Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2009., 23:43   #101
Quote:
DIsign kaže: Pogledaj post
E ovo ti baš ne pije vodu jer Zakon o strancima propisuje slijedeće:


Brak s državljanom RH , odnosno "spajanje obitelji" je samo jedna od istim Zakonom propisanih svrha za odobravanje privremenog boravka koji se nakon prvog odobrenja mora redovito produživati.

A što se tiče hr državljanstva čl.10 Zakona o državljanstvu propisuje da stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobren stalni boravak na području RH može steći hr državljanstvo. tj Mora mu se na temelju pismenog zahtjeva u postupku prijema odobriti zahtjev i tek kad potpiše primitak rješenja od tada je državljan RH. I u tom slučaju se ne radi o dvojnom državljanstvu jer ako osoba ima jedno više državljanstava uz državljanstrvo RH, na teritoriju RH mu se priznaje i vrijedi samo državljanstvo RH, a preostalo mu ostaje jer nije potreban prethodni otpust iz ranijih državljanstava.
A ako nekom još nije jasno nek pita.

NIsam li ja to sve isto vec rekla svojim rijecima malo slikovitije, bez copy /paste Zakona, i iz iskustva ljudi iz moje blize obitelji?

Dakle, cim se ozenis ili udas za hr. drzavljanina moras dobiti nekakav boravak, dobijas regularno po Zakonu PriVremenI boravak koji produzavas (barem4- 5 god.) , nakon Privremenog slijedi Stalni boravak, na osnovu kojeg se moze traziti Drzavljanstvo koje na Zahtjev i daju....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 12:55   #102
Quote:
qwertzos kaže: Pogledaj post
ima li netko iskustva s vađenjem radne vize za njemačku?

prije nekih 6 ili 7 godina sam osuđen zbog posjedovanja narkotika, ali sam dobio uvjetnu kaznu i sada bez problema mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju. zanima me moram li to navesti u prijavi za vizu i hoću li zbog toga imati problema pri dobivanju vize, odnosno hoće li me odbiti?
defintivino nemoj navodit..ja sam 2006 vadila studentsku radnu vizu na 3 mjeseca i tražili su me potvrdu o nekažnjavanju...ukoliko je možeš dobiti da si čist ne bi trbalo biti problema...e sada da li se što promijenilo unazad te 3 godine nisam sigurna....samo su mene ispizdili jer mi je vječito falio 1 papir za koji su mi zaboravili reći + da sam se 2 put slikala jer je posebna slika za njemačku vizu, za koju ti u ovlaštenim Foto Badrov(stoji u čekaoni popis foto studija),ni ne znaju kako treba izgledati i meni su krivu izradili...najpametnije je otići u onaj Foto studio odmah kod Njemačkog veleposlanstva jer oni imaju šablone po kojima režu...ja sam na svu sreću imala požurnicu od poslodavca pa sam dobila po hitnom postupku vizu ali koliko znam čeka se 1,5-2 mjeseca..barem je tada to bilo...
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 13:02   #103
ja imam dečka u sloveniji već neko vrijeme i samo prošle godine sam sigurno bila više od 90 dana u SLO...što po vikendima što na zimovanju po tjedan dana..nisam brojala ali sam nakupila više...a ove još više...i svaki put su mi žigali bilo putovnicu bilo kartončić i nikada mi nitko nije ništa rekao za tih 90 dana...jedino da ako ostajem dulje od 3 dana da se priajvim u PU i to je to...jeste sigurni da se to akumulativno zbraja..ja mislim da se to osnosi na boravak u komadu dulji od 90 dana....
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 13:05   #104
i još jedno pitanje... dali netko zna gdje bi mogla naći primjer molbe za državljanstvo?..ono pismo koje moraš napisati kao uvodno...i što bi trebalo stajati u pismu partnera za istu stvar..npr da dečko piše pismo za curu koje će ona priložiti uz molbu za državljanstvo?...

Hvala
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 04:35   #105
Hrvatsko Drzavljanstvo

Postovanje,
Interesira me koliko dugo traje citav proces stjecanja hrvatskog drzavljanstva kad sva papirologija bude predana. Kad se sve ispuni i posalje, koliko dugo traje dok se zna jeli osoba primljena kao hrvatski drzavljanin?

Najvise me interesira vremensko trajanje.

