Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2007., 11:28   #1
helikopterski desanti HV 1995 ?

Cuo sam da je HV koristila helikopere za ofanzivne akcije ( desante) u operacijama Oluja i u BiH 95, ali nikako ne mogu da nadzem neke detalje pa me zanima da li ima neko da zna nesto vise o tome ? HV je tada koristila moderni pristup ratovanju ( komabinacija vise djelova OS radi brzog prodora) pa me zanima kako je koristila i helikoptere.
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:55   #2
Nis posebno, nakrcali bi vojsku u Mi-8 i vozili do linije.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:17   #3
Ne pitam o prevozu ljudstva do linije vec o ubacivanju u neprijateljsku teritoriju.
Gledao sam prije nekoliko godina na HTV emisiju O Oluji i tada je receno da je, ako se dobro sjecam, 1 HGZ izveo helikopterski desant a cuo sam i da je HV koristila helikopterskim desantima u BiH 95.
U vezi emisije o desantu u Oluji , tada je reporter pitao zapovjednika te postrojbe da kaze malo vise o toj operaciji jer " svi strani vojni zvanicnici u Hrvatskoj pricaju o tome" ali se ne sjecam da je dobio ikakvo detaljnije objasnjenje od zapovjednika o tome.
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 19:00   #4
Ja sam shavatio da je taj desant 1.HGZ bio kod Knina!
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 12:40   #5
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Ja sam shavatio da je taj desant 1.HGZ bio kod Knina!
Imas li vise detalja ?
Cuo sam da su koristili desante u Oluji ali sam isto tako cuo ( od oficira u OS BiH ) da je HV/HVO koristili helikoptere u ljeto 95 da bi zaobisli utvrdzene tacke ili preduhitrlili srbe kad su se ovi povlacili da ne bi stigli organizirati odbranu. Da li ima istine u tome ?
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 02:59   #6
Evo, slucajno sam naletio na spominjanje helikopterskog desanta. Nemam pojma koliko je vjerodostojan site, sam prosudi (ja ga pronasao preko nekih kljucnih rijeci i googlea).

http://defence-data.com/features/fpage33.htm

Quote:
At 3am the night sky was lit up by hundreds of rockets streaking upwards towards the Vitorog. Operation Maestral 2 (Mistral 2) had begun. The rocket barrage saturated the Posavina Brigade's positions above Prebelja, killing and wounding as many as 50 soldiers. Three Croat Mil Mi-8/17 (HIP) transport helicopters then swooped over the position to drop off a team of special forces commandos on the main road off the Vitorog, behind the Serb lines.
Koliko sam shvatio, ovo je poslije Oluje.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 10:03   #7
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Evo, slucajno sam naletio na spominjanje helikopterskog desanta. Nemam pojma koliko je vjerodostojan site, sam prosudi (ja ga pronasao preko nekih kljucnih rijeci i googlea).

http://defence-data.com/features/fpage33.htm



Koliko sam shvatio, ovo je poslije Oluje.

Na to sam i mislio. U Oluji i ostalim operacijama je koristen slican nacin taktike (napadi na kriticne tacke i brzi prodor u dubinu ) tako da sam i ocekivao takve operacije u HR a i u BiH. Ali me cudi da se o tome vise ne prica. ipak je to potvrda visokokvalitetne vojne operacije ( izvidanje/prikupljanje obavjestanih podatka, tehnicki detalji npr.koordinacija vazduhoplovsta/artilj/logistike/veze, odabir jedinica za takvu vrstu akcija itd) tako da sam ocekivao vise podataka/analiza. jedna je stvar prebaciti jedinicu helikopterom do linije ( obican transport samo drugaciji nacin) ali je helikopterski desant u dubinu nesto sasvim drugo i mnogo zahtjevnije.
Izgleda da se HV/HVO naucila dosta novog od 93 do 95 pa nije pravila greske kao sa onim desantom kod G.Vakufa/Bugojna .
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 12:21   #8
Pretpostavljam da vojska ne prica o tome na veliko jer je to ipak nesto sto je bolje da se ne zna (nase desantne sposobnosti ).

Ovo na sto sam naletio kod Vitoroga mi zvuci dosta impresivno. Sabotaza i sijanje panike iza leda neprijatelja, vjerojatno jedan od razloga brzog napredovanja u toj akciji.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 20:24   #9
Izgleda da se HV/HVO naucila dosta novog od 93 do 95 pa nije pravila greske kao sa onim desantom kod G.Vakufa/Bugojna .[/QUOTE]

A šta je bilo kog G.Vakufa??

Naravno ako nije vojna tajna!

