Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2007., 15:39   #1
Poslovna sposobnost oduzimanje

Koliko traje proces oduzimanja poslovne sposobnosti u svrhu dobivanja obiteljske mirovine. Nije riječ o bračnom partneru. Najviše me zanima kolko u stvari traje sudsko vještačenje.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:42   #2
uzasno dugo.

od prijedloga centra za socijalnu skrb do izlaska vjestaka na teren u zagrebu se ceka oko godinu dana.

mozda se s nekakvim pozurnicama moze malo pozuriti, ali koliko sam ja cula, ne bas puno.

ali, postoji opcija da ti centar izda rjesenje o privremenom skrbnistvu, do kraja procesa oduzimanja poslovne sposobnosti. na tom se privremenom rjesenju mora detaljno navesti sve za sto se ono smije koristiti, i onda ti mozes upravljati mirovinom osobe o kojoj se radi
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:12   #3
Nisam ja mogući staratelj tek toliko da se zna. A kolko se čeka sa poznanicima. Jel osoba čiju mirovinu treba primiti za života nije primila nijednu.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 21:44   #4
Oduzimanje poslovne sposobnosti

Čovjek iz moje šire obitelji (45 g.) liječen je od PTSP-a, alkoholičar i propalica, ima vojnu mirovinu i živi s majkom sam u njenoj kući. Višekratno je tu sirotu opljačkao za novac, zlatninu i sl. Nedavno je digao već treći kredit koji će naravno otplatiti ona jer ju je sram, jer što će reći susjedi i sl.
Sad se postavlja pitanje, može li se takvom čovjeku oduzeti poslovna sposobnost, tj. da on ne može sklapati ugovore i tome sl.
Osim toga, može li se takvu osobu smjestiti k nekom udomitelju budući da se stara mama nije sposobna brinuti niti za sebe, a kamoli za njega?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 07:29   #5
može... otiđi u centar za socijalnu skrb i prijavi taj slučaj pa nek oni detaljno to obrade...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 12:31   #6
hvala, to sam upravo predlagala
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 20:53   #7
prisilna hospitalizacija, oduzimanje poslovne sposobnosti, nesto trece?

radi se o slucaju (punoljetne) psihicki oboljele osobe (halucinacije, fiksacije na osobe iz uze obitelji - "hipnotiziraju ga, ulaze mu u glavu itd")
osoba je nedavno prisilno hospitalizirana, nakon prijetnji obitelji policija ga je odvezla na psihijatriju (30 dana, ne znam prema kojem zakonu i kojem clanku)

nakon 72 sata obitelj potpisuje suglasnost da covjek izadje s psihijatrije i vozi ga doma

tko moze pokrenuti postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti/prisilnu hospitalizaciju? clanovi zajednickog kucanstva ili...? i kako? koji je postupak?
da li postoji nesto trece sto bi se moglo poduzeti da se osoba izdvoji iz obitelji?

ne znam tocno koja je dijagnoza postavljena (mislim da se radi o psihozi)

hvala!
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 21:15   #8
Rok od 72 sata je iz čl. 25 Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. Psihijatar je utvrdio da ne postoje razlozi za daljnje zadrzavanje.

Postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti mogu pokrenuti:



"
Obiteljski zakon


3. Postupak za lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti

Članak 324.

(1) Postupak za lišenje poslovne sposobnosti može pokrenuti sud po službenoj dužnosti ili na prijedlog centra za socijalnu skrb, bračnog druga osobe o kojoj se provodi postupak, njezinih krvnih srodnika u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi do drugog stupnja. "
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 21:22   #9
rok za zadrzavanje u bolnici je, nakon razgovora s psihijatrom, bio 30 dana
nakon sto je u bolnici odbijao hranu i sl, obitelj ga je na vlastitu odgovornost izvadila van

jel mi mozes molim te objasniti ovo "krvnih srodnika u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi do drugog stupnja" - to su roditelji, braca, sestre...?

koji bi uopce bio postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti - clanovi obitelju podnose zahtjev sudu?
koliko takve stvari obicno traju?
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:57   #10
Quote:
zlocestoca kaže: Pogledaj post
jel mi mozes molim te objasniti ovo "krvnih srodnika u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi do drugog stupnja" - to su roditelji, braca, sestre...?
jedan stupanj jedan porod
roditelji spadaju u ravnu a braca, sestre u pobocnu
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:59   #11
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
jedan stupanj jedan porod
roditelji spadaju u ravnu a braca, sestre u pobocnu
hvala
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 21:57   #12
Moj djed je umro prije 30 godina bez oporuke i otac i baka su ostavinskom raspravom dobili po pola kuće. Kuća je u to doba bila samo prizemnica, a roditelji su tijekom godina digli još jedan kat i cijelu kuću obnovili. Baka je sada 84 godine stara i počeli su problemi prije dvije godine. Postala je agresivna, udarila je mamu i sve češće trazi da se roditelji izsele da je sve to njeno. Radi se i o tome da na nju ima utjecaj njen mlađi brat koji joj stalno sugerira neke strahote i došlo je do narušavanja do tada idiličnih odnosa u obitelji.
Moje pitanje je da li se baka može proglasiti neuračunljivom ili postoji neki pravni lijek za sitacije kada stari ljudi više nisu sposobni sami pravilno rasuđivati?
__________________
07/2008

