Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2007., 22:42   #1
Thumbs down Zene se promijene, muskarci ne - oboje je lose

Bok svima,

Bome, ovaj zivot u dvoje (mislim na forum) mi je pravo otkrice. Nisam ni slutio sta sve ima ovdje. Malo sam se raspekmezio oko svog problema pa ste mi pomogli (neki manje-neki vise, neki nikako) da se malo oslobodim stresa.
I razgledavao sam malo ovaj "zivot u dvoje" i uocio nesto (nije sad jednako otkricu Amerike, ali ...):
Jebote, STA JE SA ZENAMA I BRAKOM? Vidite samo topice pod "vjencanja". Svaka crvrkuce o tome kako ce se ubrzo udati. Pa si tepaju da su postale gospodje ili se postati za par dana, pa slatko uzdisu, pa SVRSAVAJU na svadbe. JEBOTE!!! Pa zasto je to tako, a za par mjeseci nakon braka svaka pocne kukati. Te nevalja joj ovo - te nevalja joj ono.
Dobar dio ih je ionako zivilo zajedno prije braka. Ne mogu se pravdati da nisu znale kakav je zajednicki zivot pa su sada razocarane "jer su otkrile istinu". Znale su svoje muzeve prije svadbe i jedva su cekale da se udaju za njih. Sve su treperile od uzbudjenja. Hihihihihihihihiiiiii. Cika i vriska!
Ubrzo nakon svadbe, promijeni se prica. Ne valja im brak. Sve je lose. Nije to to. On ovo - on ono!

Pa dobro, kako ste se mogle radovati tom sretnom dogadjaju, a sad odjednom nista ne valja? Ovo pogotovo vrijedi za one koje su zivjele sa muzem prije braka. Ne kuzim to.

I ispravna je ona:
On se zeni nadajuci da se ona nece promijenuti, ali se ona promijeni. Ona se udaje nadajuci se da ce se on promijenuti, ali se on ne promijeni.

Nije li ovo jednostavno za poludit? WHAT'S WRONG WITH US???
Tomo_Bili is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 00:59   #2
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
Ona se udaje nadajuci se da ce se on promijenuti, ali se on ne promijeni.
To mi je nekako najtužniji dio, i najistinitiji... poznajem mnogo žena koje su čekale godinama da im se muž promijeni U šta? Ne znam...
Ja se nadam da neću biti jedna od njih. Ja na svom budućem mužu ne bih promijenila baš ništa - to je on, slažemo se dobro ovako kakvi jesmo, bez pretvaranja i potajnih nadanja da će se jedno od nas dvoje promijeniti. Bar mogu reći što se mene tiče, jel.
Osobno mislim da je prvi korak propasti kad osoba u vezi ili braku pomisli "Da samo to promijeni u vezi sebe bio bi savršen/savršena".
Gotovo - potpuni kolaps nadalje. Polako i neprimjetno, ali sigurno.
Zato se ja skromno držim najjednostavnijih vrijednosti u vezi i sretna sam s čovjekom kojeg imam.

Pozdrav sa pdf-a vjenčanja
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 01:09   #3
Takva generalizacija je bezveze, bar tako zvuči.

A sve da pođemo od pretpostavke da je točna (mada se ne slažem sa mnogo čime navedenim), ostaje činjenica da žene ulaskom u brak U NAŠEM DOSTA TRADICIONALNOM DRUŠTVU preuzimaju puno uloga sa tim činom sklapanja braka, a za muškarce više manje ostaje sve isto, čast iznimkama, samo što imaju seks na raspolaganju stalno i sluškinju (ovo sam pojednostavila do bola).

I šta ti treba više, žene su prinuđene da se mijenjaju u takvim okolnostima, a muškarci manje više ostaju isti, čak im je štošta lakše, a ženama teže.

Dakle ako muškarac ne preuzme na sebe dio uloga u kućanstvu već ih naziva "ženskim poslovima" i sav teret prebaciva na suprugu logičan slijed događaja je da dobiva nezadovoljno i čangrizavo biće u svojoj blizini koje je sam stvorio. A ona je nezadovoljna i svašta nešto i ne osjeća se dobro u svojoj koži jer ne može nositi sav taj teret, a da i dalje bude lijepa i sređena, i svježa za seks i zabavu i da ima društveni život na prihvatljivoj razini.

