Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2015., 06:15   #1
Nacionalizam - čemu?

Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?

Ako nam trebaju, zašto nam trebaju?

Pitam iz dva razloga. 1 - Nacionalizam je nastao u 19. stoljeću, kroz 20. stoljeće je velika većina naroda ostvarila svoju državu. Sada je 21. stoljeće, svijet je izuzetno umrežen, ovisimo jedni o drugima u mnogo stvari, postoje globalni problemi koji se tiču svih nas i puno se lakše mogu riješiti ako se djeluje kroz zajedničku suradnju na globalnoj razini, a puno se lošije rješavaju ako se svatko zatvori u svoje dvorište svoje male države...

i 2 - Hrvatska je ostvarila svoju samostalnost 1991., dakle prije skoro 25 godina, što je jako dugi period, i zašto je nakon toliko vremena pitanje nacionalizma, državotvornosti i sl. još uvijek tako aktualno, zašto toliko snažno dominira društvenim diskursom, i sl.?

Eto, volio bih da mi netko objasni.

Zadnje uređivanje Sky Castle : 23.01.2015. at 06:26.
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 07:03   #2
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?

Ako nam trebaju, zašto nam trebaju?

Pitam iz dva razloga. 1 - Nacionalizam je nastao u 19. stoljeću, kroz 20. stoljeće je velika većina naroda ostvarila svoju državu. Sada je 21. stoljeće, svijet je izuzetno umrežen, ovisimo jedni o drugima u mnogo stvari, postoje globalni problemi koji se tiču svih nas i puno se lakše mogu riješiti ako se djeluje kroz zajedničku suradnju na globalnoj razini, a puno se lošije rješavaju ako se svatko zatvori u svoje dvorište svoje male države...

i 2 - Hrvatska je ostvarila svoju samostalnost 1991., dakle prije skoro 25 godina, što je jako dugi period, i zašto je nakon toliko vremena pitanje nacionalizma, državotvornosti i sl. još uvijek tako aktualno, zašto toliko snažno dominira društvenim diskursom, i sl.?

Eto, volio bih da mi netko objasni.
ova hrvatska nije ono što je tamni dio hrvatskog srca želio a nespojiv je s demokratskim sistemom;jedini period u prošlosti za kojega prosječni birtijaški hrvati mogu reči da su ponosni jeste tkz.DR te se oni njemu i vračaju jer im je budućnost sumorna..
...hrvati su nerealizirani jer nisu dobili što su htjeli a lokva u kojoj se koprcaju je premala za njihove ambicije regionalne velesile.
igor malteze is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 09:41   #3
Quote:
igor malteze kaže: Pogledaj post
ova hrvatska nije ono što je tamni dio hrvatskog srca želio a nespojiv je s demokratskim sistemom;jedini period u prošlosti za kojega prosječni birtijaški hrvati mogu reči da su ponosni jeste tkz.DR te se oni njemu i vračaju jer im je budućnost sumorna..
...hrvati su nerealizirani jer nisu dobili što su htjeli a lokva u kojoj se koprcaju je premala za njihove ambicije regionalne velesile.
meni je super kada srpski nacionalisti idu prigovarati Hrvatima

a tvoje nepoznavanje kuture i poviejsti Hrvata i svođenje svega na 20. stoljeće samo pokazuje koliko si iskompleksiran Hrvatima i kolika si neznalica

sto puta su te već uhvatili u laži i neznanju na forumu, ali ti se nedaš


ontopic

ja sam ponosni Hrvat kao što je svaki prosječni Grk, Talijan ili Poljak ponosan na voj narod, i naravno da sam time nacionalist i ne moram se nikome pravdati
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 10:20   #4
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?

Ako nam trebaju, zašto nam trebaju?

Pitam iz dva razloga. 1 - Nacionalizam je nastao u 19. stoljeću, kroz 20. stoljeće je velika većina naroda ostvarila svoju državu. Sada je 21. stoljeće, svijet je izuzetno umrežen, ovisimo jedni o drugima u mnogo stvari, postoje globalni problemi koji se tiču svih nas i puno se lakše mogu riješiti ako se djeluje kroz zajedničku suradnju na globalnoj razini, a puno se lošije rješavaju ako se svatko zatvori u svoje dvorište svoje male države...

i 2 - Hrvatska je ostvarila svoju samostalnost 1991., dakle prije skoro 25 godina, što je jako dugi period, i zašto je nakon toliko vremena pitanje nacionalizma, državotvornosti i sl. još uvijek tako aktualno, zašto toliko snažno dominira društvenim diskursom, i sl.?

