Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 16:33   #241
Zahtjev za odštetu se podnosi kod osiguravajuće kuće u kojoj je muževljeva firma osigurana.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 16:48   #242
dobra vecer, imam par pitanja jer nisam uopce upoznata s pravima radnika prilikom ozljede na radu...

muz mi je prije nekoliko dana imao nesrecu na radu, pao je zajedno sa storojem od 20Tona u kamenolomu niz liticu od 15-tak metara. cudom je prezivio i prosao samo sa par laksih tjelesnih ozljeda.. nagnjecenje noge, sivanje glave i najgore sta mu se ubiti dogodilo vrata od stroja su mu pri padu otkinula pola zadnjeg clanka malog prsta tako da sad ima mali prst ali samo do mjesta gdje mu pocinje nokat. poslodavac je prijavio nesrecu na radu i dobit ce 100% prijavljene place. al sad me samo zanima da li on ima ikakvo pravo na nekakvu naknadu ili odstetu sa HZZO-a ili s cega drugog? i spada li takva ozljeda u nekakav stupanj invalidnosti?
kakva prava sad on moze traziti i od koga?
mrvicast is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 17:35   #243
Može tražiti odštetu od osiguravajuće kuće u kojoj je firma osigurana.
Stupanj invalidnosti može tražiti u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, gdje ga pregledava njihov liječnik.
HZZO jedino utvrđuje radi li se ili ne o ozljedi na radu i ne isplaćuje odštetu, već refundira bolovanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:17   #244
Sve što ti je gore napisano stoji. Dodatno, što se tiče invalidnosti, pogledaj Zakon o listi tjelesnih oštećenja, u njemu imaš tablicu, pa ćeš vidjeti koliko nosi gubitak prsta.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 20:14   #245
recite mi je li jedino ima pravo od osiguravajuce kuce ili ima pravo i od HZZZOR-a .. jer ako bude trezi odstetu od osiguravajuce kuce to uvlaci sefa u pitanje... a mi ne bi tili njega misat, samo mi ne ide u glavu ako svaki misec od place se odvaja dio za socijalno, mirovinsko ovo ono.. znan da bi ima pravo da je poginu jer ni bi daleko... al kome pare onda? samo mi treba informacija da li se mogu javit nekome na socijalno ili di za odstetu od drzave??? a ne od osiguravajuce kuce?
mrvicast is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 21:08   #246
Pitala si za odštetu, odštetu daje osiguravajuća kuća, a ne HZZO ni država.
.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 20:44   #247
Pomoc za dobivanje odstete za ozljedu na radu

Molim vas trebam pomoc. Osoba je na poslu pala i bila je na bolovanju od 24.11.2012. Do 9.1.2013. Radi se o lomu desne palcane kosti. Nosila je gips. Trgovac je i radi u jednoj od vecih hrvatskih trgovina. Danas kad se vratila na posao, pitala je šeficu radnje za odstetu i sefica je zvala nekog visljeg od sebe, i receno joj je kao da ne moze dobiti zbog toga sto je to bila njena nepaznja, a pala je preko gajbe od voća. Rekli su da je mozda to bilo npr ljestve na kojima je ona stajala i da su ljestve pukle pa je pala i ozljedila ruku, tada bi odsteta vazila. Sprdacina stvarno! Inače inspektor je pričao s osobom o svemu tome uredno je sve prijavljeno. Bolovanje je priznato 100 % .
Ako netko moze molim vas reci sto napraviti, gdje krenuti, sto napraviti ?
I mozete reci koji je postupak za pokrenuti to, ne mislim na tuzbu, ? Zao mi je sto je davala novce za preglede u bolnici svaki pregled po 50 kn posto nema dopunsko osiguranje..

Hvala svima!

Zadnje uređivanje supersmman959 : 10.01.2013. at 21:13.
supersmman959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:25   #248
Osoba se mora javiti u osiguravajuću kuću kod koje je firma osigurana. Tamo će dobiti obrasce koje treba popuniti. Obrasci moraju biti pečatirani u firmi. Odštetu ne isplaćuje firma, već osiguravajuća kuća, tako da nema razloga da firma odbije popunjavanje obrasca.

