Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2015., 17:51   #41
Quote:
Tomislav B:
Teorija zagovornika oružja kaže, da kada bi svi mogu imati oružje da bi onda onda u stvari vladali mir i idila, jer bi se potencijalni nasilnici bojali išta izvesti, jer se ne bi znalo tko ima oružje u džepu, a tko nema.
Poznato je da nasilnici vole uprijeti u mekano. Cak su radjene analize razmisljanja istih po zatvorima. Provalnici su izricito zaobilazili kuce za koje su smatrali da su im ukucani naoruzani. Omiljeni ciljevi su im zene i starci. Gore sam naveo neke pokazatelje vezane za skriveno nosenje; nista od OK korala.

Quote:
Tomislav B:
Takvo gledište mi je bezvezno i čak odvratno- jer propagira život u svijetu gdje se svi pomalo pribojavaju jedni drugih i mir je u stvari nije radi povjerenja u sugrađane, nego doslovno radi utrke u naoružanju. A to samo dovodi do još većeg naoružavanja, što dovodi do još veće otuđenosti ljudi, zatvaranja u kuću, više nadzornih kamera po ulici, više zaštitara...
Na zalost, to je trenutacna stvarnost u vecini velikih americkih gradova. Ljudi prelaze na drugu stranu ulice kad im navecer netko hoda plocnikom u susret, a nema nikog drugog okolo. I ja sam bio pacifist dok me nisu pocele "zmije gristi", a poslije toga se i "malog gustera" pocnes bojati. Meni je casu prelio pokusaj oruzanog upada u kucu dok je cijela familija bila unutra, pa sada nosim i imam oci na ledjima.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 21:56   #42
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Ručnim oružjem????? To bi značilo da svi koji bi dobili dozvolu trebali bi bit visoko specijalizirani i obučeni kao policajci ili pripadnici vojnih specijalnih postrojbi jer gotovo nikako ali baš nikako običan građanin ne bi uspio to ručno oružje uopće uzest u vlastite ruke u nekom razumnom vremenu i time zaštitit sebe i obitelj.
Spominješ policajce i vojnike u kontekstu visokoobučenih? Još donedavno su punili novine svojim dogodovštinama (nesrećama dok su čistili pištolje, ili se igrali s njima).

Našim vojnicima u Afganistanu su jedno vrijeme oduzimali i ručno oružje (pištolje) ako nisu na zadatku (samo u bazi) zbog incidenata s oružjem.

Kako je ono išlo:" Građani podržite nas, mi smo vaš štit!"
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 21:59   #43
Procitao sam prijedlog zakona i nema govora o nekoj velikoj liberalizaciji.
Trajanje ljecnickog pregleda (kao i trajanje oruznog lista) je sa 5 godina povecano na 10, kao sto je i bilo prije ovog trenutno vazeceg zakona.
Skracen je postupak nabave dodatnog oruzja, ponovo je ozakonjeno punjenje za vlastite potrebe te su poluautomatske verzije automatskog oruzje prebacene u dozvoljeno oruzje (koje su usprkos zakonu i do sada bile legalne).
Smanjena je dob sa 21 na 18 godina.
I to je uglavnom to sto se tice pozitivnih stvari zakona!

Izbacena je mogucnost nosenja oruzja za samoobranu, dodana je obveza oznacavanja oruzja da je ispitano a bez njega nema registracije.
Moj HS2000 osim serijskog broja nema nikavih drugih oznaka o ispitivanju, a legalno je kupljen i vec dva puta produzena dozvola!
Bas me zanima hoce li priznavati zigove sa svastikom?
Nije dodana EU nabavna dozvola, ima gomila stvari koji nisu jasno definirane u zakonu, neke stvari treba definirati dodatnim pravilnicima...
I ostaje MUPu pravo da bez naknade ne vrati oruzje (privatnu imovinu) iako je okrivljenik pravomocno oslobodjen u sudskom postupku!!!

A za broj ubojstava i mrtvih u prometu.
U HR je u 2013 bilo 41 ubojstvo, od toga 17 vatrenim oruzjem (legalno i ilegalno). U prometu je bilo 368 mrtvih.

Iste godine U SAD je bilo 12253 ubojstva, od toga 8454 vatrenim oruzjem.
U prometu su imali 32719 mrtvih.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 22:33   #44
Quote:
nezdravrazum kaže: Pogledaj post
Dali postoje podaci za HR za stope ubistava u saobracaju i ostale stope koje bi se mogle usporediti? U USA saobracaj premocno vodi. Problem je u tome sto se ubistva u saobracaju smatraju nehoticnim pa se ne moze usporedjivati na istom principu.

