Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2003., 10:08   #1
Question plodni dan(i)

kako li se ono računaju?
sredina ciklusa, znači prvi dan prošle menstruacije i prvi dan sljedeće menstruacije, dva dana prije i dva dana poslje?
jesam u pravu?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Old 09.11.2003., 10:24   #2
Re: plodni dan(i)

Quote:
chiquita kaže:
kako li se ono računaju?
sredina ciklusa, znači prvi dan prošle menstruacije i prvi dan sljedeće menstruacije, dva dana prije i dva dana poslje?
jesam u pravu?
Čuj, ako želiš zatrudnjeti, onda ti ova gruba aproksimacija plodnih dana može pomoći.

Ali, ako želiš izbjeći trudnoću, ovo je stvarno previše nesigurno.

Ipak pročitaj negdje malo detaljnije o određivanju plodnih dana.
VelmaX is offline  
Old 09.11.2003., 10:44   #3
nije ti to nikada tako sigurno, cak i ako imas jako redovan ciklus...

ovako, najbolje ti je kupiti test za odredivanje plodnih dana...ja imam jedan i mogu ti reci da se lako koristi...potrazi ga u ljekarni, dode ti oko sto kuna (barem ovaj moj, F-test...reci samo test za odredivanje plodnih dana, ima ih vise vrsta)

ali to ti preporucam samo ako zelis zatrudnjeti, ali ne i kao metodu kontracepcije...barem ne neko duze vrijeme dok se ne uhodas s testom

imas i na plivinoj stranici neku metodu za odredivanje plodnih dana...to si izracunaj samo da znas okvirno jer ti to nije stvar kojoj mozes vjerovati...tijelo nije stroj

Clea is offline  
Old 09.11.2003., 10:44   #4
Re: plodni dan(i)

Quote:
chiquita kaže:
kako li se ono računaju?
sredina ciklusa, znači prvi dan prošle menstruacije i prvi dan sljedeće menstruacije, dva dana prije i dva dana poslje?
jesam u pravu?
sredina ciklusa da, ali samo ako je ciklus redovit i traje točno 28 dana.. inače, računa se cca 14 dana od prvog dana novog ciklusa, dakle nove menstruacije. Nas su učili da i jajna stanica i spermij žive do 72 sata, što znači da je "opasno" razdoblje sam dan ovulacije, 3 dana prije i 3 dana poslije njega (dakle ukupno 7 dana).

Evo, pronašla sam ti nešto s neta:

1. Prirodne metode

Sve metode za izračunavanje sigurnog razdoblja zasnivaju se na saznanju da se u svakom menstruacijskom ciklusu zbiva samo jedna ovulacija te da je jajna stanica sposobna za oplodnju 24 sata, a da spermiji žive do 72 sata. Dakle u jednom ciklusu postoje najviše 4 plodna dana, 3 prije i 1 nakon ovulacije.

A. Kalendarska metoda (Ogino-Knaussova) u kojoj se na osnovu praćenja duljine ciklusa tijekom 12 mjeseci te spoznaje o relativnoj stabilnosti postovulacijske faze ciklusa, pokušava izračunati vrijeme u kojem će najvjerojatnije doći do ovulacije u sljedećem ciklusu. Izračunavanje plodnih i neplodnih dana pogodno je samo za žene s redovitim menstruacijskim ciklusom. Naime ako je razlika između najkraćeg i najduljeg ciklusa tijekom 12 mjeseci veća od 10 dana, ova metoda praktički ne dolazi u obzir.

