Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2017., 16:31   #1
Uvid u tekući račun i porez?!?

Hej..zanima me ovaj relativno novi zakon o uvidu u račune gradana. Naime,ja sam nezaposlena,a suprug radi u inozemstvu gdje placa porez,s obzirom da smo preko mojeg racuna prije cca 5godina digli stambeni kredit,suprug mi svaki mjesec uplati za kredit na moj račun,te za kreditne kartice, račune i sl.,dakle,uzdrzavanje od oko 4000 kn.isto tako povremeno prodam neku seconhand robu,ono,po par desetaka kuna,nista od čega bih mogla prezivjeti😂dakle,suprug ima mene i našeg dvogodišnjaka preko svoje porezne kartice kao olakšice.zanima me dal ce se i te njegove uplate i povremene uplate za rabljenu robu također gledati kod tih provjera..da mi ne dode iduće godine porez od par soma kuna.
medankamedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:03   #2
Njegove uplate ne, ali rabljena roba, tu si s Mamićem u društvu.
Čovjek bi pomislio da se poreznici bave sa sitnim ribama ali baš na ovoj stranici (forum.hr) sam saznao da ganjaju uplate s ebaya i sličnih stranica i treniraju strogoću tamo gdje je ne treba.
Živio svijet elektronskog plaćanja.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:17   #3
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Njegove uplate ne, ali rabljena roba, tu si s Mamićem u društvu.
Čovjek bi pomislio da se poreznici bave sa sitnim ribama ali baš na ovoj stranici (forum.hr) sam saznao da ganjaju uplate s ebaya i sličnih stranica i treniraju strogoću tamo gdje je ne treba.
Živio svijet elektronskog plaćanja.
Ma krasno,prodam koju krpu od klinca da mu mogu drugo kupit preko njuskala ili mojekrpice..ma da,ipak je to kriminal..jedva čekam da vidim kaj me bude dopalo.
medankamedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 23:19   #4
Prodaja vlastite imovine nije oporeziva.
Preprodaja sa e-baya jeste
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:52   #5
Imam pitanje koje je na tragu ovoga koje je postavila autorica teme. Naime, otac mi radi u inozemstvu već godinama te mi financijski pomaže. Ono što me zanima jest mogu li ja bezbrižno staviti novac koji dobijem na tekući račun ili bi zbog toga mogla imati problema s obzirom da ne mogu dokazati porijeklo novca? Dakle, ne radi se o njegovim uplatama na moj račun, već o novcu koji on donese, a ja odnesem u banku i stavim na račun.
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 00:07   #6
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
Imam pitanje koje je na tragu ovoga koje je postavila autorica teme. Naime, otac mi radi u inozemstvu već godinama te mi financijski pomaže. Ono što me zanima jest mogu li ja bezbrižno staviti novac koji dobijem na tekući račun ili bi zbog toga mogla imati problema s obzirom da ne mogu dokazati porijeklo novca? Dakle, ne radi se o njegovim uplatama na moj račun, već o novcu koji on donese, a ja odnesem u banku i stavim na račun.
Da, možeš imati problema ako ne možeš dokazati porijeklo imovine. Zašto ti ne uplati na račun jednostavno, nek otvori račun u istoj banci u kojoj si ti i naknada je koliko, 1kn za prijenos? S time ti ne možeš imati problema, jer doniranje nije oporezivo izravnom krvnom srodstvu.. a ne može niti on, ako već donira od plaće, može dokazati odakle mu novci.

Zadnje uređivanje aaaaaaaa : 04.10.2017. at 00:29.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:36   #7
Ovo je prva godina kad porezna ima uvid u promet po tekućim računima. Godina još nije završila. Nitko ti sa sigurnošću ne može reći što će biti.
Vjerovatno niti sama porezna još nema upute.

Ako ta lova nije velika, vjerovatno te nitko nikad neće ništa pitati.
Ali ako svaki mjesec redovito uplaćuješ , na taj način , veće svote , onda će te možda pozvati da im objasniš. Al velim.. godina još nije završila... što će biti kad porezna krene u kontrolu ove 2017. godine... ostaje da se vidi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 14:52   #8
pozz kada kažete da od ove godine porezna prati i stanje po tekućem računu što je sa štednim računima primjerice u rba postoji a vista račun to je neki kao štedni račun, sad ne znam je li i takav račun žiro račun? moja mama ima neku ušteđevinu i mislili smo je možda oročiti a prije toga staviti na taj račun hoće li se i taj novac onda smatrati prihodom te osobe na čijem se štednom računu nalazi?

i još jedno pitanje vezano za moju sestričnu ona je prije godinu dana imala pravo na besplatni pokaz zeta jer je zadovoljavala sve te uvjete i onaj određeni iznos prihoda po članu nije prelazila no sad je upisala ove godine faks i radi preko sca i sad moje pitanje sad glasi taj novac koji je zaradila preko sca, jel se i on ubraja u ukupnu zaradu svih članova jednog kućanstva, ako ste skžili moje pitanje jer ako da možda bude prešla taj novčani iznos po jednoj osobi
MOREe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 16:13   #9
1. Taj se novac neće smatrati prihodom , jer se vidi (tj. porezna vidi jer ima uvid u račune) da je to ušteđevina.
A ako netko nadobudan i pita nešto, lako to možete dokazati nekom potvrdom iz banke.

2. Rad preko SC-a je ok jer SC šalje podatke poreznoj o tome preko JOPPD obrasca. A da li će se to smatrati prihodom prilikom podnošenja zahtjeva za ostvarivanje nekih drugih prava (dječji doplatak, socijalna pomoć, besplatan pokaz i slično), to treba provjeriti kod isplatitelja (jer nemaju svi iste uvjete).
U konkretnom slučaju , pitati u ZET-u.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.