Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2017., 08:50   #181
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Evo moga:
http://www.surlatable.com/product/PR...FRlYDQodDVcElw

Prijatelj koji me naucio ima vecu komoru za komercijalno dimljenje ribe - nesto vece, do 120 Kg 'od puta' ali princip je isti.
Jako interesantno.
To ste naručili online ili?
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:28   #182
Quote:
Valodja41 kaže: Pogledaj post
4000, Slovenija. Vi-ja.si
Hvala na odgovoru; s obzirom da se na njihovim stranicama ne mogu naći karakteristike tog uređaja ( dimenzije -kapacitet, pogon, naćin dimljenja / drvo, gotova dimna ekućina.../...) zamolio bih vas da navedete neke podatke. Nadam se kako se neće nitko na forumu buniti. Hvala.
Duk_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:48   #183
Ovdi (Massachusetts, SAD) dode oko $100 i ima ih kupit po ducanima, Mozda je negdi oko metar visok i po metra u promjeru. Na dnu mu je elektricna toplinska sipka nedgi oko 1 KW. Gore ima dvije okrugle gradele promjera oko po metra. Meni stane oko 5 kg fileta (pet strielki od oko dva kila cijele), par duzina lokarda ili 5 kg kupljenog lososa. Isto je odlican za dimljenje pilica, a jedanput sam cinio i cilu tuku od ~6 kg - savrseno. Rebarca isto idu odliucno, iako ja to puno ne radin.

Upotrebljava se pravo drvo, a ne umjetni mirisi. Zamota se par komada u aluminijsku foliju i satavi blizu grijalice. Moze i bez folije, samo onda triba cistit pepel.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 13:52   #184
Eh, da, SAD, a ja mislila ima za naručit u Hrvatsku.
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 19:02   #185
Quote:
Duk_007 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru; s obzirom da se na njihovim stranicama ne mogu naći karakteristike tog uređaja ( dimenzije -kapacitet, pogon, naćin dimljenja / drvo, gotova dimna ekućina.../...) zamolio bih vas da navedete neke podatke. Nadam se kako se neće nitko na forumu buniti. Hvala.

Nemaš. Ja se čuo sa vlasnikom direktno i oni ih rade po narudžbama i prilagodjavaju potrebama...znam samo da ide do 90°C.

Pogledaj ovu stranicu.

http://www.mauting.com/hr/proizvodi/...-za-dimljenje/
Valodja41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 19:39   #186
Hvala za informaciju, malo ću se više potruditi po web-u.
Duk_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 17:01   #187
Prva tabla ovozimskog špeka je otvorena. Crna slavonska, kastrirana krmača, 170 kg žive vage, zaklana lani 12.11. Špek rađen po ovom receptu.
Dimljeno grab, trešnja, jabuka i pelete bukove piljevine.
Kobasice, 80% iste krmače i 20% jelena lopatara.

A sad, na posao !

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 17:53   #188
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Prva tabla ovozimskog špeka je otvorena.
Uf, perverzija
Na jesen i ja planiram naći negdje crnu svinju za slaninu!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 19:26   #189
Ja sam dio svoje zimnice već obilato potrošio


Na špeku sam već potrošio crte i došao do jedne
Kulen je ispao mrak, meni najbolji do sad



Kakva je dugoročna prognoza?
Bi li se moglo još jednu rundu kulena napraviti i posušiti? Zalihe budu gotove do proljeća
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:40   #190
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ja sam dio svoje zimnice već obilato potrošio

Pa kad si klao kad ti je kulen gotov ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:55   #191
Ajme pelle krasan ti je spek
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 06:36   #192
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Pa kad si klao kad ti je kulen gotov ?
Malo iza dana republike

Bojao sam se kak će biti, ali s druge strane ga nisam htio ni presušit. Prošli vikend ga skinuo i taman je.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 06:55   #193
Mi još mažemo prošlogodišnje. Kulenče je godinu i neš i sad je najbolji. Kobase sam vakumiraka u siječnju i sad zriju u frižideru.