Eto, volio bih da mi netko objasni.
Ovo boldano ne mora svaki put biti istina. Primjer ti je Švicarska. A još da bude ironija veća, oni su 3-nacionalna država

Dakle: ako čeljad nije bijesna - onda ni kuća nije tijesna !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 10:23   #5
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?
Ovisi o tvojoj definiciji riječi "nacionalizam".

Ja smatram kako je nacionalizam kolektivistički ideal, da ljudi pripadnost nekoj skupini, u ovom slučaju nacionalnoj, stavljaju visoko na popisu prioriteta. Kolektivizam se pojavljuje i po spolnoj, rasnoj, klasnoj ili vjerskoj osnovi, nešto zajedničko što nas veže za neku skupinu ljudi kojoj smatramo da pripadamo.

Ovo samo po sebi nije loše, dok ne umiješamo silu države da ozakoni neke privilegije bilo kojoj od tih skupina, a to država obično radi u ime kolektiva, tj. izgovor za širenje državnih ovlasti da se metilja u odnose individualaca je često kolektivističkog karaktera.

No nema ništa loše u ljubavi prema svojoj obitelji, svojim prijateljima, svojoj rodnoj kući, svome zavičaju, svome selu, gradu, svojim ljudima, reprezentaciji, tradiciji, kulturi, povijesti, crkvi, zajednici - neki sve to smatraju "nacionalizmom" a nacionalizam gledaju kao isključivo štetnu pojavu.

Ne mora biti, tko smo mi da drugima sudimo što smiju a što ne smiju voljeti? Dok tuđa prava ne ugrožavaju, neka mašu zastavama, štuju i vole što im je volja.

Live and let live
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 10:27   #6
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ovisi o tvojoj definiciji riječi "nacionalizam".

Ja smatram kako je nacionalizam kolektivistički ideal, da ljudi pripadnost nekoj skupini, u ovom slučaju nacionalnoj, stavljaju visoko na popisu prioriteta. Kolektivizam se pojavljuje i po spolnoj, rasnoj, klasnoj ili vjerskoj osnovi, nešto zajedničko što nas veže za neku skupinu ljudi kojoj smatramo da pripadamo.
:
Zanimljiviji su mi europejčići.

Vole mahati Palestinskom zastavom, podržavaju recimo Tibet, ali zato u vlastitoj Švedskoj,Danskoj ili tako nekoj zemlji se poneki (srećom navodno glasna manjina), protive čak i vješanju vlastite zastave "da se netko ne uvrijedi"
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 23.01.2015. at 11:14.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:05   #7
Živimo u DEMOKRACIJI pa svako ima pravo biti nacionalist ili anacionalisti.
patak360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:09   #8
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
ja sam ponosni Hrvat kao što je svaki prosječni Grk, Talijan ili Poljak ponosan na voj narod, i naravno da sam time nacionalist i ne moram se nikome pravdati
Što to zapravo - znači?

Zašto si točno ponosan na svoj narod? Postoji li neki razlog zašto si ponosan na svoj narod, osim "zato što je to moj narod"?

I kad kažeš da si nacionalist, što time misliš točno?
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:14   #9
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?
Trebaju. Neke stvari možemo ostvariti kao jedinke, individue, a neke u zajednici. Ljude pokreću emocije, čak i u politici, a emocije se najlakše rađaju i ispoljavaju preko nacionalnog. Emocije pobuđuju motivaciju, a motivacija energiju i napredak. Elite i nadobudni intelektualci se mogu preseravat i furat na neki internacionalizam, ljudsko bratstvo, ali većina ljudi tako ne funkcionira, treba im nešto opipljivije.
Inače, teza da su nacije nastale u 19. stoljeću je glupa i izlizana.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:17   #10
Quote:
patak360 kaže: Pogledaj post
Živimo u DEMOKRACIJI pa svako ima pravo biti nacionalist ili anacionalisti.
Pa, to nije odgovor na moje pitanje.