Hvala unaprijed!
Winfried
Winfried is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 11:26   #106
Odgovor na post hellreasera od 6.8.:

Pravo na drzavljanstvo odredjene zemlje moze se steci rodjenjem, u skladu sa sadasnjim zakonskim propisima ti nemas pravo na Hrvatsko drzavljanstvo.

U tvom slucaju je vrlo bitan vremenski period tvog rodjenja u Hrvatskoj, a to je bilo prije rata, tada je bila SFRJ.

Tvoja sestra je dobila drzavljanstvo iskljucivo iz razloga sto je onda bila upisana u knjigu hrvatskih drzavljana.

Zadnje uređivanje Suey : 19.08.2009. at 11:41.
 
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 11:54   #107
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Evo i ja bih iskoristio ovu temu da postavim svoje pitanje u vezi državljanstva HR. A ono glasi:
Kakva je mogućnost za dobijanje Hrv državljanstva osobe iz BiH, koja je rođena i živi u BiH, i iz miješanog je mraka ( Musliman, Hrvatica ) tj. majka je hrvatica, ima i krsni list, imaju dokumenti koji govore da se izjašnjavala kao hrvatica, međutim ona je poginula prije rata u prometnoj nesreći. A ta osoba je odrasla sa ocem i njegovom familijom, i sada ne znam kako se on izjašnjavao, mislim kao "Bosanac"?
Koje si godište?
Basil Fawlty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 00:31   #108
Quote:
Winfried kaže: Pogledaj post
Postovanje,
Interesira me koliko dugo traje citav proces stjecanja hrvatskog drzavljanstva kad sva papirologija bude predana. Kad se sve ispuni i posalje, koliko dugo traje dok se zna jeli osoba primljena kao hrvatski drzavljanin?

Najvise me interesira vremensko trajanje.

Hvala unaprijed!
Winfried
Moze li mi itko odgovoriti? Hvala
Winfried is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 07:59   #109
Quote:
tinkerbell kaže: Pogledaj post
i još jedno pitanje... dali netko zna gdje bi mogla naći primjer molbe za državljanstvo?..ono pismo koje moraš napisati kao uvodno...i što bi trebalo stajati u pismu partnera za istu stvar..npr da dečko piše pismo za curu koje će ona priložiti uz molbu za državljanstvo?...

Hvala
hajde ljudi zar nitko nema iskustva s pisanjem tih pisama/molbi?
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 23:07   #110
Quote:
Winfried kaže: Pogledaj post
Postovanje,
Interesira me koliko dugo traje citav proces stjecanja hrvatskog drzavljanstva kad sva papirologija bude predana. Kad se sve ispuni i posalje, koliko dugo traje dok se zna jeli osoba primljena kao hrvatski drzavljanin?

Najvise me interesira vremensko trajanje.

Hvala unaprijed!
Winfried
Ovisi kakav status imas, ako si stranac ide provjera ova pa ona... sve skupa sigurno negdje oko godinu dana.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 04:18   #111
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Ovisi kakav status imas, ako si stranac ide provjera ova pa ona... sve skupa sigurno negdje oko godinu dana.
Da, ako sam stranac i ako predajem zahtjev za Domovnicu prvi put; koliko dugo traje? Jel ima odredjeno vrijeme koliko dugo osoba mora cekati? I sto je najduze sto moze osoba da ceka? Hvala

Winfried von Haug
Winfried is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 09:33   #112
Quote:
Winfried kaže: Pogledaj post
Da, ako sam stranac i ako predajem zahtjev za Domovnicu prvi put; koliko dugo traje? Jel ima odredjeno vrijeme koliko dugo osoba mora cekati? I sto je najduze sto moze osoba da ceka? Hvala

Winfried von Haug
posto kazes da si stranac,dakle ne trazis drzavljanstvo porijeklom ....
onda ovako,puno ovisi koliko tebi treba da dobijes otpust iz tvog sadasnjeg drzavljanstva,

al racunaj godinu dana(od onog dana kad predas sve moguce papire)iako ima onih koji cekaju i po 2 godine,ali takvi su rijetkost.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 18:16   #113
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
posto kazes da si stranac,dakle ne trazis drzavljanstvo porijeklom ....
onda ovako,puno ovisi koliko tebi treba da dobijes otpust iz tvog sadasnjeg drzavljanstva,

