Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2017., 14:49   #21
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Kršćanstvo je odavno izmjenilo prvu "zapovijed" od originala.
S gledišta judaizma ono jest idolopoklonička religija. Ima trostrukog boga od kojeg je glavni čovjek prozvan Bogom. Plus svi ti silni sveci i kipovi i slike.
Pietet žrtvama, slava Bogu ali vratimo se na temu.

Objektivno je puno idolopoklonstva u kršćanstvu ali hajde mi reci kako gledaš na tekstove koji su nastali nakon Mojsija, ako temu prosirimo na Judaizam?

Od kuda svi ti Zohari, Kabale i sl?!

Nije li se u isto vrijeme, kad su nastali ti tekstovi, uzdigao i Šabataj Cvi-lažni mesija?!
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:02   #22
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post

Bog je testirao Joba i to mogu shvatiti ali baš čitav sav narod, to mi je malo neukusno.
Interesantno, to s "neukusno". ()

Dakle, postavlja se pitanje: zašto bi Bog testirao pojedinca ali ne i sveukupan narod (?)

narod = pojedinačna skupina ?
ne, ček, ovo je bolje: "sve su to pojedinci"

a 1.Božja zapovijed, da da, vječito nas se upozorava da je najteža od svih odnosno nazovimo 'sobom donosi težinu', koju?, a da koju ako ne onu zbog koje neki Abrahama nazvaše "fanatikom" tj. situacija Abraham i njegov sin
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:14   #23
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Pietet žrtvama, slava Bogu ali vratimo se na temu.

Objektivno je puno idolopoklonstva u kršćanstvu ali hajde mi reci kako gledaš na tekstove koji su nastali nakon Mojsija, ako temu prosirimo na Judaizam?

Od kuda svi ti Zohari, Kabale i sl?!

Nije li se u isto vrijeme, kad su nastali ti tekstovi, uzdigao i Šabataj Cvi-lažni mesija?!
Zohar je zbir tumačenja na Toru. Ako je kabala dragulji, Zohar je dijamant.
Mistično tumačenje Tore. Da bi se razumio treba imat osnove u običnom tumačenju. Zohar je za više nivoe razumijevanja Tore i judaizma. Opasan za neiskusne.
Da bi došao do Zohara trebaš proći Rambana i Rašija i Vilnu Geona i Kooka i još njih.
Kabala je opasna ak ti um nije pripremljen za to.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:25   #24
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Bog je Sotoni dao odriješene ruke
Dal čitamo istu Bibliju? Hm, jer znaš, knjiga koju ja imam pred sobom ne govori isto to što si ti naveo. Naime, ne piše da su Sotoni date 'odriješene ruke', npr. nije smio taknuti sam Jobov život. Nije to više nego zanimljivo?

Nego, nešto me na nešto podsjetilo pa sam samo zbog tebe morala otvoriti NZ, potražiti stavak za kojeg taman pomislila trajati će potraga kadli ono otvorilo se ko samo od sebe (mora da je danas neobičan dan ), i sad, piše da je Isus rekao: "Ne iskušavaj Jahvu, svog Boga" (Matej 4:7)

? situacija
jesmo li dobro shvatili napisano/rečeno?, jer izgleda bilo je i biti će pojedinaca (ajmo nazvati 'farizejske struje') koji se raspredaju oko 'zašto Bog smije iskušavati ljude ali ne i ljudi njega'
e sad, hm, postoji i citat koji jasno tvrdi da se Boga ne smije nazivati "iskušavateljem" (no, taj citat ostavljam tebi da pronađeš, ti ionako voliš čitati Bibliju
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:32   #25
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Zohar je zbir tumačenja na Toru. Ako je kabala dragulji, Zohar je dijamant.
Mistično tumačenje Tore. Da bi se razumio treba imat osnove u običnom tumačenju. Zohar je za više nivoe razumijevanja Tore i judaizma. Opasan za neiskusne.
Da bi došao do Zohara trebaš proći Rambana i Rašija i Vilnu Geona i Kooka i još njih.
Kabala je opasna ak ti um nije pripremljen za to.
Navedi mi dokaz iz mojsijevog zakona, koji opravdava nastanak tih tekstova a koji pobija zadnju rečenicu u SZ, gdje se i upozorava svatko tko pomisli nadodati nešto ili oduzeti mojsijevom zakonu.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:44   #26
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post

