Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2010., 20:12   #101
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post

Kada nebi "fiat" valute bile podlozne sustavnoj inflaciji zlato bi kao monetarni metal bilo potpuno nepotreban i njegova bi cjena pala do tocke ekvilibriuma uvjetovane trzisnim mehanizmom ponude i potraznje za industrijsku uporabu. Ovako, zlato je novac "of the last resort" dok god ne dodje do korjenite promjene svjetskog monetarnog sustava i eliminacije mogucnost sustavne inflacije papirnatog novca (jeli to uopce moguce u "fiat" sistemu ??) a tehnologija nam danas omogucava da se s njime elektronski poslujemo bez da se zlato mora fizicki premjestati. Idealan novac.
Dakle ostale su dvije dvojbe.Moj problem je kako kontrolirati emisiju na izvoru,a ne samo preko zlata i srebra,a tvoj kako kontrolirati elektronski zapis.
Podsjećam i danas imamo elektronski zapis i većina novca je ustvari u tom obliku.To je u osnovi isti problem,a u oba slučaja problem izvire u bankama.Ali u "mom" rješenju krasti je teže...pogotovo,ako se postaviš lagano defenzivno,a to i je poželjno da se potiče:štednja,a pogotovo u plemenitim metalima,čuvanje vrijednosti i davanje kredita samo na osnovu te štednje.
I inače moja formula u životu je rad,rad pa onda opet malo rada da se održi ista razina ili malo pogurne naprijed....Bitno je čuvati dosegnuti nivo,a ako se malo i padne da to ne bude supstancijalno.Kada bi se tako ljudi ponašali u glavnini pitao bi te ja bi li se neko usudio devalvirati.Ali za to je potrebna disciplina.
I ne mora se generalno govoreći štediti ne znam koliko,dovoljno je 10-20%.Pogotovo,ako je u srebru.
To odvajaš bespogovorno.Takav stil života zahtijeva određenu kulturu ponašanja,e a to je već malo teže...
Standard bi ti bio daleko,daleko veći.
Nego ja sam cijeli ovaj razgovor počeo s naglaskom na monetarnu ulogu srebra pa predlažem da se na to obrati pažnja i da se eventualno na te tvrdnje daju komentari jer mi se to čini bitno pogotovo s obzirom na investicijske okolnosti oko srebra danas.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 04:54   #102
Srebro je takodjer monetarni metal. Razlika u cijeni koja je momentalno oko 46 puta manja od zlata ima svoje posljedice. Prvo, monetarno srebro zahtjeva mnogo veci skladisni prostor od zlata pa to uvecava trosak njegovog odrzavanja. Drugo, za razliku od zlata gdje je recimo 90% sveukupno proizvedenog zlata jos uvjek u uporabi srebro je mnogo vise potrosni materijal. Jednom upotrebljeno ono se mnogo manje reciklira od zlata. To moze biti uzrok nestasice srebra na trzistu sto svakako utjece na njegovu cijenu pa mnogi vide mnogo veci potencijal zarade u srebru u usporedbi sa zlatom. Iako trend cjena zlata i srebra pokazuje dobru korelaciju, volatilnost, pa prema tome i rizik investicije u srebro je veci.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 11:51   #103
Pročitao sam skoro sve postove, al nisam puno pametniji. Jel može netko zdravoseljački napisat gdje i kako kupit srebro te gdje i kako ga kasnije prodat? Isključivo legalno me zanima.

Hvala
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 12:08   #104
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pročitao sam skoro sve postove, al nisam puno pametniji. Jel može netko zdravoseljački napisat gdje i kako kupit srebro te gdje i kako ga kasnije prodat? Isključivo legalno me zanima.

Hvala
mislim da nemamo sriče s tim u jovoj jadnoj rvacskoj , nemoš niš takvo kupjit nit pjodat , vanka 100 posto ima negđi
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 13:45   #105
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pročitao sam skoro sve postove, al nisam puno pametniji. Jel može netko zdravoseljački napisat gdje i kako kupit srebro te gdje i kako ga kasnije prodat? Isključivo legalno me zanima.

