Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2012., 12:10   #4581
Odluka Švicarske za gripen je na ledu slijedeće dvije godine.Izuzetno je jako lobiranje za rafael.
Pojavila se informacija da Šveđani ne dižu avione kad je visoki tlak zraka jer su zaključili da postoje problemi oko točnosti pokazivanja instrumenata.
Što se tiče ponude u kojoj su bili uključeni brodovi ona je nevažeća i brodovi su vraćeni u sastav švedske mornarice.
Informacije sam našao na švedskom zrakoplovnom portalu koje je navodno potvrdio čini mi se ministar obrane švedske.
S obzirom da je tekst na engleskom možda sam nešto krivo shvatio.
petriot is offline  
Old 18.06.2012., 12:32   #4582
Netko je prije par dana pitao dali Gripen c/d može prevesti na standard e/f,navodno da može.
Šveđani misle kupiti 20 novih gripena e/f a ostale stare c/d uz produženje trupa zbog motora 414 koji je veći,prevesti na novi standard.
petriot is offline  
Old 18.06.2012., 13:31   #4583
Već neko vrijeme gledam kako se Gripen predstavlja kao idealno rješenje za nas. Daleko od toga da se ne radi od solidnom zrakoplovu (tek od C/D) verzije, no treba prvo pogledati malo u povijest.

Tko su "tate" u zrakoplovstvu!?!? Oni koji proizvode motor, radar, elektroniku i naoružanje. U ovom slučaju to su SAD, Francuska, Rusija, te EU kao kombinacija proizvođača iz Francuske, Njemačke, Engleske, Italije i Beneluxa i eventualno Kina u posljednje vrijeme. Nitko drugi u svijetu nije u stanju proizvesti ozbiljan borbeni zrakoplov bez dozvole velikih "tata", a da je taj zrakoplov čemu. I Jugoslavija je proizvodila vlastite zrakoplove, no sa stranim motorima, bez radara i ozbiljne elektronike i bez pametnog naoružanja.

Danas u svijetu postoji cijeli iz zemalja koje također proizvode zrakoplove, no ne samostalno i najčešće za vlastite potrebe, uz eventualno neku preprodaju tj leasing. Tako Japan proizvodi F1 i F2 (u biti oljušturen američki F-16), Tajvan proizvdi AIDC F-CK-1 (također oljuštureni F 16 samo s 2 motora), Korea proizvodi FA 50 i derivate, (zovu ga mini F 16 - ima mali potencijala no i SAD EMBARGO).. i da ne nabrajam. U ovaj program je ušla i Švedska koja ima finu tradiciju gradnje zrakoplovstva, tako da je početkom 80 ih nastao program čiji je rezultat današnji Gripen. Sve ove zemlje bez SAD (ili nekog drugog "tate") nisu u stanju napraviti nikakav imalo ozbiljan borbeni zrakoplov. Redovito su to zrakoplovi koji po svim performansama zaostaju za generaciju do dvije za onom aktualnom ali ispunjavaju svrhu te se proizvode u zemljama koje ih koriste a ne u SAD-u i to je najbolji način da se novac za potrebe vojske oplodi i vrati. Slično je razmišljala Jugoslavija (projekt NA).. no o tome ne želim. Nije tema.

Uz ove navedene opcije sa SAD-om postoje opcije i sa Rusijom i sa Francuskom.. no nisu predmet ove crtice.

Uz ovaj model razvoja "vlastitog" zrakoplova postoje i opcije kupnje zrakoplova i proizvodnje po licenci u domovini kupca. Najnoviji primjer je Indija i francuski Dassault Aviation... također i Kina proizvodi po licenci Suhoje (ruski aparat)... (te još dosta toga ukradeno od Rusa ;-) te još jedan muljaža od strane Izrela, a u povijesti su SAD takve licence 80ih davale Europljanima pa smo u EU imali dvije tvornice F-16 i to jednu u Belgiji i jednu u Nizozemskoj za potrebe istih. Svaka od njih je kupila više od 200 komada pa ne čudi što su dobili mogućnost proizvodnje. Danas vlastitu tvornicu (koju naravno kontroliraju ameri) ima i Turska.

