Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2010., 16:57   #21
Sve se to događa zbog toga što su neki dimnjačari nahebali zbog raznoraznih slučajeva trovanja ugljičnim monoksidom,i sad se linijom manjeg otpora (čuvajući svoju guzicu)pokušava uvesti reda na naćin da se jednostavo zabrane bojleri na dimnjak.Činjenica je da na terenu postoje svakakvi dimnjaci i svakakva spajanja plinskih trošila na iste,no zbog nedostatka zakona ili propisa na nivou države koji govore što je ,a što nije ispravan dimnjak.Čitam da se fasadna trošila spajaju na fasadu s udaljenosti od prozora 20 cm,a to je isto protupropisno,ali je još uvijek bolje od propisa iz devedesetih Zagrebačke plinare koji je govorio da se fasadno trošilo nemože montirati ukoliko u krugu od 5 metara postoji prozor.Dakle vrijeme je da struka donese pravilnik sa zakonskom snagom ,a ne da te svaka šuša može hebat zato da bi sačuvala svoju guzicu,a ti plaćaj.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:50   #22
Imam u mobitelu sliku koju sam danas slikao gdje su dva fasadna dimnjaka udaljena nekih 30 cm od vlastitog prozora samo nemam kabel da ju tu prebacim. Zgrada je potpuno nova.

Kako netko može uvoditi red tako da jednostavno proglasi SVE dimnjake u RH neispravnim i još ti kaže da one ispravne rade samo braća Žužul ili tko već?
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 11:07   #23
Ja imam pitanje u vezi ispušni plinova (Co2) od strane plinskog boljera. Mi imamo Vaillant boljer od 2007. i tada smo odmah kupili onaj mali uređaj koji mjeri razinu ispušnih plinova. Na prošlom sastanaku suvlasnika su nas obavijestili, da svatko mora na boljeru ugraditi mjerilo za te ispušne plinove po nalogu dimnjačara, najkasnije do 30.8. inače slijedi prijava svakog pojedinačnog stanara koji nema taj uređaj. Ja sam tražila i nisam našla taj najnoviji zakon.Interesiralo bih me jeli je stvarno sada tako zakonski propisano.
Hvala na odgovorima.
Isa
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 20:21   #24
Molila bih odgovor na jedno pitanje kad je riječ o dimhjačaru. Stanujem u zgradi od 22 stana.Do pred 15 godina grijalo se centralnim grijanjem no zbog skupoće stanari su odlučili da će se svatko grijati po vlastitom izboru.bilo je dosta trajnožarečih peći na drva ali to se počelo smanjivati i ostalo ih je još dvije tri jer jedanstanar jednu godinu grije drugu ne.Dimnjačar dolazi dva puta godišnje očistiti dimnjake ( zgrada ima dva ulaza ). troškovi čišćenja naplačuju se iz sredstava pričuve i iznose 3800.-kuna po jednom čiščenju.da li je u redu da takav odlijev novca ide iz zajedničke pričuve svih stanara.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 12:59   #25
Angry Šteta nastala nepažnjom dimnjačara