al racunaj godinu dana(od onog dana kad predas sve moguce papire)iako ima onih koji cekaju i po 2 godine,ali takvi su rijetkost.
Mislim momentalno sam stranac ali trazim hr drzavljanstvo kroz podrijetlo. Koliko to dugo traje? I sadasnje drzavljanstvo mi je SAD, koji dozvoljava da imam drugo drzavljanstvo. Mozes li mi reci sa ovim podacima kolko dugo se treba cekati?
Winfried is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 21:39   #114
Quote:
Winfried kaže: Pogledaj post
Mislim momentalno sam stranac ali trazim hr drzavljanstvo kroz podrijetlo. Koliko to dugo traje? I sadasnje drzavljanstvo mi je SAD, koji dozvoljava da imam drugo drzavljanstvo. Mozes li mi reci sa ovim podacima kolko dugo se treba cekati?
a dali hrvatska dozvoljava,to moras pitat...... nisam siguran

ko sto rekoh planiraj 1-2 godine.nemoj ni pomisljat da ce trajat manje od godine.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 02:01   #115
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
a dali hrvatska dozvoljava,to moras pitat...... nisam siguran

ko sto rekoh planiraj 1-2 godine.nemoj ni pomisljat da ce trajat manje od godine.
Hvala ti na odgovoru. Znaci normala je cekati jednu godinu? A 2 je ipak nesto rijedje jel tako?

Hrvatska je javila da dozvoljava ako imam Americko drzavljanstvo da nosim i Hrvatsko. To je dobro!
Winfried is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 11:56   #116
Quote:
Basil Fawlty kaže: Pogledaj post
Koje si godište?
ja već imam državljanstvo, ali ovi moji rođaci što se raspitujem su '78 i '82. Kakve su im šanse, a moja tetka tj. njihova mama je poginula '83?
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 14:26   #117
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
a dali hrvatska dozvoljava,to moras pitat...... nisam siguran

ko sto rekoh planiraj 1-2 godine.nemoj ni pomisljat da ce trajat manje od godine.
Dozvoljava Hrvatska drugo državljanstvo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 14:33   #118
hrvatski zakon je neako cudno napisan

koliko sam ja skuzio,


a) ako si stranac i trazis hrvatsko drzavljanstvo moras se odrec onog prvog.

b) ako vec imas hrvatsko drzavljanstvo hrvatskoj ne smeta ako uzmes jos koje

e sad dali se kod A racuna da si stranac ako trazis drzavljanstvo na osnovi porijekla,ono preko babe,djeda.to ne znam
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 08:10   #119
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
hrvatski zakon je neako cudno napisan

koliko sam ja skuzio,


a) ako si stranac i trazis hrvatsko drzavljanstvo moras se odrec onog prvog.

b) ako vec imas hrvatsko drzavljanstvo hrvatskoj ne smeta ako uzmes jos koje

e sad dali se kod A racuna da si stranac ako trazis drzavljanstvo na osnovi porijekla,ono preko babe,djeda.to ne znam
da tako sam i ja skužila ali kao za ovo pod a) postoje iznimke...ne znam koje....
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 13:34   #120
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
NIsam li ja to sve isto vec rekla svojim rijecima malo slikovitije, bez copy /paste Zakona, i iz iskustva ljudi iz moje blize obitelji?

Dakle, cim se ozenis ili udas za hr. drzavljanina moras dobiti nekakav boravak, dobijas regularno po Zakonu PriVremenI boravak koji produzavas (barem4- 5 god.) , nakon Privremenog slijedi Stalni boravak, na osnovu kojeg se moze traziti Drzavljanstvo koje na Zahtjev i daju....
Dakle, s dužnim poštovanjem prema slikovitom tumačenju zakona svojim riječima, ipak mislim da je brak s hrvatskim državljaninom samo jedan od uvjeta propisanih zakonom o strancima te da se privremeni boravak nipošto ne mora odobriti samo činjenicom braka, nego samo ako stranac kumulativno udovolji svim zakonskim uvjetima prema svrsi koji je naveo u svom zahtjevu(neću radit copy/paste zakona jer je on objavljen u NN pa koga zanima nek pogleda) inače kod nas ništa ne moraš dobiti ako ne dokažeš da na to imaš pravo. I ništa automatizmom ne slijedi nego se riješava na temelju dokumentiranog pismenog zahtjeva stranca i provedenog postupka koji nije baš tako jednostavan i šabloniziran....

Vjerujte mi ovo govorim iz osobnog iskustva jer se time prof.bavim već petnaestak godina, također nebih ulazio u daljnju polemiku oko toga na koji način sam iznio svoja zapažanja nego želim u okviru svojih mogućnosti odgovoriti na konkretno pitanje.
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.