Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2017., 00:16   #121
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za forumaše koji žive U Zagrebu, šta biste napraviti kad bi imali odredenu svotu novca za trosoban stan, svi znamo kakve su cijene u Zagrebu, a moje pitanje je da li se isplati kupovati stan izvan Zagreba, naprimjer Sesvete,da li bi to bila greška jer mi radimo u okolici centra. Pitam ,jer se dvoumimo, cijene su izvan Zagreba puno povoljnije, i tu bi uštedjeli odredenu svotu novaca za nešto drugo ,a stanovi su vrh?
Pa Sesvete nisu tak problematične, pogotovo ako nisi negdje bogu iza nogu, nego blizu centra. Nama je do vlaka lagane šetnje 15 min, a 15 min traje i vožnja do centra, vlak ide jako često. Dečko radi u Radničkoj tako da ide obilaznicom do tamo i puno mu je isplativije nego Slavonskom ili Branimirovom, kaže da čak nema ni gužve (barem u to doba kad on kreće na posao). S busom i tramvajom je (meni) muka ići negdje jer se recimo put do susjedne Dubrave (5 km do mojih staraca recimo) nekad oduži i po sat vremena Dok, opet kažem, da idem vlakom do njih, vožnja traje ravno 4 minute.
Ukratko, vlak je u Sesvetama zakon ako ideš baš u centar grada, nekako je najkomotnije.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 06:56   #122
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za forumaše koji žive U Zagrebu, šta biste napraviti kad bi imali odredenu svotu novca za trosoban stan, svi znamo kakve su cijene u Zagrebu, a moje pitanje je da li se isplati kupovati stan izvan Zagreba, naprimjer Sesvete,da li bi to bila greška jer mi radimo u okolici centra. Pitam ,jer se dvoumimo, cijene su izvan Zagreba puno povoljnije, i tu bi uštedjeli odredenu svotu novaca za nešto drugo ,a stanovi su vrh?
Gle, dugoročno ti uvijek jeftinija opcija ispadne skuplja. U nečemu te uvijek košta, a obično bude u barem 2 stvari - novcu (za prijevoz) i vremenu.

Ja svoje vrijeme cijenim dosta i sigurno da bi rađe iskeširao više love da ne gubim svaki dan pola sata do posla i pola sata nazad do kuće, a uštedio sam možda 30 tisuća eura.

Ne znam gdje radite točno, ali pretpostavljam negdje oko Kvatrića. Borongaj, Svetice, Ravnice nisu opcija? Sigurno se može naći neki kompromis između Sesveta i Centra, ja bi išao na tu opciju, pogotovo ako je moguće da imaš posao na 10-15 minuta hoda.

Quote:
Lila R. kaže: Pogledaj post
zašto svi pričaju o kućama koje su ogromne, imaju krovove sa crvenim crijepovima, hrpu voćaka, živicu, travu i slične gluposti?

meni je san imati modernu kuću od nekih 70 kvadrata u visokom prizemlju. ne bih imala nikakvu travu, sve bi izbetonirala ako treba, niti nikakve voćke.

isto tako ako one male zgrade sa par stanova mogu imat ravne krovove, valjda može i jedna takva mala kuća?

i valjda se može napravit poštena izolacija pa da se tako mala kuća može pošteno i zagrijat.

koliko bi uopće koštala ovakva moja ideja (bez zemljišta i priključaka) ako netko zna?

ja bih u kuću prvenstveno jer ne podnosim susjede i njihovu buku, a s tim pod ruku ide i katastrofalna izolacija u novogradnjama gdje čuješ ne samo da netko nešto priča nego i što priča u stanu pokraj.
Zato što 99% ljudi upravo zbog toga bira kuću - jer bi nešto zelenila oko kuće i jer bi htjeli više prostora.

