Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2009., 22:24   #1
Kako kupiti stan, kucu, nesto ( s cime)

Pozdrav svima. Zanima me sto bi vise glava forumskih reklo na slijedeci problem. Naime obitelj i ja zivimo u kuci u vlasnistvu punice. Stvari i odnosi su takvi da izgleda da tu vise ne mozemo zivjeti( necu ulaziti u to jer je koma prica) i trebali bi novi zivotni prostor na podrucju N. Zagreba. Je li to moguce ostvariti i kako sa zajednickim primanjima cca 9k kn? Ima nas troje od kojih je jedno malo bebasto. Ima li tko kakva iskustva slicna? Thnx!
pitalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 22:44   #2
Pa, o tome bi se moglo raspravljati danima... Ako mislite biti podstanar, onda ne bi trebalo biti problema.
Ako mislite nesto kupovati... Brrr, situacija je danas prilicno konfuzna po tom pitanju. Balkoni padaju sami od sebe, plafoni takodje... Uzas.
No, najbolje je sjesti za stol i razmotriti sve svoje mogucnosti. Poslije vidjeti medju svojim prijateljima ima li slicnih situacija.
Treba razmotriti sve mogucnosti, jer je najmanji problem otici, dignuti kredit i kupiti stan koji ne valjda nicemu a placacete ga iducih 25 godina.
Sa druge strane, treba imati u vidu mogucnost- obzirom da zivite u kuci, nekakve podjele uz neko renoviranje, adaptaciju ili tak nesto slicno...
Kako god, nemojte se samo zaletati.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 23:41   #3
pa da ne idem off topic. mogucnosti podjele nema, tako da i adaptacije otpadaju. vidio sam otpali balkon.brrrr.uzasavam se toga isto kao i azbestnih ploca koje su mi sad djetetu nad glavom.podstanarstvo nam se cini kao novcano isto kao da placam svoj stan a rijesio sam problem.slazem se da treba bit cool i polako.thnx
pitalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 23:49   #4
hm,a koliko punica ima godina?
mislim,samo razmišljam ako ima 105 možda neće još dugo

stavi si cijenu nekretnine i ratu na papir pa usporedi s stanarinom u najmu
također uzmi da ćeš u kupljeni stan trebati i namještaj/aparate kupiti

zatim ovisno o poslu možda pogledati i neki stan u blizini posla,štedi se put (novčano možda,vremenski sigurno)
ili nagovoriti punicu da ode u dom
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 02:04   #5
Zvučat će grubo, ali s 9000 kuna ukupnih primanja za tročlanu obitelj s malom bebom se ne kupuje stan. To jednostavno nije dovoljno novaca.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 11:19   #6
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Zvučat će grubo, ali s 9000 kuna ukupnih primanja za tročlanu obitelj s malom bebom se ne kupuje stan. To jednostavno nije dovoljno novaca.

