Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Dogodit će se globalni porast cijena u RH, a građani će ga osjetiti već u rujnu 2004.
Da, hoće 5 62.50%
Ne, bome neće 3 37.50%
Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2004., 18:00   #1
Inflacija ili ne?

Ode nam cijena nafte, benzina i čega sve ne u nebesa.

Hoće li biti inflacije za mjesec dva ili neće?
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 20:33   #2
Neče to biti neka galop model , ali konstantni pad kune je neminovan..jer tata i mama EU tako nalažu...
od toga nema pomoći...možda da im konkuriramo proizvodima...teško..., ali mi ćemo se snaći pa ćemo im prodavati (po duplim cijenama)ono što uvezemo od njih istih
Znate malo su zaostali i neče ni shvatiti u čemu je štos

.......a joj....mislim....da ne bu baš tako .....
TIGMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 00:26   #3
neće biti inflacije iznad 2 ili 2 i pol posto!

kuna pasti?

što bi rekao bandić, ki bi da bi... ljudi vi imate negdje skrivenih milijun eura pa boga molite da zaradite na padu kune?

kao vedriš?

kuna neće izvan raspona 7,5-7,9 sljedećih pet godina! a ako i izađe, može samo na niže!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 12:45   #4
možda bi bolje pitanje bilo:

hoće li RH pratiti što se od nje zahtijeva od EU, kroz fiskalnu i monetarnu polikitu, ili će inflacija pojesti kunu prije ulaska u EU?
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 20:49   #5
kuna ostaje stabilna jer to je jedino čime se možemo pohvaliti

nije pitanje održavanja stabilnosti valute, nego cijena te stabilnosti. valutu možeš braniti, ali popratne pojave takve politike mogu biti pogubne za realni sektor gospodarstva
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 22:06   #6
Meni se činilo da je postavljeno pitanje: inflacija da ili ne?
Ispada da svi odgovaraju o kretanju tečaja kuna/euro, a to je ipak neš drugo.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 23:58   #7
Quote:
presvetli kaže:
Meni se činilo da je postavljeno pitanje: inflacija da ili ne?
Ispada da svi odgovaraju o kretanju tečaja kuna/euro, a to je ipak neš drugo.
ne

po definiciji inflacija predstavlja pad vrijednosti nacionalnog novca

nakon ukidanja DEM, euro je svakodnevna referentna valuta, a hrvatsko gospodarstvo visoko je eurizirano

(ne)stabilnost valute često se poistovjećuje sa nacionalnom stopom inflacije, mada postoje i drugi značajni pokazatelji
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 00:17   #8
Quote:
sunčica kaže:

po definiciji inflacija predstavlja pad vrijednosti nacionalnog novca
Točno, ali nepotpuno. Znači prije svega kontinuirani rast cijena i analogno tome, pad vrijednosti novca kao što navodiš.

Tečaj kuna/euro može idućih pet godina ostati u zadanom omjeru 7.1-7.8, kao što i jest slučaj zadnjih devet godina, međutim cijene dobara i usluga mogu značajno rasti, kao što i jesu rasle u tom periodu.

Utoliko moj osvrt da se ovdje cijelo vrijeme priča o tečaju, a riječ je o cijeni koštanja života.

I da, naše gospodarstvo jest visoko eurizirano, međutim ono što je ovdje donekle značajno o tome reći je da su HNB-ove devizne rezerve (prije svega one u euru) teoretski dostatne da dva puta otkupe kompletnu emisiju kuna. Ili jednostavnije, zadani okvirni omjer kuna/euro HNB može braniti dokle god postoji vanjska likvidnost i solventnost.
Dakle, pustimo tečaj.
Ujedno, čini mi se da se oboje slažemo po tim bitnim pitanjima.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 00:31   #9
Quote:
presvetli kaže:

1. Točno, ali nepotpuno. Znači prije svega kontinuirani rast cijena i analogno tome, pad vrijednosti novca kao što navodiš.

2. Tečaj kuna/euro može idućih pet godina ostati u zadanom omjeru 7.1-7.8, kao što i jest slučaj zadnjih devet godina, međutim cijene dobara i usluga mogu značajno rasti, kao što i jesu rasle u tom periodu.

....
3. I da, naše gospodarstvo jest visoko eurizirano, međutim ono što je ovdje donekle značajno o tome reći je da su HNB-ove devizne rezerve (prije svega one u euru) teoretski dostatne da dva puta otkupe kompletnu emisiju kuna. Ili jednostavnije, zadani okvirni omjer kuna/euro HNB može braniti dokle god postoji vanjska likvidnost i solventnost.
Dakle, pustimo tečaj.
Ujedno, čini mi se da se oboje slažemo po tim bitnim pitanjima.

1.
U pravu si, puno prikladnija definicija za ovu temu

2. riječ je o nominalnom tečaju koji određuje država
ali, u slučaju većih poremećaja razine cijena dobara i usluga, može se očekivati formiranje crnog tržišta koji će pokazivati pravo stanje stvari

3. tome u prilog ide i ova tvrdnja
stabilnost tečaja može se braniti, samo koju cijenu će trebati platiti za to kroz realni sektor gospodarstva ....


__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 11:24   #10
Mislim da je pitanje vrlo jasno... DA / NE

A, što se tiče "trebalo bi...", "ako bude...", što je točna definicija inflacije, veže li se tečaj kune na euro, hoće li kuna rasti ili padati u odnosu na euro itd. ostavimo za sada izvan ove teme.

zaduženi smo do grla, euro u odnosu na kunu pada, EU se proširila, benzin je u RH poskupio 14% od početka godine, zemlje članice EU dobivaju "merver" za kupovinu kod nas, dobili smo avis, nagađa se da ćemo 2009 u EU.

ako tko ima još nešto za dodati kao činjenicu samo naprijed.
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.