Slučaj: jučer popodne dimnjačari očistili dimnjak i peć za centralno grijanje, otišli i naplatili bez računa ( nismo tražili, tako je uvijek, a sad...) Sinoć naložili peć i otišli iz podruma/kotlovnice, za 10.nim. počelo lupanje i strašna buka u radijatorima i neki grozni BUMMM u podrumu, dolje puno sve pare, poplavljeno, crno od čađe, sve buči... Uspjeli ugasiti vatru u peći, temp. 130 C,
brzo zatvarali radijatore po kući, majstor za održavanje je stigao brzo, ekspodirao neki sigurnosno ventil, zamijenio to, nadomjestio vodu u radijatoru, osposobio sustav za pola sata.... Da ne duljim strah i panika nenadoknadljivi, šteta 200 Kn, možebitna nevidljiva oštečenja na peći, ljtnja i bijes i sve zato ... jer su nam DEBILI isključili dovod struje u peć na koji je spojena pumpa koja tjera vrelu vodu van, a povlaći hladnu iz bojlera ( imamo neki specifični sustav grijanja). Dakle da bi mogli uštekati svoj usisavač za čišćenje. Naravno, ištekali su ni manje ni više nego peć. Šta sada raditi, zvati njihovu firmu koja ima koncesiju? Tražit odštetu i na osnovi čega kad nemam račun? Kontaktirati nekog odvjetnika? Ima li smisla upuštati se u sve to s obzirom da je šteta minimalna, ali bijes i očaj zbog svega proporcionalan svemiru...
Ako ima tko što za savjetovanje, dobrodošlo!
Dragana4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 13:02   #26
Probaj samo kontaktirat da ih čuješ što kažu pa možda i vrate lovu.Šteta mala a drugi put uzmi račun.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 13:29   #27
Kakva je to peć? Na drva, plin ili električna? Po opisu situacije rekao bih da su tudumi isključili cirkulaciju(cirk. pumpu), zbog čega je sva vrela voda ostala u kotlu što je pak dovelo do aktiviranja sigurnosnog ventila. To izazove priličnu buku, paru, jezivo je, ali uglavnom šteta ne bude velika. Nisu nikako mogli ištekati peč, jer da jesu ne bi imalo što eksplodirati, naravno
Po opisu svega, meni se čini da ti baš i nisi sa svojim sustavom grijanja na "ti", tu ima i propusta s tvoje strane, tako da mislim da ti ih se baš ne isplati tužiti, pogotovo što nemaš račun.

P.S. Nisam dimnjačar po struci, niti za takvu firmu radim.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 14:25   #28
Da pojasnim, ne nisam savršeno upućena u sustav grijanja za to se brine suprug, ali pokušala sam objasniti suštinu problema.Osim toga sam još pod dojmom pa se unaprijed ispričavam za neke navode koji nisu baš savršeno jasni.Točno je to da su nam isključili struju za pumpu. Inače peć je na drva i povezana je sa spremnikom u garaži koji sadrži 4.500 l. vode, tako da se loži jednom dnevno navečer sat, dva, energija se akumulira u spremniku i grije slijedećih 12 do 24 h. Otprilike tako.Sustav je istovremeno povezan i direktno na struju bez peći tako da se po izostanku loženja mogu samo uključiti grijči spremnika koji zativ griju vodu strujom. Također je spojen i na solarne čelije kao treči dodatak. Mix svega, ali sve je super i bezprijekorno dosad funkcioniralo pa se ja nisam ni previše ukuljučivala. Naš jedini faktor propusta je u tome što nismo provjeravali da li je nešto što nije dirano par godina možda isključeno ?!? A za račun jasna stvar
Dragana4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 15:05   #29
Quote:
Dragana4you kaže: Pogledaj post
Slučaj: jučer popodne dimnjačari očistili dimnjak i peć za centralno grijanje, otišli i naplatili bez računa

brzo zatvarali radijatore po kući, majstor za održavanje je stigao brzo, ekspodirao neki sigurnosno ventil, zamijenio to, nadomjestio vodu u radijatoru, osposobio sustav za pola sata.... Da ne duljim strah i panika nenadoknadljivi, šteta 200 Kn, možebitna nevidljiva oštečenja na peći, ljtnja i bijes i sve zato ...
Pravno gledano, nemate baš neku osnovu za tužbu.

Zapravo nemate dokaza da su oni isključili peć.
Bez računa morate dokazivati da su uopće bili kod vas.
Taj sigurnosni ventil bio je zapravo neispravan, to je uzrok havarije. Isto se moglo dogoditi da je došlo do nestanka struje. Imate li dokaze o redovitom održavanju/ servisiranju peći? Malo vjerojatno.
Dakle , sud zaboravite.