Imam plaću cca 5800kn, kupujem stan od 55000Eura, s time da dobar dio imam ušteđen (cca 20000Eura). Kredit od 35000Eura, na 15 godina, ima ratu otprilike 2400kn. Ako dakle svu ušteđevinu dam za stan, ja bih sa 3400kn trebala: plaćati režije i hranu i opremiti stan. Slijedećih 15 godina.
Kojim filmskim trikom da to izvedem?
Znam ja da mnogi žive i s manje od 3400kn, samo ja ne znam kako? Tko onda kupuje cipele od 2000kn ili kreme za lice od 500kn?? (ja ne kupujem, ali grubom računicom vidim da ću jedva imati i za benzin, odjeća i kozmetika postaju mi luksuz, ljetovanja mogu prekrižiti...)
Ili ja imam drukčiji mentalni sklop?
(ugl, da skratim - bez zajedničkog života dijeljenja troškova s dečkom-budućim mužem ja o kupnji stana mogu samo sanjati otvorenih očiju. A da ne pričam da bi se sad u ovu priču trebalo uklopiti i barem jedno dijete - ako ga planiram rodit do 36-te trebala sam ga "napraviti" jučer - mislim...)
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 11:41   #7
Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
Imam plaću cca 5800kn, kupujem stan od 55000Eura, s time da dobar dio imam ušteđen (cca 20000Eura). Kredit od 35000Eura, na 15 godina, ima ratu otprilike 2400kn. Ako dakle svu ušteđevinu dam za stan, ja bih sa 3400kn trebala: plaćati režije i hranu i opremiti stan. Slijedećih 15 godina.
Kojim filmskim trikom da to izvedem?
Znam ja da mnogi žive i s manje od 3400kn, samo ja ne znam kako? Tko onda kupuje cipele od 2000kn ili kreme za lice od 500kn?? (ja ne kupujem, ali grubom računicom vidim da ću jedva imati i za benzin, odjeća i kozmetika postaju mi luksuz, ljetovanja mogu prekrižiti...)
Ili ja imam drukčiji mentalni sklop?
(ugl, da skratim - bez zajedničkog života dijeljenja troškova s dečkom-budućim mužem ja o kupnji stana mogu samo sanjati otvorenih očiju. A da ne pričam da bi se sad u ovu priču trebalo uklopiti i barem jedno dijete - ako ga planiram rodit do 36-te trebala sam ga "napraviti" jučer - mislim...)
A jebiga sve se moze, radi se sa strane, starci od moje djevojke zive od jedne place od 3500 kn. Nije lako, nije ni lijepo, al se zivi, znas prioritete, odskolovali su studenticu uz placanje fakulteta, za sve ostalo radis nesto sastrane. Al se nose tenisice od 100 kn a ne od 500, ne ide se na ljetovanja, pazi se na svaki izdatak. Istina, ne placaju kredit, ali im je placa cca kao i tvoja nakon kredita. I sto je najbolje, zive (tj prezivljavaju) ljudi i sa mnogo manje.

S druge strane imas moju sestru, placa cca 8500 kn, kupila je stan solo. Rata kredita od 45,000 eura na 30 godina cca 2000 kn, bila je ispod prije ovih povecanja kamata. No stan je bio od 30 kvadrata, s tim da je ulozila jos 10,000 u uredjenje. Lokacija odlicna, uredjenje funkcionalno i kvalitetno (picajzla arhitektica :P), jest da je skoro 2000 eura po kvadratu u konacnici, ali stan je sasvim ok, cak i sad kad decko zivi s njom. No dosta novaca se poprcka na neesencijalne stvari, ili kako se kaze male stvari sto covjeka vesele. Ako to uspijes zauzdati, pristojno se moze zivjeti i u tvojoj situaciji.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 11:58   #8
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
A jebiga sve se moze, radi se sa strane, starci od moje djevojke zive od jedne place od 3500 kn. Nije lako, nije ni lijepo, al se zivi, znas prioritete, za sve ostalo radis nesto sastrane...
Npr, što? Prodaja osiguranja, kozmetike...? Ne ide mi to... osim toga i posao mi je takav da nemam baš "mogućnosti" za radit sa strane kao ugovor o djelu i nešto slično...
No kako god bilo, prilično sam zbedirana svime time, naravno ne mislim odustati od kupnje stana, ali da je teško - jest...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 12:44   #9
Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
Npr, što? Prodaja osiguranja, kozmetike...? Ne ide mi to... osim toga i posao mi je takav da nemam baš "mogućnosti" za radit sa strane kao ugovor o djelu i nešto slično...
No kako god bilo, prilično sam zbedirana svime time, naravno ne mislim odustati od kupnje stana, ali da je teško - jest...

....a da do stavke: tjedan dana ljetovanja, pokoji izlet, ulaznica za kino, odlazak na pizzu, 1xtjedno kava u kafiću...... nismo ni dotakli.
Isto kao ni dosta toga što se npr. u mom slučaju do sad smatralo normalnim: boja za kosu, frizer 3xgodišnje, nešto kozmetike i odjeće...