Odgovorio je antet !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 23:18   #45
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Spominješ policajce i vojnike u kontekstu visokoobučenih? Još donedavno su punili novine svojim dogodovštinama (nesrećama dok su čistili pištolje, ili se igrali s njima).

Našim vojnicima u Afganistanu su jedno vrijeme oduzimali i ručno oružje (pištolje) ako nisu na zadatku (samo u bazi) zbog incidenata s oružjem.

Kako je ono išlo:" Građani podržite nas, mi smo vaš štit!"
Dobro govoriš jer kad policajci i vojnici sebe rane onda svi trebaju znat da to nije napit se čaše vode a da ono šta vide na filmu i TV je bajka.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 03:11   #46
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
A za broj ubojstava i mrtvih u prometu.
U HR je u 2013 bilo 41 ubojstvo, od toga 17 vatrenim oruzjem (legalno i ilegalno). U prometu je bilo 368 mrtvih.

Iste godine U SAD je bilo 12253 ubojstva, od toga 8454 vatrenim oruzjem.
U prometu su imali 32719 mrtvih.
Malo sam se poigrao sa ovim brojkama. Evo što pričaju:


U Hrvatskoj na svakog ubijenog dolazi 9 mrtvih u prometu, dok u USA na svakog ubijenog dolazi 2.7 mrtvih u prometu

Dakle, vjerojatnost da će netko biti ubijen u odnosu na vjerojatnost da će poginuti u prometu je preko tri puta veća u USA nego što je to u Hrvatskoj.


Neprovjereno, ali zanimljivo:
Kada bih imao točne podatke mislim da bi po stanovniku jednako često u prometu pogibali u Hrvatskoj i u USA. Ovako mi je (sa podacima o Hrv u 2011 i o USA u 2015) ispalo sitna razlika koja je mislim taman razlika u smanjenju Hrv populacije u tih par godina. Ali, trebaju mi točni brojevi za provjeriti tvrdnju.
Ako će netko biti drag pa mi izbaciti ukupan broj stanovnika u 2014. za obje države, mogu i te tvrdnje provjeriti.


Dalje, u Hrvatskoj na ubijenog bez korištenja vatrenog oružja dolazi 15.3 mrtvih u prometu, dok u USA na ubijenog bez korištenja vatrenog oružja dolazi 8.6 mrtvih u prometu.

U Hrvatskoj na ubijenog sa korištenjem vatrenog oružja dolazi 21 mrtav u prometu, dok u USA na ubijenog sa korištenjem vatrenog oružja dolazi samo 4 poginula u prometu!



I još dvije (ključne) zanimljivosti:
U USA se 69% ukupnog broja ubojstava počini vatrenim oružjem, dok u Hrvatskoj 41%!
Od ukupnog broja poginulih u prometnim nesrećama i ubijenih zajedno, vatreno oružje je u Hrvatskoj oduzelo 4.1% života, dok je u USA oduzelo 18.7% života!


Zaključak o poslijedicama legalizacije vatrenog oružja je, mislim, jasan.

Zadnje uređivanje motangens : 14.02.2015. at 04:10.
motangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 05:34   #47
Quote:
motangens kaže: Pogledaj post
Zaključak o poslijedicama legalizacije vatrenog oružja je, mislim, jasan.
reci to švicarcima...
dinamo86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 07:54   #48
Za američke građane vjerojatno najvažniji dio ustava je Povelja o pravima koja se sastoji od deset ustavnih amandmana. Njihova svrha je zaštititi prava građana od, kako se to krajem 18. stoljeća govorilo, opasnosti da vlast postane 'tiranska'. S tim u svezi, Drugi amandman garantira pravo građana na naoružavanje, odnosno!
Stoga, liberalizacija naoružavanja u Hrvatskoj ... apsolutno DA!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 08:44   #49
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Šta o čemu ja govorim? Jesmo mi iz istog univerzuma, možda u tom tvom nema provala u kuće, napada, etc.

Kako misliš da ne može pomoći? Sigurno si u boljoj poziciji sa oružjem, nego bez njega. Osim toga, i napadači bi malo više promišljali, kad bi znali da građani imaju oružje za obranu.

Dakako da bi onakvo tumačenje, koje si ti naveo, bio idiotski zakon, što ne znači da nužna obrana ne mora biti ozbiljno definirana. Ali, tako primjerice upad u tvoju kuću usred noći, trebao bi ti dati apsolutnu dozvolu za regiranje.