Mistično tumačenje Tore. Da bi se razumio treba imat osnove u običnom tumačenju.
Da, ponekad kao da baš treba zbuniti čitače, što se veli nek si upregnu moždane vijuge pa pokušaju skontati o kakvoj je to mističnoj potrebi riječi (?),
recimo - oni koji se drže isključivo "petoknjižja", takvima zasigurno ostane na mistici jer za njih knjiga o Jobu je nešto nepostojeće premda se upravo tamo razjašnjava sam misterij

Također, ljudska težnja k mistici... Nije li čudno? Dođe čovjeku da se priupita dal ljudi uopće žele nešto znati o Bogu ili se samo prave ().


No, bilo kako bilo ostaje činjenica: Job je bio čovjek/pojedinac koji je uspio održati/ispuniti 1.Božju zapovijed, i stoga je o njemu zapisano s namjerom da drugima postane uzor kako ljudi ne bi pomislili da je samo on mogao, jer a što onda s nama drugima, zar da zaključimo da smo mi nesposobni, doista sačuvajbože ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 11:10   #27
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Dal čitamo istu Bibliju? Hm, jer znaš, knjiga koju ja imam pred sobom ne govori isto to što si ti naveo. Naime, ne piše da su Sotoni date 'odriješene ruke', npr. nije smio taknuti sam Jobov život. Nije to više nego zanimljivo?

Nego, nešto me na nešto podsjetilo pa sam samo zbog tebe morala otvoriti NZ, potražiti stavak za kojeg taman pomislila trajati će potraga kadli ono otvorilo se ko samo od sebe (mora da je danas neobičan dan ), i sad, piše da je Isus rekao: "Ne iskušavaj Jahvu, svog Boga" (Matej 4:7)

? situacija
jesmo li dobro shvatili napisano/rečeno?, jer izgleda bilo je i biti će pojedinaca (ajmo nazvati 'farizejske struje') koji se raspredaju oko 'zašto Bog smije iskušavati ljude ali ne i ljudi njega'
e sad, hm, postoji i citat koji jasno tvrdi da se Boga ne smije nazivati "iskušavateljem" (no, taj citat ostavljam tebi da pronađeš, ti ionako voliš čitati Bibliju
Upravo sam o tome razmišljao! I to je interesantno jako pitanje.
Baha ulaha kaže, ako imaš prijatelja kušaj ga vatrom!
Zašto ne bi mi kušali Boga, najboljeg prijatelja?
U Islamu se vjernik mora bojati Allaha ali nedaj Bože da se Allah boji svojih vjernika a tu ću i postaviti pitanje oko tog straha od Boga u Islamu.

U Islamu nema idolopoklonstva, svaka cast. Nalaz negativan!
Ali odkud toliko straha i kao da se musliman klanja strahu a strah od Boga je prece od ljubavi prema Bogu i od Boga.

Na kraju se rodi terorizam, koji za cilj ima zastrasiti i terorizirati.
Ne kazem da se rodi u svakom muslimanu ali kod onih kod kojih se rodi, je posljedica njihovog straha.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 16:39   #28
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Pietet žrtvama, slava Bogu ali vratimo se na temu.

Objektivno je puno idolopoklonstva u kršćanstvu ali hajde mi reci kako gledaš na tekstove koji su nastali nakon Mojsija, ako temu prosirimo na Judaizam?

Od kuda svi ti Zohari, Kabale i sl?!

Nije li se u isto vrijeme, kad su nastali ti tekstovi, uzdigao i Šabataj Cvi-lažni mesija?!
Šabataj Ziwa i poslije Jakob Frank su spasili oko 1,5 miliona Židova sigurne smrti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:02   #29
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Upravo sam o tome razmišljao! I to je interesantno jako pitanje.
Baha ulaha kaže, ako imaš prijatelja kušaj ga vatrom!
Zašto ne bi mi kušali Boga, najboljeg prijatelja?
U Islamu se vjernik mora bojati Allaha ali nedaj Bože da se Allah boji svojih vjernika a tu ću i postaviti pitanje oko tog straha od Boga u Islamu.