Nitko nije rekao da je lako. Za mnogo ljudi je i deprimirajuce. Ali kad imas motive, tipa dijete koje treba odskolovati, covjek pronadje neku unutarnju snagu. Ja se njezinoj majci zbilja divim, radi u krojackom salonu za placu, ali onda napravi i dosta toga doma. Puno puta sam znao doci kod nje oko 10,11 navecer, a majka bi joj jos sivala, kako bi zaradila nesto ekstra, iako je od 7 ujutro na nogama.

Sto se ovog drugog tice, nema tu ni frizure 1x godisnje, a kamoli 3. Curu sisa prijateljica, nema tu parfema za 500 kn ili kremica za 300. Kino, vecere, to je sve off limits, kao i ljetovanja i putovanja. Eventualno joj starci odu do bake i djeda. Vjeruj mi, mene nekad zna uhvatit nekakav osjecaj, neznam jel to krivnja, sram, neznam ni definirat, zbog toga sto sam ja imao mnogo bezbriznije djetinjstvo, roditelji su mi mogli mnogo vise toga priustiti i slicno. A kad se samo sjetim kako sam i ja nekad bio tuzan zbog toga sto su moji prijatelji mogli ici negdje sto si moji nisu mogli priustiti, pa se onda sad sjetim kako je njoj i njima, opet mi to dodje ko hladan tus i osjecaj tipa koje sam razmazeno deriste bio.

A sto se tice racunice, na hrani se da najvise ustedit, i to paradoksalno da se hranis zdravije nego kad jedes skuplje. Pola kile srdela na placu kosta kolko? 8-10 kn, dovoljno za 3 osobe. 10x zdravije nego da jedes nekakvo meso, koje je ljudima pojam dobre prehrane. Kupis pekac kruha, i jedes duplo jeftiniji, kvalitetniji kruh. Isplatis pekac u pola godine, sve ostalo ti je usteda. Umjesto da kupis nekakvu Uncle Bens rizu za 18 kn pol kile, ili cak onu neku Gallo za 25 kn kilu, kupis kilu K-plus rize za 6.99 (tu i ja sad jedem, odlicna je kuhana na pari).

Zadnje uređivanje F10EXX : 03.10.2009. at 12:52.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 08:17   #10
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Zanima me sto bi vise glava forumskih reklo na slijedeci problem. Naime obitelj i ja zivimo u kuci u vlasnistvu punice. Stvari i odnosi su takvi da izgleda da tu vise ne mozemo zivjeti( necu ulaziti u to jer je koma prica) i trebali bi novi zivotni prostor na podrucju N. Zagreba. Je li to moguce ostvariti i kako sa zajednickim primanjima cca 9k kn? Ima nas troje od kojih je jedno malo bebasto. Ima li tko kakva iskustva slicna? Thnx!
Pokusaj si sam(a) malo izracunati...cak i ako su cifre grube...za rezije ce trebati barem 2,000 kuna, prijevoz, hrana, zdravstveno, osiguranje, odjeca itd barem $5,000 kuna...znaci za stan bi vam ostalo 2,000 kuna mjesecno (i to je ako nema nikakvih nepredvidjenih troskova, kojih naravno uvijek ima i ako nikad ne izadjete van i pojedete barem sladoled)...

sta 2,000 mjesecno moze kupiti? mozda stan od 50,000 eura (nisam gledao ni tecaj ni kamate ni cijene stanova bas), sto je nista sto bi zadovoljilo troclanu obitelj...mozda uskoro ali sada jos ne. Podstanarstvo vam je za sada najbolja i najjeftinija opcija.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:48   #11
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Pokusaj si sam(a) malo izracunati...cak i ako su cifre grube...za rezije ce trebati barem 2,000 kuna, prijevoz, hrana, zdravstveno, osiguranje, odjeca itd barem $5,000 kuna...znaci za stan bi vam ostalo 2,000 kuna mjesecno (i to je ako nema nikakvih nepredvidjenih troskova, kojih naravno uvijek ima i ako nikad ne izadjete van i pojedete barem sladoled)...

