Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2017., 15:31   #681
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Je, po tvom savjetu... Fina je spravica....
Cool, drago mi je
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 18:52   #682
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Mislim da sam skuzio ...

Na Jupiteru mozes vidjeti njegove pojase, sigurno ne prstenove... To ne mogu ni mocni teleskopi, zbog toga su i otkriveni tek prolaskom Voyagera...

Ali, vec i sa 15x70 mozes vidjeti Galilejanske mjesece, njihove tranzite, zgodno za gledati...

Saturnove prstene mozes vidjeti, ne bas impresivno... Mozes vidjeti i fazu Venere...

Ustalom, evo ti pa citaj:

http://www.zvjezdarnica.com/astronom...t-jupiter/2055


I, bojim se da tu mirna ruka ne pomaze, iskljucivo dobar stativ...
Pojas nisam vidio ili bilo kakav detalj na Jupiteru. Budem jednu noć preveo s Jupiterom ponovno. Sva četiri mjeseca može se vidjeti sa TS10x50. Uspio sam i sa ruskim dvogledom 10x50
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:56   #683
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Za nocno promatranje jako dobro cak se vidi prsten od Jupitera.
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Pojas nisam vidio ili bilo kakav detalj na Jupiteru. Budem jednu noć preveo s Jupiterom ponovno. Sva četiri mjeseca može se vidjeti sa TS10x50. Uspio sam i sa ruskim dvogledom 10x50
Malo me zbunjujes

Inace, ruski dalekozori su obicno dobri... Otkad su maznuli Njemcima tvornicu (opremu i materijal) u Jeni ....

Imam jedan 8x30, bas je dobar...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:23   #684
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Malo me zbunjujes

Inace, ruski dalekozori su obicno dobri... Otkad su maznuli Njemcima tvornicu (opremu i materijal) u Jeni ....

Imam jedan 8x30, bas je dobar...
Definiraj sto je pojas na Jupiteru... Ja vidim samo bijeli disk, a na 15x70 kao malo izduzen ili duguljast. to smatram da su prstenovi Jupitera koje ne vidim detaljno. Znaci openito nikakav detalj na Jupiteru ne mogu vidjeti (pruge, crvena pjega ). Ocito sam ja pogrijesio

Mislim uzeti jedan ruski dalekozor, ali budem još vidio.

Zadnje uređivanje Pythonhim : 16.01.2017. at 20:45.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 06:25   #685
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Definiraj sto je pojas na Jupiteru... Ja vidim samo bijeli disk, a na 15x70 kao malo izduzen ili duguljast. to smatram da su prstenovi Jupitera koje ne vidim detaljno. Znaci openito nikakav detalj na Jupiteru ne mogu vidjeti (pruge, crvena pjega ).
Evo jedne moje stare fotke Jupitera. Jupiteru se sasvim sigurno ne mogu vidjeti prstenovi. Ako si siguran da gledaš Jupiter, onda je to nekakva optička greška. Karta za točnu poziciju Jupitera se može vidjeti na Heavens above.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:36   #686
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Evo da se nastavim na temu, malo sam pogledao ponudu na Njuškalu.

Ovo je dobar teleskop za početničku astrofotografiju - naravno treba kupiti i ostalu opremu, montažu, kameru, itd.
Baš sam ga nedavno škicao jer imam u planu do kraja godine nešto slično nabaviti. Ali mislim da je cijena previsoka s obzirom da se radi o polovnom teleskopu. Pokušao sam se dogovoriti za manju cijenu ali nije išlo

Npr. zar nije ovo slično i, ako se ulovi dobar tečaj, čak i jeftinije?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 14:36   #687
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Evo jedne moje stare fotke Jupitera. Jupiteru se sasvim sigurno ne mogu vidjeti prstenovi. Ako si siguran da gledaš Jupiter, onda je to nekakva optička greška. Karta za točnu poziciju Jupitera se može vidjeti na Heavens above.
Jupiter i Veneru je najlakse prepoznati. Stvarno su lijepe fotke.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 16:14   #688
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Npr. zar nije ovo slično i, ako se ulovi dobar tečaj, čak i jeftinije?
Ne znam, pitaš u TC-u? Ja tamo vidim za sličan teleskop cijenu 5.500.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:55   #689
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Npr. zar nije ovo slično i, ako se ulovi dobar tečaj, čak i jeftinije?
U Teleskop centru je cijena tog teleskopa 3690 kn.
Trenutno smo jeftiniji od dobavljača jer mi gazda nije poslao novi cjenik. Novi cjenik očekujem uskoro tako da navali narode dok je prilika
Teleskop dolazi s običnim fokuserom, prstenovima i vixen šinom.

