Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2012., 10:45   #1
Apartman/pansion u stambenoj zgradi

Pozdrav svima!

Nadam se da sam pogodio rubriku za iznošenje u naslovu navedenog problema.

Dakle, u stambenoj zgradi pored jednog stana jedan dan osvanula je tabla APARTMAN.
E sad, odmah ''u glavu'', je li vlasnik stana morao dobiti potpise suvlasnika (u nekom postotku, 50 %, 2/3...) za ''prenamjenu'' svog stana u apartman? Pretpostavljam da je vlasnik morao registrirati nekakvi obrt ili neku djelatnost da može stan prenamjeniti u apartman.
Kako je to uopće zakonom regulirano, ako se stan u stamebnoj zgradi prenamjeni u apartman, posebice u odnosu na ostale suvlasnike?

Hvala svima na odgovorima.
casper77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 10:15   #2
Quote:
casper77 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nadam se da sam pogodio rubriku za iznošenje u naslovu navedenog problema.

Dakle, u stambenoj zgradi pored jednog stana jedan dan osvanula je tabla APARTMAN.
E sad, odmah ''u glavu'', je li vlasnik stana morao dobiti potpise suvlasnika (u nekom postotku, 50 %, 2/3...) za ''prenamjenu'' svog stana u apartman? Pretpostavljam da je vlasnik morao registrirati nekakvi obrt ili neku djelatnost da može stan prenamjeniti u apartman.
Kako je to uopće zakonom regulirano, ako se stan u stamebnoj zgradi prenamjeni u apartman, posebice u odnosu na ostale suvlasnike?

Hvala svima na odgovorima.

Ovo i mene zanima. Da li itko zna?
tanja222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 17:52   #3
I mene zanima odgovor na pitanje koje je postavljeno. Dali netko zna odgovor? Hvala
he79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 10:30   #4
U Zagrebu se mora pribaviti sljedeća papirologija kako bi se utvrdili minimalni tehnički uvjeti, ili pojednostavljeno, kako bi se izdala plava tabla s natpisom 'APARTMAN': http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1752

Sve to propisuje, na temelju odredbi članka 14. stavka 2. i članka 15. stavka 2. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 138/06),
PRAVILNIK O RAZVRSTAVANJU I KATEGORIZACIJI DRUGIH VRSTA UGOSTITELJSKIH OBJEKATA ZA SMJEŠTAJ IZ SKUPINE »KAMPOVI I DRUGE VRSTE UGOSTITELJSKIH OBJEKATA ZA SMJEŠTAJ«

Kategorizaciju može zatražiti privatna osoba ili d.o.o., uz neke razlike u proceduri.

Nisam pravnik, već pišem iz perspektive nekoga tko je prolazio tu proceduru: nigdje nije predviđeno/uvjetovano traženje suglasnosti od ostalih suvlasnika .
Channon Yarrow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 15:30   #5
Iznajmljivanje apartmana u stambenoj zgradi

Zanima me da li moja susjeda smije od jednog stana od 110 kvadrata ( da naglasim u staroj talijanskoj zgradi koja je zasticena )
pregraditi u tri zasebna stana bez suglasnosti stanara?
i da li smije te stanove iznajmljivati kao apartmane bez suglasnosti stanara?
Naime zgrada broji svega 8 stanova i nitko od nas ne zeli defiliranje brojnih gostiju kroz zgradu. Zgrada ima zakljucana vrata al na vrlo prometnoj ulici.
osim toga kako rijesiti pitanja vode, odvoza smeca i slicno?

Hvala na pomoći!
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 13:48   #6
anyone?
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 21:43   #7
to i mene zanima???moli mda se netko javi kako je sa kategorizacijom u stambenoj zgradi na trecem katu??da li se moze dobiti kategorizacija
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 22:08   #8
Kategorizacija se dobija ako dostaviš svu traženu papirologiju (vlasništvo, valjana građevinska i uporabna dozvola zgrade) i nema nikakve veze na kojem katu je taj stan. Provjereno znam jer sam izdavala stan na trećem katu zgrade i bez problema dobila kategorizaciju. Ne traži se suglasnost ostalih stanara.
onna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 09:51   #9
Dozvola za iznajmljivanje apartmana, ali i za svaku drugu djelatnost koja se može vršiti u stambenom prostoru, odnosno za koju ne treba prenamjena postojećeg stambenog prostora, ide bez suglasnosti stanara, samo uz dokaz legalnosti i uz zadovoljavanje potrebnih uvjeta.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.