Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2006., 12:19   #21
Nije kontradikcija - pogledaj svrhu obiteljske mirovine - ona služi da osoba može uredno završiti školovanje. Ukoliko se zaposli, onda joj obiteljska mirovina ne treba.

Nadalje, kako misliš da je država prouzročila štetu? Država je išla u korist tim studentima - imaju i posao i status redovitog studenta. To je u biti neki oblik "internog studija", oni su zaposleni, ali se u sklopu posla i školuju.

Najbolje joj je porazgovarati u koliko rata bi trebala vratiti obiteljsku mirovinu i pokušati se izvući bez kamata. Ne može se imati plaća i mirovina, to je osnovna stvar.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 12:42   #22
Vojky sve stoji, naravno da se lovimo za bilo šta kaj bi nas eventualno moglo poštediti vraćanja love. I najte nam zamjeriti.

Stoji da nemreš imat mirovinu i plaću. Stoji da je država išla na korist studentima. Mene zanima da li svaki mlad čovjek od 18 godina MORA znati znakon o mirovinskom i o zapošljavanju. Njoj se tada ništa nije činilo da je pogrešno. Od države je primala mirovinu, država ju je upisala na faks, dala status redovnog studenta i dala plaću. Zar nije logično da se ne opterečuješ time jer misliš da je sve ok. To je ista "FIRMA", pa da nešto nije kako treba valjda znaju što rade. A ne ovak nakon 5 godina se oni sjete da treba vratiti lovu. Mislim Halo, pa porezna uprava koja ju je zaposlila ima pregled prihoda i oni su odma vidli da prima mirovinu i plaću kod njih. Zašto joj niko nije tada rekao da je to krivo.

Mene živcira činjenica da je država pogriješila i da sada tereti nas. Gle. Da bi dobivao obiteljsku mirovinu trebaš svake godine u 9 mjesecu donjet potvrdu da se redovno školuješ. Dok je studirala ona je tu potvrdu redovno dobivala i nosila u HZMO. Zašto su joj na faksu davali tu potvrdu ako je radila? Da li to znači da student koji se redovno školuje i prima obiteljsku mirovinu ne smije ništa zaraditi sa strane (honorar, student servis)..? Probaj ovaj probelm pogledati i s ove strane
goxic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 12:54   #23
Quote:
goxic kaže:
ništa zaraditi sa strane (honorar, student servis)..? Probaj ovaj probelm pogledati i s ove strane
student servis je druga stvar, to se radi preko studentskog ugovora.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 13:18   #24
Quote:
katrin kaže:
. ne znam kako im je to uspjelo, davati ljudima i studentska i radnicka prava, to je danas nemoguce. bar na mom faxu, a trebalo bi biti i na drugima.
Nije nemoguće
Tako sam ja mislila isto, al sad ososbno poznam ljude koji studiraju (REDOVNO) i ekšli rade – radna knjižica blabla. Prijavljeni su sa SSS. Koja je to fora, jel to neko varanje države ili rupa u zakonu ne znam. Al to zaista postoji, radi se o jednoj dosta velikoj firmi
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 23:17   #25
Godišnji limit zarade preko sc-a

U pogledu godišnjeg iznosa, visina zarade studenata nije ograničena. Međutim, od 01.01.2005.godine, godišnja studentska zarada iznad 50.000,00 kuna primitka (bruto zarada minus provizija Student servisa), oporeziva je porezom na dohodak od drugog dohotka. Neoporezivi iznos primitka se odnosi na cijelo područje Republike Hrvatske i u netu iznosi 47.250,00 kuna.


Ukoliko član Student servisa ostvari primitke, u godini dana, iznad 50.000,00 kuna, postaje obveznik poreza na dohodak od drugog dohodka, a oporezivanje se vrši na način da prije same isplate primitka, Student servis obračunava, obustavlja i na račun proračuna uplaćuje pripradajući iznos poreza i prireza (iz primitka), a preostali iznos primitka uplaćuje na žiro-račun studenata.


Nisam baš ziher gdje bi ova tema išla, pa pucam ovdje. Budući mi je ovo špansko selo, može li mi netko pomoći i napisati što se to točno dešava kada pređem 50 tis. kn na žiro računu jer mi se čini da bi mi se to uskoro moglo desiti. Što i kome i kako plaćam jer ovaj gore šturi opis ne kužim?? Hvala
šokantna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:02   #26
nakon sto ti na tvoj tekuci racun isplate 47 250 kn, svaka cifra koja ti sjedne nakon toga ce biti umanjena za 25% i to ti se skida jos na SC-u, pa oni plate porez drzavi za tebe.

znaci isplaceno ti je 47 250 na tvoj tekuci, i sada cekas isplatu jos nekih 10 tisuca kn, na racun ce ti sjesti 7 500, a ne 10.
debilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 14:36   #27
A znaš li možda da li ta "godišnja zarada" znači od 10-og mjeseca, odnosno početka akademske godine do početka iduće ak. god. znači opet 10. mjes. ili?

VELIKO hvala
šokantna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 14:46   #28
Quote:
šokantna kaže: Pogledaj post
A znaš li možda da li ta "godišnja zarada" znači od 10-og mjeseca, odnosno početka akademske godine do početka iduće ak. god. znači opet 10. mjes. ili?