B. Temperaturna metoda počiva na spoznaji da 24-72 sata nakon ovulacije dolazi do, progesteronski uvjetovanog, porasta bazalne tjelesne temperature (BTT) za 0,3-0,6ˇC. Redovitim mjerenjem BTT te izbjegavanjem spolnih odnosa od početka ciklusa pa do trećeg dana nakon porasta BTT vjerojatno će se izbjeći začeće. Pri primjeni ove metode mora se voditi računa o ostalim razlozima koji mogu uzrokovati povišenje tjelesne temperature (npr. bolest). Ova metoda nije povoljna za žene s produljenim ciklusom. Temperaturna metoda je djelotvornija od kalendarske, ali zahtijeva dulje razdoblje spolne apstinencije (pogotovo u žena s dugim ciklusom) te zato nije povoljna za žene s produljenim
ciklusom.

C. Metoda cervikalne sluzi (Billingsova metoda) - temelji se na razlici u intenzitetu izlučivanja cervikalne sluzi u različitim fazama ciklusa. Nakon menstruacijskog krvarenja izlučivanje cervikalne sluzi je oskudno što žena osjeća kao osjećaj suhoće u rodnici. Postupno se povećava lučenje cervikalne sluzi i dostiže svoj maksimum u vrijeme ovulacije što žena registrira kao osjećaj vlažnosti u rodnici (sluz je obilna, vodenasta i rastezljiva). Nakon
ovulacije dolazi do ponovnog smanjenja izlučivanja sluzi koja je gusta,viskozna i mutna. Prema ovoj metodi, kada žena osjeća suhoću u rodnici postoji tzv. rano sigurno razdoblje. S pojačanjem vlažnosti u rodnici koncepcija je moguća, a kasno sigurno razdoblje počinje 4 dana nakon najjačeg izlučivanja cervikalne sluzi i traje do sljedeće menstruacije. Metodu ograničavaju infekcije rodnice.

D. Prekinuti snošaj (coitus interruptus) - spolni odnos pri kojem se izbjegava ejakulacija u rodnicu. Djelotvornost ove metode je vrlo mala zbog toga što se određena količina spermija nalazi i u tekućini koja se izlučuje prije same ejakulacije.

Kombinacijom više prirodnih metoda (kalendarske, temperaturne i Billingsove)postiže se veća sigurnost i skraćuje "opasno" razdoblje na samo pet dana.
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Old 09.11.2003., 11:45   #5
Ma vidi ti naše Placebo!
A nikak da muž uleti.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 09.11.2003., 15:21   #6
netko je davno stavio ovaj link na neku temu isto o plodnim danima
ako moze pomoc..
__________________
Zivot je dosada i svatko ju ubija na svoj nacin. ~ Shakespeare
kaktus is offline  
Old 09.11.2003., 15:25   #7
Quote:
Tija kaže:
Ma vidi ti naše Placebo!
A nikak da muž uleti.


e tako mi i treba kad idem zarana pomagat ljudima
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Old 09.11.2003., 22:12   #8
Re: Re: plodni dan(i)

[QUOTE]placebo kaže:
[B]sredina ciklusa da, ali samo ako je ciklus redovit i traje točno 28 dana.. inače, računa se cca 14 dana od prvog dana novog ciklusa, dakle nove menstruacije. Nas su učili da i jajna stanica i spermij žive do 72 sata, što znači da je "opasno" razdoblje sam dan ovulacije, 3 dana prije i 3 dana poslije njega (dakle ukupno 7 dana).

mala ispravka.

jajna stanica se moze oploditi 24sata nakon ovulacije.
spermiji mogu prezivjeti do 5 dana!!!.
da,da... do pet dana, tako da dobro pazite sto radite.
bronco is offline  
Old 09.11.2003., 22:18   #9
Re: Re: Re: plodni dan(i)

Quote:
bronco kaže:


mala ispravka.

jajna stanica se moze oploditi 24sata nakon ovulacije.
spermiji mogu prezivjeti do 5 dana!!!.
da,da... do pet dana, tako da dobro pazite sto radite.
Supermane... jesi li to ti?
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Old 10.11.2003., 01:16   #10
Re: Re: plodni dan(i)

Quote:
placebo kaže:
Prekinuti snošaj (coitus interruptus) - spolni odnos pri kojem se izbjegava ejakulacija u rodnicu. Djelotvornost ove metode je vrlo mala zbog toga što se određena količina spermija nalazi i u tekućini koja se izlučuje prije same ejakulacije.
Ja sam sa svojom curom skoro godinu i po dana redovito prakticirao sex sa "coitus interruptus", i nikad se ništa nije dogodilo. Kako je onda djelotvornost vrlo mala?

