenjanje pravila, nesrazmjer izmedju razina itd itd.
i zamisli, to sve krece od strucnih skupina, ciji clanovi cesto nisu u nastavi nego su kojekakvi "strucnjaci" i rade u raznim agencijama pa samo teoretiziraju a od prakse ni p.
ovakva drzavna matura nije nikakvo mjerilo znanja niti bitna usporedba s bilo kim.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 00:09   #3
evo, ja u osnovnoj prva bih glasala za malu maturu. pa da se onda vidi znaju li više moji učenici s trojkom ili kolegicini s peticom , a ne da zato što držim kriterij i odbijam prostituirati ocjene onda moji klinci budu ispod crte, a njeni se upišu u srednju koju žele.
(s obzirom na to da sam predavala kolegicinima od 5. do 7. i kod mene su imali klimavu trojku, znam što govorim i što uspoređujem - a sumnjam da su se pretvorili u wunderkinde kad ih je ona preuzela u osmom...)
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 00:32   #4
moj još ne ide u školu, ali ja sam definitivno za malu maturu, pogotovo kak u zadnje vrijeme čujem žalopojke roditelja kak su im klinci lijeni, a bez petica se ne bu nigdje upisali.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 00:45   #5
ali ako ce ta mala matura izgledati isto kako trenutno izgleda drzavna... nemojte tako nesto prizeljkivati.
zali boze ulupane love, bolje da opreme skole za te novce.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 00:52   #6
gle, neka uopće ne bude neprolaznih ocjena, ono, svi prolaze, ali na osnovu postotka konkuriraju za srednje škole. ti završi osnovnu s 10% iz matematike i 20% iz hrvatskog, a onda misli koja će te srednja škola primiti.
pa će se onda vidjeti čija petica vrijedi 90% na maloj maturi, a čija petica ni 50% ne može navući...
[pauza za razmišljanje]
odnosno, neće, jer će NCVVO i te rezultate kriti ko zmija noge, da se nedajbože ne bi saznalo u kojoj školi se drži do standarda i znanja, a u kojoj je samo bitno da se šef i stručna služba što bolje uvuku roditeljima
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:07   #7
I te škole koje se uvlače roditeljima bi u tom slučaju bile prisiljene promijeniti način uvlačenja. Dijeljenje petica šakom i kapom tada ne bi bio više način uvlačenja, već stvaranja animoziteta.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:34   #8
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
gle, neka uopće ne bude neprolaznih ocjena, ono, svi prolaze, ali na osnovu postotka konkuriraju za srednje škole. ti završi osnovnu s 10% iz matematike i 20% iz hrvatskog, a onda misli koja će te srednja škola primiti.
pa će se onda vidjeti čija petica vrijedi 90% na maloj maturi, a čija petica ni 50% ne može navući...
[pauza za razmišljanje]
odnosno, neće, jer će NCVVO i te rezultate kriti ko zmija noge, da se nedajbože ne bi saznalo u kojoj školi se drži do standarda i znanja, a u kojoj je samo bitno da se šef i stručna služba što bolje uvuku roditeljima
joj dajte molim vas, ove godine je MIOC imao prijemni zbog velike navale, sve one silne petice ni prag nisu prošli poslije prijemnog

pametnom dosta
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:37   #9
Iz mog iskustva: cijeli život sam lijen imao sam očajne ocjene, ali sam državnu rasturio, što mi je omogućilo upis na faks koji mi je bio 1. na listi prioriteta. Tako da - hvala vladajućima.
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:42   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
joj dajte molim vas, ove godine je MIOC imao prijemni zbog velike navale, sve one silne petice ni prag nisu prošli poslije prijemnog

