Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2010., 14:28   #61
Quote:
JLouisBiz kaže: Pogledaj post
Ulaganje u srebro je vrlo sigurno, ako se vodite principima sigurnog ulaganja. Dobro je pročitati ove upute koje sam dao u vezi ulaganja sa zlatom:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=513

Prvo i osnovno je da se poznaje cijena srebra, cijena srebra se utvrđuje jednom na dan i objavljuje na http://www.lbma.org.uk

Kada se kupuje, treba jednostavno kupovati po tržišnoj cijeni ili po cijeni nižoj od tržišne cijene.

Ko kupuje po tržišnoj cijeni, čekaće nešto više na povrat ulaganja i na profite. Recimo da je tržišna cijena €500, neko kupi 30 kilograma srebra, to je €15,000 eura vrijednosti. Sačeka možda par tjedana, cijena srebra bude €550, onda to sve proda i profit je €1500. Kada se kupuje po tržišnoj cijeni, određeni rizici ipak postoje.

Kupovinu treba obavljati samo na zakonski siguran način, jer je srebro u sustavu PDV-a, kako u Hrvatskoj tako i u EU, osim u vidu platnih novčića. Zlato je oslobođeno PDV-a u EU, tako je više dostupno za ulaganje privatnicima.

Srebro, koje je uvijek u sustavu PDV-a unutar EU, osim srebrnih novčića, pruža mogućnost ulaganja prvenstveno kroz firme koje su u sustavu PDV-a unutar EU.

Firma onda može da kupi srebro, plaćajući PDV, kasnije da ga proda, dobivajući PDV od kupca srebra.

Moguće je osnovati firmu koja ima najmanje birokracije, koja unutar EU kupuje ili prodaje srebro i druge metale, koja jeste u sustavu PDV-a unutar EU -- ali, koja ne mora da plaća poreze na dobit ili se taj porez može kompletno izbjeći.

Kupovina srebra u Hrvatskoj se isplati samo za firme koje su registrirane u Hrvatskoj i koje će srebro onda dalje ili izvesti, pa prodati ili prodati lokalno. Samo na taj način se riješava problem sa PDV-om.

Srebro se naravno kupuje dosta i na crno, ali velike količine srebra, koje su potrebne radi sigurnog ulaganja u srebro, teško se kupuju na crno, a još teže prodaju.

Prema tome, srebro je likvidno samo kad se postupa ispravno i u skladu sa EU i HR regulativom.

Prodaja srebra, kao i drugih plemenitih metala je uvijek osigurana u inozemstvu.

Primjer ulaganja u srebro:

1. Tržišna cijena je €540 na kilogram;
2. Firma kupi 100 kilograma čistog srebra 999‰ po cijeni od €523;
3. Firma pri tome plaća PDV firmi koja prodaje; to povećava cijenu;
4. Ako se radi samo o ulaganju, firma će od države dobiti PDV nazad;
5. Firma prodaje srebro bilo po tržišnoj cijeni bilo po kasnijoj povećanoj cijeni;
6. Prilikom prodaje, postoji PDV, ali se anulira na gore navedeni način;
7. Prilikom izvoza, firma nema problem sa PDV-om;

To je siguran način ulaganja u srebro. Isto se može izvesti sa firmom unutar EU, koju svako u Hrvatskoj može posjedovati ili biti njen vlasnik.

Prodaja srebra je osigurana, jer je srebro likvidno u inozemstvu, slično kao i novac, ako se zna gdje se može prodati.

To je jako lijepa reklama, svaka potraga na netu završava na vašim stranicama...ali, običnog smrtnika ovdje zanima kako sve to izgleda crno na bijelo.
Prvo ti nama reci, ako netko kupi srebro po recimo 700 eura, kod nas ili u inozemstvu, ima li ikako pravo ostvarit povrat poreza ili je povrat poreza moguć samo ako se ima otvorenu firmu za ulaganje/štednju u srebru?

Ovako, ja danas otvorim firmu, sutra kupim 20 kg srebra i dalje ne kupujem i ne prodajem ništa sljedećih 5 godina. Imam li ikakve troškove glede firme? Gdje ću morat ić da preuzmem srebro?

