Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2017., 14:45   #1
Novac u braku

Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
nickolin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 15:32   #2
1. da. ne.
2. ne (ali si znamo pinove)
3. da
4. ne
5. majicu si kupim sama, usisavač ne

13 godina skupa, od razoblja kad sam ja više zarađivala, do toga da je on, preko toga da praktično nismo niti jedan, pa opet ja, pa sad opet on...
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:53   #3
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
1. da. ne.
2. ne (ali si znamo pinove)
3. da
4. ne
5. majicu si kupim sama, usisavač ne

13 godina skupa, od razoblja kad sam ja više zarađivala, do toga da je on, preko toga da praktično nismo niti jedan, pa opet ja, pa sad opet on...


amen
mesojed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 15:43   #4
1.ne.da
2.ne
3.da
4.ne
5.svi izdaci koji se ticu kucanstva se dogovaraju, osobni izdaci se znaju ali su osobni i kao takvi ne traze konzultacije ili odobrenje partnera
Skupa smo 9 godina
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 16:02   #5
1. Da. Da, neke sitnice do 500tinjak kn cca.
2. Ne
3. Da
4. Ne
5. Već sam napisala - do 500-tinjak kn trošak.

Lova mi nije neki tabu - Koliko imamo oboje skupa, imamo.



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 19:00   #6
1.da. Postoji i taj dio, recimo mog muža boli briga jesam il nisam kupila nove cipele i slično.

2. Ne. Al znam mu pin svih kartica.
3. To nezna ni on sam.
4.ne.
5.kupovina namjernica, odjeće i obuće, pića i gorivo njega ne zanima a ni on meni nepolaze te stvari.
Ako se kupuje namještaj ili bešto izmad 2000 kn recimo znamo. Ili popravci auta.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 19:16   #7
1. Ne stavljamo prihode na kup, dogovor je da ja kupujem hranu, on plaća režije. On je uložio svoju ušteđevinu u uređenje zajedničkog stana i dogovor je da svaki mjesec na njegovu stambenu štednju uplaćujemo koliko možemo kako bi vratili taj iznos u omjeru pola-pola. Mm je zaradom od fuša veći dio vratio, ja vraćam svaki mjesec isti iznos i vraćat ću još nekoliko godina. Kada platimo sve što se odnosi na zajednički život (hrana, režije, vraćanje ulaganja) ostatak plaće svatko troši (ili štedi) po svome. Ne opravdavam mu se ako si kupim cipele, torbu, parfem i sl. Isto tako, on kupi ako mu nešto treba ili želi bez da mene pita.
2. Ne
3. Otprilike, ali ne znam mu plaću u lipu, baš kao ni on moju
4. Objasnila sam pod 1.
5. Ako bi odlučila, npr., kupiti auto, sigurno bi se konzultirala s njime. On je imao neku svoju lovu, trebao mu je novi auto i meni je samo rekao da bi uzeo novi auto, objasnio troškove, ja sam mu rekla ako ima lovu i ako neće nama ništa faliti neka kupuje. Tako je i bilo. Skijanje dogovaramo zajedno, a za neke sitnije troškove (garderoba, odlasci na piće, ručak/večeru s frendovima i sl.) se ne konzultiramo
Zubicaljubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 12:19   #8
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Ne. Da.
2. Ne.
3. On nema fiksan iznos i ne govorim mi svaki mjesec koliko je točno dobio, uvijek je to +/- 500kn od nekog iznosa. On moje zna.
4. Ovisi o situaciji - ako ta osoba treba platiti cijeli iznos od svojih prihoda, onad ima i nešto veća prava kod te situacije. Ako plaćamo skupa, onda imamo jednako pravo odlučivanja.
5. Režije plaćamo popola, hranu također, ako treba dodati, doda ona osoba koja više zarađuje. Za veće izdatke uglavnom izdvoji ona osoba koja više zarađuje. Sve ostalo - parfem, kozmetika, odjeća, kave, literatura - to se ne konzultiramo.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 12:31   #9
1. Da. Da.
2. Ne
3.Da
4.Ne.
5. kozmetika, odeca i obuca ispod 100evra, sve vezano za kucne ljubimce, putovanja jednodnevna do 30evra, odlsasci s adrustvom u restorn, kafic, bioskop, pozoriste, kozmeticar, frizer, neka sitnica za kucu. Ostalo se dogovaramo.
Putovanja u 80% placam ja ( s tim da pare na putovanju stoje kod njega, inace ne bih znala da se zaustavim u kupovini )
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 13:12   #10
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Da. Ne.
2. Njegov račun je za tekuće troškove, taj je zajednički (odn. ja imam punomoć). Moj je za dodatne troškove i putovanja, on nema punomoć (ne jer ne dam , nego jer se rijetko koristi i najčešće se s njega plaća on line ili se kartica nosi na putovanje, inače stoji doma)
3. Znam, valjda. Nisam sigurna više nakon što su mijenjali porezne razrede.
4. Ne.
5. Konzultiramo se za sve osim minornih stvari (moj on line shopping, njegovo okretanje runde i sl.)
jopko_bopko is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 13:53   #11
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
Već je bilo mnogo threadova na ovu temu, ali to ni ne čudi s obzirom da se, bar po mom mišljenju, možda radi i o najkompleksnijem poglavlju prilikom stupanja u bračnu zajednicu.

