Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2009., 17:31   #61
agent, baš to, oni su nju navukli da joj donesu djete, a kad ga je ona donijela nisu joj ga više željeli vratit, a curi bez igdje ikoga i bez novaca zaista u ovoj Hrvatskoj malo može
svestran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 17:32   #62
goričanka hvala ti, baš ću to malo proučiti
svestran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:03   #63
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
tj. dečko i njegova majka su napravili na neki način otmicu
Točno tako! Jel to prijavljeno policiji i czss-u? Koliko dugo situacija traje?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:08   #64
ništa nije prijavljeno, a situacija sigurno traje odprilike 3-4 godine
svestran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:19   #65
Quote:
svestran kaže: Pogledaj post
ništa nije prijavljeno, a situacija sigurno traje odprilike 3-4 godine


APSURD. Odmah prijaviti. Početi nešto poduzimati. Pa već je napravljena strašna šteta, jel se dijete nje uopće sjeća?!?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:08   #66
vjeruj mi da nemam pojma nadam se da je se sjeća
svestran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:03   #67
Quote:
svestran kaže: Pogledaj post
vjeruj mi da nemam pojma nadam se da je se sjeća
Koliko je dijete imalo godina kad su ga oteli? Je li ga ikad poslije vidjela?
Prijaviti sutra policiji i czss. Dignuti tužbu za dodijeljivanje skrbništva.

Avaj, koja grozna situacija
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 22:53   #68
ok, ja ću joj sve to reći, nadam se da će uroditi plodom
hvala ti
svestran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 06:59   #69
Baka i djed zele viđati dijete

Ovako, samohrani sam otac ne zivim sa zenom vec 5 godina i ona ne vidja nase djete, no to mislim nije bitno za slucaj, vec njeni roditelji koji nisu vidjeli niti pitali za moje djete 13 godina sad su se sjetili (bez da su me prije kontaktirali) sudski zatraziti vidjanje sa djetetom.
Kad mu kazem da bi to mozda bilo dobro za nj ne zeli niti cuti. Zanima me jel oni mogu ustrajati na tom i jel moze sud odluciti protiv volje djeteta, jos da napomenem djete ima 13 godina i to nikako ne zeli ( bez mog utjecaja)

S obziorm na

Članak 106. glasi:
Centar za socijalnu skrb će na zahtjev bake ili djeda donijeti odluku o susretima i druženju s unukom, uzimajući u obzir dobrobit djeteta.
mario40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 14:51   #70
jel moze pls odg.....
mario40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 15:41   #71
Prema obiteljskom zakonu oni mogu podnijeti zahtjev izvanparničnom sudu o druženjima sa unukom, a sud će donijeti odluku o tome koja će se temeljiti na dobrobiti djeteta. Ako ono samo ne želi viđati baku i djeda, to će sud itekako uvažiti. Ali tu se radi o slobodnoj procijeni suda.
Eto, neka netko pametniji odgovori ali mislim da se tu radi o individualnom slučaju i nitko ne može reći hoće li sud odobriti zahtjerv ili ne.
Nanidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 15:44   #72
sud procjenjuje prema dobrobiti djeteta a ako djete to ne želi, velike su mogučnosti da baka i djed neće moći ostvariti to pravo
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 15:45   #73
Ma to me muci, znam da se ne moze reci tocno sto ce sud presuditi, vec po prilici da znam sto me jos ocekuje, kolko navlacenja i svega
mario40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 15:57   #74
To je pitanje koje se odmah mora riješiti, brijem u roku 60 dana od podnošenja zahtjeva.
Nanidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 18:41   #75
da, rok je 60 dana

a ako djeca ne žele kontakt s djedom i bakom, ne vjerujem da će sud postupiti suprotno njihovoj volji jer će vjerojatno na temelju toga procjenjivati i o njihovoj dobrobiti
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 22:11   #76
Quote:
mario40 kaže: Pogledaj post
Ovako, samohrani sam otac ne zivim sa zenom vec 5 godina i ona ne vidja nase djete, no to mislim nije bitno za slucaj, vec njeni roditelji koji nisu vidjeli niti pitali za moje djete 13 godina sad su se sjetili (bez da su me prije kontaktirali) sudski zatraziti vidjanje sa djetetom.
Kad mu kazem da bi to mozda bilo dobro za nj ne zeli niti cuti. Zanima me jel oni mogu ustrajati na tom i jel moze sud odluciti protiv volje djeteta, jos da napomenem djete ima 13 godina i to nikako ne zeli ( bez mog utjecaja)