Mala kuća se može napraviti, naravno, moji djed i baka imaju svoju kuću od 80 kvadrata i jedino što fali u toj kući, je još jedan wc. Sve ostalo je za poželjeti. Terasa je super, može se i proširiti ako žele, garaža, šupa, nešto zelenila oko kuće, unutra su 2 sobe, dnevni, kuhinja i wc s kupaonom. Takva kuća se može napraviti s tim dodatnim wc-om, sigurno u nekih 70-75 kvadrata.

Što se tiče cijena, nama je za zgradu bilo dosta ponuda, a puno ovisi što želiš. Ključ u ruke ti može biti 450 eura, a može i 700+, ovisno o specifikacijama. Na tako malu kuću bi rekao da moraš nadodati 30% na te cijene i još dodati pdv. To ti je bez papira, zemljišta i priključaka.

Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Pa Sesvete nisu tak problematične, pogotovo ako nisi negdje bogu iza nogu, nego blizu centra. Nama je do vlaka lagane šetnje 15 min, a 15 min traje i vožnja do centra, vlak ide jako često. Dečko radi u Radničkoj tako da ide obilaznicom do tamo i puno mu je isplativije nego Slavonskom ili Branimirovom, kaže da čak nema ni gužve (barem u to doba kad on kreće na posao). S busom i tramvajom je (meni) muka ići negdje jer se recimo put do susjedne Dubrave (5 km do mojih staraca recimo) nekad oduži i po sat vremena Dok, opet kažem, da idem vlakom do njih, vožnja traje ravno 4 minute.
Ukratko, vlak je u Sesvetama zakon ako ideš baš u centar grada, nekako je najkomotnije.
Koja to vožnja iz Sesveta traje 4 minute vlakom? Ja sam živio 5 minuta pješke od stanice Čulinec i vlak je zeznuta opcija ako želiš veliku točnost. Inače, Sesvete - Glavni Kolodvor se vozi cca 15 minuta. Vlak nerijetko kasni, iako to i nije neki problem, ali je problem ako ne dođe uopće.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:49   #123
Problem ti je ako vlak kasni, ako drugi prijevoz kasni, ako na parkingu nemas mjesta pa kruzi, kruzi.
Put do posla ako si vozen mozes iskoristiti da odrijemas, procitas novine, pregledas sve mreze, pustis mozak na pasu.
Najiidealnije bi bilo da se moze stambeni prostor mjenjati sa nasim godinama i zahtjevima, poslom.
Odluku kakvu god doneses sam za sebe, sigurno ces barem jednom reci e da sam barem onako napravio.
Ima ona pjesma: kuca mi je san a nuzda stan. Oni bogatiji imaju jedno i drugo i trece, bilo i bit ce
milencica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:04   #124
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Pa Sesvete nisu tak problematične, pogotovo ako nisi negdje bogu iza nogu, nego blizu centra. Nama je do vlaka lagane šetnje 15 min, a 15 min traje i vožnja do centra, vlak ide jako često. Dečko radi u Radničkoj tako da ide obilaznicom do tamo i puno mu je isplativije nego Slavonskom ili Branimirovom, kaže da čak nema ni gužve (barem u to doba kad on kreće na posao). S busom i tramvajom je (meni) muka ići negdje jer se recimo put do susjedne Dubrave (5 km do mojih staraca recimo) nekad oduži i po sat vremena Dok, opet kažem, da idem vlakom do njih, vožnja traje ravno 4 minute.
Ukratko, vlak je u Sesvetama zakon ako ideš baš u centar grada, nekako je najkomotnije.
Hvala na info,stvarno nisam znala da je vlakom tako blizu. Izračunali smo gorivo,tako da i gorivo nije toliko skupo,a komfornije je autom ići pogotovo ako nas je dvoje,gorivo do centra od Sesveta je oko 20 kn u jednom smjeru. A koliko košta vlak?
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:05   #125
Vjerujem da se vlakom brže može doći?
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:07   #126
Quote:
milencica kaže: Pogledaj post
Problem ti je ako vlak kasni, ako drugi prijevoz kasni, ako na parkingu nemas mjesta pa kruzi, kruzi.
Put do posla ako si vozen mozes iskoristiti da odrijemas, procitas novine, pregledas sve mreze, pustis mozak na pasu.
Najiidealnije bi bilo da se moze stambeni prostor mjenjati sa nasim godinama i zahtjevima, poslom.
Odluku kakvu god doneses sam za sebe, sigurno ces barem jednom reci e da sam barem onako napravio.
Ima ona pjesma: kuca mi je san a nuzda stan. Oni bogatiji imaju jedno i drugo i trece, bilo i bit ce
Koliko često kasni vlak,koliko često se dogodi da uopće ne dođe?
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:18   #127
Rocker1987@