U Islamu nema idolopoklonstva, svaka cast. Nalaz negativan!
Ali odkud toliko straha i kao da se musliman klanja strahu a strah od Boga je prece od ljubavi prema Bogu i od Boga.

Na kraju se rodi terorizam, koji za cilj ima zastrasiti i terorizirati.
Ne kazem da se rodi u svakom muslimanu ali kod onih kod kojih se rodi, je posljedica njihovog straha.
Strah je kod činjenja grijeha i nepravde prema drugom dok u ostatku je nada. U Kur'anu imaš dva izraza koja se obično prevode kao strah iako samo jedan od njih znači strah a to su takva svjest i čuvanje te hašje strah. Čovjek po pravilu treba robovati iz ljubavi a da bi to postigo mora se sjetiti šta mu je sve Bog dao u životu pa u zadnjem ajetu sure Duha kaže: I o blagodatima svoga Gospodara pričaj. Strah se ispoljava kod griješenja te kod činjenja nepravde drugima. Što se tiče ekstremista oni su obična sekta i nisu glavni tok islama ali za razliku od umjerenih oni su uspjeli zauzeti mediski prostor pa zato mnogi nemuslimani misle da su oni predstavnici islama pa čak i koji prime islam odu njima. Ko hoće čuti umjerene predstavnike treba slušati predstavnike islamske zajednice u BiH-a, hfz. Sulejmana Bugarija, Hamzu Jusufa, Habiba Džifrija i sl. Kod njih nećete čuti ekstremne stavove i ekstremisti ih proglašavaju hereticima. Čak je jedan egipatski učenjak kudio ekstremiste zbog davanja primata strahu nad ljubavlju pa im je rekao da li bi oni voljeli da im žene i djeca budu poslušna iz straha ili ljubavi?
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 18:05   #30
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Upravo sam o tome razmišljao! I to je interesantno jako pitanje.
Baha ulaha kaže, ako imaš prijatelja kušaj ga vatrom!
Zašto ne bi mi kušali Boga, najboljeg prijatelja?
Ja ne bih čak ni neprijatelja iskušavala vatrom a kamoli prijatelja.

U ljudi mora da je mržnja kad si međusobno prijete 'dabogda vječno gorio u paklu', vatra neugasle vatre u vjekove vjekova, nek se preprže i odavno sprženi, i te šprehe, t-t-t


nemoguće je iskušavati Boga Stvoritelja, sve što doživiš je kontraefekat, drugom riječi zove se 'ako se usudiš, doživiš prokletstvo'
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:02   #31
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Navedi mi dokaz iz mojsijevog zakona, koji opravdava nastanak tih tekstova a koji pobija zadnju rečenicu u SZ, gdje se i upozorava svatko tko pomisli nadodati nešto ili oduzeti mojsijevom zakonu.
Talmud i ostali komentari na pisanu riječ Toru je dat Mojsiju koji je on naučio napamet i nije zapisao nego se prenosilo riječju.
To se zove usmena predaja. Neke stvari iz zakona nisu potpuno jasne kako ih interpretirati, zato služi usmena predaja.
To nije ni dodavanje ni oduzimanje od božje riječi nego zbir tumačenja kako provoditi zakon.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 23:59   #32
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Talmud i ostali komentari na pisanu riječ Toru je dat Mojsiju koji je on naučio napamet i nije zapisao nego se prenosilo riječju.
To se zove usmena predaja.
Neki bi upravo to najradije čuli, čak se usporedili s islamom, jer kad su muslimani mogli nabublati napamet što onda ne bi i Mojsije, jelte
al gle zez!, pogledaj što je sve Mojsije zapisao, on školovan čovjek, pismen (za razliku od Muhameda), a ipak nouvej bi pozapamtio sve svoje riječi od prve do zadnje, zbilja da je danas živ evo bi ga prozvali na red nek nam izrecitira svoje zapise... a ukoliko ne bi mogao, heh time bismo se nasmijali, Mojsije simpatični čovječe ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 01:48   #33
U Talmudu piše da Mojsije se utjelovio ponovno ili reinkarnirao da može prisustvovati predavanjima Rabina Akibe u prvom stoljeću,dakle da nauči nešto novo iz Tore koje je Akiba razumjevao bolje od Mojsija.Mojsije navodno nije vjerovao da ovaj to sve iz Tore izvlači.
Naravno tko poznaje materiju zna tko je taj Mojsije a zna i pravi identitet Akibe.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 02:05   #34
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
U Talmudu piše da Mojsije se utjelovio ponovno ili reinkarnirao da može prisustvovati predavanjima Rabina Akibe u prvom stoljeću
Je, Talmud je poznat po kontriranju.
A Mojsijevo utjelovljenje, il pak reinkarnaciju... koji je to talmudovac doživio pa posvjedočio?

