Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2007., 22:01   #21
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
ČEKAČ!!! ZABORAVI SVE ŠTO SI PROČITAO OVDJE DO OVOG TRENA!!!

Nešto mi je bilo sumnjivo pa sam išao provjeriti Zakon o nasljeđivanju.

Prema zakonu o nasljeđivanju:

"Red umanjenja i vraćanja

Članak 78.

Kad je povrijeđen nužni dio, raspolaganja oporukom umanjit će se, a darovi će se vratiti koliko je potrebno da bi se dopunio nužni dio. Prvo se umanjuju raspolaganja oporukom, pa ako nužni dio time ne bi bio podmiren, vraćaju se darovi."

"Red vraćanja darova

Članak 81.

(1) Darovi se vraćaju počevši od posljednjeg dara i obratno redu kojim su darovi učinjeni.

(2) Darovi učinjeni istodobno vraćaju se razmjerno."

"Zastara zahtjeva

Članak 84.

Umanjenje raspolaganja oporukom može se zahtijevati u roku od tri godine od proglašenja oporuke, a povrat dara - u roku od tri godine od ostaviteljeve smrti, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o proglašenju ostavitelja umrlim, odnosno o utvrđenju njegove smrti."


"Darom se smatra:
Članak 72.

Darom u smislu ovoga Zakona smatra se i odricanje od prava, oprost duga, ono što je ostavitelj za vrijeme svoga života dao nasljedniku na ime nasljednoga dijela, ili radi osnivanja ili proširenja kućanstva, ili radi obavljanja zanimanja, kao i svako drugo raspolaganje bez naknade"




Zaključak: Tvoja baka je to ostavila svojem unuku, a on je nasljednik prvog reda, što znači da se darovanje može pobijati ukoliko je prekršen nužni dio ali samo do ispunjenja nužnog dijela. To znači da najvjerojatnije nećete dobiti natrag cijeli stan već samo koliko je potrebno da bi se ispunio nužni dio.

Nije važno kada je ona darovala nekretninu već je VAŽNO da kreneš pobijati to darovanje u roku od tri godine od smrti bake.

Oprosti zbog prijašnjih postova. Pravo je ogromno a PROFESOR na mojem faksu(sa prve godine) je očito nedovoljno informiran. Još jedan dokaz da bi oni trebali prestati misliti da su sveznajući!!!

Puno, puno HVALA na uloženom trudu i interesu.
U priči se inače radi o interesu unuka, da ga ne preveslaju poslije jer se cijeli život od smrti majke on brinuo za baku, a ostala dijeca ni da navrate, pa je shodno tome baka i opravdano ostavila njemu sve, jedino zakon ko zakon može napraviti da se on osječa ili ugrožen i pod sumnjom u tu svoju nekretninu, jer znaš kako je ulagao bi u nju itd.., a ne zna da li če mu uzeti koji dio ili če morati isplatiti taj nužni dio, koliko i kako!
Još jednom hvala!

Pitanje se u biti svodilo na to da je prošlo 5 godina, da je nekretnina uknjižena i baka živa i da li kada ona umre on to može jednostavno ili prodati ili biti siguran u nju?
ČEKAČ is offline  
Old 30.09.2007., 22:02   #22
Ps :
Oporuka ne postoji i nikakvih drugih nekretnina i pokretnina nema, znči na ostavinskoj nema materijala ili ima ?
ČEKAČ is offline  
Old 30.09.2007., 22:02   #23
Quote:
ČEKAČ kaže: Pogledaj post
To je istina, ali kada je stvar stvarno nedorečena i oprečno se može gledati na nju!
Pa ja sam bio kod par odvjetnika i vjeruj mi drugčije mišljenje imaju.
Neznam, ja to pripisujem ono kao doktori-jedan je za srce, a jedan za pluča.
Hvala svejedno, jer više ljudi je pametnije nego jedan, zar ne!


ne, ne, okej je, već neko vrime gledan pospajat te teme o nasljeđivanju, katrin i morski su me i par puta upozorili, al gledat ću pospajat one kvalitetne, da se da šta zaključit iz njih

glede tvog topica, još uvik si mi nedorečen. Ti si taj unuk kojem je darovana nekretnina (ili pitaš u ime njega) i sad oćeš bit siguran da ti se niko u to neće dirat ili?
ugovor o doživotnom si samo bezveze napisa, jel?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 30.09.2007., 22:08   #24
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
ne, ne, okej je, već neko vrime gledan pospajat te teme o nasljeđivanju, katrin i morski su me i par puta upozorili, al gledat ću pospajat one kvalitetne, da se da šta zaključit iz njih

glede tvog topica, još uvik si mi nedorečen. Ti si taj unuk kojem je darovana nekretnina (ili pitaš u ime njega) i sad oćeš bit siguran da ti se niko u to neće dirat ili?
ugovor o doživotnom si samo bezveze napisa, jel?