Ja bi otišao tom koncesionaru, ali tek za koji dan, da ne može na brzinu napisati račun 'za jučer'. Ne znam ni kako vodi knjige.
Digao bi frku - velika šteta, možda i na peći, žena dobila slom živaca, dat ću vas u novine i na tv, tužiti vašem Dimnjačarskom udruženju, komori, da izgubite koncesiju, niste izdali račun - prijavit ću poreznoj, itd...
Tražim pet tisuća odštete, lik na kraju sretan što smo se dogovorili za dvije.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 15:31   #30
Hvala Felixx, sve što si rekao gore stoji. Možda nešto i pokušamo čisto principa radi...
Dragana4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 11:08   #31
Quote:
Dragana4you kaže: Pogledaj post
Šta sada raditi, zvati njihovu firmu koja ima koncesiju? Tražit odštetu i na osnovi čega kad nemam račun? Kontaktirati nekog odvjetnika? Ima li smisla upuštati se u sve to s obzirom da je šteta minimalna, ali bijes i očaj zbog svega proporcionalan svemiru...
Nemam pravni savjet, vec samo ljudski...
Sto ciniti? Nista...svi ste zivi zdravi, steta nije velika. Jedino sto mi se cini logicno je pozaliti se tim dimnjacarima, pa da snose stetu.
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Imate li dokaze o redovitom održavanju/ servisiranju peći? Malo vjerojatno.
Dakle , sud zaboravite.
Digao bi frku - velika šteta, možda i na peći, žena dobila slom živaca, dat ću vas u novine i na tv, tužiti vašem Dimnjačarskom udruženju, komori, da izgubite koncesiju, niste izdali račun - prijavit ću poreznoj, itd...
Tražim pet tisuća odštete, lik na kraju sretan što smo se dogovorili za dvije.
Zasto ne izvuci lovu ako se moze? Nije bitno sto su ljudi nesto skrivili nehotice, imali peh, sto nisu savrseni i bezgresni pa im se eto dogodilo...treba im sad izmusti veliku lovu...
Nije dovoljno biti sretan sto se nikome nista nije dogodilo, sto steta nije velika...treba odmah tuziti...
Quote:
Dragana4you kaže: Pogledaj post
Možda nešto i pokušamo čisto principa radi...
Zao mi je sto ljudi ovako razmisljaju. Zar se svima vama na vasem poslu ne moze nikada dogoditi neka greska, kako bi vam bilo kad bi vas zbog nje svi razapinjali i utjerivali velike novce za stetu od 200kn?
Nije li dovoljno da se s ljudima razgovara, da plate stetu i da budes zadovljna s isrpikom i time sto se nista goreg nije dogodilo.
Jasno mi je da si se na prvu loptu uzrujala i da si bila ljuta, ali predlazem ti da se smiris i razmislis zelis li stvarno nekog tuziti (a nije da bas raspolazes nekim dokazima) samo zato jer nije savresen i dogodilo mu se da zaboravi nesto sto (slazem se...) nije smio. Imas li djece? Jesu li zdrava i vesela? Pusti ovo...uzivaj u onome sto imas.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 12:05   #32
Quote:
Dragana4you kaže: Pogledaj post
Možda nešto i pokušamo čisto principa radi...
Ako mislis na parnicu, ond bolje nemoj jer nemate osnove, a troskovi ce vam biti barem 10x veci. Ne ide nista besplatno.