Nikada ne kupujte srebro/zlato sumnjiva porijekla. Veća potražnja donosi više muljatora i samo čekaju neupućene. Kupnja direktno od proizvođača sumnjam da je moguća, prosvjetlite me ako griješim.
BlackLight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 14:32   #62
Mene zanima ulaganje u srebro, ali...
Sve mi nekako zvuči kao pnb paribas - fondovi. Sve je to lijepo i super, zvuči krasno, ali onda sam sreo čovjeka koji štedi u tome i fakat kaže da je dosta dobro ali niti približno onome kako se priča...
Stoga dok mi netko ne kaže točno što i kako ide sa srebrom ne ulažem ni kunu.
BlackLight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 15:20   #63
Ovo što ću sad napisati moj je osoban pogled...
Da bi se razumjelo kamo srebro smjera moraju se razumjeti najfundamentalnije ekonomske okolnosti,pogotovo na zapadnoj hemisferi.Dakle u situaciji kada se vrte ogromni deficiti proračuna u Evropi i Sad i kada proizvodnja i potrošnja ne idu značajno gore valutni rat gdje praktično svaka država emitira novac "da bi potakla gospodarstvo" ne može značiti ništa drugo nego inflaciju.
A pošto inflacija cijena prijeti svim svjetskim valutama jedini medij štednje ili gotovo jedini mogu biti zlato i srebro jer se njihova količina ne može dramatično povećati.Cijena srebra skočila je u dva mjeseca 35%...
I kad krene inflacija i stampedo predviđa se troznamenkasta cijena srebra i to u današnjoj kupovnoj moći.A da će vlade dozvoliti kolaps neće jer će narod biti nezadovoljan,a i neće se moći naplatiti porez jer neće biti radnih mjesta.Tiskanje...
Zlato i srebro imaju monetarnu povijest više tisuća godina,čak je srebro u tom povijesnom smislu "jače",dok je papir u upotrebi praktično 100 godina.
Donji link sam već jednom ovdje dao,ali nije naodmet opet.
Kratak film koji vrlo dobro opisuje situaciju...


http://www.youtube.com/watch?v=dmwGgcCdNkU
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 15:46   #64
Slažem se s Mizuzulom, ne možete razumijeti zlato i srebro bez razumijevanja daleko šireg konteksta gospodarske situacije u svijetu. Nažalost ne postoje shortcuts, potrebno je uložiti izuzetno mnogo vremena u proučavanje materije da bi uopće mogli početi dobivati obrise cjelokupne slike. Massimo je svima već izuzetno mnogo pomogao objavljivanjem barem dijela dostupnih izvora, što je odličan početak, ali nipošto dovoljno. Bez toga je bolje ne ulagati u zlato i srebro, stvarno nije nikakva floskula nego će biti dramatičnih zbivanja, uspaničiti ćete se i izgubiti novac. Ako pratite cijenu srebra vidjeti ćete da rastovi/padovi od preko 5% u jednom danu nisu nikakva rijetkost, a stvari će postajati još ekstremnije.
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 13:50   #65
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ta visoka cijena srebra 1980 je povezana s spekulacijama brace Hunt. Ima nesto o tome ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nelson_Bunker_Hunt

Inace, prvi problem u vezi srebra je sto se za njega uvijek placa PDV dok se za zlato (barem u EU, za HR ne znam) PDV ne placa. To znaci da je trgovina srebrom pogodnija za pravna lica i poduzetnike koja mogu poracunavati PDV ali manje za obicne građane.

