Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2013., 17:50   #1
Može li brat dobiti skrbništvo nad sestrom?

eh ovako..

moj dečko ima mlađu sestru, jučer smo je vodili na more, i neke stvari koje nam je rekla su škorale i mene a još više dečka.

živimo u primorskom mjestu i njhova kuća je udaljena nekih 10 minuta hoda od plaže, a njoj je bio prvi put da se kupa ove godine, obrazloženje je bilo da joj stari nije dao na more, i pitam ja dečka jel to istina, i kaže dečko da vjerovatno je tj, sigurno jer je on takav i jer je luđak.

još je reka dosta stvari npr. da joj je muka jer za tri tjedna kreće škola i da joj stari neda da ide u gimnaziju jer on neće plaćati fakultet jer on od tog nema ništa da je vršnjaci maltretiraju.
ja sam je pitala zašto je zezaju očekivala sam standardne odgovore prištići debljina ili takve stvari dobila sam odgovor da je zezaju jer godinama nosi istu odjeću, jer je ne smije popodne izlaziti, jer ne smije lakirati nokte i slično, onako baš sam se šokirala.. i ispriča mi kako im dolazi czss i kako će vjerovatno ići u dom, ali da bi radije kod nekog koga poznaje..

saznali smo da je i mobitel koji je dobila prije dva tjedna koji smo joj kupili za rođendan i nešto odjeće, da joj je otac doslovno oduzeo jer je za nju preskup i ne potreba, i zadržao ga kod sebe, ok ako je iznenađen poklonom i ako ga smatra nedoličnom zašto nije nazvao dragog i vratio ga nego ga zadržao kod sebe?


kad smo je ostavili rekla sam dragom da će u dom ali da bi radije da živi s nekim koga pozna, dragi je nazvao starijeg brata i složili su se da se ode u czss i da vide jel se može išta riješit da živi s moj dečkom jer dečko ima financijske mogućnosti, automobil, i u izgradnji nekretnine je..

sad mene zanima sa stajališta roditelja dali bi moj dragi mogao preuzeti brigu u djetetu?
dali ga smatrate premladim (24 godine) za odgoj curice na samom pragu puberteta?

jutros je išao u czss i reki su mu da pričeka da se neka gospođa koja vodi slučaj vrati s godišnjeg i upozorili ga na neke probleme koje bi mogao imti ako zatraži skrbništvo ili što već..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 22:28   #2
Mislim da bi ti bilo bolje pitati na pdf-u o pravu, tocnije - Radno, socijalno i obitesljsko pravo
link
Vjerujem da nije nemoguce. Ali vjerujem i da nije lako, tj. tesko ce se tati oduzeti roditeljsko pravo. No mozda postoje neke varijate, treba pitati one koji se u to razumiju. I djeca iz doma idu udomiteljima...iako im oni nisu nista. Tako da cak i dobije rjesenje za dom, mozda postoji neki nacin da ju brat udomi.
Treba se raspitati i u CZSR...ne samo u jednom, koji puta u nekom drugom saznas vise, pa znas sto trebas traziti u prvom.
Sretno.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 01:09   #3
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Treba se raspitati i u CZSR...ne samo u jednom, koji puta u nekom drugom saznas vise, pa znas sto trebas traziti u prvom.
CZSS nadlezan za to dijete, je CZSS prema mjestu stanovanja djeteta.
on eventualno moze otici u CZSS po svom mjestu stanovanja, al 99% da ce ga uputiti u czss nadlezan za diejte

i nije bas da mozes usetati u bilo koji drugi CZSS i traziti savjet kad se sejtis.

sto se tice skrbnistva, on ga moze dobiti tek kada se ocu (ne znam sto je sa majkom u prici?) oduzme skrbnistvo ili ga se sam odrekne.

cak i prilikom smjestavanja djeteta u dom/udomteljsku obitelj, roditelju se ne oduzima roditeljsko pravo, nego samo pravo da zivi sa svojim djetetom. on i dalje ostaje djetov skrbnik, njegove obaveze i dalje ostaju, tj on mora za vrijeme dok je dijete u domu, doma popraviti uvejte i osigurati djetetu sto prije povratak u obitelj.
(osim ako se ne radi o kaznenom djelu, tada sud imenuje djetetu skrbnika, al mi ovdje to ne izgleda tako)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 11:08   #4
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i nije bas da mozes usetati u bilo koji drugi CZSS i traziti savjet kad se sejtis.
Tocno je to sto si napisala...ali uvijek mozes probati. Recimo pismenim putem, ili doci samo po informaciju. Koji put mozd naaletis i na nekog ljubaznog.
Masu puta sam procitala da su ljudi bili u neznanju u vezi svojih prava, a zbog nedovoljno informacija svog refernta (koji je ili lijen ili je i sam nedovoljno informiran ili...), pa su onda negdje drugdje saznali kakva ustvari prava ipak imaju. Tako da...znam da se preko nekih stvari ne moze (oduzeti nekome pravo skrbnistva nije bas samo tako...veca je sansa mozda da se tata odrekne, ali i to ne zvuci bas vjerojatno)...ali dobro je pokusati doci do sto vise informacija...s vise strana.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:48   #5
hvala..

