Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 17:43   #1
Jesu li mrtvi važniji nego živi?

Ne znam jel ovo tema za ovdje, ako nije, molim moderatore da ju prebace. Definitivno je riječ o usamljenosti pa valjda je?

Imam jednu dilemu. Imam neke poznate/rodbinu koji su preminuli relativno mladi. Iz poštovanja prema njihovim obiteljima, koji su mi i sami rod, često sam išla na groblje tih preminulih. Govorim o više puta godišnje, ne samo o danu smrti i na Svi svete, nego i za blagdane (Božić, Uskrs), pa na imenadne/rođendane pokojnika, prije godišnjeg, poslije godišnjeg...i tako...
U jednom trenutku sam shvatila da previše idem po grobljima i to sam smanjila na 2x godišnje za svakog pokojnika - na dan smrti i na Sve svete. Ja mislim da je to skroz dovoljno.

No, rodbina se, na finjaka, uvrijedila i tu i tamo su mi "na fino" znali spomenuti da nisam bila...a bio je rođendan, bio je imendan pokojnika i sl. Ja sam se pravila luda, jer mislim da sam ih malo previše razmazila.

To je bio uvod. Moje pitanje je sljedeće - ta ista rodbina mene nikad ne posjećuje, ne zove me, ne pita me kako sam, ne obilazi me...ako nazovem da nešto trebam, ajde, napravit će, pozvat će me i na ručak i slično, ali oni sami - nikad me ne zovu. Ja mogu umrijeti, oni ne bi znali.

Počinjem razmišljati o tome da, za kaznu, prestanem uopće ići na groblje - jer ako ljudima nije stalo do nas živih (tj. mene), zašto bih ja obilazila mrtve (kojima to ništa ne znaći).

Da li razmišaljm ispravno ili sam iskrivila doživljaj? Naime, ja mislim da bi bio red da i oni mene tu i tamo posjete iako još nisam na groblju. Ili griješim i to ne bi trebalo povezivati?
TetaSheraton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 17:54   #2
Ispravno razmisljas.
Idi na groblje koliko ti se ide.
Nikome nisi duzna polagat racuna.
I slobodno im reci da su ti ta groblja posjetila vise nego oni tebe zivu, skini taj nepotreban uteg sa sebe.
Gioia- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 18:03   #3
Misliš da je ok da im to kažem? Da sam ja više puta bila na grobu njihovog pokojnog nego što su oni mene posjetili?

Mogu ti reći da se baš nekako osjećam "nabrijano" i raspoloženo da im to kažem, iako vjerujem da će izignorirati i praviti se da nisu razumjeli.

Nije meni teško otići na groblje, odem radi sebe, i odlučila sam da je mjera 2x godišnje meni dovoljna. No, to me navelo na razmišljanje da ti isti ljudi mene ne posjete ni 2x godišnje...ono wtf? I još su nezadovoljni jer ja odem samo 2x godišnje na groblje....

