Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2003., 04:37   #21
Re: rogač ili naranča

Quote:
peonija kaže:
Hvala na uputi, da pokušam s rogačem i narančom? Imam neku knjižicu s uputama. Piše da je važna posudica u koju ću posaditi. E, sad, rogač je star 6 mjeseci i ima nekoliko listića, visok je oko 5 cm. I što sad? kakvu posudicu i kolko zemlje da stavim? Jel smijem sad prikratiti korijen? Naranča je nikla neki dan, ima nekoliko listića. Bitno je znati kad treba ovijati žicu i prikraćivati korijen. Sve sam ja to pročitala već nekoliko puta, ali vidim da je to cijela nauka. Ali sad ću pokušati. Štihanje i grubi radovi u vrtu mi nisu problem, ali ovako nešto pipkavo mi ide malo teže. Što uhvatim to polomim. I čini mi se da moraš sve to jako smireno radit. A ja sam često brzopleta.
Još nešto sam se sjetila. Limunu stalno uštipavam mlade vrhove i ostao je malo drvce. Imam i mali šipak i njega uštipavam i šišam kao lopticu. Jel to dobro i za bonsai?
Nemam mahovine, jel može nešto drugo u zamjenu?
Kod bonsaia je trik da mu ohrabrujes snazenje korijena, a to postizes tako, sto ne dozvoljavas ostatku biljke da se razvija.
Posto su u prirodi stabla velika, i korijen ce teziti da postigne odgovarajucu velicinu, zato se i njega trijeba sprijeciti u toj nakani. Relativno plitke posude su za tako nesto dobre. Tegla u kojoj drzim mali hrast, je siroka i plitka, ali nije uopce za bonsai. Bio sam je koristio za kaktuse.

Meni nespretnost nije problem, ali sam ipak uspio polomiti jednu grancicu Trident javora. Samo jedna grancica je narusila izgled cijelog stabla. Koristio sam predebelu zicu, jer mi se niije dalo cekati drugi dan da mogu otici u ducan i kupiti tanju zicu. Zice za bonsai su aluminijske.

Sisanje u lopticu se ne koristi za bonsai. Bonsaii imaju otvorene krosnje.

Mahovinu mozes bilo gdje naci, pos uvjetom da ima dosta vlage i hlada. Meni je u Zagrebu rasla oko kuce. U kakvom sumarku, na panju ces je sigurno naci, ako nije suha sezona. Isto tako, kada kupis humus, i dobro ga zalijevas, siguran sam da ce se mahovina sama pojaviti. Bar se to meni dogodilo sa nekoliko biljaka. Mahovina bez problema uspijeva na suncu. Njoj jedino treba konstantno prisustvo vlage.
Mahovina nije nuzna. Ona je samo indikator vlaznosti donjeg sloja, a ima i estetsku vrijednost. Oko bonsaia se nasipa sitni sljunak. Ja imam male crne oblutke, ne vece od 2-3 mm, oko jednog stabla. Oko drugog imam bijele, slicne velicine. Mislim da doma mozes sama, prosijavanjem i odabirom doci do lijepog sitnog sljunka. Sljunak za akvarije je OK, ali on je odvise saren i zato bi i njega trebalo razvrstavati.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 22:40   #22
bonsai

BladeRunneru, šljunak je zgodan, već sam ga stavljala na površinu zemlje u loncima da mi se ne zamaže balkon kad pada kiša, sve mi se zašprica. I poveća se težina pa se lonci ne prevrću. Upotrijebit ću ga i za bonsai, jasno najsitnijeg. Ima i glinopora za kupit, samo to bi možda bilo prekrupno.
Kad smo kod toga sad sam se sjetila i školjki. One su dobre kao zastirka u vrtu. Jel ima toga kod vas za kupit? I mljevena kora drveća. A šljunak za akvarije vjerojatno mogu kupiti u dućanu za kućne ljubimce.
Koliko debela žica mora biti? Čini mi se da u knjizi piše da može biti bakrena, tamna paljena bakrena žica. Evo, našla sam knjigu. Piše da treba odstraniti grane koje se međusobno križaju ili rastu okomito prema gore. Vodoravne grane su dekorativnije. Stalnim obrezivanjem novih izboja i odstranjivanjem pupova razvijaju se tijekom vremena sve sitniji i sitniji listovi i iglice, a to je zapravo i svrha takvog načina uzgoja.
Večeras ću to pročitati detaljno. Piše da bonsai može prezimiti u vrtu ukopan u zemlju.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 04:17   #23
Re: bonsai