bio je na czss-u i rečeno mu je da sačeka, i da je možda premlad za bruigu o nekome, da nije oženjen i da bi ga to sve moglo kočiti..

dosta je izvjesno da će otići u dom, samo ne znam hoće li se ocu oduzeti skrbništno, on je kazneno gonjen, bio više puta, djevojčica je zanemarivana i sigurno da joj nije dobro tamo, i sama tako tvrdi, iskreno da ne poznam prilike u toj obitelji mislila bi da djevočica izmišla ali kad sagledam objektivno sve mislim da bi bilo najbolje da je se makne od njih.

majka djevojčice je pod utjecajem oca, i ni pod koju cijenu neće napraviti ništa za kćer.nažalost.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:55   #6
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
majka djevojčice je pod utjecajem oca, i ni pod koju cijenu neće napraviti ništa za kćer.nažalost.
Iako ovo zvuci negativno...mozda je plodno tlo da se oca navede da se odrekne skrbnistva/roditeljskih prava (ili cega vec treba).
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:33   #7
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Iako ovo zvuci negativno...mozda je plodno tlo da se oca navede da se odrekne skrbnistva/roditeljskih prava (ili cega vec treba).
majka se promjenit neće, mogla je otići nebrojeno mnogo puta i spasit i svoj i život svoje djece ali to nije napravila, ona je imala priliku otići kad i moj dragi prvi put, kad je dragi odlazijo drugi put isto je mogla skupit stvari i riješit probleme, mogla ga je tužit stalno jer je bila premlačivana najmanje 10-ak puta samo u ovoj godini..

njoj je previše stalo do mišljenja ljudi i tog što će selo reć ako ode i ne želi popustiti..

možda će promjeniti mišljenje kad malena ode u dom ili ako se uspije rješiti da ode kod jednog od braće..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:56   #8
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
majka se promjenit neće, mogla je otići nebrojeno mnogo puta i spasit i svoj i život svoje djece ali to nije napravila, ona je imala priliku otići kad i moj dragi prvi put, kad je dragi odlazijo drugi put isto je mogla skupit stvari i riješit probleme, mogla ga je tužit stalno jer je bila premlačivana najmanje 10-ak puta samo u ovoj godini..

njoj je previše stalo do mišljenja ljudi i tog što će selo reć ako ode i ne želi popustiti..

možda će promjeniti mišljenje kad malena ode u dom ili ako se uspije rješiti da ode kod jednog od braće..
Misllis da ode od muza?
Mislim da si me krivo shvatila.
Zena podrzava muza. Ok, nije dobro, ali tako je kako je.
Nisam mislila reci da bi ona mogla poduzeti (iako bi naravno trebala, ali...) nesto posebno u svemu tome...da pomogne djetetu, da se izbori, ostavi muza i brine o djetetu.
To bi, naravno bilo dobro, ali nisam to mislila.
Nego...ako tata nema nista protiv da dijete ode u dom, ako ga nije briga za to dijete, ako ne zeli davati novce, biti odgovoran ...
Onda mooozda ona moze navesti mlin u tom smjeru ...da bi bilo najbolje da se odrekne djeteta, da potpisu papire kojim se odricu brige o djetetu (ne znam tocno koje ...mozda zna nosorog...ili pitaj na pravnoj temi, dala sam ti link) Navesti ga da on tako misli i da on tako odluci...i sloziti se s tim.
Ako se prethodno taj brat odluci brinuti o tom djetetu, onda on poslije moze dobiti skrbnistvo, ili udomiti dijete ...uglavnom uciniti ono sto bi za dijete bilo bolje.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 16:26   #9
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Misllis da ode od muza?
Mislim da si me krivo shvatila.
Zena podrzava muza. Ok, nije dobro, ali tako je kako je.
Nisam mislila reci da bi ona mogla poduzeti (iako bi naravno trebala, ali...) nesto posebno u svemu tome...da pomogne djetetu, da se izbori, ostavi muza i brine o djetetu.
To bi, naravno bilo dobro, ali nisam to mislila.
Nego...ako tata nema nista protiv da dijete ode u dom, ako ga nije briga za to dijete, ako ne zeli davati novce, biti odgovoran ...
Onda mooozda ona moze navesti mlin u tom smjeru ...da bi bilo najbolje da se odrekne djeteta, da potpisu papire kojim se odricu brige o djetetu (ne znam tocno koje ...mozda zna nosorog...ili pitaj na pravnoj temi, dala sam ti link) Navesti ga da on tako misli i da on tako odluci...i sloziti se s tim.
Ako se prethodno taj brat odluci brinuti o tom djetetu, onda on poslije moze dobiti skrbnistvo, ili udomiti dijete ...uglavnom uciniti ono sto bi za dijete bilo bolje.
aha, krivo sam se razumjela.
treba pokušati al sumljam da će uspijeti ga nagovorit on je takav misli da je to što radi dobro za dijete.

