Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 21:57   #4801
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima.
Našla sam ovo vidi str 37.
http://mjere.hr/admin/wp-content/upl...017_final.docx

ali ne znam što je s postojećima. Pretpostavljam da bi trebalo kontaktirati HZZ i možda dobiti aneks ugovora ili nešto sl.
Danas zvao HZZ. Kažu da postojeći idu po starom (znači za njih ne plaćamo prijevoz). Samo ako se sklapa novi ugovor o stručnom, ta obveza poslodavca mora biti definirana u ugovoru.

Sreća za sad nemam novih svi su mi iz 2016. :-)
Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 08:07   #4802
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Navodno se spremaju izmjene ovršnog zakona. Vidjet ćemo što će to donijeti.
Nadam se da će poslodavcima olakšat i sve obaveze za provođenje ovrha preselit na FINU pa nek oni vode brigu o redoslijedu.
Jer, kao što veliš, neki su se u svašta doveli i svašta potpisali.
I ja se tome nadam. Mislim da je ovrha na stalnom novčanom primanju prema Ovršnom zakonu suvišna kada i tako takva primanja moraju ići preko računa.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 08:08   #4803
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Danas zvao HZZ. Kažu da postojeći idu po starom (znači za njih ne plaćamo prijevoz). Samo ako se sklapa novi ugovor o stručnom, ta obveza poslodavca mora biti definirana u ugovoru.

Sreća za sad nemam novih svi su mi iz 2016. :-)
Pozdrav!!!
Super. Hvala za info
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:19   #4804
Ako djelatnik došao na posao u pijanom stanju, možemo li mu dati otkaz skrivljenim ponašanjem radnika ili izvanredni otkaz i tada zaposliti na njegovo radno mjesto drugog djelatnika?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 13:03   #4805
U principu možete, i možete drugu osobu zaposlit na to radno mjesto. Ako vas radnik ne tuži.
Al ako vas radnik tuži, teret dokazivanja će biti na vama.

evo nekih tekstova na tu temu:
http://www.mrms.hr/pitanje/izvanredni-otkaz/
http://www.mrms.hr/pitanje/opomena-u...radnog-odnosa/

i malo sudske prakse, al nešto starijeg datuma:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=14280

Obrati pažnju na kraj:
Pritom se u ovoj odluci ističe da svaka alkoholiziranost ne predstavlja razlog za izvanredni otkaz, nego samo ona koja bi predstavljala osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa i zbog koje, uz uvažavanje ostalih spomenutih odlučnih okolnosti, nastavak radnog odnosa radnika kod poslodavca ne bi bio moguć. Stoga, prema ocjeni revizijskog suda, za takav otkaz nisu bile ostvarene zakonske pretpostavke.

Dajte mu prvo opomenu pred otkaz, pa ak se ponovi otkaz. Al imajte dokaz da je bio pijan.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 15:25   #4806
Zna netko, ako je na dan isplaćeno: svi doprinosi, porez, prirez za plaće i samo dio neto plaća. Ostatak (neto)je prošao dan poslije a to već ulazi u idući mj. Jel se mora provesti blokiranje?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 21:51   #4807
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Zna netko, ako je na dan isplaćeno: svi doprinosi, porez, prirez za plaće i samo dio neto plaća. Ostatak (neto)je prošao dan poslije a to već ulazi u idući mj. Jel se mora provesti blokiranje?
Ne bih komplicirala radi jednog dana...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 19:01   #4808
Da li ove olaksice dok obracuna place za osobe mladje od 30 godine, gdje se ne placa brutto2, vrijede samo kod prvog zaposlenja, ili i kod drugog zaposljenja? Naravno imam manje od 29 godina.
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 19:16   #4809
Quote:
gargamel2310 kaže: Pogledaj post
Da li ove olaksice dok obracuna place za osobe mladje od 30 godine, gdje se ne placa brutto2, vrijede samo kod prvog zaposlenja, ili i kod drugog zaposljenja? Naravno imam manje od 29 godina.
Nema veze da li je prvo zaposlenje.


Od 1. siječnja 2015. godine na snazi su olakšice za poslodavca koji na neodređeno vrijeme zaposli radnika mlađeg od 30 godina (Nar. nov., br. 143/14.). Za tog je radnika poslodavac pet godina oslobođen plaćanja svih doprinosa na mjesečnu plaću (17,2%).
Pretpostavka korištenja olakšice je ispunjenje sljedećih kumulativnih uvjeta:
1. da je na dan početka radnog odnosa na neodređeno vrijeme radnik mlađi od 30 godina (može imati najviše 29 godina, 11 mjeseci i 29 dana),
2. da se radnika zapošljava na neodređeno vrijeme, bilo s punim ili nepunim radnim vremenom, i
3. da radnik nije kod istog poslodavca ranije bio zaposlen na neodređeno vrijeme (ali nije smetnja ako je bio zaposlen na određeno vrijeme niti ako je kod odnosnog poslodavca bio na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 11:32   #4810
znači, obveza je poslodavca ispta prijevoza osobama na stručnom?