S obziorm na

Članak 106. glasi:
Centar za socijalnu skrb će na zahtjev bake ili djeda donijeti odluku o susretima i druženju s unukom, uzimajući u obzir dobrobit djeteta.
Sudovi u pravilu uvažavaju mišljenje djece ako su starija od 10 godina,i u puno kompleksnijim situacijama kao što su skrbništvo.Ali konačnu odluku možeš znati samo nakon odluke suda,pa zbog toga traži da se na sudu uvaži mišljenje djeteta,traži da psiholog centra za socijalnu skrb razgovara sa tvojim djetetom i da svoje mišljenje.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 02:48   #77
Quote:
znatizeljni22 kaže: Pogledaj post
Sudovi u pravilu uvažavaju mišljenje djece ako su starija od 10 godina,i u puno kompleksnijim situacijama kao što su skrbništvo.Ali konačnu odluku možeš znati samo nakon odluke suda,pa zbog toga traži da se na sudu uvaži mišljenje djeteta,traži da psiholog centra za socijalnu skrb razgovara sa tvojim djetetom i da svoje mišljenje.
a u centru bas ne vjeruju da ih on ne zeli vidjeti , vec da ce se priviknuti hm.. pa bas mi to nije jasno, ne zelim djetetu nista lose pa ni nametati mu to sto ne zeli
mario40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 17:32   #78
ako djete jasno i galsno kaže da ih ne želi viđati tad se vi morate pobrinuti da so sođe do suda
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 02:05   #79
skrbništvo

Poštovanje,
molio bih Vas za savjet i pomoć. Naime, moja prijateljica (nazovimo je Ana) ima obiteljskih problema kod kuće. Nedavno je navršila 18 godina, živi sa ocem koji ima skrbništvo nad njom ali problem je majka. Njoj je dijagnosticirana akutna psihoza i na konto toga ona ucjenjuje sve oko sebe. Ana stalno mora raditi i ići tamo gdje joj majka kaže, kad nije s njom zove ju cijelo vrijeme na mobitel i priča nepovezano, skače sa teme na temu i svima je jasno da je žena stvarno bolesna. Čim naiđe na bilokakav otpor u njenim zahtjevima počne se prijetiti policijom, socijalnim službama, sudovima itd. Anini roditelji su razvedeni već dugo, preko 10 godina. Bio je jedan incident kada je Anu majka toliko izvrijeđala da ju je Ana gađala olovkom (i promašila), te je majka na to pozvala policiju koji su odveli Anu u Dugave da prespava u onom domu za djecu. Nekakva prijava je bila podnesena jer Ani još uvijek doma dolazi gospođa iz Socijalne službe, ali čisto informativno. Ana se jako veselila što će navršiti 18. godina i postati punoljetna, ali sad joj se majka opet počela prijetit da ako neće biti po njenom da će majka tražiti skrbništvo nad njom do njene 21. godine života. Recite mi molim Vas, da li je to moguće? Skrbništvo ima Anin otac, i ne vidim kakve veze više njena majka ima s ičim. Zagorčava im svima život. Otac se boji proturiječit joj jer se i njemu prijeti da će ga tužiti za ovo i za ono. Žena je inače nekada bila poprilično utjecajna i ima mnogo poznanstava, tako da se bojim da nešto ne smisli i nastavi im zagorčavati život još 3 godine. Srce mi puca jer su Ana i njen otac stvarno dobri ljudi, kulturni i odgojeni, njen otac marljivo radi a Ana je još u školi. Molim Vas lijepo, recite mi šta da napravim, nemogu više to gledati. Da li bi nešto promjenilo da oženim Anu, čisto iz formalnosti, samo da je maknem od majke? Unaprijed Vam zahvaljujem i s poštovanjem.
cyrill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 11:10   #80
Kada osoba navrši 18 godina, ona je odrasla, ergo više nema skrbnika.
Postoji institut produžene roditeljske skrbi i nakon punoljetnosti (ali ne do 21 g. već koliko god treba), u slučajevima kada je dijete somastski ili psihički toliko bolesno da ne može samostalno skrbiti o sebi. (u praksi je to najčešće mentalna retardacija, Down sy...)

Dakle u konkretnoj priči, niti njen otac joj više nije skrbnik, pa tako niti majka ne može tražiti izmjenu skrbništva.

Ženidba ne bi ništa izmjenila. Ona je sada odrasla osoba, bila u braku ili ne.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.