Hvala
Ja osobno kupujem plemenite metale na www.goldmoney.com
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 23:12   #106
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pročitao sam skoro sve postove, al nisam puno pametniji. Jel može netko zdravoseljački napisat gdje i kako kupit srebro te gdje i kako ga kasnije prodat? Isključivo legalno me zanima.

Hvala
Ako tebe država tj.države "legalno kradu",a kradu,onda i ti moraš prijeći u napad i suzbiti "neprijateljsku ofenzivu" kako god znaš i umiješ.
Ali da bi uopće počeo ulagati u srebro moraš prvo debelo proučiti sve okolnosti.Meni nije trebalo puno shvatiti osnove jer sam i inače takvog životnog uvjerenja.Tako da je to meni "piece of cake".
E kad dođeš do odluke da kupuješ sve će ti se posložiti.Osobno najviše kupujem junk srebro,stare povijesne kovanice iz državnog minta s određenim postotkom srebra.Moja "projekcija" kaže kako će srebro dobivati na kupovnoj moći bit će sve traženiji i moj junk,a nastavi li se s ovim printanjima prodavati ću iznad spota i to bez taljenja.Junk je u načelu jeftiniji,a treba skupiti što više unci srebra tako da je to dobar početak za ulaganje.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 11:21   #107
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Ja osobno kupujem plemenite metale na www.goldmoney.com
jel ti možeš raspolagat s tim srebrom, ili je ono pohranjeno kod njih a ti si kao vlasnik određene količine koju oni kao čuvaju za tebe?

Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Ako tebe država tj.države "legalno kradu",a kradu,onda i ti moraš prijeći u napad i suzbiti "neprijateljsku ofenzivu" kako god znaš i umiješ.
Ali da bi uopće počeo ulagati u srebro moraš prvo debelo proučiti sve okolnosti.Meni nije trebalo puno shvatiti osnove jer sam i inače takvog životnog uvjerenja.Tako da je to meni "piece of cake".
E kad dođeš do odluke da kupuješ sve će ti se posložiti.Osobno najviše kupujem junk srebro,stare povijesne kovanice iz državnog minta s određenim postotkom srebra.Moja "projekcija" kaže kako će srebro dobivati na kupovnoj moći bit će sve traženiji i moj junk,a nastavi li se s ovim printanjima prodavati ću iznad spota i to bez taljenja.Junk je u načelu jeftiniji,a treba skupiti što više unci srebra tako da je to dobar početak za ulaganje.
ilegalno me ne zanima iako znam da nas država legalno krade na svakom kantunu, a ne samo srebrnom, i dalje ja mogu završit u zatvoru a država ne može

ja bi najradije ko da kupujem salamu, dajte mi 10 deka, 1kg, 3 kg i odnesem sa sobom
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 12:16   #108
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
jel ti možeš raspolagat s tim srebrom, ili je ono pohranjeno kod njih a ti si kao vlasnik određene količine koju oni kao čuvaju za tebe?

Plemenite kovine su pohranjene u njihovim trezorima. Ako zelis mogu ti ih poslati ali moras platiti troskove dostave. Uz to imas 6 pridruzenih racuna na glavne svjetske valute, americki i kanadski dolar,euro, svicarski franak, englesku funtu i japanski yen. Ako im prodas plemenitu kovinu oni ce ti poloziti novac u jedan od tih racuna iz kojega mozes financirati opet kupnju. Isto tako mozes izvrsiti direktnu zamjenu metala. Na primjer, prodas zlato i kupis srebro. Dakle goldmoney je dobar i za one koji trguju a ne samo kupuju.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 14:48   #109
interesantno, a što ih sprječava da "zaborave" da sam ja išta kod njih deponirao? :_paranoja_:
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 15:25   #110
Jel nije netko već rekao "negdje" da se ne može iz HR kupiti na www.goldmoney.com?