Ne znam kako druge al mene to sa 'tal' podsjeća na tamuza, ti bi reko al pa nemaju isti glagol, a eto io vidim što vidim i niko živ me ne more razuvjeriti.

(tako ti je to, što se može, nek si svak vidi što si vidi)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 21:37   #35
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Neki bi upravo to najradije čuli, čak se usporedili s islamom, jer kad su muslimani mogli nabublati napamet što onda ne bi i Mojsije, jelte
al gle zez!, pogledaj što je sve Mojsije zapisao, on školovan čovjek, pismen (za razliku od Muhameda), a ipak nouvej bi pozapamtio sve svoje riječi od prve do zadnje, zbilja da je danas živ evo bi ga prozvali na red nek nam izrecitira svoje zapise... a ukoliko ne bi mogao, heh time bismo se nasmijali, Mojsije simpatični čovječe ()
Mojsije je bio na višem stupnju svijesti. Zato je i proglašen najvećim prorokom ikada.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 21:40   #36
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
U Talmudu piše da Mojsije se utjelovio ponovno ili reinkarnirao da može prisustvovati predavanjima Rabina Akibe u prvom stoljeću,dakle da nauči nešto novo iz Tore koje je Akiba razumjevao bolje od Mojsija.Mojsije navodno nije vjerovao da ovaj to sve iz Tore izvlači.
Naravno tko poznaje materiju zna tko je taj Mojsije a zna i pravi identitet Akibe.
Ne, Mojsije je prisustvovao na vanmaterijalnoj razini tom predavanju, to označava broj klupe 8.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 21:50   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Je, Talmud je poznat po kontriranju.
A Mojsijevo utjelovljenje, il pak reinkarnaciju... koji je to talmudovac doživio pa posvjedočio?

Ne znam kako druge al mene to sa 'tal' podsjeća na tamuza, ti bi reko al pa nemaju isti glagol, a eto io vidim što vidim i niko živ me ne more razuvjeriti.

(tako ti je to, što se može, nek si svak vidi što si vidi)
Riječ talmud je iz korijena lmd što znači učiti, izučavati. Nema veze s Tamuzom, odnosno Dumuzijem, sumerskom bogom hrane i vegetacije.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 01:46   #38
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Ne, Mojsije je prisustvovao na vanmaterijalnoj razini tom predavanju, to označava broj klupe 8.
Aj ne budi dosadan više s tim trolanjem ja ti govorim što točno piše u Talmudu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 02:22   #39
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Mojsije je bio na višem stupnju svijesti. Zato je i proglašen najvećim prorokom ikada.
Kakav sad viši stupanj svijesti, tr-trrr.

Tko ga je to proglasio najvećim ikad prorokom? Jer gle - Bog ga nije nazvao takvim, i stoga hoćeš li poslušati tamo neke ljude ili ćeš poslušati Boga?

(mislim, nije da te pitam, onaj upitnik je samo ukrasni predmeto-detaljčić)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 02:34   #40
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post

označava broj klupe 8
neki te taman optužiše trolaš, no nisu skontali usred nazovi ničeg našlo se nešto za osvrnuti pažnju, osmica jelte
je broj označavanja čega to (?) i da, definitivno ima veze s idolopoklonstvom a onda time i kršenjem 1.Božje zapovijedi
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.