Krini, sori, al ne kužim, što hoćeš reći?
U slucaju liberalizacije oruzja je veca sansa da da ce ti doci usred noci naoruzani provalnik nego da ces se ti uspjeti snaci, pronaci oruzje, napuniti, repetirati...bla. A da ne velim kolika je opasnost drzati napunjeno oruzje negdje di ga klinci mogu naci - dohvatiti.
Moja frendica ima po stanu strateski rasporedjeno hladno oruzje, a i pas cuvar je bolja opcija od liberalizacije oruzja.


Da ne spominjem razne luđake svud naokolo, svjezi primjer http://m.dnevnik.hr/clanak/vijesti/s...---372617.html
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 08:52   #50
Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Za američke građane vjerojatno najvažniji dio ustava je Povelja o pravima koja se sastoji od deset ustavnih amandmana. Njihova svrha je zaštititi prava građana od, kako se to krajem 18. stoljeća govorilo, opasnosti da vlast postane 'tiranska'. S tim u svezi, Drugi amandman garantira pravo građana na naoružavanje, odnosno!
Stoga, liberalizacija naoružavanja u Hrvatskoj ... apsolutno DA!
Jesi li ti vidio koliko su americki gradjani uplaseni kada dodju kod nas? Koliko se sa strahom ogledavaju okolo naokolo kada setaju po cesti, ispituju je li sigurno. U njihovim gradovima ne smijes pomoliti nos iz stana po noci. Ja taj strah ne zelim ovdje.
Liberalizacija u Hrvatskoj apsolutno Ne.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 14.02.2015. at 09:15.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 09:02   #51
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ne bojim se ja luđaka sa oružjem , već luđaka koji upravljaju sa autima !
Bez brige, ima ovdje hrpa ludjaka pogledaj koliko ih samo u tramvajima razgovara sama sa sobom.
Samo imjos treba dati oruzje.

U Švicarskoj je ipak drugacija situacija i tamo nema velike socijalne nejednakosti medju gradjanima.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 09:27   #52
Skeniranje mozga ne može otkriti mentalnu bolest ...

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Jesi li ti vidio koliko su americki gradjani uplaseni kada dodju kod nas? Koliko se sa strahom ogledavaju okolo naokolo kada setaju po cesti, ispituju je li sigurno.
Samo da prestane ta gužva u zračnom prostoru Hrvatske, vezana uz brojne letove i dolaske američkih turista ...
Inače, bila je prije par dana ona reportaža o troje-četvero američkih turista na Stradunu. Siroti se stisnuli na terasi i sve se ogledaju uokolo da ih neće pogodit' koji snajperista sa gradskih zidina ...

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
U njihovim gradovima po noci ne smijes izaci van. Ja taj strah ne zelim ovdje.
U pravu si ... upravo slušam reportera na američkom CBS-u kako upozorava ono dvoje-troje što su večeras izašli van da se odmah vrate kući!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 09:55   #53
Quote:
motangens kaže: Pogledaj post
Malo sam se poigrao sa ovim brojkama. Evo što pričaju:


U Hrvatskoj na svakog ubijenog dolazi 9 mrtvih u prometu, dok u USA na svakog ubijenog dolazi 2.7 mrtvih u prometu

Dakle, vjerojatnost da će netko biti ubijen u odnosu na vjerojatnost da će poginuti u prometu je preko tri puta veća u USA nego što je to u Hrvatskoj.


Neprovjereno, ali zanimljivo:
Kada bih imao točne podatke mislim da bi po stanovniku jednako često u prometu pogibali u Hrvatskoj i u USA. Ovako mi je (sa podacima o Hrv u 2011 i o USA u 2015) ispalo sitna razlika koja je mislim taman razlika u smanjenju Hrv populacije u tih par godina. Ali, trebaju mi točni brojevi za provjeriti tvrdnju.
Ako će netko biti drag pa mi izbaciti ukupan broj stanovnika u 2014. za obje države, mogu i te tvrdnje provjeriti.


Dalje, u Hrvatskoj na ubijenog bez korištenja vatrenog oružja dolazi 15.3 mrtvih u prometu, dok u USA na ubijenog bez korištenja vatrenog oružja dolazi 8.6 mrtvih u prometu.

U Hrvatskoj na ubijenog sa korištenjem vatrenog oružja dolazi 21 mrtav u prometu, dok u USA na ubijenog sa korištenjem vatrenog oružja dolazi samo 4 poginula u prometu!



I još dvije (ključne) zanimljivosti:
U USA se 69% ukupnog broja ubojstava počini vatrenim oružjem, dok u Hrvatskoj 41%!
Od ukupnog broja poginulih u prometnim nesrećama i ubijenih zajedno, vatreno oružje je u Hrvatskoj oduzelo 4.1% života, dok je u USA oduzelo 18.7% života!