pametnom dosta
o tome i govorim. i zato bih bila najsretnija da se upisuju na osnovu prijemnog ili mature. pa bi onda prestali maltretirati da se dijele petice bez pokrića (mene konkrentno ucjenjivati ispisivanjem s izbornog čim ocjena nije petica), i počeli razmišljati kako da nešto nauče
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 18:06   #11
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
pa bi onda prestali maltretirati da se dijele petice bez pokrića (mene konkrentno ucjenjivati ispisivanjem s izbornog čim ocjena nije petica), i počeli razmišljati kako da nešto nauče
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 18:17   #12
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
dobro kad vec pametujes: KAKO bi ti ovo sve navedeno uskladila ako govorimo npr. o matematickoj gimnaziji, jezicnoj gimnaziji, ekonomskoj, turistickoj, medicinskoj, elektrotehnickoj skoli...?
kako uskladiti programe u svim relevantnim predmetima ako netko ima matematiku 5 sati tjedno sve 4 godine, a netko 2-3 sata tjedno sve 4 godine?
kako moze biti jedan udzbenik?
isto vrijedi i za hrvatski i za strane jezike, izborne predmete da i ne spominjem.

da znas odgovore na ta pitanja, pretpostavljam da bi bila na nekoj od vodecih pozicija u ncvvo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:00   #13
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
ja predajem u osnovnoj.
to je prvo. drugo, ove godine je četvoro mojih (ok, zajednički projekt, jer sam na komplikacijama pa je završni dio nastave i priprema odradila kolegica koja me mijenja, moji su samo zadnje 3 godine bili ) prošlo na županijsko natjecanje. znači, od 27 pozvanih učenika, četvoro je mojih. rekla bih da bi to bile petice i na maloj maturi, a ti?

a što se samostalnog odlučivanja o načinu rada, to se zove učiteljska autonomija, i znači da mogu prilagoditi nastavu potrebama i interesima učenika kojima predajem. fuj to, trebamo svi ko borg ponavljati jedne te iste rečenice. po mogućnosti isti dan u tjednu. i oni koji rade u elitnoj zagrebačkoj školi jednako kao i oni što rade s polupismenom odgojno zapuštenom djecom iz pasivnih krajeva. istim tempom, istim rečenicama, sve isto, molit ću, to je ravnopravnost!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:19   #14
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
a što se samostalnog odlučivanja o načinu rada, to se zove učiteljska autonomija, i znači da mogu prilagoditi nastavu potrebama i interesima učenika kojima predajem. fuj to, trebamo svi ko borg ponavljati jedne te iste rečenice. po mogućnosti isti dan u tjednu. i oni koji rade u elitnoj zagrebačkoj školi jednako kao i oni što rade s polupismenom odgojno zapuštenom djecom iz pasivnih krajeva. istim tempom, istim rečenicama, sve isto, molit ću, to je ravnopravnost!
da ne spominjemo ucenike s prilagodjenim programom kojih u nekim razredima ima 5-6, u nekima jedan, a u nekima nijedan.
ne daj boze da se prilagodjavamo, ima da svi rade sve isto, tko je vidio imati razlicite nastavne sate?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:44   #15
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
kak bi ti uskladila maturu sa svakim programom srednje skole
to ima smisla s osnovnim skolama, ali nema sa srednjim.

inace, ja mislim da vanjsko vrednovanje treba dolaziti na kraju cetvrtog osnovne, za sve osnovne skole u HR.
kao kontrola kvalitete ucitelja/ica.
netko tko pusti u peti razred ucenika koji slovka, ne zasluzuje predavat, a kamoli krocit u skolu.


drzavna matura kao svrha upisa u skolu/faks, nema smisla, jer se svodi na dodatne pripreme i zaradu alternativnim skolicama.
dam se kladiti da ce negdje niknuti "pripreme za upis u mioc", ak vec nisu

@manchild, jesi ti linkao negdje an nekoj temi rezultate tog testa u miocu? meni je prestrasno, da neko dijete upisuje matematicku gimnaziju, a da ne zna rjesiti sve zadatek na prijemnom. koje su osnova osnove. bez priprema. jebote, to moras imat u malom prstu usred noci.

ja da sam ministar obrazovanja, i da nisam kopejstala doktorat, bome bi se pozabavila profesorima u tim osnovnim koji su iznjedrili takve ucenike, s takvim neznanjem i peticama koje ih prate.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:34   #16
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kak bi ti uskladila maturu sa svakim programom srednje skole
to ima smisla s osnovnim skolama, ali nema sa srednjim.