S druge strane, mnogi srebro vide kao mogucnost stednje iako je srebro nestabilnije od zlata. Citajuci mnogo na forumima i blogovima o srebru, meni se cini cudna ta prica o tome sto srebra samo sto nije nestalo i kako ce mu cijene skoro (samo sto nisu) krenuti prema nebu. Citajuci o tome sve mi izgleda kao religija ili Amway sistem.
U Hrvatskoj se placa i PDV i porez na luksuz
duska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 02:10   #66
šta se tiče srebra i zlata pratim tržšte svaki dan.nisam baš neki ekonomski stručnjak,ali slušam ljude koji se bave time i znaju o čemu pričaju.uglavnom priča se da da velike financijske kuće konstantno suzbijaju cijenu zlata i srebra papirnim srebrom i zlatom tj izdajući vrijednosne papire koji navodno predstavljaju zlato koje oni drže kod sebe.znači možeš kupit taj vrijednosni papir ali u zaglavlju piše da ne možeš tražit fizički posjed,tj da je metal uvijek kod njih.stvar je u tome da tih papira ima više nego što uopće ima zlata i srebra u cijelom svijetu pa je očito da se mulja.kad se to raskrinka cijene će otić u nebo.druga stvar je šta ameri zbog ogromnog proračunskog deficita konstantno tiskaju dolare te generiraju inflaciju koja znači porast cijena svega i ljudi se okreću plemenitim metalima i zakon ponude i potražnje isto nabija cijenu.ali i druge zemlje isto štancaju valute tako da ko zna di će to završit.
u hrvatskoj se plemeniti metali ne smatraju investicijom nego luksuzom i na njih se plaća porez 57% na trzisnu cijenu.kolko znam u sloveniji i austriji su plemenite kovine oslobodjena poreza te se samo plaća minimalna provizija prodavaču.sad kako ćete to prebacit u hr vaša je stvar.opcija da se unajmi sef tamo i u njega spreme metali,samo to je dodatni trošak a i kad se sjetim one ljubljanske banke ne bih im ništa ostavljao na povjerenje.
uglavnom neki američki investitori i mali ulagači su upravo pokrenuli akciju tj masovno kupovanje srebra,a cilj je da sruše j.p morgan chase koji je glavni manipulator na tržištu valuta,kovina i čega ne .j.p su uložili hrpu novca u financijske instrumente derivate koji su nekakva vrsta oklade na vrijednost nekakve robe,dionice.. kladili su se na srebro i za svakih 10 $ šta srebro ode gore oni gube više od milijarde dolara .
i za kraj prirodni omjer cijena zlato srebro je oko 20 prema 1.trenutno je zlato oko 1350 a srebro 27 šta znači da je trenutni rati0 50 prema 1,znači srebro bi samo da uspostavi taj taj prirodni odnos trebalo otić na 60-70$ po unci
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 02:43   #67
Quote:
BlackLight kaže: Pogledaj post
Prvo ti nama reci, ako netko kupi srebro po recimo 700 eura, kod nas ili u inozemstvu, ima li ikako pravo ostvarit povrat poreza ili je povrat poreza moguć samo ako se ima otvorenu firmu za ulaganje/štednju u srebru?
Pošto je srebru u sustavu PDV-a unutar EU, to znači da stvarna cijena za fizičko lice zavisi od države do države, jer će fizičko lice morati platiti PDV ili VAT ili MwSt, partita IVA za Italiju i tako dalje.

Tako se isplati ulagati u srebro samo kao registrirana EU firma koja je u sustavu EU PDV-a, na taj način se PDV može dobiti mjesečno ili tromjesečno nazad od porezne ustanove i imati profit od razlike u cijeni srebra, na onaj dan kad se bude prodavalo.

Vrlo jednostavan koncept.

Quote:
Ovako, ja danas otvorim firmu, sutra kupim 20 kg srebra i dalje ne kupujem i ne prodajem ništa sljedećih 5 godina. Imam li ikakve troškove glede firme? Gdje ću morat ić da preuzmem srebro?
Troškovi firme na 5 godina su minimalno neki osnovni troškovi, to može biti €100, sve zavisi od uvjeta koje neko ima unutar EU, SAD ili u nekoj drugoj državi.

Inače, preporučio bih da se srebro uvijek kupuje fizički i fizički čuva u nekom sefu. Trošak sefa godišnje može biti €50-€100.

Prema tome, na 5 godina, minimalno €1000 u troškovima.

Na 20 kila srebra, ako srebro dođe za 5 godina na 1000 eura na kilogram, to je oko €8000 profita. I da jeste tako, ne bih se upuštao u tako dugoročna ulaganja. Pod tom pretpostavkom bi profit bio 50%, ali kada? Tek nakon 5 godina.