VELIKO hvala
Gleda se od 1.1 do 1.1.

nema ti to veze sa akademskom godinom.standarno obračunavanje.
ZOLE12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 16:33   #29
Ne znam jel te ovo zanima, al ako pređeš 12.000 kn onda ti roditelj gubi pravo na olakšicu na svoju plaću, koju ima zato što si ti uzdržavani član obitelji.
Znam ljude koji nisu na to pazili, pa im je onda naknadno došlo rješenje roditeljima koliko duguju poreza jer im se čitavo vrijeme obračunavao taj odbitak.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 16:42   #30
hmm daa.. gwer, ne znam, i prošle godine sam imala preko 12 tis. pa ne znam za takvo rješenje. što se tiče takvih stvari, totalno sam neinformirana
šokantna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 17:47   #31
Evo sam malo gledao na legalisu, nije 12 nego 9 i kusur.
Imaju li ti roditelji olakšice na temelju toga što si student?

EDIT: vidi http://www.scvz.hr/index.php?option=...d=31&Itemid=54 , ZARADE ČLANA STUD. SERV
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:04   #32
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Ne znam jel te ovo zanima, al ako pređeš 12.000 kn onda ti roditelj gubi pravo na olakšicu na svoju plaću, koju ima zato što si ti uzdržavani član obitelji.
Znam ljude koji nisu na to pazili, pa im je onda naknadno došlo rješenje roditeljima koliko duguju poreza jer im se čitavo vrijeme obračunavao taj odbitak.


Ne 12.000 nego 9.600 ili 9.800 (tu sam uvijek u dilemi). Kad ti sjedne na račun dakle, tih 9.600 trebala bi se skinuti s PK kartice roditelja ako si na njoj kao uzdržavani član obitelji. Već nakon tih 9.600 svakako treba do 28.2. u DOH obrazac unijeti i te prihode.....mama ili tata će morati vratiti porez

A ovo za 47.250 kn već si dobila odgovor.... Sigurno si nekome prala lovu za 10%, ha? Jer, teško da si toliko mogla zaraditi ko student....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)

Zadnje uređivanje Kladi : 19.08.2007. at 18:06. Reason: dopuna
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:53   #33
stara veli da na mene nemaju nikakve olakšice i nisu nikaj plaćali to s porezom. ja jedino kaj znam je to da ak pređem tu cifru od 9 soma i nekaj, nemam pravo na povrat poreza, a dal se njima nekaj skida il ne i otkud, meni je to viša matematika, ali očito da ne.
šokantna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 20:41   #34
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post

A ovo za 47.250 kn već si dobila odgovor.... Sigurno si nekome prala lovu za 10%, ha? Jer, teško da si toliko mogla zaraditi ko student....
topic je godisnji limit zarade preko SC-a, a ne pranje love.

pozdrav dezurnim moralistima, koji eto nazalost nikada ne spavaju.
debilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:06   #35
koja im to fora, ionako si student - znači nemaš para i normalna stvar da ćeš ako želiš zaraditi neku dodatnu lovu da imaš, godišnje zaraditi preko 9.600/9.800
bezveze
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:24   #36
Quote:
debilde kaže: Pogledaj post
topic je godisnji limit zarade preko SC-a, a ne pranje love.

pozdrav dezurnim moralistima, koji eto nazalost nikada ne spavaju.
Nisam mislila moralizirati, ali sam baš pomislila.....znam da ima mladih ljudi, studenata koji na 1.i2.godini ne stignu raditi, ne toliko da bi zaradili toliki novac, već su zadovoljni i s 10% "nit orao nit kopao", a ako nisu upoznati s temom topica onda i zeznu stvar iz neznanja. Znam, jer i sama imam doma dva studenta i pričali su mi za neku takvu frku....

__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:33   #37
e a ček ček, neš mi nije jasno, to se vrijedi samo za lovu koja ide preko studentskog centra, a stipendije? one ne idu preko njih - znači one se ne važe?!
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:42   #38
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
e a ček ček, neš mi nije jasno, to se vrijedi samo za lovu koja ide preko studentskog centra, a stipendije? one ne idu preko njih - znači one se ne važe?!
Ne, ne odnosi se to na stipendiju, to je nekaj drugo....nema veze!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 20:09   #39
ok, mislim da su mi sad neke stvari jasnije, pa se svima dežurnima i nedežurnima zahvaljujem, jedino mi nije jasno kak da pohvatam to s porezima, prirezima, olakšicama, dohotcima, postocima, ovime i onime, vidim da je to za neka životna područja bitno i dobro znati, ali nikada to nisam pratila jer su mi jednostavno svi tekstovi takove vrste presuhoparni i prenerazumljivi. ne znam na koji način da te neke stuff shvatim i povežem.. ne ide mi to, prelosHa sam u tom. čim primirišim na neki zakon ili neko pravilo, bježim glavom bez obzira..
šokantna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 20:24   #40
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
koja im to fora, ionako si student - znači nemaš para i normalna stvar da ćeš ako želiš zaraditi neku dodatnu lovu da imaš, godišnje zaraditi preko 9.600/9.800
bezveze
Ne bih se složio.
Iako je taj iznos možda premali, al svakako bi limit morao postojati. Jer je glupo da se npr. šokantna i dalje smatra uzdržavanim članom,a zaradila je preko 50 tisuća, a do kraja godine još tko zna koliko.

Vidi ovu računicu: 4800kn (prosječna plaća u RH) * 12 mjeseci = 57 600kn. A od te love moraš uzdržavat, recimo, 4-članu obitelj. I sad, šokantna sa većom lovom od tih 57 tisuća ima pravo na poreznu olakšicu kao uzdržavani član, a ovoj obitelji šipak. Nije baš pošteno, zar ne?
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:23.