Ne radi se samo o tome da je netko štedljiviji, a drugi rasipan (ili manje štedljiv) već mnogo kompliciranijem slučaju, netko će na nekim područjima biti štedljiv, ali neće štedjeti ako ga nešto zanima. Dok je živio sam to je mogao provoditi, npr. štedjeti za dobar kompjuter, tuning automobila itd.. ali u braku je to druga priča. Neki kažu "može se dogovoriti", imho, može ako oboje supružnika ima vrlo visoka primanja tj. primanja koja su iznad njihovih potreba. Ali to je rijetkost. I što sam negdje još davno napisao, što napraviti ako suprug ili supruga potroši cijelu plaću u 5 dana. Hoće li druga strana kupovati svoju hranu i piće? Hoće li je tužiti sudu ako im isključe struju zato što druga strana nije plaćala režije? Neće. Čak i ako zbog toga dođe do razvoda, dijele se i dugovi bez obzira tko ih je napravio.

ps. mogu i odgovorit na pitanja ali ne bi iz odgovora ništa zaključio. Npr. može se desit da supruga ne zna koliko muž zarađuje zato što je nije briga, ona će u svakom slučaju polagat pravo.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:08   #12
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Ne. Da.
2. Ne. (nisam luda, on se ne zna kontrolirati)
3. Naslućujem
4. Ne.
5. Konzultiram se samo za putovanja, sve drugo sama plaćam i odlučujem
__________________
Sredni Vashtar je došao,
Njegove misli bile su crvene misli, njegovi zubi bijeli.
Njegovi neprijatelji tražili su mir, ali on ih je ubijao.
Aerials is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:09   #13
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1.prihodi su zajednički; svatko može kupiti sebi ono što mu treba bez pitanja (oboje imamo naviku reći da ćemo nešto kupiti iako to on/ ja ne traži)
2. Svak svoj račun, pinove znamo. Ako treba dignuti novac, nije bitno tko će dignuti - partner je upoznat o dizanju love.
3.da
4. Prava su jednaka bez obzira na visinu prihoda
5. Za iznose veće od 300 kn
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:17   #14
1. Da. Da.
2. Ne
3. Da
4. Ne
5. Manje iznose kao što je nova majica, cipele, odlazak frizeru... se ne konzultiramo, za veće izdatke se dogovaramo.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 16:23   #15
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano.
Između strogo i uopće ne definirano je veeeelika sredina. Svakako, za svaku vezu, suživot, to pitanje treba biti definirano. Tokom upoznavanja nekako je logično da se upozna druga strana i njen stav spram financija , odnosa spram materijalnih dobara. Velike razlike u viđenju oko istoga nikako ne mogu biti dobre za ikakvu vezu koja podrazumijeva zajedništvo.



Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Svakako da da, ne mogu zamisliti drugačije. Jer, zajednica smo i zajednički kohabitiramo.
1a . Naravno da postoji, partnerstvo ne trpi tiraniju. Svaki zasebni gablec na poslu je trošak ; u koji se nitko nikome ne upliće. To bi bilo smješno. No, ukoliko znamo kolika su nam mjesećna primanja, mjesećni troškovi, s koliko raspolažemo onda znamo i kolike su nam mogućnosti za te dodatne troškove.
2. Ne; zajednički račun za zajednicu gdje oboje rade ni nisu praktični.
3. Da
4. Ne. To bi bilo smješno i nimalo razumno , a niti ne spada pod zdrave partnerske odnose. Ukoliko jedna strana privređuje više financijski, ne znači da druga strana nije na neki drugačiji način dala svoj obol zajednici.
5. Možemo oboje za sve odlučivati sami, ni jedno od nas nije mentalno zakinut, no ljepota je u zajedničkim odlukama.
No, da nebi banalizirali, Atlantis je dobro napisala. Jasno da ga neću zvati ( ili on mene ) ukoliko sam u dućanu i evo baš bi kupila određeni dio garderobe ( koju isključivo ja nosim ) pa da se konzultiram s njime.


Sve ostalo, što koristimo zajednički, što služi našem kućanstvu, što služi nama za zajedničiki život, odgovara mi da zajednički i biramo i kupujemo.

Nikako se nebih mogla zamisliti u zajednici gdje se financije i materijalne stvari dijele na moje i njegovo. Za mene to nije, ne funkcioniram tako.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 19:29   #16
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Da /Da
2. Ne
3. Otprilike, jer svaki mj. drugi iznos
4. Ne
5. Do 500 kn
i jos bi nadodala da nikada nije skrivao stanje racuna sve sam znala a bome niti ja od njega, u braku smo 17,5 god.
marincezg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 22:40   #17
1.da,da
2.imamo za djete
3.da
4.nema,podjednako
5.izdatke koji se ticu racuna,hrane,odjece,potrepstina..sve vece izdatke,prvo usuglasimo i pitamo jedno drugo"dal da uznem,kupim.."..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 11:57   #18
1. ne. da.
2. ne
3. da
4. ovo baš ne razumijem..kod nas svatko donosi svoje financijske odluke
5. one koje plaćam sama, za te i odlučujem sama. ako nešto plaćamo zajedno, zajedno i odlučujemo.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 08:16   #19
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Živim sa partnerom otprilike 2 godine. Pa, u biti ne smatram sve prihode zajedničkima, svako ima svoje prihode, ali o svemu se dogovaramo. Režije i hranu plaćamo otprilike pola-pola svatko.
2. Nemamo zajednički račun u banci.
3. Znam točno koliko dobije plaću, pokaže mi i platnu listu, i ja njemu pokažem svoju platnu listu, nema tajni.
4. Pa da, u stvari, mislim da je fer da onaj koji više zarađuje predlaže na što bi se višak novca mogao potrošiti, a ako se partner ne složi s tim onda je u redu da se odustane od prijedloga, a ne da ovaj drugi inzistira i dalje na tome.
5. Kad mi se nešto sitno jede, kupim si to u dućanu ili odem na kavu kad mi se ide, ali ako mislim potrošiti više od 100 kn u restoranu ili na odjeću ili kozmetiku, uglavnom pitam partnera što misli o tome.
Imam otvorene neke svoje štednje i osiguranja, nagovarala sam partnera da otvorimo zajedničku štednju, ali on nije zainteresiran, on sve što zaradi potroši, takav je, a ja moram nešto love staviti na stranu i sačuvati, taj sam tip.
Amelie01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 10:23   #20
Quote:
nickolin kaže: Pogledaj post
Pitanje financija nikad nismo imali strogo definirano. Nakon nekoliko svađa shvatili smo da imamo potpuno različit odnos, navike i očekivanja kada su financije u pitanju. Zanima me kako drugi parovi funkcioniraju kada je riječ o financijama.

1. Smatrate li sve prihode zajedničkima? Postoji li dio prihoda koji svatko troši za sebe (bez uplitanja druge osobe)?
2. Imate li zajedničke račune u banci?
3. Znate li točno koliko vaš partner zarađuje?
4. Ako netko zarađuje više - ima li veća prava u financijskim odlukama?
5. Za koje izdatke smatrate da možete odlučiti sami, a za koje se konzultirate s partnerom?
1. Da. Da.
2. Ne.
3. Da.
4. Ne.
5. Za manje izdatke tipa do 300-400 kn, za sve više od tog se konzultiramo.
__________________
I can't go on.
I'll go on.
WednesdayAddams is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.