Quote:
peonija kaže:
BladeRunneru, šljunak je zgodan, već sam ga stavljala na površinu zemlje u loncima da mi se ne zamaže balkon kad pada kiša, sve mi se zašprica. I poveća se težina pa se lonci ne prevrću. Upotrijebit ću ga i za bonsai, jasno najsitnijeg. Ima i glinopora za kupit, samo to bi možda bilo prekrupno.
Kad smo kod toga sad sam se sjetila i školjki. One su dobre kao zastirka u vrtu. Jel ima toga kod vas za kupit? I mljevena kora drveća. A šljunak za akvarije vjerojatno mogu kupiti u dućanu za kućne ljubimce.
Koliko debela žica mora biti? Čini mi se da u knjizi piše da može biti bakrena, tamna paljena bakrena žica. Evo, našla sam knjigu. Piše da treba odstraniti grane koje se međusobno križaju ili rastu okomito prema gore. Vodoravne grane su dekorativnije. Stalnim obrezivanjem novih izboja i odstranjivanjem pupova razvijaju se tijekom vremena sve sitniji i sitniji listovi i iglice, a to je zapravo i svrha takvog načina uzgoja.
Večeras ću to pročitati detaljno. Piše da bonsai može prezimiti u vrtu ukopan u zemlju.
Dru...err...ovaj...Peonija ( ne znam sto mi je danas)

Sto je glinopor? Skoljke povecavaju alkalicnost. Nasitnjene skoljke se koji put dodaju u akvarije, radi ravnoteze PH-a.
Da, ima ih ovdje za kupiti.
Zica koju ja koristim je tamna, ali je aluminijska. Problem sa bakrom je sto je otrovan za bilje.
Ovdje je vrlo strog zakon protiv rezanja drveca, cak i na vlastitom bloku zemlje, ali se neka skvadra dosjetila jadu, ba zabije bakarne cavle u deblo. Nakon nekog vremena....
Da rezanje pupoljaka je definitivno vazno, i taj mi dio dobro ide, ali ne oblikujem grane onako kako bih zelio. Zato mi bor ima sve krace i sitnije iglice, ali jos mu krosnja ne izgleda onako kao u knjigama za bonsai.
Debljina zice ovisi o debljini grane ili debla koji se trebaju savinuti.

O bonsaijima imas puno savjeta na internetu. I na Engleskom i na Njemackom.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 02:26   #24
Re: Re: Re: bonsai

Quote:
Profesor Jakov kaže:
DAj napiši još koju o ovome.

Ne smije se rezat drveče u Australiji?
Ne smijem ja u svom vrtu. Ili moram platiti veliku globu, a rijec je o vise tisuca dolara, ali zato svaki @#!&$ farmer moze sravnati na stotine hektara vegetacije na svojoj farmi.

Prijatelj mi sada ulazi u gradnju kuce. Opcina mu je dozvolila da porusi nekoliko stabala, kako bi se kuca mogla sagraditi, ali mu jedno neda rusiti ni u ludilu. A ja postavljam pitanje, kada se vec toliko brinu za stabla, zasto onda dozvoljavaju da se gradi naselje u posumljenim predjelima.

Ne pitaj me za logiku, jer tu nema logike, vec samo politicka racunica.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 22:50   #25
Re: Re: bonsai

Quote:
BladeRunner kaže:
Dru...err...ovaj...Peonija ( ne znam sto mi je danas)

Sto je glinopor? Skoljke povecavaju alkalicnost. Nasitnjene skoljke se koji put dodaju u akvarije, radi ravnoteze PH-a.
Da, ima ih ovdje za kupiti.
Zica koju ja koristim je tamna, ali je aluminijska. Problem sa bakrom je sto je otrovan za bilje.
Ovdje je vrlo strog zakon protiv rezanja drveca, cak i na vlastitom bloku zemlje, ali se neka skvadra dosjetila jadu, ba zabije bakarne cavle u deblo. Nakon nekog vremena....
Da rezanje pupoljaka je definitivno vazno, i taj mi dio dobro ide, ali ne oblikujem grane onako kako bih zelio. Zato mi bor ima sve krace i sitnije iglice, ali jos mu krosnja ne izgleda onako kao u knjigama za bonsai.
Debljina zice ovisi o debljini grane ili debla koji se trebaju savinuti.

O bonsaijima imas puno savjeta na internetu. I na Engleskom i na Njemackom.
Glinopor su nekakva zrna, smeđe boje a nalikuju na šljunak, vjerojatno glinena ili slično, nisam kupovala pa ne znam točan sastav, ali stavljaju se oko debla drveća u gradovima u drvoredima, a može se staviti i u lonce po vrhu zemlje za cvijeće. Mislim da se koristi i za vodeni uzgoj.
Pronašla sam nešto na internetu o bonsaiu. A ako piše krivo za žicu onda se ni u što u toj knjizi uopće ne možeš pouzdati. Baš me zanima što se događa kad se zabije bakreni čavao. Nešto iz staničnog soka reagira s bakrom i događa se neka kemija. Ali što?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 22:53   #26
Re: Re: Re: Re: bonsai

Quote:
BladeRunner kaže:
Ne smijem ja u svom vrtu. Ili moram platiti veliku globu, a rijec je o vise tisuca dolara, ali zato svaki @#!&$ farmer moze sravnati na stotine hektara vegetacije na svojoj farmi.