sta 2,000 mjesecno moze kupiti? mozda stan od 50,000 eura (nisam gledao ni tecaj ni kamate ni cijene stanova bas), sto je nista sto bi zadovoljilo troclanu obitelj...mozda uskoro ali sada jos ne. Podstanarstvo vam je za sada najbolja i najjeftinija opcija.
kakva je ovo računica majketimile
kakve vi to režije plaćate od 2000kn??
meni ne premašuju 800kn-NIKAD.
ovo ostalo se slažem...ali ima se mjesta i tu za uštedu, barem malu...
A za ratu od cca 3000kn se na 30 god može dignuti kreda od 75.000€. Nije nešto, ali za te pare se može uzeti 40-ak m2 što i nije loše za tročlanu obitelj.
Iako, sve je to jako gusto i daje vrlo malo prostora za manevre...i nedajBože, netko ostane bez primanja - u banani ste.
Radije probajte ako je ikako moguće stvari barem donekle izgladiti s punicom. Jer računica neće puno bolje izgledati ni s podstanarstvom...
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 02:33   #12
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
kakva je ovo računica majketimile
kakve vi to režije plaćate od 2000kn??
meni ne premašuju 800kn-NIKAD.
Racunica je bila odokativna ali eto:
struja 500
grijanje 500
voda 250
smece 70
telefon 80
tv + kablovska 150
internet 100
mobitel 150

Pa za svaki slucaj sam zaokruzio na 2,000


Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
A za ratu od cca 3000kn se na 30 god može dignuti kreda od 75.000€. Nije nešto, ali za te pare se može uzeti 40-ak m2 što i nije loše za tročlanu obitelj.
Ja sam pretpostavio da ostane 2,000 a ne 3,000 i 40-tak kvadrata je JAKO LOSE za troclanu obitelj. Ako netko mora dici kredit koji ce mu potrositi do zadnje kune i onda zivjeti u 40 kvadrata...bolje je ici u podstanare i u veci stan. Pa 40 kvadrata nije ni dvosoban stan (ma koliko se developeri trudili to prikazati kako je)...svi troje spavati u dnevnoj sobi, i ne imati vise djece, stvarno, "rjesavanje" stambenog pitanja...radije bi zivio na klupi u parku...jeftinije i vise mjesta.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 08:10   #13
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post


Ja sam pretpostavio da ostane 2,000 a ne 3,000 i 40-tak kvadrata je JAKO LOSE za troclanu obitelj. Ako netko mora dici kredit koji ce mu potrositi do zadnje kune i onda zivjeti u 40 kvadrata...bolje je ici u podstanare i u veci stan. Pa 40 kvadrata nije ni dvosoban stan (ma koliko se developeri trudili to prikazati kako je)...svi troje spavati u dnevnoj sobi, i ne imati vise djece, stvarno, "rjesavanje" stambenog pitanja...radije bi zivio na klupi u parku...jeftinije i vise mjesta.
a gle ja sam svojim starcima zivjela u garosnijeri od 30kvadrata do svoje 11godine... pa kaj sad... kad su mogli su digli kredu zakopali se u govna da imaju dvoiposobni jer je brat dosao nakon preseljenja. i stisli smo se kak smo znali i umjeli u toj garsonijeri, a ja sam uvijek dovlacila coporluk prijatelja i moja mama je to tolerirala. ali gle kad nemas za bolje, a zelis svoj mir se stisnes i pregrizes. manji stan ces uvijek moc prodat ako situacija postane bolja pa se okrene neka dodatna lova.