To je svakako,koliko sam primjetila da mjesto na kojem živiš u Zagrebu nema puno veze s blizinom i brzinom da dođes do odredišta,veću ulogu igra,gužva na cesti,nedostatak mjesta za parking,skup parking. Vise puta mi se je dogodila gužva na cesti kad sam išla na posao a udaljenost je svega 10 min do odredišta ,autom mi je trebali ponekad 1h.
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:26   #128
Preletjela sam temu ovlas i zakljucujem kako je najvise stvar osobnih preferencija.
(no shit Sherlock )

Osobno sam gradsko dijete iz centra ZG i voljela bih zivjeti u kuci jer obozavam prirodu i zivotinje, i mastam o suncanju u vlastitom vrtu.
Svjesna sam da mi je kuca u startu veci trosak, jer nemam zemljiste. Dio oko rada u vrtu i kosnje (i ostalog) me ne smeta, mislim da bih uzivala u tome iskreno, tim vise sto mi je posao miran i vezan uz komp.
Jedino ne bih voljela imati veliku kucu, do 100m2 bi mi bilo sasvim dovoljno, a nije mi potreban ni veliki komad zemlje. Manji vrt i travnjak u kojem bih se mogla opustati, posaditi neko cvijece ili zacinsko bilje, mini rajcice i sl. bi mi bilo sasvim dovoljno.

Nazalost, ako cemo ikad kupovati nekretninu, vjerojatno cemo moci uzeti tek stan. Kao kompromis vidim eventualno stan u pizemlju s komadom vrta (sto bi me isto zadovoljilo ), ili neka manja kucica u nizu.
U starijim danima vidim se u kuci na moru u kojoj odrzavam mediteranski vrt, ali to mi se cini kao nemoguc san

Generalno, nitko ti ne moze reci sto je bolje osim tebe same.
Kakva si financijski? Jesi li spremna vise raditi oko kuce? Kakva si s vrtom? Jesi li spremna putovati do grada ili volis da ti je sve blizu? Ima tih pitanja na koja sama sa sobom trebas pronaci odgovore.

Montazne kuce mi se osobno cine ko super i povoljna varijanta ukoliko vec imas zemljiste
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 11:32   #129
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post

Montazne kuce mi se osobno cine ko super i povoljna varijanta ukoliko vec imas zemljiste
I nisu nužno, malo sam s kumom razgledala posljednjih mjeseci. Treba vrlo precizno vidjeti što je u njih uključeno, a što je dodatno. Danas možeš naći izvođača već od 400E za ključ u ruke i klasičnu gradnju, izuzev dozvola i dokumentacije. Makar u provinciji. I sa nekom prosječnom kvalitetom keramike, krova, podova, stolarije. A dobiješ znatno trajniju gradnju i s manje ulaganja u budućnosti i boljom izolacijom. Osim toga, točno kakav želiš raspored.
Tehnologija napreduje sigurno, ali moji su pred 15-ak godina montažnom gradnjom proširivali klet (sendwich ploče od nečega prešanog). Svakih 3-5 godina je potrebno popravljati spojeve tih ploča vani, a miševi su uobičajeni kućni ljubimci svake zime, unutar sendwicha i unutar prostora....
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 13:56   #130
violeta, i u montažnima biraš svoj tlocrt i ne košta te ništa više od one kuće iz njihovih kataloga