"Whenever people agree with me I feel I must be wrong."
sanja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:03   #13
Poslovna sposobnost

ovako malo je zapetljano ali probat cu da objasnim, radi se o tome da moja prijateljica koja je samohrana majka ima poslovnu ponudu od covjeka koji je bio u ludnici , jer kada se je vratio iz rata , on je svoju zenu uhvatio sa drugim muskarcem i u tome bijesu je tome covjeku pucao u koljena i ta zena sa kojom on ima dvoje djece je pritisnila sud da ga stave u ludnicu , na sto ga je sud stavio nekoliko godina u ludnicu i proglasili ga nesposobnim za donosenje samostalnih odluka, e sada se radi o tome sto on ima stan od 100tinjak kvadrata u kojem zivi njegova bivsa zena i on je izgubio pravo na svoju polovicu stana jer nije uracunljiv , e sada on ima po nekoj odredbi pravo na 17% toga stana , i u banci su mu objasnili da mora naci zenu ili jos bolje zenu samohranu majku( kao moja prijateljica) da mu potpise neku izjavu da se on zadnje 2 godine skrbi o njoj i njenom djetetu , jer tako i ona i dijete imaju jos pravo na 17% toga stana sto znaci da bi njih troje bilo to ukupno 51% stana , i na to mu banka odobrava hipoteku na njegovu polovicu stana, i on bi njoj za tu uslugu isplatio neki dogovoreni iznos,

Sada pitanja , ona mora potpisat neku izjavu koju je on vec srocio u banci sa njima ,da se on skrbi o njoj i njenom djetetu zadnje 2godine te da oni skupa zive 2 godine kao nevjencani supruznici (momak i cura) i na toj izjavi pise da se mora unjeti osim potpisa jos i jmbg njen i oib da bi bilo valjano, e sada pitanje on kada digne tu hipoteku na tu polovicu stana i ajmo rec ne placa taj kredit jeli se moze ikako nju teretit kao jamca, iako ona nije jamac njemu za hipoteku nego je samo sa njim da bi on dobio veci postotak stana, jeli ona onda na ikakav nacin vise zakonski vezana za njega , taj stan , tu hipoteku? i kako se zastiti i ograditi od svih mogucih komplikacija koje moze ona imat ako pristane to potpisat.

Oprostite ako je malo zbrda zdola jer malo je to tesko srocit kako treba ali mislim da se razumije , hvala!
ratz_hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:14   #14
Ako on nema poslovnu sposobnost, neznam hoce li moci potpisati da se on brinuo o toj zeni i djetetu, jer bi se zena trebala brinuti za njega
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:31   #15
o tome se i radi, on to moze barem su mu u banci objasnili tako da na taj nacin on moze dobit hipoteku na taj stan, ali buduci da on nije sposoban za to , jeli onda odgovornost za tu hipoteku prelazi sa njega na nju?
ratz_hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 18:06   #16
Quote:
ratz_hell kaže: Pogledaj post
... i proglasili ga nesposobnim za donosenje samostalnih odluka,
pitanje je u kojem i kolikom obimu je njemu preostala/oduzeta posl. sposobnost..o tome ovisi što on može sam odlućiti, potpisati, sklopiti etc.....a da to bude valjano..a ostale stvari mu rješava skrbnik..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 19:52   #17
a ocito ima dovoljnu sposobnost kad su mu u banci odobrili hipoteku ako nadje nekoga ko ce potpisat tu izjavu da je sposoban 2 godine se skrbit o njoj i djetetu... on ima svoju mirovinu braniteljsku i zivi sam vec 2 godine i nije lud, ako ima Ptsp nenmora bit lud , ali eto tako mu se desilo... dajte mi konkretan savjet,o njoj se radi, dali ona moze sebi naskodit ako pristane na to...
ratz_hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:28   #18
Quote:
ratz_hell kaže: Pogledaj post
a ocito ima dovoljnu sposobnost ...
gledaj, ništa nije očito..možda vama, toj ženi ili ovima u banci on sada izgleda i ponaša se "normalno", ali treba provjeriti što je sa tom njegovom poslovnom sposobnošću.. ona se ne oduzima i ne vraća samo tako, postoji određena procedura, sudski postupak.. ne oduzima se i ne vraća se "na pogled" i "na očito"..oduzeta je sudskom odlukom, i o vraćanju mora postojati odluka..
osobe kojima je oduzeta sposobnost ne/mogu sklapati određene poslove..sve ovisi što im je ostalo od posl. sposobnosti...
ugovor ili bilo što on potpiše sa bankom nije valjano, odnosno bilo bi podložno pobijanju ( da sad ne ulazimo u detalje oko tog naziva jer ne znamo o čemu se radi)

ta žena neka provjeri što je sa njegovom posl. sposobnošću..to joj je najvažnije, jer banci "očito" nije..banka će se naplatiti od nje kad se već nudi na neviđeno..

za odgovore - dajte ljudi više pravih, konkretnih podataka, manje ovih nekakvih priča..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 06:47   #19
e sada vec pricamo u pravom smjeru, gdje i na koji nacin se moze provjeriti njegova poslovna sposobnost?
ratz_hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 18:04   #20
Quote:
ratz_hell kaže: Pogledaj post
e sada vec pricamo u pravom smjeru, gdje i na koji nacin se moze provjeriti njegova poslovna sposobnost?
Već samim time što on ne zna da li mu je oduzeta poslovna sposobnost je znakovito.
Inače se potvrde o poslovnoj sposobnosti dobivaju u nadležnom CZSS prema prebivalištu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.