Quote:
placebo kaže:
Kombinacijom više prirodnih metoda (kalendarske, temperaturne i Billingsove)postiže se veća sigurnost i skraćuje "opasno" razdoblje na samo pet dana.
Zaboravila si još 3 dobre prirodne metode: oral, anal i "hand job".

Eh da, placebo - sviđa mi se tvoj potpis na dnu postova...

Uhm, ovaj, ček malo... a što ja radim ovdje...?!
Force is offline  
Old 10.11.2003., 07:22   #11
Re: Re: plodni dan(i)

Quote:
placebo kaže:
sredina ciklusa da, ali samo ako je ciklus redovit i traje točno 28 dana.. inače, računa se cca 14 dana od prvog dana novog ciklusa, dakle nove menstruacije.
...
Da u tome i je problem kod neredovitih ciklusa sto ne znas tocno kad ce biti nova menstruacija, pa je tako tesko i odrediti sredinu ciklusa tj taj 14. dan od te nove menstruacija.
Sinok is offline  
Old 10.11.2003., 08:26   #12
ja mislim da je u principu najbolje izbjegavati seks bez zastite u prvoj polovici ciklusa...

onda vrebati (s testom!!!, ne po principu 'baba mi je rekla to i to') ovulaciju, nakon ovulacije do menstruacije je sigurno...

znaci , tek u drugoj polovici ciklusa je moguce bez zastite, ako ne zelis iznenadenja...

ako zelis zatrudniti, onda je druga stvar
Clea is offline  
Old 10.11.2003., 08:30   #13
možda ti ovo pomogne http://intim.plivazdravlje.hr/?section=ovulacija , kad smo se odlučili na bebača po tome smo računali i upalilo iz prve. Imaš i tu.
Kikica is offline  
Old 10.11.2003., 09:28   #14
Re: Re: Re: plodni dan(i)

Quote:
Force kaže:
Ja sam sa svojom curom skoro godinu i po dana redovito prakticirao sex sa "coitus interruptus", i nikad se ništa nije dogodilo. Kako je onda djelotvornost vrlo mala?
možda zato što njezina jajašca nisu bila zainteresirana za oplodnju? jajašca jedne karijeristice i jedne npr. udavače ne odnose se podjednako ljubazno prema zalutalim spermijima


Quote:
Zaboravila si još 3 dobre prirodne metode: oral, anal i "hand job".

Eh da, placebo - sviđa mi se tvoj potpis na dnu postova...

Uhm, ovaj, ček malo... a što ja radim ovdje...?!
OK, dodajem na popis:
e) oralni seks
f) analni seks
g) ručni seks

kao alternativne metode kontracepcije tijekom plodnih dana..

a što ti radiš tu? pa ne znam.. možda čitaš, informiraš se.. ta heteroseksualac si nisu rijetki bračni partneri kod kojih muž preciznije prati njezin menstrualni ciklus od žene same.. što zbog planiranja obitelji, što zbog veće šanse za preživljenje u vrijeme PMS-a
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Old 10.11.2003., 09:46   #15
Re: Re: Re: plodni dan(i)

Quote:
Force kaže:
[B]Ja sam sa svojom curom skoro godinu i po dana redovito prakticirao sex sa "coitus interruptus", i nikad se ništa nije dogodilo. Kako je onda djelotvornost vrlo mala?