konkretno danas sa suprugom pucam na maksimalno 100kvadrata kuce i preko tisucu kvadrata okucnice, ali mi necemo zivjet u zagrebu vec u okolnom mjestu povezanom zetom pa cemo tako putovat(ili auto-nebitno). dakle racunaj za dvoje, trenutnih ohoho zivina i brata koji se planira doseliti za par godina


i treca stvar,suprugov tata zadnjih osam godina putuje svakodnevno relacija karlovac-zagreb. zivi sa zenom u karlovcu(ona je tamo zaposlena), a kad se zatvorilo radno mjesto koje je radio u karlovcu imao je na izbor ili raditi u zagrebu ili dati otkaz. odlucio je raditi u zagrebu i ne preseliti se tu jer mu je karlovac puno manje stresan, a i imaju jednoiposoban stan u kojem zive odkad su ozenili- dakle sin je imao svoju sobu , a oni su spavali u dnevnom boravku(a tako je i dan danas jer sinova soba sluzi kao spremiste knjiga ). mislim da stan nema vise od 50kvadrata ,ako i toliko

i sto se tice tog putovanja, pogotovo ako je firma voljna placat, ljudi iz ovih okolnih mjesta imaju manje do posla nego neki ljudi koji i zive i rade u zagrebu. tako da u principu sve je to u necijoj glavi.

osobno kad gledam kako mi se mama zakopala u kredite i kako se rata samo dize i dize, i kolegica sa paso-kava vec muku muci jer im je i rata za auto i rata za stan otisla skupa preko 200kuna vise od onog kaj su placali do nedavno.


kako kupiti stan? dobiti na lutriji


Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a još niste uračunali da i taj stan treba namjestiti s nečime,ili će spavati na podovima?
morgen pa što ti doma imaš da su ti toliki računi?

struja 150 kuna max
voda 70-100 kuna max
plin 100
smeće(i ostale komunalije zg holdinga ) 130 kn
telefon+internet 215 kuna (malo zovem s telefona,alternativni operater)
pričuva 140 kuna
mobitel im je dosta 50 kn mjesečno, tek da imaju ako njih neko zove 2x50=100

tako da je to cca 1000 kuna (i ja sam dodao )
nu i sad si post editirao pa si me sprcao da i ja editiram svoj dvaput

a gle sto se tice namjestanja, u klinac i to se da stedljivo namjestit. ima uvijek kuhinja na akciji. nece biti savrseno al ce imat ono sto zele svoj mir. pa kad banka malo otkine od vrata lako ce kupovat malo po malo, nije da moraju odjednom sve opremiti. ormar dva, krevet stol stolice kutna kuhinja. za dijete valjda imaju jer su sigurno morali kupovati za dijete i kod punice.

ili kao sto je netko reko lizati punici guzicu i pregristi govno


fala bogu kaj imamo lovu za strane za kucu(ostaje nam kreda za namjestanje i evenutalno neki novi autic))
ne bi nikad si sa svojim vise zivjela,a bogme ni sa njegovima. i tako se medusobno svi najbolje slazemo
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku

Zadnje uređivanje sowuljaga : 26.09.2009. at 08:19.
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 20:19   #14
Quote:
sowuljaga kaže: Pogledaj post
a gle ja sam svojim starcima zivjela u garosnijeri od 30kvadrata do svoje 11godine... pa kaj sad...
to sto onda tvoji nisu imali kredit...jedno je zivjeti u krletki i placati i zadnju kunu za to a drugo je ne placati (toliko) jer...vjerujem da je to bilo prije vise od 10 godina a onda je rijetko tko dobio stambeni kredit tako da vjerujem da su tvoji zivjeli u malome ali nije bilo financijski stisnuto...kada su uzeli kredu za dvoiposobni opet druga prica...stislo se ali barem dobijas nesto u zauzvrat, sto je adekvatno za porodicu (vise prostora)

I manji stan ces uvijek moci prodati samo onda ako ga nisi preplatila...tako da bas nije "uvijek".