Ako je ozljeda na radu priznata ne plaća se nikakva participacija za preglede ako osoba nema dopunsko osiguranje. Ozljeda na radu je kompletno na teret HZZO-a.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:30   #249
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Osoba se mora javiti u osiguravajuću kuću kod koje je firma osigurana. Tamo će dobiti obrasce koje treba popuniti. Obrasci moraju biti pečatirani u firmi. Odštetu ne isplaćuje firma, već osiguravajuća kuća, tako da nema razloga da firma odbije popunjavanje obrasca.

Ako je ozljeda na radu priznata ne plaća se nikakva participacija za preglede ako osoba nema dopunsko osiguranje. Ozljeda na radu je kompletno na teret HZZO-a.
E to hvala ti puno!
Sutra mora onda doznati, kojim je osiguranjem firma osigurana.
Ozljeda na radu je priznata, ali osoba nema dopunsko osiguranje pa je plaćala svaki puta pregled oko 50 kn. Sve račune od bolnice je sačuvala i papire. S tim papirima u HZZO da refundira te troškove nazad, jesam u pravu ?
Sutra mora onda doznati, kojim je osiguranjem firma osigurana.
supersmman959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:35   #250
Nije nikako mogla platiti participaciju. Osim u slučaju da na uputnici nije navedena šifra ozljede na radu.
Nek se javi u HZZO, s original računima, preslikom tekućeg računa, preslikom prijave ozljede na radu i kratkom zamolbom za povrat naplaćene participacije.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:35   #251
Izjava o nepažnji je totalna glupost i loš izgovor, pogotovo što je ozljeda priznata.

Ne treba nasjedati na te priče, već tražiti kopije police osiguranja i otići u osiguravajuču kuču, te se tamo raspitati.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:53   #252
E to hvala vam. U ponedjeljak valja obavljati sve to i sređivati. Sramota je da firma tako odbije nešto. Za zaposlenika koji već radi za njih dobrih 13 godina sa sveukupnih 30 godina staža. Ali dobro riješiti će se sve. Ako bude što pišem ovdje. Hvala.
supersmman959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 00:01   #253
molim savjet

