Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2008., 19:56   #41
Članovi obitelji bez ugovora o radu u obrtu?

Daklem, obrt glasi na majku, sestra i ja redovito pomazemo, i danas majke nema u gradu, pojavi se inspektor rada i kaze da majka kao vlasnica obrta ima dva tjedna da me zaposli, ili nam zatvara radnju na mjesec dana.

Trazio sam materijale o tome na netu, ali nasao sam samo Clanak 29. Zakona o obrtu, koji kaze "Članovi porodičnog domaćinstva mogu u obavljanju obrta pomagati obrtniku.", dakle, ne govori izricito da li clanovi obitelji moraju ili ne biti prijavljeni.

Stvar je, knjigovođa i lokalna obrtnicka komora nam vec godinama govore da je sve u redu, i da nema problema u pomaganju od strane obitelji.

Tako da me, uglavnom, zanima, kako pravilno tumaciti Clanak 29.
__________________
Then the fit hit the Shan.
floyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 22:54   #42
Svašta. Valjda vas je netko ljubomoran cinkao.

Možeš pomagati, ali negdje se spominje izričito u obliku kao povremena ispomoć. Potraži još malo.
Dakle ako radiš tamo svaki dan, puno radno vrijeme, treba prijava. Ako samo povremeno pomažete, onda ok.

http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_..._radnom_odnosu
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 23:03   #43
Obrt

Pozdrav svima.Evo me sa vama ponovo nakon puno vremena.
Imao bih jedno pitanje vezano za obrt.Oboljeli prijatelj se interesira.
Srčani bolčesnik sa smanjenim radnim sposobnostima bi htio otvoriti obrt.Još se nalazi na bolovanju i velika je šansa da će završiti u mirovini.
Znači,suma - sumarum:invalid na bolovanju-izgledna invalidska mirovina želi otvoriti "lakši" obrt????
Treba mu odgovor nekog tko se stvarno razumije u pravo!!!!!
BartolB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 10:42   #44
Molio bih nekoga ako može da odgovori na ovo pitanje!
Eagle44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 16:17   #45
a koje je pitanje? samo je konstatacija (s 3 upitnika na kraju) da" želi otvoriti obrt lakši obrt???" pa nek ode u svoju općinu u ured za gospodarstvo i nek to njima kaže i oni će mu sve odgovoriti (ako im povjeri kakav to obrt želi otvoriti, koju stručnu spremu ima itd.)...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 19:11   #46
Ma i to što govoriš,neka pita!!!!
Eagle44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 22:05   #47
kazna zatvorenom obrtu

obrt je zatvoren 01.06.06., zakonski rok za predaju pdv-k obrasca je 90 dana od zatvaranja obrta,znači 01.09.06., obrazac je predan sa zakašnjenjem
(30.10.2006.), sada dolazi kazna od 500,00 kn zbog nepravovremenog podnošenja obrasca.
ok prekršaj je učinjen (prije skoro 2 godine), da li je stvarno praksa da se to kažnjava nakon toliko vremena, postoji li mogućnost žalbe, ima li žalba smisla i pravne osnove
vlasnik obrta nema nikakvih primanja u rh i nema odakle to platiti
agava is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:03   #48
Otvaranje obrta za maloprodaju - pravni savjet

Pozdrav,

Razmišljam o tome da otvorim internet trgovinu kompjuterske opreme i komponenti. Za to bih trebao registrirati obrt za prodaju izvan prodavaonice (tako sam čuo). Dobijem obrtnicu, matični broj, štambilj, knjige... i mogu uvozit na veliko i prodavat na malo. Na dodanu vrijednost (zaradu) platim PDV i sve OK.

Moje je pitanje kako konkretno to ostvariti? Kojoj se instituciji moram obratiti i reći da želim pokrenuti obrt? Da li je to trgovački sud, obrtnička komora...?

Drugo pitanje je mogu li biti vlasnik obrta uz to što sam u stalnom radnom odnosu na drugom mjestu? Tj. da mi taj obrt nije primarna djelatnost. Znam da ljudi koji sezonski prodaju na štandovima imaju i "normalan" posao... Moram li u tom slučaju (obrt je drugi posao) polagati ekonomiju isl. na Pučkom otvorenom učilištu?

Hvala i pozdrav,
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:09   #49
Trebaš otići u ured za gospodarstvo, možeš biti vlasnik obrta kao sekundarne djelatnosti, ne moraš ništa polagati ali trebaš zaposliti u tom slučaju osobu sa odgovarajućom stručnom spremom. Bar fiktivno.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:20   #50
Quote:
crni puž kaže: Pogledaj post
Trebaš otići u ured za gospodarstvo, možeš biti vlasnik obrta kao sekundarne djelatnosti, ne moraš ništa polagati ali trebaš zaposliti u tom slučaju osobu sa odgovarajućom stručnom spremom. Bar fiktivno.
A koja je to stručna sprema? Je li dovoljno biti VSS (dipl.ing) da bih mogao raditi samostalno, bez da uposljavam ikoga?
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:25   #51
Vjerovatno je. Odnosno , sigurno je , osim ako u zadnje vrijeme nisu izmislili nešto, što me isto ne bi čudilo.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:27   #52
Quote:
crni puž kaže: Pogledaj post
Vjerovatno je. Odnosno , sigurno je , osim ako u zadnje vrijeme nisu izmislili nešto, što me isto ne bi čudilo.
OK, javit cu se onda u Ured za gospodarstvo pa ću se raspitat. Sad bar znam odakle početi - puno hvala!!