predložit ću dečku i njegovom bratu da odu razgovarat s ocem, jer svakim danom curica sve više gubi..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:55   #10
dijete starije od dvanaest godina može zatražiti da ne živi sa roditeljima i da mu ne budu skrbnici. davno je to napravio dečko sa kojim sam išla u školu. godinama je živio u domu i bio zadovoljan. bliska frendica je kod rastave roditelja (otac alkoholičar, mama ne baš najstabilnija psihički, no niti jedno nije imalo dijagnozu crno na bijelo) zatražila da skrbništvo dobije njena baka, majčina mama. bez problema su to riješili iako roditeljima nije bilo drago.

u vašoj situaciji treba vidjeti ima li cura psihičke snage iznijeti taj prijedlog i držati ga se jer će sa druge strane biti pritisaka, omalovažavanja, prijetnji, emotivnih ucjena...
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 21:52   #11
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
aha, krivo sam se razumjela.
treba pokušati al sumljam da će uspijeti ga nagovorit on je takav misli da je to što radi dobro za dijete.

predložit ću dečku i njegovom bratu da odu razgovarat s ocem, jer svakim danom curica sve više gubi..

Nisam mislila da ga nagovara. Ako ga krene nagovarati, on ce namjerno odluciti nesto suprotno. Nego samo da kad krene pricati lose o djetetu...da ga nekako podrzi, odobrava to sto govori...ali u smjeru toga da sam dodje na to da je najbolje da se o djetetu ne mora on brinuti...pa da potpise sto treba.

Mislim da razgovor s ocem nije najpametnije rjesenje. Bar ne prije nego proucite sve pravne mogucnosti.
Vidis sto je pikuli napisala.
Treba se informirati na pravim mjestima...imate telefon /internet...pokusajte saznati na pravim mjestima sto se da uciniti.
Ako je on takav kakav je ...mozda uspijete uciniti nesto dobro za to dijete. A mamu cete na kraju dobiti...bar kad ce trebati dati suglasnost za dobrobit djeteta...tu se nece moci oduprijeti ljubavi prema djetetu.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 15:56   #12
hvala pikuli, mislim da će ova informacija dosta pomoći..

otac je čudna biljka, ne znam, on može biti godinama odičan a godima ih zlostavljat, nikad se kod nezna koji će mu perijod kad nastupiti..

mislim da će ona imat snage iznjet želju jer je i sama rekla da bi volja živjeti s bratom, a i znam da je ona dosta odlučna tako da vjerujem ako ima želju i ako vjeruje da joj može bit bolje da će to i napravit. a najmanje što joj treba da je se sili na nešto neka sama odluči gdje želi biti..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:48   #13
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A mamu cete na kraju dobiti...bar kad ce trebati dati suglasnost za dobrobit djeteta...tu se nece moci oduprijeti ljubavi prema djetetu.
aha, kak da ne.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 00:06   #14
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
aha, kak da ne.
Ako je rekla da je osoba koja povladjuje muzu...a on bude za, ...mozda se odrekne djeteta..za njegovo dobro.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 00:07   #15
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tocno je to sto si napisala...ali uvijek mozes probati. Recimo pismenim putem, ili doci samo po informaciju. Koji put mozd naaletis i na nekog ljubaznog.
Masu puta sam procitala da su ljudi bili u neznanju u vezi svojih prava, a zbog nedovoljno informacija svog refernta (koji je ili lijen ili je i sam nedovoljno informiran ili...), pa su onda negdje drugdje saznali kakva ustvari prava ipak imaju. Tako da...znam da se preko nekih stvari ne moze (oduzeti nekome pravo skrbnistva nije bas samo tako...veca je sansa mozda da se tata odrekne, ali i to ne zvuci bas vjerojatno)...ali dobro je pokusati doci do sto vise informacija...s vise strana.
probati sto?
usetati u CZSS u koji ne spadas, i netko (tko ima 200klijenata previse) ce se baviti slucajem koji ne spada pod njega