Quote:
Nikada ne kupujte srebro/zlato sumnjiva porijekla. Veća potražnja donosi više muljatora i samo čekaju neupućene. Kupnja direktno od proizvođača sumnjam da je moguća, prosvjetlite me ako griješim.
Zašto ne bi bilo moguće? Čisto srebro i zlato se može kupiti u mnogim bankama u EU, tj. kad kročite izvan Slovenije, jer Slovenci nemaju još nikakvu ulogu u tome.

Ne vidim što bi to značilo "sumnjivo porijeklo". Važno je da se zlato i srebro kupuje po zakonskim okvirima, to znači na račun, od bilo koje firme ili bilo koje fizičke osobe i da se imaju podaci od koga se kupilo. Ne možeš nikada znati šta se desilo s nekim dukatom ili srebrom prije tvoje kupovine, ali možeš sebe da obezbjediš.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 02:54   #68
Quote:
Frost kaže: Pogledaj post
Slažem se s Mizuzulom, ne možete razumijeti zlato i srebro bez razumijevanja daleko šireg konteksta gospodarske situacije u svijetu. Nažalost ne postoje shortcuts, potrebno je uložiti izuzetno mnogo vremena u proučavanje materije da bi uopće mogli početi dobivati obrise cjelokupne slike. Massimo je svima već izuzetno mnogo pomogao objavljivanjem barem dijela dostupnih izvora, što je odličan početak, ali nipošto dovoljno. Bez toga je bolje ne ulagati u zlato i srebro, stvarno nije nikakva floskula nego će biti dramatičnih zbivanja, uspaničiti ćete se i izgubiti novac. Ako pratite cijenu srebra vidjeti ćete da rastovi/padovi od preko 5% u jednom danu nisu nikakva rijetkost, a stvari će postajati još ekstremnije.
Čekaj malo, opet počinje priča kako je ulaganje u srebro i zlato nešto ezoterično, pristupačno samo onima koji imaju "cjelokupnu sliku". Ne slažem se baš s tim, ali siguran sam da se ta slika u Hrvatskoj stvara na osnovu općeg manjka informacija o ulaganju u srebro ili zlato. Istina je da srećem često ljude koji ne shvataju osnovne principe ulaganja.

Moja je preporuka jednostavna: kupovati zlato i srebro znatno ispod tržišne cijene, tako da već u tom momentu čovjek ima neki mogući profit, pa maker neki sitni profit. Onda prodavati zlato i srebro po tržišnoj cijeni, ili nešto vrlo malo ispod tržišne cijene, radi lakše prodaje i onda kada ulagaču to odgovara da ostvari profite.

Nipošto ulagati u neke certifikate zlata, jer se i ti certifikati mogu dobiti samo po tržišnoj cijeni. Na tim papirima zarađuju banke.

Treba razumjeti da su zlato i srebro metali. Prema tome kupuje se metal. Kad ga kupuješ, stavi ga u džep, stavi ga u sef, u čarapu, samo ga uzmi da bude tvoj i da znaš gdje stoji. To je klasična priča o kupovini bilo kojeg predmeta.

Kada se riješi kupovina, kada se znaju cijene, kada se zna kako brzo i efikasno prodati, jer nema ništa likvidnije od zlata i srebra, onda će ulagač da zna i koliko će mu biti profit.

Znači, bolje je biti što bliže tom srebru i zlatu u koje se ulaže, znati cijene, znati kako ga kupiti i gdje ga prodati.

Što više distance od ulaganja uradite, to će veći bezdan da bude između Vas i profita.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 03:03   #69
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
šta se tiče srebra i zlata pratim tržšte svaki dan.nisam baš neki ekonomski stručnjak,ali slušam ljude koji se bave time i znaju o čemu pričaju.uglavnom priča se da da velike financijske kuće konstantno suzbijaju cijenu zlata i srebra papirnim srebrom i zlatom tj izdajući vrijednosne papire koji navodno predstavljaju zlato koje oni drže kod sebe.znači možeš kupit taj vrijednosni papir ali u zaglavlju piše da ne možeš tražit fizički posjed,tj da je metal uvijek kod njih.
To je po meni prevara, jer onda u stvari i nije bitno da li se to zove "srebro" ili "zlato", jer mogu napisati i zrak na kraju krajeva na tom papiru, jer je to prodaja magle i stvaranje bankarskog sistema bez temelja u stvarnoj količini srebra ili zlata.