Ovo sto kajperinja kaze u potpunosti stoji. Nek vam plate stetu koju ste imali i zbogom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 15:51   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Zasto ne izvuci lovu ako se moze? Nije bitno sto su ljudi nesto skrivili nehotice, imali peh, sto nisu savrseni i bezgresni pa im se eto dogodilo...treba im sad izmusti veliku lovu...
Nije dovoljno biti sretan sto se nikome nista nije dogodilo, sto steta nije velika...treba odmah tuziti...
Ne radi se o izvlačenju love.
Radi se o tome da mi svi općenito olako shvaćamo takav šlamperaj. To je ta filozofija 'lako ćemo'.
Zbog istog takvog šlamperaja ženi je u Dubrovniku izvađen zdravi bubreg.
Kada se havarija desila, mogla su se mala djeca naći pored peći i biti ofurena mlazom pare.
Drugi puta će ta dva mamlaza čistiti neko plinsko postrojenje, pa će deset ljudi nstradati u eksplziji.

Ali ako sada dobiju 'po nosu' i po plaći, to se vjerojatno neće desiti.

Kužiš?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 20:27   #34
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ne radi se o izvlačenju love.
Meni se bas cini da se radi...no ok, mozda mi se krivo cini. Jer nije spominjano nista drugo nego izvlacenje love, ako ne 5 onda bar 2 tisuce.
Quote:
Ali ako sada dobiju 'po nosu' i po plaći, to se vjerojatno neće desiti.
A zasto mislis da ako se Dragana i pozali sefu...da decki nece dobiti po nosu i po placi?
Quote:
Kužiš?
I da i ne, jer ovo:
Quote:
Digao bi frku - velika šteta, možda i na peći, žena dobila slom živaca, dat ću vas u novine i na tv, tužiti vašem Dimnjačarskom udruženju, komori, da izgubite koncesiju, niste izdali račun - prijavit ću poreznoj, itd...
Tražim pet tisuća odštete, lik na kraju sretan što smo se dogovorili za dvije.
je puno vise od potrebnog. Bar po meni..svakome se moze desiti propust, i treba za to snositi neke odgovarajuce posljedice. Da firma plati stetu, stornira racun za ciscenje, da decki dobiju po nosu i po placi ...ok, ali sve ovo ostalo mi je malo too much.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 16:24   #35
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

A zasto mislis da ako se Dragana i pozali sefu...da decki nece dobiti po nosu i po placi?

I da i ne, jer ovo je puno vise od potrebnog. Bar po meni..svakome se moze desiti propust, i treba za to snositi neke odgovarajuce posljedice. Da firma plati stetu, stornira racun za ciscenje, da decki dobiju po nosu i po placi ...ok, ali sve ovo ostalo mi je malo too much.
Gledaj,
Kako bih reagirao ovisi i o tome kako bi se postavio taj koncesionar.
Ako bi me čovjek pristojno saslušao, ispričao se i ponudio odštetu, i obećao pošpotati krivce, vjerojatno bih odštetu odbio i s njim završio na kavi. Gdje bi mi se lik izjadao kako, eto, niti za pristojnu plaću ne može naći odgovorne djelatnike.
Ako bi bio bezobrazan i tvrdio da njegova firma nije ništa kriva, i da odjebem, onda bi se ja od dragog mačića pretvorio u bijesnog tigra,jer više neću trpjeti da me netko odjebe i pravi od mene budalu.
Pa bi on ili meni platio dvije tisuće, ili državi četrdeset.

Konačno, šteta ipak nije samo 200 kn. sigurno je bilo i poslova čišćenja , problema s grijanjem.Prerpljni strah, izostanak s posla zbog čekanja majstora... Možda ipak ima skrivenih oštećenja na peći ili radijatorima koja će se tek pokazati ; stvarna šteta mogla bi biti i preko 10000 kn.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 16:31   #36
A možda su u šumi, dajte ne pretjerujte, budite sretni što nije gore.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 12:17   #37
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Gledaj,
Kako bih reagirao ovisi i o tome kako bi se postavio taj koncesionar.
Ako bi me čovjek pristojno saslušao, ispričao se i ponudio odštetu, i obećao pošpotati krivce, vjerojatno bih odštetu odbio i s njim završio na kavi. Gdje bi mi se lik izjadao kako, eto, niti za pristojnu plaću ne može naći odgovorne djelatnike.