inace, ja mislim da vanjsko vrednovanje treba dolaziti na kraju cetvrtog osnovne, za sve osnovne skole u HR.
kao kontrola kvalitete ucitelja/ica.
netko tko pusti u peti razred ucenika koji slovka, ne zasluzuje predavat, a kamoli krocit u skolu.
lijepo, državna matura se ionako piše iz opcih predmeta, jel problem u svim školama koristiti isti udžbenik i program za određeni predmet?
jel trebamo imati udžbenike za (karikiram) eng, hr, mat za gimnazije, zdravstvene, tehnicke itd škole...

i, slažem se, veca korist bi bila uvođenje vanjskog vrednovanja na kraju cetvrtog osnovne pa i nakon svake 4 godine za kontrolu kvalitete ucitelja/profesora a, ne ucenika.

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ja predajem u osnovnoj.
to je prvo. drugo, ove godine je četvoro mojih (ok, zajednički projekt, jer sam na komplikacijama pa je završni dio nastave i priprema odradila kolegica koja me mijenja, moji su samo zadnje 3 godine bili ) prošlo na županijsko natjecanje. znači, od 27 pozvanih učenika, četvoro je mojih. rekla bih da bi to bile petice i na maloj maturi, a ti?
možda se trebaš zahvaliti kolegici koje je super odradila završne pripreme, možda su najviše zaslužni roditelji koji su dodatno radili sa svojim klincima a, najvjerojatnije su za takav rezultat zaslužni iskljucivo samo ucenici i njihovo ucenje.

Quote:
a što se samostalnog odlučivanja o načinu rada, to se zove učiteljska autonomija, i znači da mogu prilagoditi nastavu potrebama i interesima učenika kojima predajem. fuj to, trebamo svi ko borg ponavljati jedne te iste rečenice. po mogućnosti isti dan u tjednu. i oni koji rade u elitnoj zagrebačkoj školi jednako kao i oni što rade s polupismenom odgojno zapuštenom djecom iz pasivnih krajeva. istim tempom, istim rečenicama, sve isto, molit ću, to je ravnopravnost!
e, vidiš ta vaša autonomije je uzrok vecine problema u obrazovanju...dali su vam mogucnost da prilagodite nastavu ucenicima a, veliki dio vas je prilagodio nastavu sebi...pa onda imamo klince sa peticama cije znanje nije ni za dovoljan ili obrnuto, imamo klince koji markiraju da ne bi dobili lošu ocjenu jer im gradivo nije dovoljno objašnjeno, imamo klince koji bi željeli "znati" više al, im vi to ne dopuštate itd..itd

ucenik je ucenik, škola je škola,
to što je netko iz zagreba ne znaci nužno da je bolji i pametniji od onog iz nekog zabacenog lickog sela i, stvarno je žalosno da jedna osoba koja predaje u školi razmišlja na ovakav nacin...i još se zgraža što su klinci polupismeni a, ne kuži da su polupismeni upravo radi ucitelja i profesora koji razmišljaju na isti nacin kao i ona
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:56   #17
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
lijepo, državna matura se ionako piše iz opcih predmeta, jel problem u svim školama koristiti isti udžbenik i program za određeni predmet?
naravno da je, za boga miloga.
5 sati tjedno vs. 2 sata tjedno (4 godine) - kako bi ikad program nekog predmeta mogao biti isti?

Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
možda se trebaš zahvaliti kolegici koje je super odradila završne pripreme, možda su najviše zaslužni roditelji koji su dodatno radili sa svojim klincima a, najvjerojatnije su za takav rezultat zaslužni iskljucivo samo ucenici i njihovo ucenje.
zanimljiv iznenadni obrat u razmisljanjima
ne bi li po toj logici onda znacilo da su za jedinice i los rezultat krivi iskljucivo ucenici i njihov nerad...?

just asking...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:29   #18
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
možda se trebaš zahvaliti kolegici koje je super odradila završne pripreme, možda su najviše zaslužni roditelji koji su dodatno radili sa svojim klincima a, najvjerojatnije su za takav rezultat zaslužni iskljucivo samo ucenici i njihovo ucenje.
naravno da su zaslužni učenici i njihovo učenje, bože svašta. nisam ja sjela i naučila umjesto njih.
samo hoću reći da su moje petice reprezentativne na nivou županije. pa bi onda vjerojatno i na vanjskom vrednovanju bile i dalje petice

Quote:
ucenik je ucenik, škola je škola,
to što je netko iz zagreba ne znaci nužno da je bolji i pametniji od onog iz nekog zabacenog lickog sela i, stvarno je žalosno da jedna osoba koja predaje u školi razmišlja na ovakav nacin...i još se zgraža što su klinci polupismeni a, ne kuži da su polupismeni upravo radi ucitelja i profesora koji razmišljaju na isti nacin kao i ona
nisam htjela navoditi konkretne primjere, da ne ispadnem fašist - ali eto, ima kolegica koje predaju romskoj djeci što upisuju školu ne govoreći hrvatski. hoćeš reći da je jednako predavati njima, kao i djeci u centru velikoga grada?
kolegice koje takvoj djeci predaju sretne su ako ih nauče hrvatski i opismene do kraja osnovne. ustvari, ne, sretne su ako djeca uopće ZAVRŠE osnovnu
ali učenik je učenik, škola je škola, a ta djeca napuštaju osnovnu polupismena isključivo krivnjom učitelja
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:42   #19
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naravno da je, za boga miloga.
5 sati tjedno vs. 2 sata tjedno (4 godine) - kako bi ikad program nekog predmeta mogao biti isti?
ne leži ti baš citanjem sa razumijevanjem kao što ti leži pljuckanje po ucenicima i roditeljima.

btw. 5 sati tjedno i 2 sata tjedno a, isti test na maturi...tebi je to o.k.?

Quote:
zanimljiv iznenadni obrat u razmisljanjima
ne bi li po toj logici onda znacilo da su za jedinice i los rezultat krivi iskljucivo ucenici i njihov nerad...?

just asking...
ne, nema obrata u razmišljanju,
i, dalje stojim kod one,da niti jedan klinac (pogotovo u osnovnoj) nema loše ocjene radi svog nerada vec radi nedovoljno pojašnjenog gradiva.
ili želiš reci da, suprotno tvrdnjama ucitelja/profesora, u školi se ipak traži bubanje napamet, za koje bi klinci uz 5 sati u školi, trebali doma bubati još 5?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 23:02   #20
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
btw. 5 sati tjedno i 2 sata tjedno a, isti test na maturi...tebi je to o.k.?
Svaki učenik može birati školu u kojoj ima 5 sati matematike tjedno.

Ili ne? Naravno da ne može. Jer nije imao dovoljno bodova da upiše školu koja nudi pet sati matematike tjedno. Ili još bolje, jer nije htio školu u kojoj će ga gnjaviti matematikom.

I sad bi se matura trebala njemu prilagoditi, tako da zlato mileno dobije pet iz takve banalne dvosatne matematike i može upisati fakultet iz STEM područja, jer ta su zanimalja zapošljiva i dobro plaćena. Buahahaha...

Matura je divna. Transparentna, poštena. VAljda jedini projekt u ovoj Hrvatskoj koji funkcionira.

Jest, 20% posto dovoljno je za prolaz. Evo ti matura, maturirao si. Pa se ti upiši pored onih koji imaju 85%.

Roditeljska dreka i krika, kao i učenička, na maturu već je dovoljan indikator da je matura divna stvar. Pa ti zovi inspekciju i prijeti otkazima ispravljačima. Matura Svake se godine beskrajno zabavljam nad učeničkom histerijom zbog užasnih pitanja koja treba pročitati i razumjeti i o njima moći razmisliti.

JOj, da je hoće uvesti za kraj osnovne... Spasili bismo se.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.