odgvoor na pitanje iz naslova je DA, moze biti, i to pod okolnostima koje su jasno opisane u obiteljskom i zakonu o socijalnoj skrbi.
kako ce netko tumaciti clanke, tj koje ce uzeti kao relevantne za ovaj slucaj, zaista ovisi o tom slucaju, okolnostima, i za to treba socijalni radnik izaci na teren, obaviti niz razgovora, pa psiholog napraviti niz procijena, pa se konzultira njihov pravnik, pa kao tim donose cjelovitu odluku.
nema tu nekog ljubaznog ili neljubaznog referenta.
zapravo, nema referenta uopce.

Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
bio je na czss-u i rečeno mu je da sačeka, i da je možda premlad za bruigu o nekome, da nije oženjen i da bi ga to sve moglo kočiti..
mislim da to sto je premlad i sto nije ozenjen nije prepreka, prepreka su neke druge stvari....
lupam napamet, al i on je zivio u toj obitelji i ima neko iskustvo sa svima njima...i kolko god on mogao razumjeti nju i pokusat ju spasiti, moguce da ima otvorene rane, nedovoljno zarasle oziljke i niz uspomena iz te obitelji koje joj, iako iz najbolje namjere, mogu nastetiti u razvoju.
nije to tak jednostavno.
(uz to, ima i on neki odnos i sa ocem i sa majkom)

Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
majka djevojčice je pod utjecajem oca, i ni pod koju cijenu neće napraviti ništa za kćer.nažalost.
majka djevojcice je jednako odgovorna kao i otac
cak i ako ju ona ne zlostavlja, to sto ima saznanja sto otac radi, a ona ne poduzima nista, jednako je koda ju zlostavlja
hocu reci, kazneno je odgovorna
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 09:51   #16
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
probati sto?
usetati u CZSS u koji ne spadas, i netko (tko ima 200klijenata previse) ce se baviti slucajem koji ne spada pod njega
može dat savjet, recimo, ja sam išla u prvi czss i tamo mi je dan savjet koji sam primjenila na svom slučaju (dobro ja sam naletila na izuzetno dobru gospođu koja me uputila.. (drugi slučaj je bio ne ovo, jer sam ja dodjeljivana podobnoj a ne sposobnoj osobi)


Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mislim da to sto je premlad i sto nije ozenjen nije prepreka, prepreka su neke druge stvari....
lupam napamet, al i on je zivio u toj obitelji i ima neko iskustvo sa svima njima...i kolko god on mogao razumjeti nju i pokusat ju spasiti, moguce da ima otvorene rane, nedovoljno zarasle oziljke i niz uspomena iz te obitelji koje joj, iako iz najbolje namjere, mogu nastetiti u razvoju.
nije to tak jednostavno.
(uz to, ima i on neki odnos i sa ocem i sa majkom)
ne znam, mislim da on nema otovrene rane što se tiče njih, teško mu je, i znam da ne može bit miran dok je seka tamo, ali vrlo je racionalan, i nikad protiv njih ne govori ne želi im se osvetit, al želi pomoć nekome ko je imao istu situaciju kao i on..

recimo ja imam oziljke radi majke i mislim da kad vidim sebe i moj odnos i njegov odnos i s roditeljima da je to drugačija slika, ja sam ljuta oću osvestu pravdu dok je on staloženi i samo oće mir da budu i on i oni koliko toliko sretni.

ona je rekla da je premlad i ne oženjen i da bi mu se to moglo iskorisit protiv njega..
iskreno on je tip osobe koja može radit i po 12 sati jer posao voli i jer želi da postane autoritet i da si za koju gosinu može uzet godišnji, ili ostat doma a da se ne brine oće li počet zabušavat ili ne znam što.. a njoj treba pažnja i briga kad nije u školi..

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
majka djevojcice je jednako odgovorna kao i otac
cak i ako ju ona ne zlostavlja, to sto ima saznanja sto otac radi, a ona ne poduzima nista, jednako je koda ju zlostavlja
hocu reci, kazneno je odgovorna
točno to..
ona je ne želi zaštitit, još je i napada poslje oca..

hvala nosorog
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 08:02   #17
javi da li ste što riješili
sanjita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.