Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2010., 19:09   #1
Arrow Potrošnja plina

..useljen sam u novi stan...jos sam jedan od rijetkih stanara u zgradi ...svim sam zadovoljan osim potrosnjom plina...dnevno sprzim 10-tak kubika plina...juzna sam strana...zgrada je relativno dobro izolirana, 10 cm stiropora, nista posebno ne puse pod prozorima....molim ako neko ima neka saznanja, dal ce se to sto smanjit, kad se svi usele i pocnemo zajedno grijat zgradu, ovako nas 5-7 grije zgradu sa 100 stanova...i ako se ovako nastavi, samo racuni za plin ce mi dostici ratu kredita
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 23:39   #2
Bitni parametri su položaj stana u zgradi, prizemlje, zadnji kat i sl., kvadratura vanjskih zidova i kvadratura zidova prema susjednim (u budućnosti grijanim stanovima).

Inače položaj jug je najbolji za zimu no po ljetu bi moglo isto biti toplo.

Kada se svi stanovi usele i kada svi budu grijali i potošnja bi svakako trebala biti manja e sad koliko ovisi djelomično o gore navednim podacima.

Treba koristiti sunce kada je moguće za grijanje kroz prozore, spuštati rolete po noći i optimizirati temperature u prostorijama sa termostatskim ventilima.

Sretno
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 07:19   #3
Također bitan parametar je temperatura na koju griješ, nije isto grijati na 25 ili na 20 °C
Triangl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 10:27   #4
..stan mi gleda na jug, nisam to zelio, bas zbog ljetnih mjeseci, al me nagovorise, kao bit ce ti puno toplije zimi, i slicne gluposti...sunca nema vec zadnjih mjesec dana ni za provirit.....stan je izbaceno vanjsko krilo zgrade, sa tri vanjska zida i jednim unutarnjim, koji bi se trebao u perspektivi grijat...grijem na nekih 22 stupnja, po noci 19-20, nisam bas previse zimogozanstim, stim da termostat vrt 240, laze bar za 1 stupanj...svega sam svjestan, i vise negrijanih zidova, nego grijanih, i manjak susjeda, al mi ovo ipak malo previse, nadam se da ce se to prepolovit, pa bar doc na 150 m3 mjesecno umjesto sadasnjih 300....ipak je 300 m3 plina za 6-7 sati dnevno grijanja na 21, i ostatak dana na 18-19, puno previse...
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 10:51   #5
Quote:
stan mi gleda na jug
koliko kvadrata ima stan?
nunu10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 11:36   #6
66 sa balkonom
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 11:49   #7
Quote:
66 sa balkonom
6-7 m3(dvadesetak kuna) bi trebalo biti dovoljno u hladnim zimskim mjesecima
nunu10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:00   #8
Quote:
meteo29 kaže: Pogledaj post
..stan mi gleda na jug, nisam to zelio, bas zbog ljetnih mjeseci, al me nagovorise, kao bit ce ti puno toplije zimi, i slicne gluposti...sunca nema vec zadnjih mjesec dana ni za provirit.....stan je izbaceno vanjsko krilo zgrade, sa tri vanjska zida i jednim unutarnjim, koji bi se trebao u perspektivi grijat...grijem na nekih 22 stupnja, po noci 19-20, nisam bas previse zimogozanstim, stim da termostat vrt 240, laze bar za 1 stupanj...svega sam svjestan, i vise negrijanih zidova, nego grijanih, i manjak susjeda, al mi ovo ipak malo previse, nadam se da ce se to prepolovit, pa bar doc na 150 m3 mjesecno umjesto sadasnjih 300....ipak je 300 m3 plina za 6-7 sati dnevno grijanja na 21, i ostatak dana na 18-19, puno previse...
Ako je stan sa 3 vanjska zida to je prilično loše, gubitke topline mogu smanjiti eventualno grijani stanovi iznad (veći doprinos) i ispod ali ne bih očekivao 50% manje troškove grijanja
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:23   #9
...ma da su i cetri vanjska zida 300 m3 plina mjesecno je puno previse....strojar sam po struci, iako je brodogradnja u pitanju, znam nesto o gubitcima topline......zanima me samo dali ima neko konkretan primjer, ko je useljen u novu zgradu dok je jos bila prazna, i nakon sto su susjedi uselili i pomogli grijanje zgrade, razlike u potrosnji plina u odnosu na zimu prije....
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 17:04   #10
Pa meštre ako si strojar, gubici topline su egzaktna stvar, dakle koji materijali koje debljine, koeficijent otpora prolasku topline za pojedini materijal, razlika temp i opleti. Sve će ti biti jasno ako je sada u drugom stanu +10 a kada netko useli +20 vidjeti ćeš koliko će se gubici smanjiti ....

