Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2013., 11:08   #1
Odnos inteligencije desničara i lijevičara?

Postoji li razlika i da li su rađenja neka istraživanja?Ako postoji,u kojem smislu intelgiencije je razlika?
Što se mene tiče,u nekim segmentima defintivno postoji razlika.Svi najveću umovi su uglavnom bili otvoreni,lijevičarski nastrojeni i globalisit,dok su desničari uglavnom vezani za svoj uski krug.
Lijevičari imaju šansu i da napreduju i da se promjenje ako su u krivu više od desničara jer su slobodnijeg uma.
Po meni najveći problem desničara je taj što se vežu za emocionalnu komponentu čovjeka.U desinčare ubrajamo dvije gupe:
1-oni ljudi sa mlao nižin IQ.To su desničari tipa zadrti vjernici (buvlaisit),šovinsti raznih vrsta,članovi navijačkih rupa itd.No oni su nebitni.Mene zanimaju oni intletkualniji.
2-Intelektualni desničari i uopšte ljudi na bitnim funkcijama.Ovde mogu da se ubroje i većina istoričara iz prostog razloga zato što se većina bavi nacionalnom istrorijom a na tom polju njihova zemlja mora biti u pravu makar 80% (kod lijevičara).Pored ovih likova tu ima i dosta drugih političara,a često i umjetnika,religijskih vođa itd.Kod nas su političari uglavnom nastrojeni desničarski,i u nacionalnim i nekim drugim situacijama.Religijske vođe ne treba ni pominjati.
Ali ono što je fascinantno je da su neki inteligentni ljudi ekstremni desničari.Iz ličnog iskustva znam jednu osobu,koja je onako obrazovanan,i za mnoge stvari inteligentna ali je veliki desničar.Takođe,imamo primjer nekih poznatih likova kao što je Vojislav Šešelj,koji sa jedne strane nije glupa osoba,sposoban je čovjek,ali je ekstremni desničar (jaka emocionalna komponenta).
Ja sam uglavnom lijevičarski nastojen,sem kod određenih nacionalnih pitanja,no i kada sam desničarski nastrojen,to je uglavnom iz praktičinih a ne teorijskih razloga,dok neki desničarksim uvjerenjima daju trascedentalne karaktersitike.U nekim situacijama jednostvano ne možeš sa desničarima niti razgovarati sa određenim pitanjima.Npr.problem gay brakova.I sad jedni daju razloge,drugi kontra razloge,a prosječan desničar će reći da se podrazumjeva da je to amorlano,nepirorodno i da se o tome ne treba raspravljati,i da se to podrazumjeva isto kao što se podrazumjeva da je krug okrugao.Davanjem protivargumenata se često izaziva jaka emocionalna reakcija,i sve ostaje na emocionalnoj komponenti.
Šta vi mislite,i kakav vam je polged na svijet?Ima te li sličnih osoba u okruženju?
imanuel kant 1 is offline  
Old 09.12.2013., 12:02   #2
Vec se dugo stvara takva slika razlike koja ide u korist lijevicarima.. Zasto je tome tako? Pa zato jer je svijet postao feminiziran , soft boy stuff di je sve podlozno relativiziranju i svi postaju isprani , sivi ,dosadni umovi ,koji sve vise lice na zombije. Svi mediji su ljevicarski nastrojeni. Edukacija je feminizirana vec od malih nogu, pa nije cudno da se stvorila takva spropaganda u rvatskoj a i sire. Musko bice je pokradeno , otkinuto od svoje prirode , svoje kreativnosti , snage i nadmetanja. Premda lijevicari su bolji teoretiari , iz svog zivota znam da ako zelis da se uradi neki posao , prepusti ga desnicaru
__________________
Happiness is only real , if shared ...
CoOoler is offline  
Old 09.12.2013., 19:49   #3
Iz onoga sto vidim na akademskim institucijama to ovisi vise o podrucju interesa. Dustvene i humanisticke znanosti mimo onih specificno vezanih uz politiku poput prava rijedje pokazuju interes za aktivnu politiku buduci im je proucavanje durstvenih procesa cesto profesionalni interes i onda je teze biti istovremeno dio tog procesa. Puno vise ima npr medicinara cija profesija je "fizicka" i nije vezana uz politicki zivot.

A sto se tice sklonosti desnici i ljevici nisam primjetio neku previse jasnu prenost ovog ili onog, jedino sto je manje ekstrema ideoloskog spektra, a vise nekog svrstavanja oko centra. Naravno ima svakakvih primjera, no cini mi se da je to onako generalno najprimjetnije (barem meni).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 09.12.2013., 21:14   #4
Quote:
Šta vi mislite
Ovakvo šovinističko šamaranje pseudočinjenicama ne prolazi ni na "Blisko politici".
Sova77 is offline  
Old 09.12.2013., 21:16   #5
Mislim da je ova tema besmislena i više priliči Politici ili tako nekako.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.