Činjenica je da su mnogi ljudi u Hrvatskoj nacionalisti. Moje pitanje je bilo treba li nam to, i ako nam treba, zašto nam treba?
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:18   #11
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Što to zapravo - znači?

Zašto si točno ponosan na svoj narod? Postoji li neki razlog zašto si ponosan na svoj narod, osim "zato što je to moj narod"?

I kad kažeš da si nacionalist, što time misliš točno?
Kaži ti meni koji to narod u ovom svijetu nije nacionalistički? Da li može narod postojati da nema nacionalizma u sebi?
patak360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:24   #12
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Pa, to nije odgovor na moje pitanje.

Činjenica je da su mnogi ljudi u Hrvatskoj nacionalisti. Moje pitanje je bilo treba li nam to, i ako nam treba, zašto nam treba?
Treba nam da zaštitimo svoju kulturu, jezik i običaje. Jer kada ne bi brinuli za svoj narod tada bi Hrvati izumrli, kao što su mnogi narodi u povijesti nestali. Nacionalizam odnosno još bolja riječ domoljublje nam je potrebno samo zato da zaštitimo sebe.

Tito je dao jednu dobru nacionalističku izjavu kada je rekao: "Svoje ne damo tuđe nećemo!"

Tako ni mi tuđe nećemo svoje ne damo.
patak360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:24   #13
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Trebaju li nam danas stvari kao što su nacionalizam, domoljublje i slično?

Ako nam trebaju, zašto nam trebaju?

Pitam iz dva razloga. 1 - Nacionalizam je nastao u 19. stoljeću, kroz 20. stoljeće je velika većina naroda ostvarila svoju državu. Sada je 21. stoljeće, svijet je izuzetno umrežen, ovisimo jedni o drugima u mnogo stvari, postoje globalni problemi koji se tiču svih nas i puno se lakše mogu riješiti ako se djeluje kroz zajedničku suradnju na globalnoj razini, a puno se lošije rješavaju ako se svatko zatvori u svoje dvorište svoje male države...

i 2 - Hrvatska je ostvarila svoju samostalnost 1991., dakle prije skoro 25 godina, što je jako dugi period, i zašto je nakon toliko vremena pitanje nacionalizma, državotvornosti i sl. još uvijek tako aktualno, zašto toliko snažno dominira društvenim diskursom, i sl.?

Eto, volio bih da mi netko objasni.
Ako je nacionalizam nastao u 19. stoljecu kako to da je jos 1515 Sveto Rimsko carstvo u svoj naziv dodalo i ono "njemackog naroda"..u kojem se izmedju ostalog propisivalo da vrhovnog suda po narodnosti moraju biti njemci?





Ah da...odgovor na tvoje pitanje cemu nacionalizam.
Nacionalizam nam sluzi da kada se europska unija raspradne i propadne da i dalje imamo drzavu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:25   #14
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Trebaju. Neke stvari možemo ostvariti kao jedinke, individue, a neke u zajednici. Ljude pokreću emocije, čak i u politici, a emocije se najlakše rađaju i ispoljavaju preko nacionalnog. Emocije pobuđuju motivaciju, a motivacija energiju i napredak. Elite i nadobudni intelektualci se mogu preseravat i furat na neki internacionalizam, ljudsko bratstvo, ali većina ljudi tako ne funkcionira, treba im nešto opipljivije.
Dobro. I što to konkretno znači, danas i ovdje, u Hrvatskoj 2015. godine?

U svakodnevnom životu i svakodnevnom ekonomsko-političkom funkcioniranju ove zemlje u ovom periodu (rani dio 21. stoljeća) na koji način nacionalizam doprinosi situaciji?

Isto me zanima što misli Satnik - ti si iznio vrlo teoretski pristup svemu, a mene zanima konkretna situacija, dakle Hrvatska u 2015., i nacionalizam kakav imamo sada i ovdje, sa svim političkim, ekonomskim i svakodnevnim posljedicama. Npr., postoji nacionalna manjina u Vukovaru, srpska, donesen bude zakon o dvojezičnim pločama (dapače, donese ga HDZ), kad HDZ prijeđe u oporbu onda se dvojezične ploče počnu razbijati jer to ispadne korisno za tu stranku dok je u oporbi, i slično. Jel to "Live and let live"? Dakle, to je nacionalizam kakav imamo u ovoj državi u ovom vremenu. Pa mene zanima zašto točno i konkretno bismo ga trebali imati, ako bismo ga trebali imati - dakle, sada i ovdje, u Hrvatskoj 2015. godine, ili možda bi bilo bolje da ga nemamo?