Zaključak o poslijedicama legalizacije vatrenog oružja je, mislim, jasan.
Još samo izračunaj koliko su od ubijenih bad guys a koliko good guys u njihovih 18% , a koliko u naših 4%, pa onda sam donesi zaključak .
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 10:04   #54
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Jesi li ti vidio koliko su americki gradjani uplaseni kada dodju kod nas? Koliko se sa strahom ogledavaju okolo naokolo kada setaju po cesti, ispituju je li sigurno. U njihovim gradovima ne smijes pomoliti nos iz stana po noci. Ja taj strah ne zelim ovdje.
Liberalizacija u Hrvatskoj apsolutno Ne.
Što bi rekla županica Merzel, ma dajte molim vas.
Meni to ovako izgleda- države koje se boje vlastitih građana zabranjuju posjedovanje oružja.
Države sa najvišim stupnjem demokracije na svijetu kao Usa, Švicarska ili Finska dozvoljavaju posjedovanje oružja.
Mislim da je sve jasno
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 10:45   #55
Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Samo da prestane ta gužva u zračnom prostoru Hrvatske, vezana uz brojne letove i dolaske američkih turista ...
Inače, bila je prije par dana ona reportaža o troje-četvero američkih turista na Stradunu. Siroti se stisnuli na terasi i sve se ogledaju uokolo da ih neće pogodit' koji snajperista sa gradskih zidina ...



U pravu si ... upravo slušam reportera na američkom CBS-u kako upozorava ono dvoje-troje što su večeras izašli van da se odmah vrate kući!
Očito nemas iskustva, nama su dosli rođaci iz Michigena i taj strah je bio zarazan. Čovjeka je bilo strah izaci iz restorana do auta na parkingu.
Nije to bilo prenapadno, ali se skuzilo.
Ja izadem iz auta da prosetam do ulaza stana par sto metara, a covjek pita je li sigurno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 10:56   #56
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Što bi rekla županica Merzel, ma dajte molim vas.
Meni to ovako izgleda- države koje se boje vlastitih građana zabranjuju posjedovanje oružja.
Države sa najvišim stupnjem demokracije na svijetu kao Usa, Švicarska ili Finska dozvoljavaju posjedovanje oružja.
Mislim da je sve jasno
Aha.

Zato američki policajac prvo puca pa onda pita za osobnu.

Pa, recimo, ustrijeli astmatičara koji iz džepa vadi pumpicu sa lijekom.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 10:56   #57
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Još samo izračunaj koliko su od ubijenih bad guys a koliko good guys u njihovih 18% , a koliko u naših 4%, pa onda sam donesi zaključak .
Pogodi tko je ubijen po skolama, kampusima i kinima. Kod nas su ubijeni cesto zrtve obiteljskog nasilja, koliko mi se cini. Mislim da od oruzja najvise stradavaju good guys.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 11:16   #58
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Aha.

Zato američki policajac prvo puca pa onda pita za osobnu.

Pa, recimo, ustrijeli astmatičara koji iz džepa vadi pumpicu sa lijekom.
Kakve veze ima policija koja ima dozvolu za posjedovanje oružja u svim zemljama na svijetu sa zemljama u kojima građani nemaju pravo posjedovati oružje, znaš samo ti.
Inače, zanimljivo je da imate za spomenuti i dati kao primjer samo jednu jedinu zemlju na svijetu i to proglasiti pravilom.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 12:23   #59
Dobiš pušku i ... pucaj Miško!

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Očito nemas iskustva, nama su dosli rođaci iz Michigena i taj strah je bio zarazan. Čovjeka je bilo strah izaci iz restorana do auta na parkingu.
Nije to bilo prenapadno, ali se skuzilo.
Ja izadem iz auta da prosetam do ulaza stana par sto metara, a covjek pita je li sigurno.
Oće to tako, znam ja! Meni ustanovilo penterafobiju. Nije prenapadna, al' je skužila ...
__________________
Ordnung und Disziplin

Zadnje uređivanje Ja sam Ante : 14.02.2015. at 12:29.
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 12:52   #60
Upravo čitam kako je zahvaljujući dojavi građana konačno uhićen 24-godišnjak koji je 22. siječnja 2015.godine u liftu stambene zgrade u Novom Zagrebu, počinio kazneno djelo spolne zlouporabe djeteta mlađeg od 15 godina ...
Da sumiram: uzdaj se use i u ... Smith & Wesson Model 686 Magnum .357! Očekivati učinkovitu zaštitu od ove naše policije je, usudio bih se reći, gotovo pa iluzorno! Zato i jesam ZA liberalizaciju vatrenog oružja!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.