i pitanje u vezi ovrhe. radnik ima 6000 neto plaću, ovrhui po FINA-i. koji dio mu ja uskraćujem? do sad smo imali sve same na minmalcu pa je bilo jednostavno, 1/3 i ćao... kako iznad toga i gdje je tu onaj iznos od 5.664,00 - prosječna neto plaća?
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 12:58   #4811
http://www.rrif.hr/Nova_svota_zastic...60-vijest.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:48   #4812
Ako radnik živi na području općine koja pripada onoj I. skupini nerazvijenih općina i obračunava mu se plaća u naravi (korištenje osobnog automobila u privatne svrhe), da li se i kod tog obračuna koristi ona olakšica da se uplati 50% manje poreza na dohodak? Ja mislim da da, ali se bojim da nisam previdjela neku iznimku u zakonu i pravilniku.
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:10   #4813
Osobama na strucnom osposobljavanju smo duzni isplatiti doprinose i putne troskove,s tim da ce nam doprinosi biti naknadno refundirani,a putne snosi poslodavac. Zanima me da li smo doprinose duzni platiti isti dan kad i placu ili mozemo dan kasnije,radi joppd obrasca? I kako se obracunavaju doprinosi ako djelatnik na strucnom radi pola mjeseca?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 20:20   #4814
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
Osobama na strucnom osposobljavanju smo duzni isplatiti doprinose i putne troskove,s tim da ce nam doprinosi biti naknadno refundirani,a putne snosi poslodavac. Zanima me da li smo doprinose duzni platiti isti dan kad i placu ili mozemo dan kasnije,radi joppd obrasca? I kako se obracunavaju doprinosi ako djelatnik na strucnom radi pola mjeseca?
Doprinosi dospjevaju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Ja ih uvijek obracunavam odvojeno. Zavodu za zapošljavanje se dostavlja JOPPD od stručnog ospospbljavanja, pa mi je lakse ako imam poseban obrazac.

Za dio mjeseca doprinose obračunavas tako da mjesečnu osnovicu djeliš s kalendarskim brojem dana i množiš s kalendarskim danima stručnog osposobljavanja.

Pozdrav!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 13:23   #4815
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Doprinosi dospjevaju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Ja ih uvijek obracunavam odvojeno. Zavodu za zapošljavanje se dostavlja JOPPD od stručnog ospospbljavanja, pa mi je lakse ako imam poseban obrazac.

Za dio mjeseca doprinose obračunavas tako da mjesečnu osnovicu djeliš s kalendarskim brojem dana i množiš s kalendarskim danima stručnog osposobljavanja.

Pozdrav!
Hvala na odgovoru! Ima li još nešto važno na što moram obratiti pažnju kod stručnog osposobljavanja za rad? Prvi put poslodavac uzima osobu na stručno osposobljavanje pa mi je svaka informacija zlata vrijedna.
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 09:37   #4816
radim potvrdu o plaći za obračun bolovanja... da li bolovanje za dijete iznad 3 god (refundira hzzo) ide u prosjek ili ne? pretpostavljam da ne ide, i da taj broj sati upisujem u rubriku sati na teret hzzo?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 11:44   #4817
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
radim potvrdu o plaći za obračun bolovanja... da li bolovanje za dijete iznad 3 god (refundira hzzo) ide u prosjek ili ne? pretpostavljam da ne ide, i da taj broj sati upisujem u rubriku sati na teret hzzo?
Sve refundacije od HZZOa su posebno. Sve isplaćene oporezive naknade od tvoje strane su osnovica.
lylette is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 12:26   #4818
Quote:
lylette kaže: Pogledaj post
Sve refundacije od HZZOa su posebno. Sve isplaćene oporezive naknade od tvoje strane su osnovica.
Onda sam sve dobro napravila. tnx
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 20:40   #4819
Batch Booking TRUE?
Ovako specifikacije za isplatu plaće dostavljamo putem HUB-ove univerzalne datoteke u TXT formatu.
Prije par dana javila mi se OTP banka da će specifikacije primati do 30.06.2017.
Pišu ovako...
"Sukladno zakonskim propisima, OTP banka je počela sa zaprimanjem SEPA formata od 06.06.2016.
SEPA format (pain.001) omogućava podnošenje naloga poslovnoj banci klijenta, a ona s obzirom na pripadnost računa (IBAN primatelja) iste šalje na banku primatelja. Unutar xml datoteka plaće se mogu zadavati grupno sa oznakom batchbooking TRUE koja tereti račun klijenta u ukupnom iznosu, a odobriti račun primatelja onako kako je navedeno u poruci pain.001 . Ukoliko je ovaj način razvijen, nije potrebno dostavljati nikakvu dodatnu specifikaciju."

Jesam ja dobro shvatio taj Batch Booking TRUE? Da li to znači da ću za 200 radnika u pain.001 datoteci (tj. zbrojnom nalogu) imati 200 naloga, ali kad mi stigne izvod to će biti jedan iznos? Zna li tko da li na isti način mogu ići i obustave?

Hvala!!!
Pozdrav
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 11:43   #4820
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Jesam ja dobro shvatio taj Batch Booking TRUE? Da li to znači da ću za 200 radnika u pain.001 datoteci (tj. zbrojnom nalogu) imati 200 naloga, ali kad mi stigne izvod to će biti jedan iznos? Zna li tko da li na isti način mogu ići i obustave?
Da, tako sam i ja shvatila.

Doduše, isprobala na rba i erste s fileom iz Synesisa i baš ne šljaka kad mi je batch booking na true


edit: ajd imam i ja pitanjce koje možda na ovu temu pripada
Poslodavac upućuje radnike na službena putovanja, idu osobnim automobilima, plaća sve u skladu sa zakonom. Može li radniku platiti dio auto škole? Ako da, može li neoporezivo, tj kao priznati trošak? Znači, kao trošak usavršavanja ili ipak ide plaća u naravi? Eventualno dio kao neoporeziva nagrada do 2500 kn u naravi?
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.