Nema apsolutno nikakvog smisla financijski upasti u govna za stan koji je premali.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 08:32   #15
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Racunica je bila odokativna ali eto:
struja 500
grijanje 500
voda 250
smece 70
telefon 80
tv + kablovska 150
internet 100
mobitel 150

Pa za svaki slucaj sam zaokruzio na 2,000
Ma kakve su to racunice za struju i grijanje? Moja sestra ima podno grijanje i kuhanje na struju, jest da je stan od 30 kvadrata, ali ima 250 kn ratu struje tijekom cijele godine. Da je i 500 kn za veci stan, otkud jos 500 za grijanje, pogotovo na neki jeftiniji energent. 250 kn za vodu? Pa kolko potrosis, 25 kubika vode? Na sta?

Osim toga, u situaciji kad gledas da kupis maksimalno velik stan koji si mozes priustiti, potrositi 500 kn mjesecno na telefone i televiziju je suludo.

Zadnje uređivanje F10EXX : 26.09.2009. at 08:37.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 09:20   #16
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
kakva je ovo računica majketimile
kakve vi to režije plaćate od 2000kn??
meni ne premašuju 800kn-NIKAD.
Kaj ti živiš u Benkovcu u štali da plačaš 800kn režije?



a ti si zaboravio osnove kulturnog raspravljanja?

pripazi malo kako se razgovaraš
hvala

Zadnje uređivanje atlantis : 28.09.2009. at 08:06.
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.10.2009., 09:42   #17
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
A za ratu od cca 3000kn se na 30 god može dignuti kreda od 75.000€. Nije nešto, ali za te pare se može uzeti 40-ak m2 što i nije loše za tročlanu obitelj.
Nevjerojatno je kuda seže ludilo za svojim stanom.I ja bi ga volio imati, ali ne znam kako netko uopće može uzeti kredit na 30 godina (!!!) uz ratu od 3000 kn mjesečno, za šupu od 40 m2?!Ljudi, pa to nije ništa, je li vama to jasno?

Pa ako već ulazite u toliki kredit, pa jel nije onda bolje kupiti stan/kuću u nekom manjem gradu, gdje bi za te novce mogli dobiti nešto DUPLO veće.

Mislim, to je stvar svakog pojedinca, ali ja ne bi ulazio u takav kredit da nemam ja osobno, dakle samo ja, bar 12 000 kn plaće, zagarantirano idućih 30 godina.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 18:48   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno je kuda seže ludilo za svojim stanom.I ja bi ga volio imati, ali ne znam kako netko uopće može uzeti kredit na 30 godina (!!!) uz ratu od 3000 kn mjesečno, za šupu od 40 m2?!Ljudi, pa to nije ništa, je li vama to jasno?

Pa ako već ulazite u toliki kredit, pa jel nije onda bolje kupiti stan/kuću u nekom manjem gradu, gdje bi za te novce mogli dobiti nešto DUPLO veće.

Mislim, to je stvar svakog pojedinca, ali ja ne bi ulazio u takav kredit da nemam ja osobno, dakle samo ja, bar 12 000 kn plaće, zagarantirano idućih 30 godina.
Hm kad postaviš sa te strane stvarno zvuči gadno. Ali postoji i druga strana gledanja. Bila sam podstanar 5 godina, promjenila u tih 5 godina 8 stanova, svi odreda su bili oko 40 kvadrata i plačala sam ih između 2000-2500 kn mjesečno. Znači to je 500-1000 kuna više, a bar znam da me gazda neće nazvat sutra da se njemu sin/kčer ženi/udaje ili da mu hitno treba lova i da imam mjesec dana naći drugi stan. Pa da ću opet grozničavo tražit po oglasniku i gledat svakave rupe za 300 eura mjesečno.
Eh sad kredit na 30 godina je obaveza velika ali ni u podstanarskom satnu ne živiš mukte. S tim da ako upadneš u finansijske probleme s bankom ćeš se možda i dogovoriti da ti zamrznu ili reprogramiraju kredit (banci se više isplati da ti vračaš kredit nego da dobiju stan koji mogu prodat za puno manje novaca) kao podstanar ako nemaš za stanarinu letiš na ulicu. Da ne govorimo kad odeš u penziju kako ćeš moći plačati od penzije tu stanarinu, pa naši penzići jedva preživljavaju a manje više svi imaju rješeno stambeno pitanje.
malosampukla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 20:40   #19
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
40 m2 je i te kako cisto dovoljno za jednu troclanu obitelj, imas hodnik, spavacu sobu, dnevni sa blagovaonom, kuhinju, lodju, supu, ZA NEKAKAV POCetAK DOSTA. Neki ocito da su odrastali u vilama i stanovima od 100m2 pa sve ispod toga je p.dim.

