Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2015., 14:44   #1
Efikasnost hrvatskih institucija

Eto nam prekrasnog primjera kako djeluju uhljebi i birokrati. Umjesto da djecu nakon smrti majke prepuste na brizui djedu i baki, koji ih zele, kod kojih djeca zele biti i koji se za djecu odlicno brinu, pojavi se tamo neki centar za socijalnu skrb i "udomi" djecu kod nepoznatih ljudi?

Hrvatske institucije uništavaju djetinjstvo djevojčica: Dali ih nepoznatim udomiteljima, a one žele baku i djeda:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...da/801690.aspx

Mislim, ako ovo nije kriminal, odnosno mito, za sto bi trebalo istraziti nadlezne iz doticnog CZSS-a, onda je totalna bezobrastina u kojoj se neka bezosjecajna prazna glava odlucila provoditi teror nad djecom i njihovim obiteljima.
Naravno tamo neka ravnateljica izjavljuje da je ona postupila u "najboljem interesu djece". Valjda bi izjavljivala isto i da ih je bacila krokodilima.
Jos se i prijetila novinarima da objavljivanjem price krse neku konvenciju o pravima djeteta? Ako tu netko krsi prava djece to su institucije, koje se macehinski odnose prema jadnoj djeci bez majke.

Kako netko nakon ovakve bezobrastine i rastavljanja obitelji moze i dalje obnasati ikakvu funkciju u drzavnim tijelima?
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 15:00   #2
a s druge strane, u neki zakon su unijeli članak ukoliko kod rastavljenih roditelja, onaj roditelj koji ne plaća alimentaciju umjesto njega to moraju plaćati njegovi/njezini roditelji, točnije djed i baka

a što se tiče tih udomiteljskih obitelji, vjerojatno je većina OK, ali sjećam se prije par godina sam čitala kako su djecu uzeli roditeljima zbog siromaštva ? -nije bila problematična obitelj recimo zbog alkohola ili nasilja, nego zaista nisu imali novaca, pa su tu djecu, mislim da ih je bilo troje, dali u udomiteljsku obitelj a kojoj su mjesečno plaćali, jel to bilo po 1500 kuna, ne sjećam se. te novce su onda mogli dati roditeljima, od tih 4500 kuna, oni bi još i uštedili

a i nedvano je negdje bilo za mladi bračni par gdje su im uzeli bebu - zbog siromaštva. I naravno, opet plaćaju udomiteljskoj obitelji
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 07:14   #3
Ovo je sve vrlo tesko provjeriti, ali cini mi se da s tim centrima za socijalni rad, zastitu, kako li se vec zovu uopce nema transparentnosti. Naime svaki slucaj je drugaciji, svatko ima neku svoju pricu, a vjerojatno su cesto brojne price iskombinirane zajedno, tipa netko je siromasa, a uz to je i bolestan, pa su komplicirani odnosi mejdu ljudima. Ono sto se meni jako ne svidja je da se cini kako CZSS imaju veliku slobodu odlucivanja, a odlucuju o ljudskim sudbinama.
Mislim da bi zakon morao jasno definirati tko dobiva skrbnistvo nad djecom, odnosno tko dobiva socijalnu pomoc i to definirati na sto jednostavniji nacin, jer cim vise imamo iznimki, tim su vece sanse da ce netko donjeti pogresnu odluku i uzrokovati osobnu tragediju.

Uz to udomitelji, iako su valjda OK ljudi, pretpostavljam da zele udomiti djecu jer zele djecu koju nemaju, dakle imaju osobni interes. Ako u cilju ispunjenja svog interesa vrse utjecaj na CZSS tada je moguce da dodje i do korupcije. Ako djeca imaju zive rodbine koja ih zeli i koja se brine pristojno za njih, ludost mi je djecu udomljivati kod nekih njima nepoznatih ljudi. Nisu djeca paketi da ih se samo stavi kamo god na suho i toplo.

U svakom slucaju trebaju nam jasna pravila i kontrola nad odlukama CSSS-a, kome se ne smije dopustiti da upravlja tudjim zivotima bez nadzora i bez preciznih pravila.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 13:34   #4
Neka institucije rade svoj posao.


Šalu na stranu, jadna djeca..ali CZSS je poznat po ugnjetavanju očeva, ali jednako tako i djece.

Budimo realni, do djece stalo nije nikome osim njihovim roditeljima i najbližima, a premala su da se za sebe zauzmu. Pravi primjer ljudske izopačenosti i pokvarenosti.
Gravitacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:59   #5
U Centrima socijalne skrbi ima previše neprofesionalnosti, neodgovornosti, nemara i pristranosti. Boljka glavnine našeg javnog sektora. Od socijalnog radnika se očekuje empatija za siromašne i one sa problemima koje ne mogu riješiti bez pomoći šire zajednice, ali čini se da su takvi nesretnici postali samo predmet nečijeg rada, imena iz spisa koje treba što prije zatvoriti i u četiri poslijepodne zatvoriti vrata ureda.