Zanimljivo je utjecaj "tata" na kupoprodaju partner igrača. Za razvoj obiljnog zrakoplova treba puuuuno novca ali još i više puuuuno znanja. Znanje je moć!! Nitko nije lud uložiti stotine milijardi dolara u neke projekte (motor, radari, elektornika, naoružanje... konačan proizvod) i to za siću dati drugima da kopiraju. Kinezi to kopiranje uspješno provode... no.. to je već tehnologija stara 30 godina i k tome je zaostala za onom koja je broj 1 u svijetu. Uz to riskiraju višu cijenu novih modela od Rusije, prestanak suradnje itd... (njihov problem).

Ovaj poduži uvod pišem zbog nekoliko razloga. SAD su švedskoj prodale licencu za proizvodnju motora za Gripen, FBW te još neke tehnologije. Treba li reći da su im prodali stariju verziju motora... no i to je nešto, zapravo puno. Radar Švedska nije u stanju razviti sama pa je Ericcson kupio pomoć britansko - talijanske priče BAE - MARCONI... i dobio radar.

Ugl... kad stavite stvari na papir dobijete najnapredniji zrakoplov od "druge ruke" tj. Gripen te je on za Švedsku izvrsno rješenje. Imaju zrakoplov kakav su željeli, proizvode ga i održavaju sami, imaju nekoliko velikih i pouzdanih partnera kojima plaćaju suradnju za ono što sami ne mogu.. no sve u svemu za šveđane izvrsna priča. Imaju ono što su željeli. Mi takvo što možemo samo sanjati.. i to nadam se da će taj san trajati kratko jer bi buđenje bilo tim bolnije.

No kad se Gripen usporedi u svojoj najnaprednijoj operativnoj verziji s takvim proizvodom "tate"... vidi se što u biti šveđani imaju.

Gripen c/d i F-16 E/F se razlikuju kao vw golf 4 i vw golf 6 pa čak i više. (F-35 ili F-22 nisam imao srca staviti).

Realno mi trenutno nemamo ni za održavanje golfa 2.. a kakvi su nam političari i kakvi su na prioriteti i kako nam je znanje... mogli bi smo pogrešnom kupovinom postati još siromašniji i još slabiji za račun nekoliko igrača na provizuju.

Gripen je dobar šveđanima i to sam objasnio... napose je dobar jednoj švedskoj grupaciji (SAAB) i njihovm britanskom partneru (BAE) i u Švedskoj se o tome vode rasprave (cijena te priče je otišla u nebesa, pa je i šveđanima skup) no za naše prilike.. smatram ga preskupim i preriskantnim rješenjem. Stoga evo jednog razmišljanja...

Offset.. je priča za malu djecu koju su stvorili igrači na proviziju. Ako nešto košta 100 kuna i provizija je 5% onda igrač dobije 5 kuna. Ako doda offset 100% pa se još "toliko vrati" imaš jedino dobit igrača na proviziju koji zaradi više od 10 kuna jer cijena posla raste dvostruko.. s time raste i cijena kupcu i prodavaču a igrač na provizciju trlja ruke. Jer koji bi prodavač vratio 100% budizašto! O muljažama kod offseta da i ne govorim. Zbog toga je EU ZABRANILA offset za svoje članice međusobno no kad EU posluje s Kinom.. Indijom.. podmaži brate...

Naša iskustva s offsetom su jadna i nikakva. Jel ima netko podatak koliko smo mi to ekstra prodali Finskoj zbog Patria projekta!!? Što nije i tamo bio neki silni offset.. koji nam je samo poskupio cjenu vozila a što smo dobili nazad? Mogućnost da 28 godina stare brodove (otpisane od strane prvog korisnika) kupimo po navodno malo povoljnijoj cijeni! Sjajno! Neki podatak.. da je Kraš prodao 15 milja eura čokolade više... Podravka salame.. u Finsku? Koliko ja znam.. ništa ili gotovo ništa. Offset je priča za prodavače magle. Gdje god se spominje ne kupovati! Poskupljuje cijenu primarnog proizvoda, ostavlja repove, diže provizije i završi nam državica kao međunarodna trakavica...
mala truba is offline  
Old 18.06.2012., 13:32   #4584
Gripen C/D švedski izvori:

Slabašan motor, nodovoljno podvjesnih točaka, mala količina goriva, slabašan i zaostao radar,... uz to NATO nekontabilan sustav razmjene podataka, nemogućnost korištenja NATO cisterni (u zraku i na zemlji) zbog drugačije vrste goriva (JP5 Nato, JetA1 Gripen - švedska logika je ok no..)... ograničenja u pogledu naoružanja (AIM 120 isključivo B) i da ne nabrajam i ono najvažnije (ovo je ipak vojni zrakoplov) bez jednog dana sudjelovanja u vojnim operacijama. Dakle.. potpuna enigma u smislu borbenog djelovanja druge strane. Ovo posljednje smatram iznimno važnim. Jer na PSu sam ja prvak svijeta u nogometu.. no na terenu.. nakon 15 minuta trčanja umirem jer nemam kondicije.
Šveđani su i u Švicarskoj izlobirali prodaju.. no kad su ljudi koji sjede u odboru vidjeli mišljenje pilota... navodno je nastala panika i sve je zaustavljeno. Manje od 1/3 pilota želi nastaviti letjeti na ovom tipu zrakoplova. A to je švica.. oni barem nemaju problema s parama za sad! Dakle struka treba reći svoje!

Pitanje za pilote HRZa? Što piše u Gripenovom priručniku kad "netko" na vas ispali "strelicu" iz KUBa, Dvine, Neve...
Kako se ponaša motor kad mu u "auspuhu" eksplodira Igla.. ili što napraviti ako krilo "malko" podere 40 mm Bofi.. ?!?!

To se već plaća krvlju.. neki drugi su "tu pamet" platili krvlju i postoje iskustva (koja naravno koštaju i krvi i novca) pa i unapređenja letjelica i postupaka shodno tome jer glava još uvijek vrijedi više od zelenih novčanica!?

I ono najzanimljivije po meni. Šveđani nisu NATO, niti to žele biti. RESPECT! No zbog toga su izgradili vlastiti sustav, dijelom kompatibilan s NATOm dijelom naravno NE. Imaju vlastite AWACSe, vlastiti Link za komunikaciju, dugogodišnje iskustvo u proizvodnji oružja i vojne opreme i to je prava stvar za njih. No nama.. koji smo mali i smješni u kapacitetima proizvodnje iste nema logike i potrebe vezati se kao NATO članica uz nije NATO član i nije NATO proizvođača. Uz to proizvođača "druge ruke" pa se dogodi (kao Madžarskoj etc) da ipak zrakoplove ne možeš kupiti već samo iz postojeće švedske flote najmiti (i to jako skupo), pa ne možeš dobiti ni starije a komoli novije projektile i naoružanje (Madžarska ima tek nekoliko AIM 120b - tehnologija stara 20+ godina; te Mavericka također B (znači tehnologija sredine 70ih). A ako želiš nešto novo moraš pitati "tatu" ili drugog "tatu"... i tata onda ima sve sve karte na stolu da ti kaže možeš kupiti maksimalno ovo (tehnologija stara 20 - 30 godina).. ali za OVU cijenu! (Uz to moraš kupiti transportne zrakoplove koji ti uglavnom ne trebaju a koštaju banku ako ne i dvije - C-17 Globemaster III). Ako ti se ne sviđa recimo cijena ili proizvoda... pa ipak imaš zrakoplove.. ali onda ih nemaš kako i čine naoružati! Super!

Uz sve navedeno pada mi napamet još jedna sitnica.. mi imamo fine radare. Američke naravno. Možda nebi bilo loše te fine radare uvezati s novim lovcem. Gripen? Kad se riješi pitanje kako.. i jel smijem, onda dođemo do drugog pitanja.. a koliko banki to košta!? A nije li to preduvijek ozbiljne taktike u RZ!? Znanje je moć!

Definitivno nam treba novi borbeni zrakoplov i to daleko više od 14 komada. 24 minimalno! (Kakva je to taktika gdje ti svi zrakoplovi stanu u jedan ili dva hangara jedan do drugog)? Također, smatram da trenutno nemamo ljudi i znanja i novca za eksperimentiranje s nepoznatim i nedovoljno dokazanim sustavima (Gripen) kao i s novim zrakoplovima posljednje generacije za koje nemamo novca, znanja pa čak ni potrebe. Nama treba rabljeni F-16.