Pozdrav
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:32   #53
Imaš i mogućnost da otvoriš poduzeće (a ne obrt), možda ti je to bolje (može se više muljat). Pošto si već zaposlen, prijaviš sebe kao direktora, i ne moraš uplaćivati nikakve obaveze (mirovinsko itd. jer već si zaposlen).Ne moraš prijaviti zaposlenike jer direktor može, u slobodno vrijeme, raditi u poduzeću...
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:41   #54
Quote:
crni puž kaže: Pogledaj post
Imaš i mogućnost da otvoriš poduzeće (a ne obrt), možda ti je to bolje (može se više muljat). Pošto si već zaposlen, prijaviš sebe kao direktora, i ne moraš uplaćivati nikakve obaveze (mirovinsko itd. jer već si zaposlen).Ne moraš prijaviti zaposlenike jer direktor može, u slobodno vrijeme, raditi u poduzeću...
Aha, nešto kao d.o.o. Zar nije to kompliciranije po pitanju vođenja knjiga i svega ostaloga? I skuplje?

Zašto bi se više moglo muljat u poduzeću nego kod obrta?

P.S. Evo naletio sam na jedan dobar link: http://www.tvrtka.biz/tvrtka/index.p...id=35&Itemid=1 .. mislim da će mi to dosta toga pojasnit. Hvala.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 11:54   #55
Knjige vodiš jednako, a i nije ništa skuplje. Kao pravna osoba (poduzeće) imaš neke mogućnosti koje nemaš kao obrtnik (fizička osoba). Osim toga, ako nešto pođe krivo kao obrtnik odgovaraš cijelom imovinom , dok u poduzeću ne nego samo onim što si uložio (u slučaju da propadne posao gubiš samo to) itd.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 22:23   #56
Zena vlasnica obrta i porodiljni dopust

Kako se ženi koja je vlasnica obrta obračunava naknada za porodiljni? I što ako samo ona radi, kako tada ide porodiljni dopust?
slatka curka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 10:46   #57
Quote:
slatka curka kaže: Pogledaj post
Kako se ženi koja je vlasnica obrta obračunava naknada za porodiljni? I što ako samo ona radi, kako tada ide porodiljni dopust?
Naknade za rodiljne dopuste nalaze se na ovom LINKU. Otvori obvezno zdravstveno osiguranje.

Ima pravo na jednokratnu naknadu za pomoć pri opremanju djeteta na državnoj razini koja iznosi cca 2.300,00. Pravo ne ovisi o imovinskom cenzusu, već pripada svim zdravstveno osiguranim majkama.

Uz ovu naknadu na državnoj razini, pojedini gradovi i općine isplaćuju naknadu za opremanje novorođenog djeteta i iz lokalnog proračuna. Provjeri da li je to slučaj i kod tebe.

Naknade su iste kao da oboje radite.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 14:44   #58
Hvala na odgovoru! No, što u slučaju kada samo vlasnica obrta radi u obrtu, što sa obrtom? Inače, može ga staviti u mirovanje godinu dana, no što ako se to produži zbog komplikacija u trudnoći, a poslije i sam porodiljni dopust?
slatka curka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 17:03   #59
Možeš koristiti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Na linku iz prethodnog posta također su i naknade plaće za vrijeme bolovanja, pa pročitaj. Također, vodi računa da prije nego što počneš koristiti bolovanje ili rodiljni, podmiriš obveze prema državi, da ti kojim slučajem nebi stigla kakva ovrha.

Ako imaš radnika koji će ti voditi obrt za vrijeme porodiljnog dopusta onda ga ne moraš zatvoriti. Provjeri, kakva su davanja prema državi /doprinosi i sl/ u slučaju da obrt moraš privremeno zatvoriti.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 10:38   #60
neprijavljeni obrt

Moja rođakinja i njena mama planiraju otvoriti salon za masažu.
Odradile su nekakav tečaj i dobile diplomice.
Planiraju otvoriti salon za masažu u jednoj sobi svog trosobnog stana, ali ne namjeravaju prijaviti obrt, pa me zanima:
1. koje zakone krše
2. kolike kazne mogu očekivati
---znam da je neprijavljeni salon za masažu sinonim za kupleraj pa me komentari u tom smislu ne zanimaju
---Hvala na odgovorima
__________________
PEDER JE KARAKTERNA OSOBINA A NE SEXUALNA ORIJENTACIJA
artur222 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.