1.ovisi koliko cesto vi to radite...jer se smatra da cak i ako zelis trudnocu, da se nekih godinu dana ne treba zabrinjavati ako i ne zatrudnis...znaci, cak i ako ciljas ovulaciju, moguce je da nakon godinu dana ne bude nista
...prema tome, nista ti to ne dokazuje

2. mozda jedno od vas dvoje ima neke probleme, tj. niste super plodni (ovisi i o godinama, cak i o uskoj odjeci kod muskarca, kod zene je moguce da ima neke ciste bla, bla...)...ne znaci da ste neplodni, nego se teze dogada
tako da ti to isto nije neki dokaz...plus, sve ovisi od para do para...ljudi nisu strojevi...

ako ne zelite dijete, bolje da pokusate neku kontracepciju...jer nikad ne znas...osim toga, prenoseci drugim ljudima svoja iskustva, moguce je da prenosis i dezinformacije...
npr. kazes svom frendu da vama nista nije bilo, on proba to s curom, i cura zatrudni nakon mjesec, dva...
i onda se cudimo kako ima toliko pobacaja...
Clea is offline  
Old 10.11.2003., 09:56   #16
ja sam sa svojim dečkom jako dugo i do sada smo imali sreću sa prirodnim metodama, iako sada razmišljam o kontracepciji radi drugih razloga (podivljali hormoni, radi kojih mi ciklus više nije redovit pa se nemogu pouzdat)!!!
Pink is offline  
Old 10.11.2003., 13:18   #17
sad mi pak nije više ništa jasno...
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Old 10.11.2003., 13:50   #18
chiquita

a da ti odes u polikliniku na neki tecaj o planiranju obitelji?

kaj niste u skoli ucili o tome? mozda da pogledas u knjizi iz biologije?..ili uzmi medicinsku enciklopediju...ili nekog boga uzmi...

ako te bas zanima ravnanje po metodi plodnih dana, onda si nabavi knjigu koja ti se zove nesto klaus-oginova metoda...tamo ti je sve objasnjeno...
samo znaj da ti tu nema nekog magicnog recepta, nego moras svaki dan mjerit temperaturu, analizirat sluz iz rodnice, pipat sise i ne znam sta sve ne...i vjezbat to nekoliko mjeseci, pa tek onda se po tome ravnati
a danas to sve ne moras raditi nego kupis test za ovulaciju u ljekarni i to je to

i jos nam nisi rekla jel ti treba da zatrudnis ili da ne zatrudnis...
Clea is offline  
Old 10.11.2003., 14:38   #19
Re: chiquita

Quote:
Krissy kaže:
a da ti odes u polikliniku na neki tecaj o planiranju obitelji?

kaj niste u skoli ucili o tome? mozda da pogledas u knjizi iz biologije?..ili uzmi medicinsku enciklopediju...ili nekog boga uzmi...

ako te bas zanima ravnanje po metodi plodnih dana, onda si nabavi knjigu koja ti se zove nesto klaus-oginova metoda...tamo ti je sve objasnjeno...
samo znaj da ti tu nema nekog magicnog recepta, nego moras svaki dan mjerit temperaturu, analizirat sluz iz rodnice, pipat sise i ne znam sta sve ne...i vjezbat to nekoliko mjeseci, pa tek onda se po tome ravnati
a danas to sve ne moras raditi nego kupis test za ovulaciju u ljekarni i to je to

i jos nam nisi rekla jel ti treba da zatrudnis ili da ne zatrudnis...
1. hvala na savjetu
2. ne treba da zatrudnim.

zapravo sam htjela reći da znam koliko sam znala i prije a to je da se nemreš pouzdat u ništa osim da si podvežeš jajovod ili odrežeš jaja partneru.
sori na surovosti.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Old 10.11.2003., 14:54   #20
Re: chiquita

Quote:
Krissy kaže:
ako te bas zanima ravnanje po metodi plodnih dana, onda si nabavi knjigu koja ti se zove nesto klaus-oginova metoda...tamo ti je sve objasnjeno...
knaus-ogino
326 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.