Taj vid ulaganja u certifikate srebra i zlata ne preporučujem nikome.

Quote:
u hrvatskoj se plemeniti metali ne smatraju investicijom nego luksuzom i na njih se plaća porez 57% na trzisnu cijenu.kolko znam u sloveniji i austriji su plemenite kovine oslobodjena poreza te se samo plaća minimalna provizija prodavaču.sad kako ćete to prebacit u hr vaša je stvar.opcija da se unajmi sef tamo i u njega spreme metali,samo to je dodatni trošak a i kad se sjetim one ljubljanske banke ne bih im ništa ostavljao na povjerenje.
Bilo bi dobro da se ovakve informacije pišu tek kad se dobro pročitalo na što se to odnosi. Porez na luksuz se ne odnosi na sve predmete od plemenitih metala, a drugo porez na luksuz plaća proizvođač ili uvoznik. Ne plaća ga izvoznik.

To stvarno koči ulaganje u srebro direktno u Hrvatskoj.

Unutar EU, niti u Austriji, nisu plemenite kovine oslobođene od poreza, već investicijsko zlato i srebro. To je bolja definicija. Znači zlatne poluge i zlatnici. Srebro nije oslobođeno PDV-a unutar EU.

Jedino riješenje za rezidenta Hrvatske je da otvori sef, koji neće koštati više od €50-€100 godišnje i da u sefu čuva svoje metale.

Unošenjem zlata u Hrvatsku rizikuje se carinski problem i oduzimanje, a veće količine se onda još teže prodaju.

Ko ima firmu u Hrvatskoj, može i danas da ulaže u ono srebro i zlato koje je oslobođeno poreza na luksuz, jer određene stavke su izuzete.

Ali ipak, preporučuje se korištenje inozemne tvrtke za ulaganje u inozemstvu.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 13:24   #70
Quote:
JLouisBiz kaže: Pogledaj post
Čekaj malo, opet počinje priča kako je ulaganje u srebro i zlato nešto ezoterično, pristupačno samo onima koji imaju "cjelokupnu sliku". Ne slažem se baš s tim, ali siguran sam da se ta slika u Hrvatskoj stvara na osnovu općeg manjka informacija o ulaganju u srebro ili zlato. Istina je da srećem često ljude koji ne shvataju osnovne principe ulaganja.

Moja je preporuka jednostavna: kupovati zlato i srebro znatno ispod tržišne cijene, tako da već u tom momentu čovjek ima neki mogući profit, pa maker neki sitni profit. Onda prodavati zlato i srebro po tržišnoj cijeni, ili nešto vrlo malo ispod tržišne cijene, radi lakše prodaje i onda kada ulagaču to odgovara da ostvari profite.

Nipošto ulagati u neke certifikate zlata, jer se i ti certifikati mogu dobiti samo po tržišnoj cijeni. Na tim papirima zarađuju banke.

Treba razumjeti da su zlato i srebro metali. Prema tome kupuje se metal. Kad ga kupuješ, stavi ga u džep, stavi ga u sef, u čarapu, samo ga uzmi da bude tvoj i da znaš gdje stoji. To je klasična priča o kupovini bilo kojeg predmeta.

Kada se riješi kupovina, kada se znaju cijene, kada se zna kako brzo i efikasno prodati, jer nema ništa likvidnije od zlata i srebra, onda će ulagač da zna i koliko će mu biti profit.

Znači, bolje je biti što bliže tom srebru i zlatu u koje se ulaže, znati cijene, znati kako ga kupiti i gdje ga prodati.