Zašto?

Zato što u svijetu postoji barem 15 000 pilota istog koji su mu s vremenom pronašli sve dječije bolesti.
Zato što je ratavao u svakoj vukojebini svijeta i pokazao se jako dobrim. Na osnovi tih iskustava je poboljšavan.
Zato što je u NATO no1 ptica po broju aparata i naletu i još 15 godina će to biti.
Zato što postoji barem 5 različith grupacija u svijetu koje ga mogu ovlašteno održavati i modernizirati.
Zato što ih je relativno lako nabaviti ako još koji usfali.. padne (ne daj Bože).
Zato što i onaj 15 godina star ima mogućnosti kakve mi (a i naši današnji potencijalni neprijatelji) možemo samo sanjati.
Zato što ga je lako moguće uvezati sa postojećim radarskim sustavom FPS-117 kao i sa NATO cisternama, radarima, AWACSima...
Zato što upravo za njeg naši dečki vrše obuku zemaljski ekipa za blisku potporu i tako rade u Afganistanu!
Zato što se ona SAD vojna pomoć može dijelom iskoristiti iza obuku pilota, opremanje baza, letjelica a ne da nam doniraju kamione po Afganistanu.
Zato što ova zemlja, mladi ljudi koji žele braniti svoju domovinu "u slučaju ne daj Bože"... i oni koji su krv svoju ostavili za nju to zaslužuju.
Zato što je to moguće i s financijskog aspekta, jer ako je Čile mogao kupiti F16 MLU za 11 milijuna dolara po komadu ne vidim zašto mi ne bismo?! Pa zadnja dva CL 415 smo platli 70 USA$

P.S. Nizozemska je neki dan odlučila povući prije vremena još jedan broj zrakoplova F-16. Razlog... počinju pripreme za dolazak F 35 u njihovo RZ!

P.S2. U nizozemskim i belgijskim skladištima još ima konzerviranih F 16 spremljenih na pola života. 1985. su kupili gotovo 500 komada, a 5 godina kasnije propao glavni neprijatelj! Proizvodnja je trajala do 1996!

P.S3. Nek se Čačić vozi u Yugu i nek mu Zastava da Offset! Mig je bankrotirao! Suhoj je ruski svevladar zadnjih 15 godina samo to Čačić još ne zna!

P.S. svih P.S. Znanje je moć!
mala truba is offline  
Old 18.06.2012., 13:39   #4585
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ako ministar obrane kaže da se ide na opciju koja je najisplativija za Hrvatsku, koja to opcija može biti?Najisplativija jer se dobije offset i očekuju se niski operativni troškovi?
Najisplativija jer je offset toliko obiman da se veći operativni troškovi unatoč svemu isplate?
Najjeftinja opcija, bez offseta uz relativno niske operativne troškove?

Oni koji su duže na ovom forumu i pomno prate sve ovo u vezi zamjene 21-ca u HRZ-u će iza svakog pitanja prepoznati određeni zrakoplov/opciju, koji/a nam se nudi. Možda postoji još neka kombinacija no ja sam je ispustio, naravno sve osim one da nam je najpovoljnije ukidanje. Vjerojatno ima i onih koji tako misle, no nadam se da su u debeloj manjini.
Mene zanima kako je ijedna od opcija koje se ovdje spominju (a cifre se lupaju od 20 mil eura pa do pola milijarde eura) isplativija od uzimanja besplatnih njemačkih F-4E koji su u standardu F-18? Netko bi iz državnog vrha morao objasniti zašto bi mi potrošili par stotina milijuna eura na nabavu, modernizaciju, prilagodbu NATO standardima,...itd., umjesto da preuzmemo spremne i besplatno ponuđene zrakoplove ( a radi se o 20 aparata a ne o 8!)
Sinji strijač is offline  
Old 18.06.2012., 14:36   #4586
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Gripen C/D švedski izvori:

...Nama treba rabljeni F-16.