Prijatelj mi sada ulazi u gradnju kuce. Opcina mu je dozvolila da porusi nekoliko stabala, kako bi se kuca mogla sagraditi, ali mu jedno neda rusiti ni u ludilu. A ja postavljam pitanje, kada se vec toliko brinu za stabla, zasto onda dozvoljavaju da se gradi naselje u posumljenim predjelima.

Ne pitaj me za logiku, jer tu nema logike, vec samo politicka racunica.
Pa to ti je isto kao i kad se naselja grade na najplodnijim tlima, a ne na pustačama.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 05:02   #27
Re: nametnici u teglama

Quote:
xxGaladrielxx kaže:
U velikoj tegli na balkonu u kojoj mi je hortenzija, pojavile su se malisne stonoge. To vam je nekaj od par mm, crvenkasto smjedje.
Jel netko zna kako da se toga rijesim, a da ne presadjujem hortenziju?
Rijesis ih se tako da svakoj odrezes sve noge. Ako su premale koristi pomicnu mjerku.

Grave Digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 15:36   #28
Sredstva protiv nametnika?

Evo, zatoplilo je, jucer sam na macuhicama vec pronasla nekoliko zelenih usiju. Obicno imam svake godine problem sa tim nesretnim zelenim (lisnim) usima i onim bijelim musicama. Najvise mi napadaju fuksije. Onda ja najprije pocinjem spricati nekim "kucnim" metodama tipa deterdzent za sudje pomjesan s vodom. To donekle ukloni, ali sredinom ljeta vec moram spricat necim jacim, ali pritom redovito strada fuxia jer joj pocnu padat pupoljci, pa lisce i nakraju krepa.
Prije sam te sprejeve i u Trstu nabavljala, ali jos nisam nasla nesto sto bi zaista otklonilo nametnike (pa i crvenog pauka), ali ujedno bilo "friendly" prema biljkama. Najugrozenije su mi spomenuta fuxia, verbena, macuhice. Ove godine sam kupila malo vise tagetesa, kazu da on tjera zloceste zelene...

Htjela bih cuti vasa iskustva, sta koristite, itd.
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 16:40   #29
meni su preporučili da napravim slijedeću otopinu:
uzmi duhan iz cigarete i stavi ga u otprolike pola litra vode i ostavi nekih 6-12h. najbolje preko noći. procijediti kroz gazu. tim zaliješ biljku ili špricaš listove. ja sam se djelomično riješila skokuna, ali beštija još ima
kupila sam i one štapiće (25kn za 20kom) protiv buba i ubola u zemlju.
šta je od toga pomoglo ne znam.

Zadnje uređivanje abba : 04.05.2005. at 17:56.
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 16:45   #30
Re: Cime spricate biljke protiv nametnika?

Quote:
cutecat kaže:

Onda ja najprije pocinjem spricati nekim "kucnim" metodama tipa deterdzent za sudje pomjesan s vodom.
u kojem omjeru?
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 22:51   #31
da pricamo o suzbijenju stetnika sa povrca onda bi ti preporucila razne metode:
sadnja biljaka koja odbija nametnike, sadnja biljaka koja privklaci kukce koji se hrane naetnicima...

buduci da se radi o cvijecu a ne o povrcu, ja se nebi zamarala sa ekoloskim, odnosno , prirodnim metodama unistavanja stetnika.
kupi otrov za lisne usi i prskaj.
bar ce ti biljke preziviti.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 10:21   #32
Quote:
Bocca della Verita kaže:
da pricamo o suzbijenju stetnika sa povrca onda bi ti preporucila razne metode:
sadnja biljaka koja odbija nametnike, sadnja biljaka koja privklaci kukce koji se hrane naetnicima...

buduci da se radi o cvijecu a ne o povrcu, ja se nebi zamarala sa ekoloskim, odnosno , prirodnim metodama unistavanja stetnika.
kupi otrov za lisne usi i prskaj.
bar ce ti biljke preziviti.
Tako je......... imam ih na ružama. Prvo ih nastojim ručno skinuti i uništiti, kao i male crviće -gusjenice što li, ako ne ide a najčešće ne ide jer se gamad razmnožava sto na sat, onda ide Neo Pitroid i nema ih neko vrijeme.
Pepel nije loš ali nije za invaziju, tu gamad treba
prije nego li poždere lišće.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 14:45   #33
Lisne i štitaste uši se mogu uspješno riješiti "Bijelim uljem" kojeg ima u poljotrgovinama, košta 15 -ak kuna i NIJE otrov!