za 400€ ključ u ruke KVALITETNA kuća ne vjerujem (nije da promoviram montažnu kuću, da se razumijemo), vsoki roh bau da, ali kompletna baš i ne jer je materijal toliko
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 15:57   #131
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
http://www.domusplus.hr/hr/katalog/


http://www.domusplus.hr/hr/kuce/tilia/#

Otvaram ovu temu jer bi me u nekoj daljoj budućnosti , recimo za nekih 6,7 godina zanimala mogućnost kupnje ovako jedne prizemnice i niskoenergetske kuće.....
kao što to kažem na temi "troškovi života u dvoje" i slično, sad mi to u narednih par godina i nije bitno jer od ljeta živim s dečkom u bakinom stanu , ali htjela bih se početi raspitivati već sad oko toga gdje se i kako isplati više živjeti - vi koji živite u kući, koje su prednosti i je li vam ljepše nego u stanu i obrnuto?!

meni se ovo čini kao jako cool ideja jer stan od 21 kvadrat gdje budem živjela s dečkom vrijedi oko 210 - 215 000 kuna, a gledam tu kuća od 73 kvadrata vrijedi 286 000 kn..... dakle, kad gledam omjer cijena - puno se više isplati kuća.

što vi mislite?!
Za kućicu iz snova treba 100k + eura....i to s nekim jeftinim zemljištem od kojih 15k eura.

S time da pod ovo kućica iz snova mislim da budeš gospodin čovjek :P

I pri eventualnoj prodaji nikad te novce nećeš dobiti natrag.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:39   #132
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Za kućicu iz snova treba 100k + eura....i to s nekim jeftinim zemljištem od kojih 15k eura.

S time da pod ovo kućica iz snova mislim da budeš gospodin čovjek :P

I pri eventualnoj prodaji nikad te novce nećeš dobiti natrag.
Upravo tako.
Oni koji moraju kupiti zemljište i dok plate sve dozvole i priključke, pa građevinski materijal, unutarnje i vanjsko uređenje kuće... još ako žele dobru lokaciju - to je hrpa novaca.
Što je još bolje, u slučaju prodaje kuće za par godina, nikada ne možeš dobiti te novce.
Za stan se zna da se prodaje po kvadratu i to uvijek ostaje tako. Kuća ti može imati 200 kvadrata, ali nikada ne prodaješ po kvadraturi, da je ne znam kako uređena.
Ljudi se samo zanose mišlju da se kuća može napraviti jeftinije. Može, ako imaš svoje zemljište i ako sve sam radiš.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 20:50   #133
Kupovina kuce je za one kojima novci nisu problem, stan je ipak neki kompromis i jeftinija investicija. Moje misljenje je bolje kupiti stan u nekom kvartu koji ima dobru povezanost i sadrzaje, ili nesto na rubu grada malo jeftinije ali ipak potencijalno da ce kvadrat stana narasti s obzirom da ce se grad siriti. Nikad ne znas kuda ce te zivot odvesti, tako da bi ja gledala dal se stan moze i iznajmiti po dobroj cijeni, jer mozda ce ti za 10 godina trebati veci ili ces htjeti negdje drugdje zivjeti, a onda te los izbor nekretnine moze u tome kociti.
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 22:38   #134
Quote:
Lila R. kaže: Pogledaj post
A sto mislis...u hipotetskoj situaciji da nasljedis zemljiste sa starom kucom u zagrebackom kvartu, je li isplativije (posto imas zemljiste i prikljucke) napravit tako manju modernu kucu ili pokusat to prodat pa kupit stan iste kvadrature?
pitanje je da li je uopće moguće napraviti manji zamjenski objekt ... ja sam prije 20 godina htjela umjesto stare prizemnice napraviti na istom mjestu malo veću prizemnicu, ali uvjet za gradnju je bilo minimalno prizemlje + kat
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 22:58   #135
Eto relevantnog iskustva...zivjeli oboje citave zivote u stanu, a onda pare na hrpu i gradimo kucu.