Btw, jel netko zna gdje se mogu u Njemačkoj (7% porez samo) :
1) najpovoljnije kupiti srebrnjaci od 1 unce
2) pohraniti u sef povoljno
3) prodati ih remotely iz HR (mail, fax, online nešto?)

Thnx
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 18:24   #111
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
jel ti možeš raspolagat s tim srebrom, ili je ono pohranjeno kod njih a ti si kao vlasnik određene količine koju oni kao čuvaju za tebe?



ilegalno me ne zanima iako znam da nas država legalno krade na svakom kantunu, a ne samo srebrnom, i dalje ja mogu završit u zatvoru a država ne može

ja bi najradije ko da kupujem salamu, dajte mi 10 deka, 1kg, 3 kg i odnesem sa sobom
Kakva je razlika između legalne i ilegalne krađe?
Krađa je krađa,pa makar i ozakonjena.
Da ćeš završiti u zatvoru?Pa jedva se drže na vlasti,a propisi Evropske unije su praktično suprotni našima koji su iz komunizma.Je eto tebe čekaju da te uhapse...
Ako hoćeš "legalno" zaboravi.Država ti može komotno opaliti porez kakav hoće.
I onda?Hoćeš li onda zagovarat legalnost kada ti štamparije ponište realnu kupovnu moć,a ti moraš platiti "porez na dobit ili Pdv ili kako se već bude zvao"?Dakle ok je zaštititi se pred tim silnim štampanjem.Dapače oni koji su doveli u ove deficite i ove "pretvorbe" trebali bi legalno odgovarati,samo zakoni su tako naštimani da neće.E kad oni neće odgovarati koliko ih god ima onda ću se i ja pragmatično zaštititi.
Imam se pravo zaštititi pred očiglednom otimačinom,a koja nije od jučer.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 19:26   #112
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post

ilegalno me ne zanima iako znam da nas država legalno krade na svakom kantunu, a ne samo srebrnom, i dalje ja mogu završit u zatvoru a država ne može
Evo pročitaj ovo:
http://www.srebrozlato.com/cro-kolum...n-kempeg.shtml
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 20:03   #113
Samo da nadodam da su trenutne cijene recimo zlata sa svim pridodanim porezima debelo iznad burzovnih.Recimo zlatni dukat "Knin",3,49 g zlato 0,986 košta oko 1500 kuna u Pbz,a po burzi bi trebalo doći i otkupljuje se po oko 870 kuna.Slično sa srebrom...srebrnjak Dragutin Novak 24 g košta oko 300 kuna,a otkupljuje za oko 100 kuna...
Ko voli nek izvoli.
Ja sam taj "Knin" kupio za legalnih 700 kn.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 21:33   #114
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Samo da nadodam da su trenutne cijene recimo zlata sa svim pridodanim porezima debelo iznad burzovnih.Recimo zlatni dukat "Knin",3,49 g zlato 0,986 košta oko 1500 kuna u Pbz,a po burzi bi trebalo doći i otkupljuje se po oko 870 kuna.Slično sa srebrom...srebrnjak Dragutin Novak 24 g košta oko 300 kuna,a otkupljuje za oko 100 kuna...
Ko voli nek izvoli.
Ja sam taj "Knin" kupio za legalnih 700 kn.
ista stvar ko i za privatni otkup npr.lom zlata

btw. to (legalni put) je ono sto mene muci (i razlog zasto nemam metala)
kako se mislis rijesavat srebra kad za to dodje trenutak?
oglasnikom pomalo?
aukcijski?
kada bi morao pretopiti, gjde bi to pretopio i kako bi to organizirao?
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 22:18   #115
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread643066/pg