Što više distance od ulaganja uradite, to će veći bezdan da bude između Vas i profita.
Gdje sam ja rekao da je ulaganje u srebro nešto ezoterično? Daleko od toga, ali kao i kod svakog drugog ulaganja trebalo bi ipak proučiti stvari prije negoli se nešto kupi. Jer ako ne znaš zašto si nešto kupio, onda nećeš znati niti da li stvari idu onako kako si pretpostavio, da li se nešto promijenilo što jako utječe na budući razvoj događaja, onda ne znaš niti kada prodati. I jedini mogući ishod je - gubitak. Samo to sam želio reći, ništa više niti manje. To nije nuklearna znanost, ali da treba potrošiti mnogo vremena da bi se proučila materija - treba. Jako jako puno. Vjerujem da se slažeš da cijena neće konstantno rasti, biti će razdoblja s dvoznamenkastim dnevnim padovima, oni koji neće znati zašto je taj pad, da li se nešto promijenilo u fundamentima ili nije, će izgubiti novac jer će ili prodati bezveze ili neće prodati, a stvari su se promijenile. Lako sada biti pametan dok srebro samo raste.
Vidim da većina ulazi u tu priču s nekim parcijalnim informacijama, čuli su nešto od nekog, neke fin. institucije tiskaju cijenu dolje pa će izgubiti milijardu dolara ako cijena ode preko 30$ (?), onda postoje neki papiri koji nisu pokriveni u stvarnom srebru i zlatu (vjerovatno je mislio na ETF-ove), onda je tu inflacija, onda je "stvarni" odnos zlato/srebro 1:20 itd. Dakle parcijalne, dobrim dijelom informacije upitne točnosti. I sad moje pitanje je kad će taj ulagač prodati svoje srebro? Kad ode na 30$? Ili kad ode na 1:20? Ili kad padne za 50% pa će misliti da mu je netko prodao priču? Da se sad kolega forumaš čiji sam post slučajno uzeo ne uvrijedi, to mi nikako nije namjera, i on je još skupio više informacija od većine drugih koji znaju "samo će cijena srebra rasti", namjera mi je da pokažem da ulaganje u srebro nikako nije nešto ezoterično i neshvatljivo, ali isto tako nije niti kupovina žvakače gume.
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:34   #71
šta se tiče ovih info koje sam naveo,već sam rekao da nisam stručnjak,ali slušam ljude koji su stručnjaci i koji su već dosad predvidjeli kretanje tržišta,tipa peter schiff,max kaiser,bob chapman,jim rogers i drugi.ako su dosad bili u pravu zašto im ne bih vjerovao i dalje,nisu to šarlatani sa nekim završenim tečajem menadžmenta il slično.
a i kretanje cijene srebra mislim da nije neka viša matematika.kao i na sve drugo na cijenu srebra utječe ponuda i potražnja,inflacija i u ovom slučaju malverzacije sa papirima.al što sad utječe na ponudu i potražnju je već druga stvar i treba gledati malo širu sliku j opću ekonomsko političku situaciju npr. što kinezi trenutno smanju svoje devizne rezerve u dolarima i kupuju sirovine uključujući i srebro.ono što ja mislim je da je rizik ulaganja u srebro i ostale rijetke kovine daleko manji od ulaganja npr u bilo kakve financijske instrumente.dionica il obveznica sutra može otić na ništa,a metal će uvijek imat neku vrijednost dakle nikad nećeš izgubit sve.isto tako sad su krizna vremena i postoji velika vjerojatnost da će cijena ić još gore pa budemo vidjeli.ja sam spreman riskirati
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:40   #72
Quote:
JLouisBiz kaže: Pogledaj post
Na 20 kila srebra, ako srebro dođe za 5 godina na 1000 eura na kilogram, to je oko €8000 profita. I da jeste tako, ne bih se upuštao u tako dugoročna ulaganja. Pod tom pretpostavkom bi profit bio 50%, ali kada? Tek nakon 5 godina.