Dobar dan prije 6 mj na poslu sam imao ozljedu na radu, radim na pilani na
utovarivaču, pripremam
trupce i vozim ih na 3 pilane, 100 puta na dan moram van iz utovarivača,
pripremiti trupce i snabdjevati pilane. i prilikom rada sam pao s utovarivača, visina
pada 180-200
cm, na stražnjicu, i ozljedio kičmu,
napravio sam pretrage ct, emng, magnetska rezonanca, a doktor je na te nalaze rekao
da su to stare
ozljede,
Emng je pokazalo da imam srednje teška oštečenje zivca.
bolovi su još uvjek prisutni, pogotovo noču, ili pri promjeni vremena, i događaju mi
se
grčevi u mišiču
(opisano u Emng nalazu)
imam 30 god, nikad nisam koristio bolovanje, niti sam bolovao zbog kičme, živci.
Razgovarao sam s bivšim poslodavcima i svi su rekli da mogu dati potvrdu da nisam
bolovao ili da
nisam imao nikakve opisane ozljede.
Molim vas savjet dali imam prava na kakvu odštetu, i kakvu dokumentaciju još trebam i
kome da se
obratim.
Jer se bojim da moj poslodavac ima puno veza i da bi me mogao zeznuti.
Msmonta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 15:55   #254
Quote:
Msmonta kaže: Pogledaj post
Dobar dan prije 6 mj na poslu sam imao ozljedu na radu, radim na pilani na
utovarivaču, pripremam
trupce i vozim ih na 3 pilane, 100 puta na dan moram van iz utovarivača,
pripremiti trupce i snabdjevati pilane. i prilikom rada sam pao s utovarivača, visina
pada 180-200
cm, na stražnjicu, i ozljedio kičmu,
napravio sam pretrage ct, emng, magnetska rezonanca, a doktor je na te nalaze rekao
da su to stare
ozljede,
Emng je pokazalo da imam srednje teška oštečenje zivca.
bolovi su još uvjek prisutni, pogotovo noču, ili pri promjeni vremena, i događaju mi
se
grčevi u mišiču
(opisano u Emng nalazu)
imam 30 god, nikad nisam koristio bolovanje, niti sam bolovao zbog kičme, živci.
Razgovarao sam s bivšim poslodavcima i svi su rekli da mogu dati potvrdu da nisam
bolovao ili da
nisam imao nikakve opisane ozljede.
Molim vas savjet dali imam prava na kakvu odštetu, i kakvu dokumentaciju još trebam i
kome da se
obratim.
Jer se bojim da moj poslodavac ima puno veza i da bi me mogao zeznuti.
ako je prijavljena ozljeda na radu HZZOu, poslodavc i ozlijeđeni dobivaju obavijest da je ozljeda priznata.
ukoliko ozljeda nije priznata HZZO šalje dopis u kojem traži nadopunu dokumentacije ili Rješenje-obrazloženje o nepriznavanju ozljede na radu Poslodavcu i ozljeđenomu, na isto rješenje imate pravo žalbe u roku 15 dan od primitka. e sad neznam u kojoj je fazi vaš slučaj? uglavnom trebalo bi se žaliti na rješenje. nadam se da sam koiliko toliko pomogao
Jedrilica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:55   #255
Quote:
Jedrilica1 kaže: Pogledaj post
ako je prijavljena ozljeda na radu HZZOu, poslodavc i ozlijeđeni dobivaju obavijest da je ozljeda priznata.
ukoliko ozljeda nije priznata HZZO šalje dopis u kojem traži nadopunu dokumentacije ili Rješenje-obrazloženje o nepriznavanju ozljede na radu Poslodavcu i ozljeđenomu, na isto rješenje imate pravo žalbe u roku 15 dan od primitka. e sad neznam u kojoj je fazi vaš slučaj? uglavnom trebalo bi se žaliti na rješenje. nadam se da sam koiliko toliko pomogao

ozljeda je priznata od strane hzzo.
ali nisam u firmi bio osigurani u osiguravateljskoj kuči.
Msmonta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:36   #256
Quote:
Msmonta kaže: Pogledaj post
ozljeda je priznata od strane hzzo.
ali nisam u firmi bio osigurani u osiguravateljskoj kuči.
ako je hzzo priznao ozljedu onda imate pravo na sve troškove liječenja i punu plaću na bolovanju, koliko ja znam HZZO ne isplačuju odštetu. možda da se konzultirate sa doktorom, nekim pravnikom ili u HZZOu.
Jedrilica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:23   #257
Quote:
Jedrilica1 kaže: Pogledaj post
ako je hzzo priznao ozljedu onda imate pravo na sve troškove liječenja i punu plaću na bolovanju, koliko ja znam HZZO ne isplačuju odštetu. možda da se konzultirate sa doktorom, nekim pravnikom ili u HZZOu.

hvala ali mene zanima dali od poslodavca mogu tražiti ikakvu odštetu
Msmonta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:33   #258
Možeš, ako ćeš ga tužiti.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:03   #259
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Možeš, ako ćeš ga tužiti.
a to dugo traje
Msmonta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:24   #260
Uz neizvjestan ishod, pa čak i ako uspiješ dpbiti parnicu, može ti se dogoditi da se nemaš od čega naplatiti. Ne znam koliko je to mudro rješenje, pogotovo ukoliko nema drugog posla.

Kod nas još nisu zaživjele one višemilijunske odštete zbog ozljede na radu ili prof. bolesti, kao npr. u Americi.

Zaštita na radu se ovdje gleda kao relikt socijalizma, kao bezvezan posao, ali ista je zapravo potekla iz Amerike i smišljena je iz dva razloga, da se izbjegnu ozljede(jer u SAD-u u slučaju ozljede poslodavac plaća sve troškove liječenja), i posljedično toga tužbe za naknadu štete.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.