...
Vrhunski post, hvala!
osvrnuo bih se na gripena po još jednom pitanju. prema onome kako je danas koncipirana budućnost hrz-a (hv općenito) meni je jasno da je riječ o uvezivanju i suradnji sa susjednim zemljama. nije to samo pitanje regije i političko-ekonomskih odnosa. riječ je upravo o vojnoj moći samog nato-a i tu nekakva samostalna vojna snaga nema što tražiti i hrvatska se odavno odrekla te vojne suverenosti i samostalnosti. čak i pretjerala u tome.
u tim kombinacijama se spominje i gripen kao nekakav aparat koji uvezuje od švedske pa južno prema mađarskoj, a neki se nadaju i hrvatskoj, te u tom kontkestu treba gledati te "zajedničke zračne snage" i lobiranje za gripena. naravno, i ovo gore što si nabrojao...

također smatram polovni f-16 kao najoptimalniji izbor, prvenstveno zbog kompatibilnosti, ratnog iskustva, zapadne tehnologije, pa i cijene.

po meni, uopće ne postoji opcija mig 29 ili ef ili nešto treće, jedina opasnost koja stvarno prijeti je pogrešna procjena da nama nikakvi mlaznjaci nisu potrebni jer nas nato ionako pokriva i par bilo kakvih hrvatskih aviona tu neće utjecati na globalnu sliku. a kako si i ti jednostavno rekao "znanje je moć" i onaj koji se odreće znanja (pogledajmo podmornice, pogledajmo časnike školovane u usa koje smo odbacili...) taj je osuđen na propast.
netko je ovdj nedavno napisao "gle čuda, crk'o mi je magarac, a taman sam ga naučio da ne jede ništa".
__________________
aristicid - ili kako od države napraviti nesposobnu banana koloniju
RT20 is offline  
Old 18.06.2012., 15:21   #4587
kak got bilo moramo ič naprjed
dal sa nekim Fom ili gripenom
JoZ@ is offline  
Old 18.06.2012., 19:20   #4588
Tvrdnja da Gripen ima slabasan/zaostao radar, ne stoji

Gripenov PS05, kao i Eurofighterov CAPTOR, potjecu od izvrsnog Sea Gripenovog Blue Vixena(koji je u svoje vrijeme bio superiran u dometu onome sa F-15 - tu govorimo o rezultatima NATO vježbi), a sam vrh su mehanički skanirajucih radara.

A naravno, ako kupac želi i moze platiti, moze dobiti i najmoderniji AESA radar.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 18.06.2012., 19:46   #4589
Glede radara za Gripen
Selex Galileo završava novi AESA radar za zrakoplove Gripen
http://www.defender.hr/europa-i-rusi...ove-gripen.php

Što se tiče Gripena A/B niko nije rekao da će se oni kupovati več će ih šveđani dati na korištenje do potpune isporuke C/D verzije..
http://www.aerosvijet.com/index.php?...tid=1:hrvatska
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Old 18.06.2012., 19:48   #4590
Ponuda ukrajinaca i njezini nedostaci
http://www.defender.hr/republika-hrv...ig-21-5dio.php
Quote:
Nedostaci ponude:

u situaciji provedbe modernizacije zrakoplova, potrebno je ugovoriti izradu nove projektne dokumentacije i provedbu modernizacije na konfiguraciju iz 2003. Ista nije ponuđena.

- Nije proveden probni let remontiranih 8 aviona, izvršena je samo proba rada aviona na zemlji (op.a.brigadir Ivan Selak je u službenim izjavama rekao kako je vrijeme bilo danima vrlo nepovoljno za bilo kakvo letenje dok je u Odesi boravilo hrvatsko izaslanstvo).

- nejasno vlasništvo nad 8 aviona MiG-21bis ponuđenih za kupnju (op.a. Ukrajina je diplomatskim kanalima koncem svibnja službeno dostavila hrvatskom vojnom vrhu potvrdu o ukrajinskom vlasništvu nad zrakoplovima)
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Old 18.06.2012., 19:58   #4591
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Tako Japan proizvodi F1 i F2 (u biti oljušturen američki F-16)
prvo, kakve veze imaju F1 i F-16?
Da je F-2 "oljušturen" F-16 može reći samo netko neupućen!!!
*više o F-2 i F-16 pogledati na
http://www14.zippyshare.com/v/44987514/file.html
obratiti pozornost na graf na str 4 i slijedeći link!!!
http://www.f-16.net/fleet-reports_article6.html
http://www.f-16.net/aircraft-databas...and-accidents/

koliko je do sad palo F-2 ili Gripena u odnosu na F-16?