I šta je tu čudno.
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 08:52   #4
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
...
I šta je tu čudno.
Mislim da si malo promašila njegovu poantu.

On priča o paru koji je živio zajedno i prije braka. Sve prilagodbe, sve podjele i zajednički život već su tu i prije braka.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 08:59   #5
Stipe je sve reka.
JustForFun, ne zelim polemizirati niti pobijati to sto si rekla, ali realnost je da zene znaju svoje partnere i znaju drustvo u kojem zivimo, a kad stupe u brak onda ime se, eto, "otvore oci".
Ta promjena mi se ne moze opravdati.
Tomo_Bili is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:02   #6
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
I ispravna je ona:
On se zeni nadajuci da se ona nece promijenuti, ali se ona promijeni. Ona se udaje nadajuci se da ce se on promijenuti, ali se on ne promijeni.

Nije li ovo jednostavno za poludit? WHAT'S WRONG WITH US???
ovo što si sada napisao nije isključivo vezano za brak, samo jest ružna činjenica da će se mnogi ljudi zavaravati očekivanjem promjena ili statusa quo sve do braka. život je fluidna substanca i, ako ćemo pravo, žene o kojima ti pričaš puno su realnije u svojim očekivanjima nego muškarci, koliko god na prvi pogled izgledalo obrnuto
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:04   #7
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
Jebote, STA JE SA ZENAMA I BRAKOM? Vidite samo topice pod "vjencanja". Svaka crvrkuce o tome kako ce se ubrzo udati. Pa si tepaju da su postale gospodje ili se postati za par dana, pa slatko uzdisu, pa SVRSAVAJU na svadbe. JEBOTE!!! Pa zasto je to tako, a za par mjeseci nakon braka svaka pocne kukati. Te nevalja joj ovo - te nevalja joj ono.
Dobar dio ih je ionako zivilo zajedno prije braka. Ne mogu se pravdati da nisu znale kakav je zajednicki zivot pa su sada razocarane "jer su otkrile istinu". Znale su svoje muzeve prije svadbe i jedva su cekale da se udaju za njih. Sve su treperile od uzbudjenja. Hihihihihihihihiiiiii. Cika i vriska!
Ubrzo nakon svadbe, promijeni se prica. Ne valja im brak. Sve je lose. Nije to to. On ovo - on ono!

Pa dobro, kako ste se mogle radovati tom sretnom dogadjaju, a sad odjednom nista ne valja? Ovo pogotovo vrijedi za one koje su zivjele sa muzem prije braka. Ne kuzim to.

I ispravna je ona:
On se zeni nadajuci da se ona nece promijenuti, ali se ona promijeni. Ona se udaje nadajuci se da ce se on promijenuti, ali se on ne promijeni.

Nije li ovo jednostavno za poludit? WHAT'S WRONG WITH US???
Apsolutno se slažem s tobom u svemu što si napisao! :klap:

Toliko se pretjeruje oko te udaje, pa one svadbe od 500 ljudi, pa silni novci potrošeni, pa mahanje zastavama, pa trubljenja dok se voze u koloni automobila, pa uzvanici koje nikad nisu vidjeli u životu i tamo su neko 68 koljeno u rodu ... Meni je sve to bljak!

Neš ti, big deal. Vole se ljudi pa hoće provest ostatak života zajedno. Ko milijuni prije njih već nekoliko tisuća godina i ko milijuni poslije njih.

Općenito bez veze... Meni.

Pogotovo kad pogledaš latinicu o razvodima na hrvatski način. Da ti se zgadi život. Što više euforije oko vjenčanja, to tragikomičniji razvod braka.

Rekla bi jedna moja draga prijateljica... SITNE DUŠE....
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:09   #8
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
Stipe je sve reka.
JustForFun, ne zelim polemizirati niti pobijati to sto si rekla, ali realnost je da zene znaju svoje partnere i znaju drustvo u kojem zivimo, a kad stupe u brak onda ime se, eto, "otvore oci".
Ta promjena mi se ne moze opravdati.

hehe, da, ne može... ali nije ti to valjda nešto novo.
Ta situacija mi ne zvuči toliko iznenađujuće. Za tu priču si sigurno već, na ovaj ili onaj način, čuo.
Sad su vjenčani, i sad će ona njega "malo dovest u red"... pa ulaskom u brak kreće i zanovijetanje.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:10   #9
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post

I šta ti treba više, žene su prinuđene da se mijenjaju u takvim okolnostima, a muškarci manje više ostaju isti, čak im je štošta lakše, a ženama teže.
Poprilično banalizirano i glupo do bola. Ne mijenja se ulasnom u brak ništa posebno, osobito ako ste prije braka živjeli zajedno.