Ne kužim što te muči, trošiš koliko trošiš i tu nema pomoći za taj komfor, što ćeš dobiti s time ako ti netko kaže da ćeš kada svi usele imati 50% manju potrošnju, uzmi u obzir da je ovogodišnja zima među najtoplijima ....
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 17:49   #11
...jebi ga pajdo, ti sad tu nasao navlacit samnom....pitao sam dal postoji neko sa slicnim slucajem da podjelimo iskustva, a neko da mi govori sta bi bilo kad bi bilo....
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 00:09   #12
Ali ajde realno reci koja je šansa da netko ima isti slučaj kao ti i zna odgovor na tvoje pitanje
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:01   #13
Quote:
meteo29 kaže: Pogledaj post
..useljen sam u novi stan...jos sam jedan od rijetkih stanara u zgradi ...svim sam zadovoljan osim potrosnjom plina...dnevno sprzim 10-tak kubika plina...juzna sam strana...zgrada je relativno dobro izolirana, 10 cm stiropora, nista posebno ne puse pod prozorima....molim ako neko ima neka saznanja, dal ce se to sto smanjit, kad se svi usele i pocnemo zajedno grijat zgradu, ovako nas 5-7 grije zgradu sa 100 stanova...i ako se ovako nastavi, samo racuni za plin ce mi dostici ratu kredita
Kod vas su definitivno veliki gubici topline uzrokovani negrijanjem susjednih stanova. Naime imate sasma dobru izolaciju na vanjskim zidovima (termo fasada 10 cm) međutim unutarnji zidovi nemaju neku izolaciju, i ako susjedni stanovi nisu grijani i ako je u njima temp. u ovim zimskim danima nekih 12-13 stupnjeva dobijete uzrok zašto imate tako velike toplinske gubitke.
Jedino što još možete napraviti je da provjerite da su u susjednim stanovima prozori zatvoreni do kraja (moguće da su otvoreni na kant kako bi stanovi imali protočnost svježeg zraka radi sprečavanja kondenzacije) i da spustite rolete na prozorima do kraja kada vani počinje padati mrak. Na taj način čete smanjiti tzv konvekcijske gubitke (objašnjeno u mojim prijašnjim postovima).
Još nešto jako važno: podesite temp. u svim prostorijama ako imate termpst. ventile na zadovoljavajuće vrijednosti (opisano u mojim postovima).
Sve će vam to donekle smanjiti potrošnju ali pravu uštedu tek čete osjetiti kada se počnu grijati susjedni stanovi.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 09:33   #14
..bas zbog cinjenice da imam dosta veliku povrsinu vanjskog negrijanog zida, jos sam u fazi gradnje (u vlastitoj reziji) isao sa varijantom zidnog plus podnog grijanja, a na bocnim stranama se nalaze radijatori...racunao sam da ce mi to pomoc, i povecat osjet topline u stanu...nemam prigovora na toplinu, jedino me ta potrosnja malo brine....al kad se ovaj gore i dole usele, bude bila druga prica....jos mi neide ni u prilog sto je stan iznad mene prodan u roh-bau stanju, bez glazure i stiropora, cista betonska ploca, i sad cekam da se on sjeti na proljece uredivat svoj stan.....
meteo29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 19:48   #15
Quote:
meteo29 kaže: Pogledaj post
..bas zbog cinjenice da imam dosta veliku povrsinu vanjskog negrijanog zida, jos sam u fazi gradnje (u vlastitoj reziji) isao sa varijantom zidnog plus podnog grijanja, a na bocnim stranama se nalaze radijatori...racunao sam da ce mi to pomoc, i povecat osjet topline u stanu...nemam prigovora na toplinu, jedino me ta potrosnja malo brine....al kad se ovaj gore i dole usele, bude bila druga prica....jos mi neide ni u prilog sto je stan iznad mene prodan u roh-bau stanju, bez glazure i stiropora, cista betonska ploca, i sad cekam da se on sjeti na proljece uredivat svoj stan.....
evo ti primjer pos zgrade. 66m2 s balkonom, netko je stalno u stanu tak da se pretežno grije. susjedi ispod i iznad griju. 2 bočna zida su vanjska 2 su u dodiru sa susjednim stanovima. mjesečna potrošnja u zadnje 3g. max 250kn
izolacija: termofasada (ne znam debljinu ali ispod 5cm nije), zidovi vanjski su betonski cca 25cm, pvc stolarija s izo staklima (ne znam tvorničke specifikacije ali nije sigurno prva klasa)
aparat je kombi vaillant 24kw, radijatori čelični buderus (najveći je 22K 600 x 1000)
primjer vikendice: 100m2 + 20m2 zimski vrt, u jednom djelu je visina stropa 4,5m zidovi su debljine od 30-60cm (ima od drva, cigle, betona, knaufa..), temperatura prostora je oko 25-26 stupnjeva (ne mreš disati kak je vruće),
radijatori lipovica solar i ekonomik, ventili termostatski i dobije nekih 400-500kn mjesečno.
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 15:14   #16