Black Diamond koje je Astrobobo linkao je jači model, s boljim fokuserom (mikrofokuserom), dobije se tražioc, kofer, dijagonal, okulari itd...
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:21   #690
Na astroforumu se prodaje solidna oprema za nikakve novce.
Posebno dobar ulov je MAK 127/1500 i EQ3. Čovjek si složi teleskop stani-pani za manje od 2000 kn.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:06   #691
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Na astroforumu se prodaje solidna oprema za nikakve novce.
Posebno dobar ulov je MAK 127/1500 i EQ3. Čovjek si složi teleskop stani-pani za manje od 2000 kn.
Uf, zbilja izgleda super. To će otići odmah, ja sam se ovaj mjesec na žalost malo rastegnuo a baš sam gledao nešto kao što je onaj Mak
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:26   #692
Da, odlično izgleda.....ja imam u planu krajem ljeta uzeti nešto poput ED80 i "motoriziranu" montažu. Nadam se za nekih 500 EUR, samo da NE uleti prilika prije ljeta jer ću bankrotirati
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 20:54   #693
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Na astroforumu se prodaje solidna oprema za nikakve novce.
Posebno dobar ulov je MAK 127/1500 i EQ3. Čovjek si složi teleskop stani-pani za manje od 2000 kn.
Ali je u Dubrovniku. Kojim nacinom je najbolje prevesti stvari? Bus se cini riskantnim, koliko kosta Hpekspres? nisam siguran da kuzim sta pise na webu.

Ima i ovaj

Htio bi dobar kupiti teleskop, rabljeni ako je u super stanju, komplet sa svime sta je potrebno. 2000 kn mi je ok dati. Ne razumijem se u to, trebao bi savjet sta uzeti. Placam pice ili sta treba.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:38   #694
Oko transporta se dogovorite s prodavačem, ja sam ukazao na oglas.

A ovaj 120/1000 na AZ3 je prevelik teleskop za tu montažu. Taj refraktor je cijev od 100+cm s 8-9 kg mase, poluga samo takva. Ali zato taj teleskop na AZ4 funkcionira milina.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci

Zadnje uređivanje Acheron : 31.01.2017. at 08:53.
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 16:03   #695
Hvala.
Ako se odluci netko prodavati u Zg ili 100km ukrug neka se javi na PM. Ne vidim kako kupiti ovo sta se prodaje dalje, rizicno je kupiti bez da vidim robu. ?
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 09:33   #696
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Na Njuškalu je oglas za dobri stari 8" Meade Starfinder. Čini se dobra prilika, naravno ovisi u kakvom je stanju...
Starfinder je još uvijek na prodaju, 1000kn za 8" je vrlo povoljno..opet, pitanje kakvo je stanje, treba li ponovo aluminizirati zrcalo, itd.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 22:17   #697
Pozdrav

ljudi trebam savjet, zelim kupit Teleskop i ispunit si staru zelju!
Stvar je u tome sto sam cisti Amater ali jako zainteresiran.
Sa Teleskopom zelim gledat prvenstveno mjesec ali ostale Objekte i dodatno kakva opcija postoji
da se snimi ono sto se gleda?

Dajte mi savjet jel pojma nemam koji uzet. Zelim maximalno 400eura platit.

Hvala unaprijed!!
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 06:35   #698
Uzmi 6" dobs ili 8" dobs.

Za fotkanje kroz teleskop u tom cjenovnom rangu nemaš baš neke opcije. Kroz svaki teleskop možeš, recimo, mobitelom pofotkat Mjesec.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:16   #699
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Uzmi 6" dobs ili 8" dobs.

Za fotkanje kroz teleskop u tom cjenovnom rangu nemaš baš neke opcije. Kroz svaki teleskop možeš, recimo, mobitelom pofotkat Mjesec.
Hvala Bobo!

bas sam sinoc gledao ovaj 8" Dobson i gotovo sve recenzije kazu da je super.
Na tvoj link moram reci da je skup oko 470€ izadje, nasao sam ga za 380€ + postarina.

Pitanje: kako ocjenjujes Skywatcher Teleskope naspram Dobson?
Skywatcher 200/1000 OTA

EDIT: nasao sam tvoj PDF sa zvjezdarnice

Zadnje uređivanje Simunonuno : 08.03.2017. at 11:11.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:31   #700
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Pitanje: kako ocjenjujes Skywatcher Teleskope naspram Dobson?
Skywatcher 200/1000 OTA
Nisam baš siguran na što misliš, onaj link koji sam stavio je također Skywatcher. Računaj da će ti za ovaj koji si ulinkao trebati montaža.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.