Ženi se život mijenja onoliko koliko ona to dozvoli, a mijenja se najviše dolaskom djeteta, a ulaskom u brak samo onoliko koliko ona to želi.

Osim toga, ne kužim kako je to muškarcima lakše?

Same smo si krive. Što trpimo takve partnere i odgajamo debilne šovinističke sinove koji će sutra sjebat neku mladu snahu.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:17   #10
wow, Zum Zum, ti zvučiš stvarno razočarano. I muškarcima i brakom.


I odgojem, i kulturom u kojoj živiš, i sobom, i vjenčanjima.
To je mnogo razočaranja za jednu ženu.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:25   #11
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
wow, Zum Zum, ti zvučiš stvarno razočarano. I muškarcima i brakom.


I odgojem, i kulturom u kojoj živiš, i sobom, i vjenčanjima.
To je mnogo razočaranja za jednu ženu.


-Stipe
Ne, naprotiv, ja sam sretno neudata već 11 godina

Al promatram svoju okolinu
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:27   #12
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem s tobom u svemu što si napisao!

Toliko se pretjeruje oko te udaje, pa one svadbe od 500 ljudi, pa silni novci potrošeni, pa mahanje zastavama, pa trubljenja dok se voze u koloni automobila, pa uzvanici koje nikad nisu vidjeli u životu i tamo su neko 68 koljeno u rodu ... Meni je sve to bljak!

Neš ti, big deal. Vole se ljudi pa hoće provest ostatak života zajedno. Ko milijuni prije njih već nekoliko tisuća godina i ko milijuni poslije njih.

Općenito bez veze... Meni.

Pogotovo kad pogledaš latinicu o razvodima na hrvatski način. Da ti se zgadi život. Što više euforije oko vjenčanja, to tragikomičniji razvod braka.

Rekla bi jedna moja draga prijateljica... SITNE DUŠE....

ovo ko da sam ja pisala

ako mi se na nešto povraća od same pomisli to su ti veliki svatovi
ako ti se ženi idi lepo se potpiši i bok ako ti je baš do toga, a te neke rodbinske ceremonije, kreveljenja namještena ma da se uplašiš
Still wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 09:42   #13
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
Ne, naprotiv, ja sam sretno neudata već 11 godina
Ne kužim.... od koje točke brojiš svoju sretnu neudanost?

I, nije ništa čudno da netko tko je razočaran svime time ili ne nalazi veselje u svemu tome bude neudan...
Ne mora biti po svojem iskustvu razočaran.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:02   #14
ah da Bitno je ono 3,4, sad! Od sad smo sretni (i udati/oženjeni).
Bitna je ta točka nakon koja nastupa sreća. Sve mora biti definirano...



Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post

I, nije ništa čudno da netko tko je razočaran svime time ili ne nalazi veselje u svemu tome bude neudan...


Ne vidim svrhe u svemu tome kad su ljudi (u velikoj većini) od toga napravili cirkus i predstavu. Meni predstava ne treba, niti mislim da je potrebna da bismo se više voljeli ili ikome išta dokazivali.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:12   #15
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
On se zeni nadajuci da se ona nece promijenuti, ali se ona promijeni. Ona se udaje nadajuci se da ce se on promijenuti, ali se on ne promijeni.
Ne znam koliko to stoji. Ovisi valjda o ljudima kako shvaćaju taj "papir". Kod četvero oženjenih muškaraca koje znam stvari su ovakve: od dvojice je brak izvukao najbolje iz njih - postali su stvarno primjer supruga kakvog bi svaka žena htjela; od ostale dvojice - jedan se nakon vjenčanja zapustio do neprepoznatljivosti, kao oženjen je pa nije bed što se kotrlja po cesti mastan i zalizan, ima ženu "za po doma" pa može provoditi sve vrijeme u birtijama; drugi je nakon vjenčanja nabacio stav o ženi kao kamenu oko vrata koji ga vuče prema dnu, dok druge slobodne žene lepršaju okolo, mislim koji kurac se ženio i uopće imao vezu koja na ovom prostorima bar načelno podrazumijeva monogamnost, a mogao je lepršati, siroče
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:20   #16
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
Stipe je sve reka.
ali realnost je da zene znaju svoje partnere i znaju drustvo u kojem zivimo, a kad stupe u brak onda ime se, eto, "otvore oci".
Ta promjena mi se ne moze opravdati.
Ajde budi pošten pa priznaj koliko si se ti promijenio od početka vaše veze i od početka vašeg zajedničkog života i braka?