Prvo, ispadne oko 1000E/m2, bez zemljista i doprinosa. Sama kuca je cca. pola toga, ostalo su temelji, instalacije, podovi, prikljucci, plocice i parketi...nakupi se vrlo brzo. Mi smo bas gradili s Domusplusom, ali koliko znam i klasicna gradnja je ista.

Drugo, zivot u kuci je *jeftiniji*. Ako je napravljena kako spada. Kvalitetna, ne prevelika, dobro izolirana. Ako nije i stalno se nesto krpa, onda je rupa bez dna. To cesto ispadnu one koje se mogu kupiti jeftino i "adaptirat cemo". Takodjer ljudi nisu svjesni koliko zivot u stanu nije jeftin, jer im se zbog sitne pricuve zgrada raspada i ceka se moment dizanja golemog kredita i skoka pricuve da nadknadi godine "jeftinog" stana. Zgrade cesto znaju imati i neprakticna rjesenja, cudne krovove, zacepljene oluke, pumpe u podrumima da izbacuju vodu, instalacije kakve u kucu nitko ne bi stavio...i cudake suvlasnike.

Trece i vrlo vazno, kad se zivi u kuci zivi se na cijeloj parceli. Briga je sve od ograde do ograde, i trava i drvece i rupe od krtica i kako se slijeva voda...kome je to ok i gust, u kuci ce mu biti super. Kome nije, kuca je kazna bozja.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 02:09   #136
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post


Koja to vožnja iz Sesveta traje 4 minute vlakom? Ja sam živio 5 minuta pješke od stanice Čulinec i vlak je zeznuta opcija ako želiš veliku točnost. Inače, Sesvete - Glavni Kolodvor se vozi cca 15 minuta. Vlak nerijetko kasni, iako to i nije neki problem, ali je problem ako ne dođe uopće.
Pa to sam i napisala, da vlakom do centra (glavni) treba 15 minuta.

A 4 minute traje vožnja od Sesveta do Čulinca.

Naravno, tu govorim o trenutku kad uđeš u vlak, ne od doma pa sve do odredišta, ne znam kaj si ti shvatio

Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Hvala na info,stvarno nisam znala da je vlakom tako blizu. Izračunali smo gorivo,tako da i gorivo nije toliko skupo,a komfornije je autom ići pogotovo ako nas je dvoje,gorivo do centra od Sesveta je oko 20 kn u jednom smjeru. A koliko košta vlak?
Karta do glavnog je 11,70. Ma znaš kaj, meni su Sesvete koma što se tiče gužve s autima koja zna nastati, jer svi koji idu u njih ili u obližnja mjesta u okolici Sesveta moraju proći kroz centar. Kažem, da se obilaznicom riješiti, ovisi di ideš, ali znam da mi je katastrofa taj centar, gotovo uvijek je čep na semaforu. S druge strane, ne znam, možda nije ništa drugačije ni u drugim kvartovima.
Sesvete su okej isto recimo sa strane obavljanja kojekakvih stvari tipa vađenje osobne, sve te fore kad moraš vaditi dokumente, puno su manje gužve oko takvih stvari. I ima dosta zelenila ako čovjek to voli. S druge strane, nemaš di izaći osim ako voliš cajke. Mislim, ima kafića i to, ali klubovi ništa, nula bodova. Nema ni knjižare, pravog centra da na nekaj liči, a da se ne radi samo o, maltene, raskrižju. Opet, pozitivno je to kaj su cijene stanova dosta jeftine usporedivši s ostatkom Zga, svakog četvrtka je sajam dolje nakon pruge na koji vole doći i ljudi iz ostalih kvartova. I tak, prednosti i mane kao i kod svega.
Ja sam prije živjela u Dubravi, koja je odmah do Sesveta, što bi se reklo, ali opet se nekako osjećam odsječeno otkad sam tu, valjda jer sam još dalje od centra, grada. Ne znam, možda imam taj neki subjektivni dojam jer nema tramvaja ili tak neka glupost Niej baš ni da je Dubrava centar

Zadnje uređivanje Azz : 13.02.2017. at 10:28. Reason: spajanje postova
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.