Probala sam - djeluje.
__________________
Pozdrav, Marijachi
Marijachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 17:10   #34
Quote:
Marijachi kaže:
Lisne i štitaste uši se mogu uspješno riješiti "Bijelim uljem" kojeg ima u poljotrgovinama, košta 15 -ak kuna i NIJE otrov!

Probala sam - djeluje.
Naftni derivat, kao i crveno ulje ali karenca je 3 tjedna na povrću.
Paziti!
Najkraću karencu imaju sredstva za špricanje krastavaca oko 1 tjedan, znači najmanje otrova.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 15:43   #35
Quote:
d@d@ kaže:
Naftni derivat, kao i crveno ulje ali karenca je 3 tjedna na povrću.
Paziti!
Najkraću karencu imaju sredstva za špricanje krastavaca oko 1 tjedan, znači najmanje otrova.

Probala bi s tim, nije bitno ako ima malo otrova, ionako je samo za cvijece. Ali, nece li mi tako otpasti pupoljci (to mi se znalo dogoditi s fuksijama.




Sto se tice moje express metode sa deterdzentom, u 1/2 l. vode (koliko stane u onu spricaljku) par puta ustrcam Likvi ili Pril, sta vec imam u kuhinji. Promuckam da se napravi pjena i onda spricam , a one tvrdokorne skidam rukama. To djeluje dok ih jos ima malo.

Takodjer djeluje tekuci deterdzent za rublje na bazi sapuna Marsiglia. To sam procitala u tal. novinama, i dosta je djelotvorno , a na prirodnoj bazi.

Najbolje bio-sredstvo za lisne usi su bubamare, one ih u jednom danu potamane na stotine. Navodno se negdje mogu naruciti postom, pa rasporedis bubamare po vrtu pa nek rade...
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 17:34   #36
Quote:
cutecat kaže:

Najbolje bio-sredstvo za lisne usi su bubamare, one ih u jednom danu potamane na stotine. Navodno se negdje mogu naruciti postom, pa rasporedis bubamare po vrtu pa nek rade...
šta ako odlete?
ili su to one kojima su tako sklepali gene da ne mogu letjeti?
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:11   #37
Quote:
abba kaže:
šta ako odlete?
ili su to one kojima su tako sklepali gene da ne mogu letjeti?
nece ici nigdi dok god imaju sto za jesti.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 21:19   #38
zanimljiv mi je ovaj podforum. naziv VRT a vrt jedva da se i spominje

ni za cvijeće ni za povrće ne koristim nikakve kemikalije pa čak ni tzv. zdrave

povrće špricam isključivo vodom u kojoj su potopljene koprive
osim toga u vrtu imam nevene i slično cvijeće koje je vrlo korisno za zaštitu
kelj i sličnu zelenjavu zasipam pepelom i to je to
uz ruže uvijek piknem pokoji češnjak i sjajno se slažu

puno dobrih savjeta sam "pokupila" na sajmu cvijeća gdje ljudi koji se bave eko proizvodnjom nesebično pomažu nama koji vole učiti
ove godine je od 1.6 i jedva čekam
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 13:33   #39
Quote:
nepta kaže:


puno dobrih savjeta sam "pokupila" na sajmu cvijeća gdje ljudi koji se bave eko proizvodnjom nesebično pomažu nama koji vole učiti
ove godine je od 1.6 i jedva čekam [/B]
o kojem sajmu pričamo? floraart? inače, velesajam je bio katastrofa, ljudi ne samo da nisu dijelili informacije nego čak nisu ni znali latinske nazive, što je po meni kao da ne znaš vlastiti jezik.
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 15:01   #40
Quote:
nepta kaže:
zanimljiv mi je ovaj podforum. naziv VRT a vrt jedva da se i spominje

ni za cvijeće ni za povrće ne koristim nikakve kemikalije pa čak ni tzv. zdrave

povrće špricam isključivo vodom u kojoj su potopljene koprive
osim toga u vrtu imam nevene i slično cvijeće koje je vrlo korisno za zaštitu
kelj i sličnu zelenjavu zasipam pepelom i to je to
uz ruže uvijek piknem pokoji češnjak i sjajno se slažu

puno dobrih savjeta sam "pokupila" na sajmu cvijeća gdje ljudi koji se bave eko proizvodnjom nesebično pomažu nama koji vole učiti
ove godine je od 1.6 i jedva čekam
To sa cesnjakom sam probala, ali nisam bas imala nekog uspjeha.
Ako se sjetis jos kakvog savjeta, napisi i nama ostalima. tnx
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.