Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2015., 10:07   #81
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Hrvatska vanjskotrgovinska razmjena s Rusijom je zadnjih 5-6 godina činila manje od 5% ukupne vanjskotrgovinske razmjene Hrvatske, s tim da od njih uvozimo 3 puta više nego im izvozmo.

Jednom riječju - nama je Slovenija, sa 7% vanjskotrgovinskog udjela i našim suficitom, za gospodarstvo bitnija od Rusije.

Ovaj potez naše vlasti je stoga u ovoj geopolitičkoj situaciji poprilično neobjašnjiv.
Kako neobjasnjiv?

Nijemci do dan danas investiraju i ne zele napustiti Rusiju, kao oblast buducnosti. Nece da prepuste to nikakvu silu drugima. A ti ucis Hrvate da se prave mutavi i da djeluju destruktivno jos i protiv svojih interes. Koliko god kilava ta delegacija izgleda koja je posjetila Moskvu. Prvi put da smo vidjeli da rade u interesu Hrvatske ekonomije, kao sto sebi cijeli pametni i sposobni svijet cini.

Ne znam za koga pises takve gluposti. Ali sigurno za koje je u interesu nabijati sankcije Rusima. Te nisu cak ni u interesu EU-a, savezu u kojoj se Hrvatska nalazi.

Samo da ti bude receno. Velike ekonomske sile kao sto su Brazil, Japan, Juzna Koreja, Kina i mnostvo druge ne sudjeluju nabijanja sankcijama Rusiji. Jedino EU (!!!) pravi sankcije.

Sad samo nemoj zagovarati jos i pricu da je Rusiija isolirana. Jos nisi, ali nemoj vuci pravo za dlaku, da se Hrvatska treba tako ponasati. Druge ekonomske velesile koriste dobru priliku da se naguraju na rusko trziste. Samo tebi je to neobjasnjivo. To sam vec pisao na drogoj temi:

"Za ovog tipa se moze reci da je glava ekonomije Njemacke i u stvari nema tog novca tko ga moze platiti":

Eckhard Cordes, predsjednik njemackog odbora za istok ("Ostausschuss") objasnio je kak se stvari krecu. On kao koordinator vuce konce i uspostavlja kontakte u ekonomskoj suradnji sa drzavama istoka. Cijenjeni je gost naprimjer raznih ruskih ministara, cak i Putina. On je pragmat ekonomista koji ne tambura ratnu propagandu, nego izgovori kako jeste. Takvima kao njemu se Njemacka moze zahvaliti takva kakva jest.

U Talkshowu "Anne Will" je od 11.02.2015. odgovori na chefa kancelarske sluzbe i ministar posebnih zadataka, Peter Altmeier, koji kaze kako su sankcije korisne i kako je od sada tesko Rusiji sto se izgubilo u nju povjerenje. Pa se i vidi kako se povukao kapital iz zemlje.

Eckhard Cordes:

"Ova prica o gubljenju povjerenja za njemacku privredu jednostavno tako nije. Prosle nedelje smo bili skupa sa vodecim (njemackim) zastupnicima ekonomije u Rusiji. Nepostoji niti jedan ("niti jedan ubjedljivo ponavlja vise puta) zastupnik velikih i srednjih poduzeca, koji su ulagali zadnjih godina 20 mlrd. Eura i koji su stvarali 250.000 nova radna mjesta u Rusij, koji i malo o tome razmisljaj da napusti Rusiju."

"Postoje poduzeca, za koje mislim da ih na TV ne smijem da imenujem, koja bas sada podizu svoje investicije, zato sto vjeruju u budocnost Rusije. Ja sam jako ubjedjen da ekonomski potencijal koji Rusija ima ne prolazi. Trenutno imamo veliki udes ekonomije. Export automobila ce za 20-25% padati. Mi smo prije tri godine jos mislili da rusko trziste automobila nase da pretekne. To ce tek jos doci! Samo ne tako brzo. Potencijal ne prolazi. Zato njemacka poduzeca i ostaju."

Prema Anne Will (moderator): "Pitali ste za bjegstvo kapitala.To nisu njemacka poduzeca. Bas je suprotni slucaj! Slucaj je i dalje da se investira, novac se i dalje unosi u zemlju. Naravno da se polakse investira, jer je trenutna potraznja manja. To neka stoji. I da ostanemo kod gadne rijeci "bjegstvo kapitala". Devizne rezerve jos uvijek iznose 400 mlrd. I drzavni dug. I gospodine ministar, da Savezna Republika Njemacka ima 10% drzavnog duga u odnosu na BNP, vi biste bili svi heroji."

"Ekonomski utjecaji su nastavak politicke moci...velicine!
Najjaca ekonomska nacija USA jaca, a Kina raste; a oni ce postati najveca ekonomska sila. A Evropa mora biti skupa ujedinjena ekonomski i politicki. To znaci Zapadna Evropa i Rusija.

Napomenuo je jos koji je znacaj sankcija, kad USA je tezak izvoz Rusiji 10 mlrd, a Evropi 120 mlrd.

"Sankcije ne nose svi. Jedino EU. Ne nosi Japan, ne nosi Brazil, ne nosi Juzna Koreja i ne nosi Kina. Dakle ima mnogih rupa da se izbjegavaju sankcije, jer veliki broj svjetsko ekonomskih sila ne nosi sankcije. Dolazimo do zakljucka, da se Kinezi uguravaju na rusko trziste. Sad dolazimo do pitanje da li to moze biti u nasem interesu i na kraju krajeva geostrateskih interesa zapada." Bumm...

Politika radi svoje, ali kapaciteti, kao sto su ekonomski koordinatori kao Cordes, imaju tacno odredjeni zadatak uspjesnog rada drzave.

Cijela emisija je izuzetno vrijedno pogledati. Narocito gdje Eckhard Cordes daje poduku ministru drobljenja propagande (od 51:50).

Talk "Anne Will":

http://www.ardmediathek.de/tv/Anne-W...bcastId=328454

Uostalom identicno muljanje pises i na temi TTIP-a, koji gotovo cijeli narod EU-a nikako ne podrzava. Ljudi se groze tome. Kad ubacis samo rijec TTIP google (Deutsch) ce ti se pojaviti na prvoj stranici 70% linkovi koji su jako kriticni prema njemu.

Intoleracija ti je nadmasna. Podrsku svojim tezama istices nasuprot realitetu.

Zadnje uređivanje Ravell : 24.02.2015. at 10:52.
Ravell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 00:19   #82
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Zašto smo 2009. ulazili u NATO kada nam više nitko nije bio prijetnja,a imali smo i potpuno ustrojenu i naoružanu vojsku već davno?
E, a zašto ljudi kupuju osiguranje? Isti k*. A, to što mi možda nismo razmišljali prije ulaska što ako osiguravajuća kuća propadne, to je jedno sasvim drugo pitanje, na koje bi javna rasprava čak i bila dobra i poželjna.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 01:01   #83
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
E, a zašto ljudi kupuju osiguranje? Isti k*. A, to što mi možda nismo razmišljali prije ulaska što ako osiguravajuća kuća propadne, to je jedno sasvim drugo pitanje, na koje bi javna rasprava čak i bila dobra i poželjna.
NATO je puno veći rizik,nego osiguranje. Zbog podržavanja NATOa mi bi mogli i neki teroristički napad doživjeti,Bosna je puna vehabija i raznih fanatika. Što bi to značilo za naš turizam ljeti,možeš zamisliti.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.