Lik ima problem, dakle gutati drek i mozda i tada izleti sa obitelji iz stana, biti podstanar i ako ne plati zavrsiti na cesti ili uzeti svoj stan kojeg isto ako ne plati leti iz njega van . Cetvrte opcije NEMA. Koja je od ove tri najprihvatljivija pitanje je. Eto pomozite sa konkretnom idejom osobi u problemu po mogucnosti i da problem rijesi.

Komentare pisane zbog osobnih frustriranosti necu ni komentirati dok svoje dajem iskljucivo iz iskustva i jednog razloga a to je pomoci nekome u problemu , ne mlatim bas praznu slamu i sta bi bilo kad bi bilo niti pratim sto je tko napisao prije godinu ili dvije dana , ispricavam se radi toga .


p.s. stan od 40m2 i dalje tvrdim da se moze uzeti za 55 soma eura a od 32 se moze i to nov za 45 soma, 46m2 kod vrbana je bilo u prodaji za 50 soma eura/ eto pa racunajte i vidite je li se isplati. Mislim jos uvijek da se i te kako isplati.
Quote:
malosampukla kaže: Pogledaj post
Hm kad postaviš sa te strane stvarno zvuči gadno. Ali postoji i druga strana gledanja. Bila sam podstanar 5 godina, promjenila u tih 5 godina 8 stanova, svi odreda su bili oko 40 kvadrata i plačala sam ih između 2000-2500 kn mjesečno. Znači to je 500-1000 kuna više, a bar znam da me gazda neće nazvat sutra da se njemu sin/kčer ženi/udaje ili da mu hitno treba lova i da imam mjesec dana naći drugi stan. Pa da ću opet grozničavo tražit po oglasniku i gledat svakave rupe za 300 eura mjesečno.
Eh sad kredit na 30 godina je obaveza velika ali ni u podstanarskom satnu ne živiš mukte. S tim da ako upadneš u finansijske probleme s bankom ćeš se možda i dogovoriti da ti zamrznu ili reprogramiraju kredit (banci se više isplati da ti vračaš kredit nego da dobiju stan koji mogu prodat za puno manje novaca) kao podstanar ako nemaš za stanarinu letiš na ulicu. Da ne govorimo kad odeš u penziju kako ćeš moći plačati od penzije tu stanarinu, pa naši penzići jedva preživljavaju a manje više svi imaju rješeno stambeno pitanje.
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Killerdog, evo žena piše (a ja nemam razloga vjerovati da laže) da je recimo bio u prodaji stan 46 m2 kod Vrbana za 50 soma, a baš i nije pripizdina. Ne ulazim u to kakav je stan, ali računica kaže da je 50 somova u Zabi sa trenutno nepovoljnom (!) kamatom od 7,5 posto na 25 godina rata od ca 2600 kuna.
Ne podržavam kupnju stana pod svaku cijenu no ne vidim po čemu bi podstanarsto bilo tako puno isplativije u ovoj varijanti i zašto je toliko tragično plaćati vlastiti stan 2600 kuna, a nije tragično tu lovu davati gazdi tuđeg stana... OK, kao, puno je to 25 godina, gube se poslovi, rastu kamate i sl... no ja ne vjerujem u puno jeftinije podstanarstvo od ovoga, majke mi...
I neka si probaju ušparati neke novce pa u neko doba prebiju dio kredita i slično... Ima akcija banaka s povoljnijom kamatom prve dvije godine (5% - onda im je rata oko 2100 kuna) i tako.
Što će duže biti podstanari biti će stariji za odobravanje kredita, a ja ne vjerujem da su svima uvijek idealni uvjeti i da zaiste štede tu famoznu 'razliku' od najma podstanarstva...
nemojte se uopće truditi.
lako je tuđim gloginje mlatiti kad su ti mamica/tatica/baka/tetka/whatever sredili stambeno pitanje.
ili su gospoda podstanari isfrustrirani svojom situacijom. ne znam, nisu se izjasnili baš jasno čemu ovo sustavno napadanje.


Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Evo s čime se ljudi vesele.Ja živim u stanu od 62 m + 4 m2 balkona ( dva komada ), i on se vodi kao dvoiposoban stan, a ti svoji 55m2 računaš kao trosobni stan.
Ljudi, je li ste svjesni kako vas navlače prodavači nekretnina i građevinci?
slušaj, živo mi se fućka kako se stan deklarira, što se men tiče možeš ga nazvati i garsonijerom ali vidim da tebi nije jasno da moj stan JEST trosoban stan sa dvije spavaće sobe. Na stranici-dvije prije sam ga opisala. Hebo vas, nemojte me tjerati da ga uslikam pa da vam moram slike postaviti na javnom forumu pa da mi onda probate reći što fali mom stanu koji jednostavno jest komforan za dvo- ili tročlanu obitelj?
To što tvoj ima glup raspored je tvoj problem

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno je kuda seže ludilo za svojim stanom.I ja bi ga volio imati, ali ne znam kako netko uopće može uzeti kredit na 30 godina (!!!) uz ratu od 3000 kn mjesečno, za šupu od 40 m2?!Ljudi, pa to nije ništa, je li vama to jasno?

Pa ako već ulazite u toliki kredit, pa jel nije onda bolje kupiti stan/kuću u nekom manjem gradu, gdje bi za te novce mogli dobiti nešto DUPLO veće.

Mislim, to je stvar svakog pojedinca, ali ja ne bi ulazio u takav kredit da nemam ja osobno, dakle samo ja, bar 12 000 kn plaće, zagarantirano idućih 30 godina.
OMG
ako se inače povodiš takvom filozofijom u životu, nećeš baš puno postići
ponekad se zapitam tko ovdje sve tipka...
ili same trollčine ili neki tajkuni. U RL oko mene sve neki skromni, normalni ljudi
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 20:45   #20
Quote:
malosampukla kaže: Pogledaj post
Hm kad postaviš sa te strane stvarno zvuči gadno. Ali postoji i druga strana gledanja. Bila sam podstanar 5 godina, promjenila u tih 5 godina 8 stanova, svi odreda su bili oko 40 kvadrata i plačala sam ih između 2000-2500 kn mjesečno. Znači to je 500-1000 kuna više, a bar znam da me gazda neće nazvat sutra da se njemu sin/kčer ženi/udaje ili da mu hitno treba lova i da imam mjesec dana naći drugi stan. Pa da ću opet grozničavo tražit po oglasniku i gledat svakave rupe za 300 eura mjesečno.
Eh sad kredit na 30 godina je obaveza velika ali ni u podstanarskom satnu ne živiš mukte. S tim da ako upadneš u finansijske probleme s bankom ćeš se možda i dogovoriti da ti zamrznu ili reprogramiraju kredit (banci se više isplati da ti vračaš kredit nego da dobiju stan koji mogu prodat za puno manje novaca) kao podstanar ako nemaš za stanarinu letiš na ulicu. Da ne govorimo kad odeš u penziju kako ćeš moći plačati od penzije tu stanarinu, pa naši penzići jedva preživljavaju a manje više svi imaju rješeno stambeno pitanje.
Tako je!
mirjanazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:19.