Ljudi su valjda rođeni egoistični pa misle svi samo na sebe, valjda bih ja to trebala prihvatiti kao normalno?
TetaSheraton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 18:54   #4
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
Ljudi su valjda rođeni egoistični pa misle svi samo na sebe, valjda bih ja to trebala prihvatiti kao normalno?
Tako je. Što se prije pomiriš s tom činjenicom i prihvatiš ju biti će ti lakše. U životu je najvažnije gledati ISKLJUČIVO sebe. Ukoliko želiš da te drugi cijene moraš,ponajprije,ti cijeniti sama sebe. A što se tiče posjećivanja grobnih mjesta moj ti je savjet da ih posjećuješ prema vlastitom osjećaju i/ili željama i potrebama.
zlakraljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:04   #5
Ja svojoj baki odem uglavnom 2 x godišnje na groblje na Svi svete i Božić, a nekad samo na Svi Svete. Iskreno to je za hrvatsku postao skup sport. Potrošim barem oko 70 kn na cvijeće i još 20-30 kn na svijeće. I to još grob od bake izgleda najsiromašniji u odnosu koliko buketa bude na drugima. Jednostavno teško si priuštiti svaki odlazak na groblje. Baka je umrla prije 30 godina, pa vjerujem da se ne bi ni ljutila. Usput ja i mama zapalimo svijeće na grob ljudi koje su baka i moja mama poznavali. Moram reći da se rodbina istih nikad ne sjeti zapaliti svijeću na grob moje bake.
Ja bih na tvom mjestu išla 2 x godišnje ako su ti ljudi čiji grob ideš posjećivati za života bili dragi, a ako nisu ne bih ni to. I isto bih rekla rodbini da nije u redu da te nikad ne dođu posjetiti. Jednostavno zašto bi ti marila za nekog, a taj drugi se nikad ne sjeti na tebe. Ja sam u zadnje vrijeme postala pravo zlopamtilo što se tiče ljudi, pa ne znam baš da li sam dobra za davanje savjeta.
Eydis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:56   #6
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je sljedeće - ta ista rodbina mene nikad ne posjećuje, ne zove me, ne pita me kako sam, ne obilazi me...ako nazovem da nešto trebam, ajde, napravit će, pozvat će me i na ručak i slično, ali oni sami - nikad me ne zovu. Ja mogu umrijeti, oni ne bi znali.
Zašto ti je važno što ljudi koji te ne zovu, ne pitaju kako si i nije ih za to nimalo briga, misle o tvojoj učestalosti posjeti groblja preminulih?
Ne treba zaboraviti one koje više nisu s nama, no ti to nisi učinila niti namjeravaš pa ne vidim nikakav problem. Ne dozvoli da ljudi koji nemaju nikakve veze s tvojom svakodnevnicom, određuju u bilo čemu što bi, kad i kako ti u njoj trebala činiti da bi oni bili zadovoljni. Život je prekratak za tako nešto.
Islandson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:57   #7
Za pocetak se odluci zasto nesto radis. Kazes da ides radi sebe, a s druge strane neces vise ici da kaznis one koji to tvoje odlazenje ne cijene dovoljno po tvojoj procjeni. Ispada da si obilazila groblja mrtvih ne bi li se umilila njihovim zivima, a ne zato jer si sama imala potrebu otici tamo, pa sad kad tvoja obilazenja grobova ne izazivaju reakciju kakvu si htjela si ljuta. Ako ti je toliko stalo da u njihovim ocima budes vazna, onda i dalje radi stvari koje mislis da oni hoce, koliko oni hoce. Ako ne, ako ides na neciji grob jer imas potrebu, onda prestani s kalkulacijama s zivima, s kaznjavanjem njih svojim neodlascima jer ti se nisu javili i igranja na kartu sto je red.
__________________
What a way to break a day.
Wayfaring S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:18   #8
Kakve veze ovo sa usom ima? Odlaženje ili ne odlažnjene na groblje kako bi te netko primjetil ili ne primjetil? Koji kurac?!
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:23   #9
Možda se nisam dobro izrazila. Očekivala bih od ljudi koji "drže do reda" tj. broje moje odlaske na groblje, da se i oni "drže reda", pa da barem iz tog reda - posjete mene ili nazovu.

LJudi očito imaju dvostruka mjerila - jedna koja se odnose na mene i druga koja se odnose na njih same.

Što se tiče odlazaka na groblje ja sam, priznajem, obilazila ta groblja da bih udovoljila živučoj rodbini pokojnika, istina! No, kad sam to osvijestila, našla sam svoju mjeru - do 2x godišnje.

Ono što me iznenadilo je to durenje kad sam smanjila broj dolazaka i to me nagnalno na razmišljanje. U osnovi se osjećam uvrijedjeno jer mislim da mi za tako nešto nitko ne bi trebao "ufino prigovarati", bez obzira išla ja jednom ili 1000 puta i da se to ne tiče nikoga osim mene. Zar ne?

A onda, kad u tom razmišljanju odem još dalje, pa okrenem metar - prigovaraju mi ljudi koji mene ne posjete nikad!

Samo sam htjela vidjeti je li moje zamjeranje njima na takvom ponašanju opravdano ili zabrijavam.

Iskreno, ja počinjem razmišljati da taj broj dolazaka ukinem skroz, na onu razinu kad meni odgovara - a to je jednom godišnje, na lijep sunčan dan, kad meni paše, a kad nije ni obljetnica, ni Svi sveti ni išta treće....očekujem da će tek tad popizditi i izopćiti me do kraja....razmišaljam što mi je važnije...moja autentičnost ili njihovo prihvaćanje....

@eydis, lijepo od tebe što upališ lampaš nekad i drugima...iako bi bio red da se i oni nekad sjete tvoje bake...moram priznati da ja s nekim susjedima imam dobra iskustva po tom pitanju...mi zapalimo njihovima, oni našima...nekako se poštujemo međusobno...rodbina je već druga priča

Usamljena srca, usamljenost...kad te rodbina ignorira onda si još malo više usamljen? Možda neki drugi podforum?
TetaSheraton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:42   #10
Taman kad pomisliš da te više ni jedna tema ne može iznenaditi .

Očekivati od rodbine da te zove/posjećuje jer pališ lampaše na grobu njihovih bližnjih i onda se duriti kada se to ne dogodi je isto kao očekivati od nekoga da pali lampaše na grobu tvojih bližnjih iako za to sam nema potrebe i onda se duriti kada to ne dogodi.

Paliti lampaše na grobu drugih ljudi i onda se duriti jer njihova familija nije na grobu tvog nekog je možda čak i apsurdnije.