Ok,ali to je tek procjena da će srebro,poluga 1 kg biti 1000 eura.
Mogla bi se pokazati neka sasvim druga brojčica jer se radi o dosta malom i volatilnom tržištu.Moja osobna procjena je da lako može otići čak na 100 eura po unci,dakle preko 3000 eura po 1 kg.Količina duga u sustavu i printanje,rijetkost i potrošenost srebra mogu odvesti srebro visoko...
Ja se baš upuštam u ta dugoročna ulaganja zbog dugova,printanja i monetarne situacije za koju će trebati vremena da se raspetlja.
Tako da ne hajem ja za Pdv kod takvog fundamenta.
No svako prema vlastitom nahođenju.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 20:26   #73
apsolutno se slažem sa korisnikom mizizul,čini mi se da pratimo iste izvore.
gle ovo : recimo da sad lupi inflacija što je s obzirom na proračunske deficite i veličinu duga zapadnih zemalja vrlo vjerovatno ljudi će se okrenut plemenitim metalima (uz ostalo) kao sredstvu očuvanja vrijednosti što će cjenu dići u nebo plus direktan utjecaj inflacije tj poplave novca na tržištu.mi koji posjedujemo kovine ćemo ili profitirati ili barem sačuvati ono što imamo za razliku od onih koji imaju papirnati novac bilo u madracu bilo na banci (papirnati novac je loš izraz jer većina novca uopće fizički ne postoji nego samo u elektronskom izdanju).
druga opcija,recimo da sve ostane ok,imamo rast gorpodarstva,rast populacije i proizvodnje u svijetu (treba više srebra) ,a količina srebra je ograničena šta bi dugoročno opet trebalo cjenu gurati gore anulirajući ujtjecaj toga što se ljudi u stabilnijim vremenima okreću ulaganju u druge stvari.
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 21:02   #74
Astifan, ne kažem da PM nisu dobra investicija, dapače, i sam u njih ulažem, ali imaš mnogo pogrešnih pretpostavki koje bi te mogle (možda neće) u budućnosti koštati. Npr. da cijena zlata, a da ne spominjem srebro koje je daleko kompliciranija priča i nije toliko monetarni metal poput zlata, raste radi inflacije. NE RASTE, niti je ikada rasla radi inflacije. Rasla je radi straha i panike od hiperinflacije i nestabilnosti bilo koje vrste. Evo ti link na jedan članak, pa pročitaj malo, imaš mnogo članaka na tu temu. Gold is a "Crisis Hedge" not an Inflation hedge

Evo ulomka:
From the peak in1980 the inflation rate declined but cumulative inflation climbed steadily upward. But rather than keeping up with inflation the price of Gold fell from the peak of $850 per ounce down to under $300 in 2001.

But in inflation adjusted dollars the scene is even worse. The 1980 peak in current inflation adjusted dollars was over $2250 and it fell to under $370 losing a whopping 84% of its value!

So even though inflation rose... gold fell... because the fear level was low (and possibly because governments worldwide manipulated the price).

Inflation was slow and steady but not enough to cause fear. So Gold was not a very good inflation hedge!


Zato govorim da je tematika mnogo dublja, a vi je silom želite pojednostaviti.
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 21:15   #75
oke,kužim da je više faktora u igri, posebno ovo sa manipuliranjem cijenama.evo dva zanimljiva linka o tome šta max kaiser i jedan mali obični ulagač misle o svemu:
http://www.youtube.com/watch?v=QCM7r...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=GxEgnOl0cJk
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 22:25   #76
Quote:
Frost kaže: Pogledaj post
Astifan, ne kažem da PM nisu dobra investicija, dapače, i sam u njih ulažem, ali imaš mnogo pogrešnih pretpostavki koje bi te mogle (možda neće) u budućnosti koštati. Npr. da cijena zlata, a da ne spominjem srebro koje je daleko kompliciranija priča i nije toliko monetarni metal poput zlata, raste radi inflacije. NE RASTE, niti je ikada rasla radi inflacije. Rasla je radi straha i panike od hiperinflacije i nestabilnosti bilo koje vrste. Evo ti link na jedan članak, pa pročitaj malo, imaš mnogo članaka na tu temu. Gold is a "Crisis Hedge" not an Inflation hedge

Evo ulomka:
From the peak in1980 the inflation rate declined but cumulative inflation climbed steadily upward. But rather than keeping up with inflation the price of Gold fell from the peak of $850 per ounce down to under $300 in 2001.