Quote:
nemogućnost korištenja NATO cisterni (u zraku i na zemlji) zbog drugačije vrste goriva (JP5 Nato, JetA1 Gripen - švedska logika je ok no..).
jeli Boga ti!? a koje gorivo koriste F-16 i ostali NATO avioni, a koje USNAVY???
da nije možda JP-8 koji je skoro isti kao Jet A-1
*http://en.wikipedia.org/wiki/JP-8
jel ima link neki za ovu tvrdnju!?

Dalje više nisam mogao čitati jer ovaj post kao da je pisao netko iz LM!
mp3lab is offline  
Old 18.06.2012., 20:45   #4592
Quote:
mp3lab kaže: Pogledaj post
prvo, kakve veze imaju F1 i F-16?
Da je F-2 "oljušturen" F-16 može reći samo netko neupućen!!!
*više o F-2 i F-16 pogledati na
http://www14.zippyshare.com/v/44987514/file.html
obratiti pozornost na graf na str 4 i slijedeći link!!!
http://www.f-16.net/fleet-reports_article6.html
http://www.f-16.net/aircraft-databas...and-accidents/

koliko je do sad palo F-2 ili Gripena u odnosu na F-16?



jeli Boga ti!? a koje gorivo koriste F-16 i ostali NATO avioni, a koje USNAVY???
da nije možda JP-8 koji je skoro isti kao Jet A-1
*http://en.wikipedia.org/wiki/JP-8
jel ima link neki za ovu tvrdnju!?

Dalje više nisam mogao čitati jer ovaj post kao da je pisao netko iz LM!

Prvo hvališ se da nisi sve pročitao... (a citiati su ti wiki ;-).. pa jao!

Pa da.. i F1 i F2 su pokušaj Japana da napravi vlastiti zrakoplov.. ali uz pomoć stranog "tate". F1 je pokušaj sa francuzima (čini mi se), F2 nešto kasniji sa SADom i u mnogo čemu podsjeća na F16 a glavni parter u razvoju je bio SAD tj. današnji Lockheed Martin. U Kongresu su se vodile velike rasprave o toj suradnji... hm.. da.. u svakom slučaju F2 je koštao kao dva f 16 c/d a ne vrijedi toliko. Iako... fin aparat.

Koliko je palo F2? Pa ima ih nešto više od 70ak proizvedenih i nikad nisu ratovali a u usporedbi s 4000 ili 5000 F 16.. teško usporedivo. Nešto je cunami uništio. I MiG 21 pada.. no njega ima preko 10000 proizvedenih.. a i stari su.. pa padaju.. a eto mi ih letimo.

Vezano za gorivo.. aditivi čine čuda! Pitaj švedske pilote koliko su čekali da mogu tankati u Italiji... dalek je put od Švedske do Italije... na putu za foto safariji u Libiji. ;-)

A vezano ra radar.. netko je pisao... pa usporedba Gripena i F 15.. (kad je radar u pitanju) eventualno ako je F 15 s kraja 70tih početka 80ih sa početnom verzijom 63ke. Sve ostalo je neozbiljno kad je F 15 u pitanju. I zašto bi šveđani sami tražili novi radar koji gle još nije u uporabi! Neka bude..sve 5, samo neki to već imaju.. isprobano.. i leti i radi!

I da.. radim na radiju, ne za LM. Cimerov tata je bio pilot kad smo studirali.. pa sam se naslušao iz prve ruke i zainteresirao.. pa čitao.. pa opet.. pa...

Dakle, gripen je fina stvarčica, samo ako ga možemo novog dobiti za 25 milja USA$. Više ne vrijedi...

AJMOOOOOOOOOO NAŠI!