Ovogodišnji kulen i buđole su još fajn meki

Po pancetu moram u Posedarje ovih dana


Ušlu smo u balansiranu rotaciju
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 09:08   #194
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Mi još mažemo prošlogodišnje. Kulenče je godinu i neš i sad je najbolji.
Ja već godinama uzimam kod jednog manje proizvođača u Đakovu ali nikada ispod 9-10 mjeseci starosti, a najbolji mi je godišnjak. I kulen od 1,5 kg nikada nije bio presušen. Uvijek dehidracija oko 35%. Zato me i čudi Misterov kulen malo stariji od 2 mjeseca.
Ja se kulen još nisam usudio sam raditi.


MisterNo007, kako si ti radio taj kulen ? Da li je bio u komori i kako si ga sušio ? Da li ti je je dehidrirao 30-35 % ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 09:42   #195
http://imgur.com/PbBaquZ



Mi kulen radimo od smjese za seke, eventualno malo jače zaljutimo. Puniti ga treba pedantno. Tri dana je pod opterećenjem kako bi se istisnuli mjehurići zraka i na dim nosim u susjedstvo.

Za možda mjesec, dva ide u vakum, u frižider i tamo zrije. Naši nikad nisu presušeni, čak kad ih izvadimo iz vakuma, dobro je ostaviti ih u frižideru koji dan na otvorenom.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.

Zadnje uređivanje Mamekica : 10.02.2017. at 09:55.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 19:16   #196
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ja već godinama uzimam kod jednog manje proizvođača u Đakovu ali nikada ispod 9-10 mjeseci starosti, a najbolji mi je godišnjak. I kulen od 1,5 kg nikada nije bio presušen. Uvijek dehidracija oko 35%. Zato me i čudi Misterov kulen malo stariji od 2 mjeseca.
Ja se kulen još nisam usudio sam raditi.


MisterNo007, kako si ti radio taj kulen ? Da li je bio u komori i kako si ga sušio ? Da li ti je je dehidrirao 30-35 % ?
Kad kažem gotov, mislim na gotov proces dimljenja i sušenja na friškom zraku. Ne mislim da je zreo 100% jer nije, ali po viđenom i probanom nije ni daleko. Ja radim manje kulene, od cca 1kg, i opo dosadašnjem iskustvu, ako su uvjeti dobri, obično za cca tri mjeseca budu zreli, a kulenove seke za cca 45 dana. Ali u ovoj fazi već su ok za konzumaciju.

Nije nužno da zriju godinu dana. Pa tko bi dočekao da kulen jedem tek iduću zimu? Toliko star kulen mogu jesti jedino kupovni, ne domaći

Kulen je bio nakon filanja u crijeva na tri kratka hladna dima. I onda odležan par dana. Zatim sušen na improviziranoj komori na tavanu s konstantnom laganom cirkulacijom zraka i temperaturom 7-10 stupnjeva.

I to je to. Dobro je posušen, dobro se reže, okusno izvrstan. Ne bi mu škodilo još tjedan dva na zraku, ali više je nego dobar. Nakon toga ide ili u podrum ili vakuum gdje zrije do upotrebe, no uvijek kulen dva načnemo još u veljači. Tko će dočekat ljeto/jesen ili ne daj Bože zimu

Koliko je kalirao, nisam mjerio, ali rekao bih između 25 i 30%.

Što se kulenove seke tiče, njih smo već 2-3 pojeli

Zašto se ti ne usudiš raditi kulen?
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 19:35   #197
Mister, ništa ne pišeš o "bijelim" kobasicama, kaj nije uspjelo ili si i njih već smazal...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 20:07   #198
E, njih još nismo degustirali. Nisam ih uopće dimil, pa sam ih pustio još malo da zriju.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 20:57   #199
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Zašto se ti ne usudiš raditi kulen?
Čekam da me neki znalac uživo nauči pravilno puniti slijepo crijevo, da ne bude prepunjeno, da ne bude premalo smjese, a posebno da mi ne ostanu zračni džepovi. Za takve stvari ja ne priznam YouTube filmiće, pisana uputstva i sl. Samo uživo. Jednom s nekim raditi, a poslije mogu sam. Inače, seke radim i zadovoljan sam.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 21:11   #200
E da, to je zajeb. Delikatna stvar. Ja puštam mami da to odradi, ni ja se još ne usudim, a ona ipak ima dugogodišnje iskustvo. Prve godine kad je to radila, skoro je poludila
Chromina crijeva su se tu pokazala kao dobar izbor, ali i dalje je najvažnije imati dobre ruke.

Ali muka se isplati. Ista smjesa ko za seku, razlika ogromna u korist kulena
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.