But in inflation adjusted dollars the scene is even worse. The 1980 peak in current inflation adjusted dollars was over $2250 and it fell to under $370 losing a whopping 84% of its value!

So even though inflation rose... gold fell... because the fear level was low (and possibly because governments worldwide manipulated the price).

Inflation was slow and steady but not enough to cause fear. So Gold was not a very good inflation hedge!


Zato govorim da je tematika mnogo dublja, a vi je silom želite pojednostaviti.
Ok,ima dosta istine što kažeš,pogotovo za paniku,ali nije isto 1980-2000 kada je godišnja stopa inflacije bila pod kontrolom kao uostalom i deficiti i dugovi i 2000-2010 kada apsolutno ništa nije pod kontrolom.To po mom mišljenju nije čak ni isti razred usporedbe.Sada su sve fiat valute ugrožene,bailouti koliko vidim idu dalje,printaju još 120 milijardi eura,a gdje su još ostali članovi Piigs,pa i Francuska.Samo kada ovi zadnji dođu na red tko će njih izvlačiti?I to što je u prosperitetnom periodu cijena gurnuta više dolje je super vijest za sve nas jer trebao bi uslijediti rebound u kontrasmjeru i on je već debelo u toku.Kako budemo sve više vrhu tako bi rast mogao biti sve jači i jači.Korekcija od 30%?Iskreno rečeno sumnjam s ovakovim printanjima,a ako je i bude brzo će se vratiti nazad zbog kupovanja po jeftinijim cijenama.Roubini kaže da je šansa za double dip recesiju 40%,Soros kaže"moramo postići stagflaciju",a to su ljudi koji znaju ta gospodarska kretanja.Skidanje sa standarda će biti poskrivećki da se u nikoga ne može uprijeti prstom osim u vlastiti kukavičluk.Kažem meni to ponajviše igra kao scenarij,no vidjet ćemo,uvijek su moguća iznenađenja.
A trenutno mi se čini da je moguće da nas srebro ugodno iznenadi.Srebro se počelo prije dva mjeseca ponašati vrlo jako,ima istina duboka,ali kratka dna,brzo se vraća te drži visoku razinu.Mogao bi uslijediti proboj.
Bumo vidli.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 10:17   #77
Odlican intervju za sve koji su vec u srebru i koji razmisljaju o tome - razlozi zasto je srebro "must have":

http://www.zerohedge.com/sites/defau.../tedbutler.mp3
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:22   #78
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
oke,kužim da je više faktora u igri, posebno ovo sa manipuliranjem cijenama.evo dva zanimljiva linka o tome šta max kaiser i jedan mali obični ulagač misle o svemu:
http://www.youtube.com/watch?v=QCM7r...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=GxEgnOl0cJk
Take all the metal you can, but it won't break Morgan Chase

Baš sam partibrejker
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 02:30   #79
Quote:
Frost kaže: Pogledaj post
stoji ono što je u članku,plus nisu napisali da je j.p morgan chase najveći dioničar od "federal reserve" koji štampaju novac,pa se valjda posluže kolko im treba XD uz nikakvu kamatu.al da ih je barem izbacit sa tržišta kovina to bi već bio uspjeh.malo je isto bzvz napisano u članku da nijedna banka neće disproporcijalno uložit u neki sektor.pa kako neće kad su se prije godinu dvije nasukali jer su većinu novca usuli u građevni sektor koji kad je implodirao povukao i njih za sa sobom.kao što rekoh fr je njihova pa se posluže.a budemo vidjeli,vremena su sve nestabilnija,ameri kroz onaj Quantitative easing štancaju na veliko,pa i drugi najavljuju štampanje...
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:53   #80
Danas opet jak rally u srebru,cijena 21,58 eura po unci što je 160 kuna po unci.Nikad viša cijena u zadnjih 30 godina kada se preračuna u kune...


http://www.youtube.com/watch?v=mr9n-GgjY9U
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.