Vezano uz desant kod Knina u oluji ne sjećam se ničeg drugog osim da je taj podatak doveden u vezu s napadom američkih aviona na radarske položaje srpske PZO.
Vjerojatno je desant bio preriskantan pa su ameri prvo morali očistiti PZO da ne bi bilo previše gubitaka.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 10:08   #10
Nije tajna, samo ne znam sve detalje.
General HV Ante Roso je po dolasku u HVO, u zimu 93/94 osmislio helikopterski desant u okolini G.Vakufa. Neki kazu da je to bila izvidzacka grupa a neki da je bila diverzantska grupa koja je trebala da napravi pometnju iza linija ABiH dok se jedinice HV/HVO ne probiju do njih jer je bila planirana ofanziva. Ali nisu bas dobro uspjeli, jer su stanovnici tog kraja , uznemireni helikopterskim preletima, poceli da prate tragove u snijegu koji je tih dana naveliko napadao a to je inace bilo na malo vecoj nadmorskoj visini ( ko je bio u tom podrucju zna kakva su brda tamo). Vojnici HV/HVO se zbog toga nisu uspjeli brzo izvuci iz tog podrucja i grupa je opkoljena/unistena.
Razlog za neuspjeh je lose planiranje ( nisu uzeli u obzir meteouslove,ne mogucnost brzog kretanja u tim uslovima, lokalno stanovnistvo koje je odlicno poznavalo to podrucje i sl )i omalovazavanje protivnika ( nisu se nadali tako brzoj reakciji stanovnista i ABiH) . A sta bi drugo ocekivao od generala koji je taj cin zaradio za nekoliko mjeseci pocevsi sa cinom narednika. Ali je HV ipak pokazala 95 da se je naucila od svojih gresaka koje je 93 pravila.

Zadnje uređivanje hercegponos : 24.10.2007. at 11:26.
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 11:46   #11
Do prije mjesec dana radio sam mod za igricu BF2. nadam se da znaš šta je mod.

Mod je trebao prebaciti BF2 u vrijeme domovinskog rata a akcije tj. misije (ili ti mape) bi bile plitvice, šašina greda.... i zadnja po redu mapa je trebala biti oluja tj. upravo onaj desant kod knina.

Skinuo sam reljef sa interneta za prvu mapu (kostajnica), počeo stavljati teksture i vegetaciju, prometnice no odustao sam za sad jer mi je BF2 previše arkadan (plus druge obveze) ali kroz mjesec dana ću vjerovatno se vratiti na mod.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 12:48   #12
Quote:
hercegponos kaže: Pogledaj post
Nije tajna, samo ne znam sve detalje.
General HV Ante Roso je po dolasku u HVO, u zimu 93/94 osmislio helikopterski desant u okolini G.Vakufa. Neki kazu da je to bila izvidzacka grupa a neki da je bila diverzantska grupa koja je trebala da napravi pometnju iza linija ABiH dok se jedinice HV/HVO ne probiju do njih jer je bila planirana ofanziva. Ali nisu bas dobro uspjeli, jer su stanovnici tog kraja , uznemireni helikopterskim preletima, poceli da prate tragove u snijegu koji je tih dana naveliko napadao a to je inace bilo na malo vecoj nadmorskoj visini ( ko je bio u tom podrucju zna kakva su brda tamo). Vojnici HV/HVO se zbog toga nisu uspjeli brzo izvuci iz tog podrucja i grupa je opkoljena/unistena.
Razlog za neuspjeh je lose planiranje ( nisu uzeli u obzir meteouslove,ne mogucnost brzog kretanja u tim uslovima, lokalno stanovnistvo koje je odlicno poznavalo to podrucje i sl )i omalovazavanje protivnika ( nisu se nadali tako brzoj reakciji stanovnista i ABiH) . A sta bi drugo ocekivao od generala koji je taj cin zaradio za nekoliko mjeseci pocevsi sa cinom narednika. Ali je HV ipak pokazala 95 da se je naucila od svojih gresaka koje je 93 pravila.
Ako mislimo na istu stvar, onda je to desant na Vranicu.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 12:54   #13
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Ako mislimo na istu stvar, onda je to desant na Vranicu.

Tacno tako. samo ne znam detalje pa ako ti znas koji je bio cilj akcije, koja je jedinica i da li su se neki i izvukli ? Kako je analizirana akcija sa HV/HVO strane ? Da li je donesen zakljucak da je planiranje/podcjena neprijatelja uzrok krahu akcije ili je kao i obicno svaljeno na "prodani smo, izdaja !"
hercegponos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 13:47   #14
Nažalost, o toj akciji ne znam ništa iz prve ruke. Navodno je dvadesetak ljudi bilo zarobljeno.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 19:02   #15
mislim da bi trebalo zabranit postanje o sudjelovanju HVa u BiH
jer sluzbeni stav RH je da HVa tam nije bilo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:14   #16
Dosad još nije navedeno ništa što nije drugdje već objavljeno.

A službeno je HV u BiH bila, i to u skladu s Deklaracijom o oživotvorenju Sporazuma iz Washingtona, zajedničkoj obrani od srpske agresije i postizanju političkog rješenja sukladno naporima međunarodne zajednice (Splitska deklaracija), koju su potpisali predsjednik RH Dr. Franjo Tuđman, predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, predsjednik Federacije BiH Krešimir Zubak i predsjednik vlade BiH Dr. Haris Silajdžić. To nije tajna.

Helikopterski desanti također nisu ništa novo, to su izveli također i niški padobranci kod Čapljine 1992.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:21   #17
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
to su izveli također i niški padobranci kod Čapljine 1992.
Di je to ?
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:26   #18
Zapadna Hercegovina, na Neretvi.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:31   #19
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Zapadna Hercegovina, na Neretvi.
A ja mislih oko Sarajeva

Bosanska geografija
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 14:37   #20
Ovo im je trebalo!!!



BUAHHAHAHAHAHAHAHA!!!!
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.