Zapalite lampaš kome želite i kada želite. Kada imate potrebu za time. I onda nećete imati potrebu brojati pozive koje vam je obitelj pokojnika 'dužna' zbog toga ili lampaše zapaljene na grobu svog nekog.
appletini is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:13   #11
Quote:
appletini kaže: Pogledaj post

Zapalite lampaš kome želite i kada želite. Kada imate potrebu za time. I onda nećete imati potrebu brojati pozive koje vam je obitelj pokojnika 'dužna' zbog toga ili lampaše zapaljene na grobu svog nekog.
ne bi islo
prejednostavno je to za US
tema jedva da je krenula
prava debata pocinje oko 26. stranice
o zlatopickama i krkanima
Miki-Liki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:48   #12
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
Da li razmišaljm ispravno ili sam iskrivila doživljaj? Naime, ja mislim da bi bio red da i oni mene tu i tamo posjete iako još nisam na groblju. Ili griješim i to ne bi trebalo povezivati?
Hvala ti na ovome, nasmijalo me do suza.

A zbilja, što jes, jes. Znam neke koji su se valjda svake prestupne viđali s nekima dok su ti bili živi; sad kad su mrtvi, obilaze ih barem na sisvete.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:50   #13
Miki, vulgaran si na ovom tihom mjestu.
Ja ne volim lampaše jer su ružno dizajnirani. Reći ću svima u familiji da mi ih ne pale i ne vrijeđaju moj ukus. No ovo me podsjetilo da nemam grobno mjesto ni nišu ni išta a duboko sam sredovječna. Baš me briga, ostavit ću to kćeri na dušu.
Valissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:02   #14
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
Ja mogu umrijeti, oni ne bi znali.
ma bi, i onda bi ti poceli visit po grobu i pricali svima kak su super i kak su te super znali. a ono friska figa.

i brojali bi drugima dolaske na tvoj grob. to je takva ekipa, dodje na sprovod da vidi kak se tko obukao i jel place dovoljno.
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 00:11   #15
Mene zanima kako itko zna tko je bio, a tko nije bio na groblju? Ako te zovu da te pitaju jesi li bila, ne možeš baš reći da te ne zovu.

I zar ti je zaista stalo do druženja s tom ekipom ili bi ih trpila jer je red?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 01:02   #16
mozda zive blizu groblja pa gledaju tko ide, mozda se druze po grobovima na odredjene datume, a mozda se prepoznaju po svijecama i cvjetnim aranzmanima. moja baka se skroz izbezumi kad nadje na grobu lampas nepoznatog porijekla, ja znam da je to od moje matere al nije na meni da kazem pa se drzim po strani i izbjegavam sukobe. a nekad prepozna da je cvjetni aranzman od tetke ove ili one (ljudi s vremenom valjda razviju odredjeni stil i kupuju odredjeno cvjece, stajaznam), pa komentira kak joj je to bas ruzno i ne uklapa se u koncepciju.

i tak.

manja mjesta i manja groblja imaju te svoje obicaje. o kojoj velicini grada i groblja je ovdje rijec?
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 01:35   #17
tebi su duboko misli zakopane. ti ces nastavit radit to sto radis.

moje osobno misljenje, svi ce te strpat u ljevu vrecu ako nisi s njima dobra. sto se tice groblja, gubljenje vremena.

tema nija za ovaj podforum, jer se ne radi o ljubavi izgubljenoj
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:06   #18
@aplettini - nisi dobro pročitao/la. znači - oni OČEKUJU da ja palim lampaše i obilazim grob....a onda valjda i ja imam pravo nešto očekivati?

@dden, nisam shvatila ovo s lijevom vrećom, ali predmnijevam da nije dobro

možda je pokojnik izgubljena ljubav, to vam nije palo na pamet? u tom slučaju tema spada tu

šteta što vam je najveće veselje u životu trolanje po forumu reklo bi se, svaka b...a ima svoje veselje
TetaSheraton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 12:12   #19
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
@aplettini - nisi dobro pročitao/la. znači - oni OČEKUJU da ja palim lampaše i obilazim grob....a onda valjda i ja imam pravo nešto očekivati?

@dden, nisam shvatila ovo s lijevom vrećom, ali predmnijevam da nije dobro

možda je pokojnik izgubljena ljubav, to vam nije palo na pamet? u tom slučaju tema spada tu

šteta što vam je najveće veselje u životu trolanje po forumu reklo bi se, svaka b...a ima svoje veselje
tako je, sestro
pokazi ti tim budalama koje trolaju budale koje pale lampase, a onda ih, za kaznu, gase
Miki-Liki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 12:32   #20
Quote:
TetaSheraton kaže: Pogledaj post
@aplettini - nisi dobro pročitao/la. znači - oni OČEKUJU da ja palim lampaše i obilazim grob....a onda valjda i ja imam pravo nešto očekivati?

@dden, nisam shvatila ovo s lijevom vrećom, ali predmnijevam da nije dobro

možda je pokojnik izgubljena ljubav, to vam nije palo na pamet? u tom slučaju tema spada tu

šteta što vam je najveće veselje u životu trolanje po forumu reklo bi se, svaka b...a ima svoje veselje
iskreno, tvoj replaj meni zvuci kao da je netko poceo gradit moderni stil gradnje unutar gotike. a to je poceo zato sto nije razumio nista. ali eto zna se nadovezat
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.