Npr. što bi se točno promijenilo u našim svakodnevnim životima, u Hrvatskoj ove godine, da nacionalizma nema?
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:31   #15
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Dobro. I što to konkretno znači, danas i ovdje, u Hrvatskoj 2015. godine?
Ukratko, Hrvati bi trebali kao zajednica djelovati u vlastitom interesu, a ne robovati kojekakvim ideologijama i nadnacionalnim tvorevinama.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:32   #16
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ako je nacionalizam nastao u 19. stoljecu kako to da je jos 1515 Sveto Rimsko carstvo u svoj naziv dodalo i ono "njemackog naroda"..u kojem se izmedju ostalog propisivalo da vrhovnog suda po narodnosti moraju biti njemci?
Pa, možda zato što je pojam "narod" u 16. stoljeću imao potpuno drugo značenje?
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:36   #17
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Pa, možda zato što je pojam "narod" u 16. stoljeću imao potpuno drugo značenje?
Hajde da cujem...koja je sustinska razlika izmedju pojma "njemacki narod" u nazivu i zakonodavstvu tadasnjeg svetog rimskog carstva ...i danas.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:37   #18
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Ukratko, Hrvati bi trebali kao zajednica djelovati u vlastitom interesu, a ne robovati kojekakvim ideologijama i nadnacionalnim tvorevinama.
Koliko znam, Hrvati imaju svoju nacionalnu državu već 25 godina, s visokom dozom nacionalizma - djeluju li u svojem nacionalnom interesu?

Je li nacionalizam - zaklinjanje na ljubav domovini, mahanje stotinama zastava, izjavljivanje "Hrvati su svoji na svome, svi ostali u ovoj državi su samo gosti", cijeli cirkus oko dvojezičnih ploča - pomogao u djelovanju u zajedničkom interesu? Je li pomogao stvaranju radnih mjesta, kvaliteti školstva i takvim stvarima?

To je moje pitanje - ima li nekog presudnog utjecaja i donosi li neku opipljivu korist nacionalizam - na te neke konkretne korisne stvari u svakodnevnom životu ljudi i države - rast zaposlenosti, kvalitetno školstvo, zdravstvo koje ne stvara gubitke i slično?
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:40   #19
Quote:
Sky Castle kaže: Pogledaj post
Koliko znam, Hrvati imaju svoju nacionalnu državu već 25 godina, s visokom dozom nacionalizma - djeluju li u svojem nacionalnom interesu?
"Već" 25 godina?

Ti znaš koliko je to malo?
Ajde da si rekao neka Danska, Švedska ili Portugal, države koje stoljećima imaju neovisnost, ali Hrvatska

Hrvatska je 2 godine nakon Berlinskog zida, i 9 godina prije 20. stoljeća se morala boriti za svoju neovisnost.

Većina danas živučih građana i dalje se sjeća tih događaja, a mnogi ljudi, o infrastrukturi da i ne govorim, osjete posljedice tog događaja.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:43   #20
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Hajde da cujem...koja je sustinska razlika izmedju pojma "njemacki narod" u nazivu i zakonodavstvu tadasnjeg svetog rimskog carstva ...i danas.
Zašto ja tebe moram educirati? Jesam li plaćen da budem tvoj profesor povijesti?

Općeprihvaćena je činjenica u historiografskoj struci da je prva nacionalna država, u današnjem smislu države, bila revolucionarna Republika Francuska 1789., da su njen primjer slijedile ostale europske zemlje u 19. stoljeću, a afričke i azijske zemlje u 20. Isto kao što je općeprihvaćena činjenica u fizici da se voda zamrzava na nula stupnjeva Celzijevih.

I zamisli da kad god netko negdje spomene da se voda zamrzava na nula stupnjeva, da mu netko kaže "ali ne, ja mislim da se zamrzava na 167 stupnjeva" i onda traži detaljna objašnjenja i lekcije.
Sky Castle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.