Da li si još uvijek jednako pažljiv prema njoj kao nekada? Da li se još uvijek trudiš oko vas dvoje kao nekada? Meni se iz situacije u kojoj jeste čini da su odgovori ne, a greška nije nikada samo na jednoj strani..

Sa godinama zajedničkog života i braka, dolaze novi izazovi, nove situacije, djeca i naravno da se svemu tome treba prilagođavati i mijenjati, pa kako da se onda ne promijene i muškarac i žena?

Naravno, ali tebi je lakše misliti da se ti nisi promijenio.
sweet Irma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:24   #17
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
ah da Bitno je ono 3,4, sad! Od sad smo sretni (i udati/oženjeni).
Bitna je ta točka nakon koja nastupa sreća. Sve mora biti definirano...


eh heh, krivo smo se razumjeli.

Nisam pričao o "točkci od koje nastupa sreća", nego mi nije bilo jasno što si ti točno mislila kad si rekla da si 11 godina neudana.

Nisam te odmah bio skužio.
Prvo sam te bio skužio da si razvedena već 11 godina.


Quote:
Ne vidim svrhe u svemu tome kad su ljudi (u velikoj većini) od toga napravili cirkus i predstavu. Meni predstava ne treba, niti mislim da je potrebna da bismo se više voljeli ili ikome išta dokazivali.

Da, da.
Jedino, Tomo nije pričao o samom činu vjenčanja, koliko o onome što zna uslijediti poslije.


Al uglavnom nisam te odmah bio skužio kad si rekla da si sretno neudata.




.... grešnice.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:33   #18
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Jedino, Tomo nije pričao o samom činu vjenčanja, koliko o onome što zna uslijediti poslije.
Pa to i ja želim reći. Upravo mi je smiješno raditi tolike cirkuse kad je jasno ko dan da brak (i zajednički život bez formalnog braka) nije mačji kašalj i ponekad zna biti prilično zafrkana stvar.

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Al uglavnom nisam te odmah bio skužio kad si rekla da si sretno neudata.

.... grešnice.



Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:38   #19
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
wow, Zum Zum, ti zvučiš stvarno razočarano. I muškarcima i brakom.

I odgojem, i kulturom u kojoj živiš, i sobom, i vjenčanjima.
To je mnogo razočaranja za jednu ženu.
Vidiš, meni ona uopće ne zvuči razočarano. Zvuči mi kao da živi u zdravom odnosu i život si je organizirala kako njoj odgovara, a nadam sa da to odgovara i njezinom partneru.

I za njezine obiteljske obveze i kućanske (da ne kažemo ženske ) poslove i njihovu podjelu i organizaciju i slične stvari nije joj kriv (ni zaslužan) ni muž, ni zadrto društvo, ni patrijarhat, ni tradicija, ni svekrva....

Tragikomično zvuči kad se žene (ili muški) žale da im su im svi ovi gorenavedeni i još mnogi drugi krivi za odnos između dvoje partnera u svoja četiri zida.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 10:43   #20
Quote:
Tomo_Bili kaže: Pogledaj post
Stipe je sve reka.
JustForFun, ne zelim polemizirati niti pobijati to sto si rekla, ali realnost je da zene znaju svoje partnere i znaju drustvo u kojem zivimo, a kad stupe u brak onda ime se, eto, "otvore oci".
Ta promjena mi se ne moze opravdati.
Jedino sto im se otvori nakon stupanja u brak je saznanje da se "on" nece promjeniti.
Iako btw. ja ne mislim da se "on" ne mijenja..vec da se ne mijenja brzinom kojom bi "ona" htjela.

U svakom slucaju ne treba zaliti zene...cure toliko muke priuste momcima prije braka da im ovo dodje kao milo za drago!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.