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
primjer vikendice: 100m2 + 20m2 zimski vrt, u jednom djelu je visina stropa 4,5m zidovi su debljine od 30-60cm (ima od drva, cigle, betona, knaufa..), temperatura prostora je oko 25-26 stupnjeva (ne mreš disati kak je vruće), radijatori lipovica solar i ekonomik, ventili termostatski i dobije nekih 400-500kn mjesečno.
Ako usporedo tomu svizac ne mota čokoladu, doista ne znam kako je to moguće. Naime, ja grijem 100 m2, plinsko centralno, 23 C° cijela kuća, kuća zidana malom ciglom, ožbukana normalnom žbukom. Kuća je bez stropne betonske deke, s drvenim gredama i dvostrukim stropom, Slavonija ...
Račun za 12 mjesec je 1170 kn, cijena kubnog metra plina je 2,40 kn.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 15:53   #17
Quote:
meteo29 kaže: Pogledaj post
..bas zbog cinjenice da imam dosta veliku povrsinu vanjskog negrijanog zida, jos sam u fazi gradnje (u vlastitoj reziji) isao sa varijantom zidnog plus podnog grijanja, a na bocnim stranama se nalaze radijatori...racunao sam da ce mi to pomoc, i povecat osjet topline u stanu...nemam prigovora na toplinu, jedino me ta potrosnja malo brine....al kad se ovaj gore i dole usele, bude bila druga prica....jos mi neide ni u prilog sto je stan iznad mene prodan u roh-bau stanju, bez glazure i stiropora, cista betonska ploca, i sad cekam da se on sjeti na proljece uredivat svoj stan.....
Ne znam koliko ti mogu pomoći ali ajmo ovako.Uselio sam se u novi stan cca 55 kvadrata ,iznad mene nikoga ali postoji stan, pola stanara se još nije uselilo ,gleda prema sjeveru ,bočna strana je najduža i na nju ide druga zgrada dakle nije stavljena fasada ,troškovi su prek zime cca 130 -150 kn s tim da je i topla voda i kuhanje jel na plin.
Ne znam koliko je to kubika a temp je između 21-25 cca.
Ti znaći kaj sve ovo?
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 16:57   #18
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Ako usporedo tomu svizac ne mota čokoladu, doista ne znam kako je to moguće. Naime, ja grijem 100 m2, plinsko centralno, 23 C° cijela kuća, kuća zidana malom ciglom, ožbukana normalnom žbukom. Kuća je bez stropne betonske deke, s drvenim gredama i dvostrukim stropom, Slavonija ...
Račun za 12 mjesec je 1170 kn, cijena kubnog metra plina je 2,40 kn.
sinko moj izolacija čuda radi. u startu je bila drvena kuća 10cm drva, s vremenom je iznutra zidan zid od cigle 25cm + žbuka. izvana stiropor + drvena obloga + fasada. to je stari dio kuće nekih 50m2, novi dio kuće je velikim dijelom u zemlji pa na pola kuće nema vanjskog utjecaja a ovaj vanjski di je dobro izoliran. strop ti je valjda 20cm vune...
neki lik tu u zg gradio kuću bez grijanja. dio kuće je bio u zemlji. zid je bio od cigle (25 ili 30cm) izvana 30cm vune, iznutra knauf na konstrukciji i unutra isto 10cm vune, prozori su sa 3 stakla i kaže nema potrebe za grijanjem...
btw to valjda sistem pasivne kuće.
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 10:20   #19
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
sinko moj izolacija čuda radi. u startu je bila drvena kuća 10cm drva, s vremenom je iznutra zidan zid od cigle 25cm + žbuka. izvana stiropor + drvena obloga + fasada. to je stari dio kuće nekih 50m2, novi dio kuće je velikim dijelom u zemlji pa na pola kuće nema vanjskog utjecaja a ovaj vanjski di je dobro izoliran. strop ti je valjda 20cm vune...
neki lik tu u zg gradio kuću bez grijanja. dio kuće je bio u zemlji. zid je bio od cigle (25 ili 30cm) izvana 30cm vune, iznutra knauf na konstrukciji i unutra isto 10cm vune, prozori su sa 3 stakla i kaže nema potrebe za grijanjem...
btw to valjda sistem pasivne kuće.
To je već druga priča. Mislio sam da se radi o "klasično" žbukanim zidovima ...
Sve 5.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 18:32   #20
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Ako usporedo tomu svizac ne mota čokoladu, doista ne znam kako je to moguće. Naime, ja grijem 100 m2, plinsko centralno, 23 C° cijela kuća, kuća zidana malom ciglom, ožbukana normalnom žbukom. Kuća je bez stropne betonske deke, s drvenim gredama i dvostrukim stropom, Slavonija ...
Račun za 12 mjesec je 1170 kn, cijena kubnog metra plina je 2,40 kn.
ja npr. ima potrosnju plina u 12 mjesecu oko 580m3
to je u usporedbi sa tvojim malo previse.... grijem isto negdje 100-120m2 kuce
a temp odrzavam na nekih 23-24C°
nike127 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.