Zadnje uređivanje mala truba : 18.06.2012. at 21:39.
mala truba is offline  
Old 19.06.2012., 00:05   #4593
Najava izrade proračunskog prostora od ~HrK600m godišnje za opremanje i modernizaciju.
To je na primjer, anualna rata za nabavu eskadrile novih aviona u cjenovnom razredu do ~€58m (Gripen, F16, a mogao bi se zgurat i nekakav EF) po komadu na 10 godina.
Cola1973 is offline  
Old 19.06.2012., 08:22   #4594
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Najava izrade proračunskog prostora od ~HrK600m godišnje za opremanje i modernizaciju.
To je na primjer, anualna rata za nabavu eskadrile novih aviona u cjenovnom razredu do ~€58m (Gripen, F16, a mogao bi se zgurat i nekakav EF) po komadu na 10 godina.
Da, samo bi to značilo da se 10 godina ulaže samo u ratno zrakoplovstvo, što je malo vjerojatno. Već su najavljeni brodovi koji bi, prema ministru, trebali koštati 40 milijuna EUR (prototip 10 milijuna i još tri broda za 7-8 milijuna EUR), treba naoružati Patrije, treba kupiti još VHS-ica, treba popraviti i eventualno modernizirati tenkove, ...
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Old 19.06.2012., 08:39   #4595
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Gripen je pravi višenamjenski avion, daleko sposobniji od Kfira, tako da nebi triba bit zabrinut ako dođe do realizacije....
Gripen može koristit većinu suvremenoga naoružanja zapadne proizvodnje, Znaći od najsuvremenijih projektila zrak-zrak, IRIS-T, Meteor, prvjerene Sidewindere, Amraam... itd...
Za ciljeve na zemlji, laserske bombe, Mavericke, krstareće projektile, nevođene bombe i za ciljeve na moru RBS-15......


Guns: 1 × 27 mm Mauser BK-27 Revolver cannon with 120 rounds (only available on single-seat A/C model)
Hardpoints: 8 (three on each wing and two under fuselage) and provisions to carry combinations of:
Rockets: 4× rocket pods 13.5 cm rockets
Missiles:
6× Rb.74 (AIM-9) or Rb 98 (IRIS-T)
4× Rb.99 (AIM-120) or MICA
4× Rb.71 (Skyflash) or Meteor
4× Rb.75
2× KEPD.350
2× Rbs.15F anti-ship missile
Bombs:
4× GBU-12 Paveway II laser-guided bomb
2× Bk.90 cluster bomb
8× Mark 82 bombs
Mislio sam na Gripena A,jer se bojim tog našeg razmišljanja i improvizacija,da taj A nebi bio trajno rješenje.

Kfir nije nimalo lošiji u napadima na zemaljske ciljeve od Gripena a također nosi najmodernije rakete i naoružanje izraelske proizvodnje i za zračne ciljeve i za zemaljske/morske (Python rakete su bez konkurencije,Derby je odličan jedino ga muči manji domet u odnosu na konkurenciju,Dalilah Popeye i svi ostali).Gripen je odličan zrakoplov to ne osporavam,al odnos uloženog i dobivenog je daleko najbolji kod Kfira,zrakoplov koji nudi najmanje 15god upotrebe.A što sam u više navrata spominjao nije stvar u samom zrakoplovu nego napokon prelazak na najmoderniju tehnologiju i njeno savladavanje,konstantno korištenje,biti u toku. Mogućnosti suradnje jako velike,kako na vojnom tako i civilnom sektoru,a što se tiče otplate i offseta,vrlo fleksibilna i postoji itekako,svi koji govore da nema nikakve mogućnosti griješe,sve je na nama. Netko je pisao da su židovi zajebani za poslovanje,a tko to nije da mi je znat,dal su šveđani bolji ne znam,lobiraju i trude se i svaka im čast na tom.Al bit je u tom da nam kompletna vojska ima nekakve koristi,mogućnost suradnje,razvoja i napredovanja.Ima Izrael i Falcone,pa i Sufu,koja je zakon.