Sa druge strane treba biti iskren i priznati da je to iznimno težak posao kada bi se radilo odgovorno i profesionalno, a plaće su potpuno neprimjerene i za posao i za stručnu naobrazbu. Ipak su to visokoobrazovani djelatnici, a nemaju ni 5 tisuća kuna, dok za neke potpuno nepotrebne državne i druge službenike i danas ima dovoljno za isplatu plaća od 6, 7, 8, pa i više tisuća kuna, da ne spominjem razne manje-više nepotrebne agencije gdje plaće dostižu i 20 tisuća kuna. I ne, to nije populizam, ukazivati na takve stvari. To je nepravedan sustav raspodjele proračunskog novca u koji bi već jednom trebalo duboko zagrepsti i ispraviti ono što treba.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 23:10   #6
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post

Sa druge strane treba biti iskren i priznati da je to iznimno težak posao kada bi se radilo odgovorno i profesionalno, a plaće su potpuno neprimjerene i za posao i za stručnu naobrazbu. Ipak su to visokoobrazovani djelatnici, a nemaju ni 5 tisuća kuna, dok za neke potpuno nepotrebne državne i druge službenike i danas ima dovoljno za isplatu plaća od 6, 7, 8, pa i više tisuća kuna, da ne spominjem razne manje-više nepotrebne agencije gdje plaće dostižu i 20 tisuća kuna. I ne, to nije populizam, ukazivati na takve stvari. To je nepravedan sustav raspodjele proračunskog novca u koji bi već jednom trebalo duboko zagrepsti i ispraviti ono što treba.
Potpuno irelevantno. Ukoliko su nezadovoljni uvjetima rada, tržište rada im je uvijek otvoreno. Do tada su dužni svoj posao obavljati savjesno i korektno po pravilima struke.
Gravitacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 23:29   #7
Apsolutno. To je jedan od uzroka lošeg stanja u tim institucijama koji bi se mogao ukloniti kada bi za to bilo volje, drukčijom raspodjelom proračunskih sredstava namijenjenih za plaće državnih i javnih službenika, ali nije opravdanje za loš rad.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 20:10   #8
Kao što prije par dana Vilibor Sinčić reče,jedine institucije koje u Hrvatskoj normalno funkcioniraju su vatrogasci i gorska služba spašavanja.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 23:49   #9
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Apsolutno. To je jedan od uzroka lošeg stanja u tim institucijama koji bi se mogao ukloniti kada bi za to bilo volje, drukčijom raspodjelom proračunskih sredstava namijenjenih za plaće državnih i javnih službenika, ali nije opravdanje za loš rad.
Potrebno je prije svega napraviti restrukturiranje i sistematizaciju radnih mjesta u CZSS. Zašto mladima koji mogu i žele raditi za 5000 kn ne omogućiti da to i ostvare, a onima kojima je to premalo otvoriti vrata za samorealizaciju kroz slobodu tržišta rada?
Gravitacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 14:35   #10
je ovo neko trik pitanje
Efikasnost hrvatskih institucija - to jednostavno ne ide u istu rečenicu, mozak mi se odmah zblokira... institucije... Hrvatska.. efikasnost... ne, žao mi je, ali to jednostavno nije moguće, to su polupani lončići..
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:19   #11
Restrukturiranje i novu sistematizaciju radnih mjesta je potrebno provesti na razini cijele države, a ne samo u CZSS.

Ako su neka radna mjesta zahtjevna i odgovorna onda se na njih ne mogu dovoditi mladi i neiskusni samo zato što su spremni raditi za 5000 kn.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:36   #12
Mladog čovjeka kao mene ova tema ne zanima jer nije namjenita nama niti se odnosi na nas. Po onome tko to komentira se vidi kome je namjenita,kojem sloju gradjana.
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:54   #13
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Mladog čovjeka kao mene ova tema ne zanima jer nije namjenita nama niti se odnosi na nas. Po onome tko to komentira se vidi kome je namjenita,kojem sloju gradjana.
???
pa zakaj onda pišeš ovdje
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:05   #14
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Mladog čovjeka kao mene ova tema ne zanima jer nije namjenita nama niti se odnosi na nas. Po onome tko to komentira se vidi kome je namjenita,kojem sloju gradjana.
Ako te ne zanima sta onda tu trolas?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.