Pa kada več govorite da se nesmije navoditi osobe ili slučajevi,

Da ja sam taj unuk!
A ugovor je samo bila ideja za možda tu dodatnu sigurnost, samo što sa njim? , ne može se on dodati darovnom kada je taj proces sa uknjižbom gotov.
Iliti, da li je potreban uopće?
Što se tiče advokata, naravno da ču ga platiti , pa ne znam ja ni sastaviti potrebno, ali da prostudiram malo i da znam što trebam , a ne da dođem kod prvoga i on kaže sve OK, napraviti čemo ugovor i to je to, a možda nije tako!
Eto tako stvari stoje!
ČEKAČ is offline  
Old 30.09.2007., 22:11   #25
Quote:
ČEKAČ kaže: Pogledaj post
Puno, puno HVALA na uloženom trudu i interesu.
U priči se inače radi o interesu unuka, da ga ne preveslaju poslije jer se cijeli život od smrti majke on brinuo za baku, a ostala dijeca ni da navrate, pa je shodno tome baka i opravdano ostavila njemu sve, jedino zakon ko zakon može napraviti da se on osječa ili ugrožen i pod sumnjom u tu svoju nekretninu, jer znaš kako je ulagao bi u nju itd.., a ne zna da li če mu uzeti koji dio ili če morati isplatiti taj nužni dio, koliko i kako!
Još jednom hvala!

Pitanje se u biti svodilo na to da je prošlo 5 godina, da je nekretnina uknjižena i baka živa i da li kada ona umre on to može jednostavno ili prodati ili biti siguran u nju?
Ah, ovo je već malo kompliciranije. Sve ono što ti uložiš u tu nekretninu nećeš izgubiti čak i ako bi morao vratiti cijeli stan(što nećeš trebati). Izračunalo bi se koliko si uložio u stan i taj dio bi se izuzeo iz ostavine.

Što se tiče nužnog dijela. O tome govori ovaj članak:

"Isk­­ljuče­­nje nužnih nas­­ljednika iz nas­­ljedstva i liše­­nje nužnog dijela u korist potomaka

a) Isključenje nužnih nasljednika

Razlozi isk­­ljuče­­nja

Članak 85.

(1) Oporučite­­lj može isk­­ljučiti iz nas­­ljedstva nas­­ljednika koji ima pravo na nužni dio:

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz ­­nje­gova obite­­ljskog odnosa s ostavite­­ljem teže ogriješio prema ostavite­­lju,

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema ­­njemu ili ­­nje­govu bračnom drugu, djetetu ili rodite­­lju,

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

(2) Isk­­ljuče­­nje iz nas­­ljedstva može biti potpuno ili djelo­mič­no."

Znači, samo ako je ispunjena jedna od ovih odredaba ti nećeš morati isplatiti nužni dio. Pošto kažeš da se oni nisu brinuli o njoj a ti jesi moguće je da ćeš moći tvrditi da su se oni prekršili zakonsku ili moralnu obvezu prema njoj jer su se djeca dužna brinuti o svojim onemoćalim roditeljima u starosti.

Naravno, to će značiti sudovanje i nesiguran rezultat. U pravu, nažalost, ništa nije 100% sigurno.
Drakon is offline  
Old 30.09.2007., 22:16   #26
ovako, iz glave jer je nedilja navečer i nemam snage ulazit u dubinu

ako baka nema NIŠTA osim te darovane nekretnine, nisi zaštićen jer oni mogu tražit nužni dio. Dakle tražit, imaju pravo tražit, neće im niko to samo dat.

I na to imaju pravo osim u slučaju isključenja nužnih nasljednika, a ne vidim da ima nekih razloga za to (bar nisi napisa)
(tipkala sam u isto vrime kad i drakon a vidim da ti je on o tome napisa)


al sigurno baka ima neku štednu knjižicu
viruj mi, stari ljudi uvik imaju još nešto na štednoj knjižici
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 02.10.2007., 18:37   #27
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
ovako, iz glave jer je nedilja navečer i nemam snage ulazit u dubinu
ako baka nema NIŠTA osim te darovane nekretnine, nisi zaštićen jer oni mogu tražit nužni dio. Dakle tražit, imaju pravo tražit, neće im niko to samo dat.