S time se sasvim slazem. To i je ono sto sam htjela reci, da se ne mora odmah na prvu loptu mahati s optuzbama, sudom, novinama i sl., vec da se to (mozda) moze i fino kulturno rijesiti.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:19   #38
Iako ne kužim što se tu ima fino i kulturno riješiti?
Koliko je nepažnja dimnjačara, toliko je napažnja i vas kao korisnika i vlasnika, a upitna je i ispravnost sigurnosnog ventila koji je to trebao spriječiti.
Istina, dimnjačar je isključio cirkulaciju, ali onaj tko je uključivao grijanje poslije njih trebao je provjeriti sve.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 15:10   #39
Odlučio sam podignuti ovu temu jer držim da je u gradu Osijeku nezakonito propisana kontrola dimnjaka dva puta godišnje bez ikakvog logičnog objašnjenja, a sve očito kako bi se pogodovalo tvrtki Dimnjak d.o.o. Osijek da neosnovano dva puta godišnje naplaćuje istu uslugu.

Razumijem da je dimnjak potrebno i nužno kontrolirati i po potrebi čistiti, no nikako se ne mogu pomiriti s činjenicom da to treba biti dva puta godišnje, samo za to što je skorojevićima u Gradu Osijeku prdnulo da se ljudima uzima novac i to još pod prijetnjom novčane kazne.

Konkretno, pozitivni propisi u Hrvatskoj, ZAKON O ZAŠTITI OD POŽARA, NN br. 92/10 u čl. 38. predviđa dužnost vlasnika građevine da između ostalog održavaju "dimnjake i ložišta" http://www.zakon.hr/z/349/Zakon-o-za...od-po%C5%BEara

Nadalje, TEHNIČKI PROPIS ZA DIMNJAKE U GRAĐEVINAMA, NN br. 3/07 u čl. 43. točki D.3.2. propisuje da se "redoviti pregledi u svrhu održavanja dimnjaka provode sukladno zahtjevima iz projekta građevine, ali najmanje jednom godišnje." http://www.propisi.hr/print.php?id=5827

Prema tome, spomenuti Zakon i Tehnički propis jasno propisuju čišćenje dimnjaka "najmanje jedanput" godišnje, a grad Osijek je samo iz njemu znanih razloga na sjednici Gradskog vijeća svojevoljno propisao u čl. 17. st. 2. http://www.osijek.hr/sluzbeni-glasni...%20poslova.pdf Odluke o obavljanju dimnjačarskih usluga da je redovita kontrola dimnjaka obavezna dva puta godišnje?!?! Zanimljivo, dok su svi ložili sve i svašta i grijali se kako je tko stigao tada se nije niti kontroliralo dimnjake, a danas kada je sve dovedeno na višu razinu i onečišćenja su značajno manja odjednom trebamo kontrolirati dimnjake dva puta, mada svi propisi kažu da je dovoljno jedanput godišnje...Očito im je bilo lijeno posavjetovati se s ekspertima nego su se radije ugledali na gospona Ivu i Nadana pa odlučili uzeti svoj dio kolača..
law_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 15:32   #40
Sad je najnovija fora u Osijeku da prijete obustavom isporuke plina ukoliko im se ne dostavi dokaz da je dimnjak pregledan.

Drugo što je zanimljivo u cijeloj priči je da ti zapravo u cijeloj priči dobiješ samo račun na kojem piše "pregled i čišćenje" dimnjaka kojeg oni naravno ne očiste.

Ti zapravo nemaš dokaz da je dimnjak ispravan i pregledan jer ne dobiješ nikakav Zapisnik o pregledu kojeg bi mogao pokazati kao dokaz za to, što znači da se nešto i dogodi dimnjačar nije kriv za ništa, jer ti samo imaš račun da si platio "uslugu" (ja sam mislio da se usluge naručuju,a ne nameću).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:35.