Kolega ne zamjeri ti šta zdrugu,nekad malo znam burnije reagirat al nikad ne mislim ništa loše prema bilo kom. Kfir je za nas najbolji izbor ako uzimamo nešto rabljeno,ako ćemo novo moj glas je za Superhorneta za kojeg neki pišu da je skup al je jeftiniji od EF-a a nije daleko ni od Gripena.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 19.06.2012., 08:45   #4596
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Da, samo bi to značilo da se 10 godina ulaže samo u ratno zrakoplovstvo, što je malo vjerojatno. Već su najavljeni brodovi koji bi, prema ministru, trebali koštati 40 milijuna EUR (prototip 10 milijuna i još tri broda za 7-8 milijuna EUR), treba naoružati Patrije, treba kupiti još VHS-ica, treba popraviti i eventualno modernizirati tenkove, ...
To je ono o čemu govorim,ako ćemo sve stopirat samo zbog zrakoplova onda to nije dobro.Mornarica,KoV,PZO koje praktično nemamo.Sve grane vojske su nam itekako bitne i jedna bez druge ne mogu opstat u bilo kakvom sukobu sa nekim ozbiljnijim protivnikom.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 19.06.2012., 08:47   #4597
Tako je kolega zdrug, Super Hornet je stvar za nas, pusti Kfir to je prošlo svršeno vrijeme.
gringo55 is offline  
Old 19.06.2012., 08:58   #4598
Ja bi najradije ako ćemo polovno da se uzme F-16 u bilo kojoj verziji i da se dovede u MLU standard, ili otkupit već gotove MLU. To je za nas dovoljno i dobra budućnost. Kasnije bi mogli ćekat dobre prilike za oćuvane avione koji se budu minjali za F-35 ili sl. Pa zašto ne i kupit ako bude povoljno i dio konzervirat i spremit neka stoje za rezervu...
Eto ti dobre prilike i za suradnju sa Izraelon, oni imaju itekako iskustava sa tin avionon, od borbenih iskustava, održavanja, remonta, modernizacija, dogradnji itd...... Bitno da je osnova dobra u koju se isplati ulagat..... Od novih je F-16 svakako priskup za nas, ta prića je otišla daleko i to je puno love. I Mig-21/29b kad je novi iz dućana ima manje resursa od npr, F-16 posli remonta..., tako da bi za nas polovno bila dobra opcija, posebno ako bi mogli nabavit veći broj aviona.
pinco is offline  
Old 19.06.2012., 09:06   #4599
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Da, samo bi to značilo da se 10 godina ulaže samo u ratno zrakoplovstvo, što je malo vjerojatno. Već su najavljeni brodovi koji bi, prema ministru, trebali koštati 40 milijuna EUR (prototip 10 milijuna i još tri broda za 7-8 milijuna EUR), treba naoružati Patrije, treba kupiti još VHS-ica, treba popraviti i eventualno modernizirati tenkove, ...
Odličan post. zato i jesam za to da preuzmemo poklon F-4E i da ih razvučemo na desetak godina uporabe i za to vrijeme izbalansiramo kompletne oružane snage i od njih napravimo učinkovit ratni stroj. Sa Mig-21 to nismo a sa Gripenom bi bankrotirali načisto...
Sinji strijač is offline  
Old 19.06.2012., 09:12   #4600
Quote:
gringo55 kaže: Pogledaj post
Tako je kolega zdrug, Super Hornet je stvar za nas, pusti Kfir to je prošlo svršeno vrijeme.
Naravno da je,šteta što se ne razmišlja o njemu.Al nije Kfir sve dao,ima on još potencijala itekako,a za te pare nema bolje opcije.Ameri ga uspješno koriste za vježbe zračne borbe.A za Superhorneta treba reći da ima AESA radar koji mu omogućava istovremeni napad na zemaljske i zračne ciljeve(slične mogućnosti ima i Hornet C/D al sa "običnim" radarom),cijena mu ovisi o opremi al u osnovi ima sve što nama treba i više od tog.A ako baš nam zatreba možemo nadoplatit za ostalo. Ja bi uvijek dao prednost dvomotorcu pogotovo ovom koji nije skup za korištenje,jer naše Zrakoplovstvo nije veliko i nemože si baš tako priuštit gubitak i samo jednog zrakoplova zbog kvara motora,pogotovo ako se radi o modernim aparatima,a to je moguće itekako i dešava se svakom.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.