A review of historical data indicates that non-US banks have not been major participants in the precious metals markets and have generally held fairly balanced positions between short and long holdings. The sudden and massive increase in their short positions in both metals is conspicuous when compared with historical trading patterns. The fact that it occurs at a time when the US banks that are mega-short appear to be covering makes it doubly intriguing. It looks like a strategy to shift suppression and manipulation of the market to banks that are not under the direct supervision of the CFTC. Will these non-US banks be expecting to receive an exemption to position limits where US banks might not be successful?
biljin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 22:38   #116
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Samo da nadodam da su trenutne cijene recimo zlata sa svim pridodanim porezima debelo iznad burzovnih.Recimo zlatni dukat "Knin",3,49 g zlato 0,986 košta oko 1500 kuna u Pbz,a po burzi bi trebalo doći i otkupljuje se po oko 870 kuna.Slično sa srebrom...srebrnjak Dragutin Novak 24 g košta oko 300 kuna,a otkupljuje za oko 100 kuna...
Ko voli nek izvoli.
Ja sam taj "Knin" kupio za legalnih 700 kn.

Za svaki slučaj odite na par žuja sa zlatarom (s kojim ste dobri) i pravac na posao....

POZ-
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 04:16   #117
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pročitao sam skoro sve postove, al nisam puno pametniji. Jel može netko zdravoseljački napisat gdje i kako kupit srebro te gdje i kako ga kasnije prodat? Isključivo legalno me zanima.

Hvala
Ako drzis novac u banci mozes postaviti to isto pitanje. Svaka investicija je prije svega menadzment rizika.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:55   #118
a znam, al banka mi je ipak u mojoj državi koja barem deklarativno garantira štedne uloge do nekog iznosa...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 18:30   #119
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ista stvar ko i za privatni otkup npr.lom zlata

btw. to (legalni put) je ono sto mene muci (i razlog zasto nemam metala)
kako se mislis rijesavat srebra kad za to dodje trenutak?
oglasnikom pomalo?
aukcijski?
kada bi morao pretopiti, gjde bi to pretopio i kako bi to organizirao?
Ne mislim se ja riješavati ničega.
Dapače,mene će se tražiti da prodam.
Mogu prodati u mjenjačnici za koju je i ovdje dan link.
Pretapanje se inače može izvršiti u Tratinskoj u rafineriji plemenitih kovina za 100 kn po 1 kg srebra što je 2% današnje cijene.Taj granulat se može prodati u mjenjačnicu ili u Moro za 7% ispod burzovne cijene...Ali to su sadašnji omjeri.Mislim prodavati kada bude traženo i to iznad spota...
Legalni put te muči?Da si prošla put koji je moj otac prošao,pa pomalo i ja ne bi te brigao "legalni put".Tako da svako zlo za neko dobro.


http://www.google.hr/url?sa=t&source...FdzLYbaq2Mkj2g
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 06:17   #120
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a znam, al banka mi je ipak u mojoj državi koja barem deklarativno garantira štedne uloge do nekog iznosa...
To je tocno, ali svaka banka u Hrvatskoj ,i ne samo u Hrvatskoj, posluje s tvojim novcem, dakle postoji mogucnost da bankrotira sto se stalno dogadja. Goldmoney ne posluje sa tvojim zlatom prema tome rizik takvog poslovanja ne postoji. Njena reputacija je takva da uz zlato (i srebro) ja osobno drzim novac kod nje radje nego u bilo kojoj banci u svijetu. Prisjeti se sto se je dogodilo onima koji su imali novac u Ljubljanskoj banci.

Dobro je biti skeptican ali nemozes ostati samo na tome jer onda nikad neces naci nacina kako da ulozis novac koji ti moze donjeti dobit. Nije lako, ali svatko mora sam doci do zakljucka kako i na koji nacin je najbolje uloziti novac. Ja sam ti samo rekao svoje misljenje meni je potpuno svejedno do kakvog ces zakljucka ti doci.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 24.12.2010. at 06:25.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.