I na to imaju pravo osim u slučaju isključenja nužnih nasljednika, a ne vidim da ima nekih razloga za to (bar nisi napisa)
(tipkala sam u isto vrime kad i drakon a vidim da ti je on o tome napisa)


al sigurno baka ima neku štednu knjižicu
viruj mi, stari ljudi uvik imaju još nešto na štednoj knjižici
Simpa si, nemam riječi

Baka nema štednu knjižicu, a ja ču svoju nekretninu na Tebe prepisati , pa se Ti vadi , jel može
Vaci, Vaci !!
Dalmatinko moja , a ja sa Pašmana porijeklom!
Moje postove si do sada stalno pokušavala disable-ti, ali evo sada si i odgovorila, sunce moje malo!


ps:


Virujem Ti!
ČEKAČ is offline  
Old 02.10.2007., 21:55   #28
"a ja ću"

samo ti prepiši dragi, još ako se radi o nekretnini na pašmanu možemo se i u turizam bacit
o rodbini onda ne brini, sve ćemo mi to rješit

nisan te ignorirala do sad, već kao šta je katrin i rekla, o tome smo već raspravljali par puta a i u zakonu poprilično jasno piše (a ti nejasno pitaš - anex ugovora o doživotnom )
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 02.10.2007., 22:26   #29
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
"a ja ću"

samo ti prepiši dragi, još ako se radi o nekretnini na pašmanu možemo se i u turizam bacit
o rodbini onda ne brini, sve ćemo mi to rješit

nisan te ignorirala do sad, već kao šta je katrin i rekla, o tome smo već raspravljali par puta a i u zakonu poprilično jasno piše (a ti nejasno pitaš - anex ugovora o doživotnom )

ČEKAČ is offline  
Old 02.10.2007., 22:31   #30
Quote:
ČEKAČ kaže: Pogledaj post
Eto samo da se zahvalim na ukazanoj pomoći kolegama sa foruma.

Ni 1 odgovor, savjet ili ideja!!
da ti se da malo tražiti našao bi more takvih postova.

Ekipa je zasićena kombinacija baba stric, unuk preunuk, jebač, ljubavnik
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 02.10.2007., 22:33   #31
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
da ti se da malo tražiti našao bi more takvih postova.

Ekipa je zasićena kombinacija baba stric, unuk preunuk, jebač, ljubavnik
Ja čekam , kako vidiš , a ne tražim, a more sam našao prvi puta sa 2 mjeseca!
ČEKAČ is offline  
Old 02.10.2007., 22:38   #32
Quote:
ČEKAČ kaže: Pogledaj post
Ja čekam , kako vidiš , a ne tražim, a more sam našao prvi puta sa 2 mjeseca!
a znaš li ti onu narodnu... ako si sam pomogneš i Bog će ti pomoći
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 02.10.2007., 22:42   #33
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
a znaš li ti onu narodnu... ako si sam pomogneš i Bog će ti pomoći

Ima nova:

Ako si sam ne pomogneš , Vaci če !
ČEKAČ is offline  
Old 02.10.2007., 22:43   #34
ima vaci par kartona u rukavu
raznih boja
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 02.10.2007., 23:04   #35
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
ima vaci par kartona u rukavu
raznih boja
Eto Ti ga sad, odmah ljutnja

Imam i ja , ali ne kartona i ne u rukavu,ali raznih boja


Ps.

Briši ovo , samo se šalim, svejedno hvala svima na svemu dosad upisano!!
ČEKAČ is offline  
Old 10.10.2007., 14:24   #36
Postovani svi,

Da ne otvaram novu temu,molio bih odgovor,ako netko zna!

Naime cura je od bake dobila darovanu nekretninu(oranica),odnosno kod biljeznika ovjereni ugovori sa bake na kcer,sa kceri na unuku!
Na toj oranici mi bi napravili kucu.
Medjutim kako bi mi digli kredit na mene,posto je moja kreditna sposobnost
jaca,kako je najbolje da se upisem ja kao suvlasnik na tu oranicu,a da se ne placa porez.Napominjem,njoj je ovo prva nekretnina,znaci ne placa porez,a ja ne posjedujem nekretninu.Nismo u braku.
Hvala unaprijed na odgovoru
gaultier is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.