Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2014., 09:01   #2081
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ti zbilja mislis da su ljudi koji su bliski s bracom ili sestrama a priori sretniji i ispunjeniji od onih koji bracu ili sestre nemaju?
ono, ozbiljno?
Ja ne mislim.
Uopce.
A nisam jedinica.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:04   #2082
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ti zbilja mislis da su ljudi koji su bliski s bracom ili sestrama a priori sretniji i ispunjeniji od onih koji bracu ili sestre nemaju?
ono, ozbiljno?

Ma nije ni napisala da su "a priori sretniji". Kaze da ako budu bliski, u dobrim odnosima i sl. da ce tada biti sretniji.
Inace, divno je vidjeti kako moj 3,5-godisnjak pokazuje seki igracke, kako se puze i sl. Lijepo je kad se djeca doma zaigraju, nasmijavaju i sl.
Naravno da to ne mora znaciti da ce oni ostati bliski i biti velika podrska jedno drugom, ali ja sam tu da ih tako odgajam, da ih ucim o vaznosti postivanja i pomaganja obitelji. Ne na silu nego iz ljubavi. Tak sam i ja odgojena i mm i bilo bi mi skroz cudno da se na bilo koji nacin udaljim od nekoga iz moje (mnogobrojne) obitelji.
I na kraju, koji je razlog zbog kojeg sam se odlucila na drugo dijete? Ne znam, ali to je sigurno jedan od. Znam da je meni bilo lijepo u djetinjstvu (a i sad) i nadam se da ce i mojim klincima. Sta je tu toliko lose?
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:15   #2083
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
"kad budu veliki, a ako si budu bliski, bit će sretniji/emotivno bogatiji od onih koji takav odnos nemaju".
Ili...
kad budu veliki, ako si ne budu bliski, pa bude svadja, mrznje, nerazgovaranja i sudjenja sa vlastitim bratom/sestrom, bit ce bogatiji nekim vrlo ruznim osjecajima, bit ce nesretni, nesretniji od onih koji takva emotivna iskustva nemaju.

I to je isto istina, zar ne?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:16   #2084
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Ma nije ni napisala da su "a priori sretniji". Kaze da ako budu bliski, u dobrim odnosima i sl. da ce tada biti sretniji.
Inace, divno je vidjeti kako moj 3,5-godisnjak pokazuje seki igracke, kako se puze i sl. Lijepo je kad se djeca doma zaigraju, nasmijavaju i sl.
Naravno da to ne mora znaciti da ce oni ostati bliski i biti velika podrska jedno drugom, ali ja sam tu da ih tako odgajam, da ih ucim o vaznosti postivanja i pomaganja obitelji. Ne na silu nego iz ljubavi. Tak sam i ja odgojena i mm i bilo bi mi skroz cudno da se na bilo koji nacin udaljim od nekoga iz moje (mnogobrojne) obitelji.
I na kraju, koji je razlog zbog kojeg sam se odlucila na drugo dijete? Ne znam, ali to je sigurno jedan od. Znam da je meni bilo lijepo u djetinjstvu (a i sad) i nadam se da ce i mojim klincima. Sta je tu toliko lose?
Pa nema nista lose u tome, dapace.
Ali uopce ne mora biti tako.
To sto je u tvojem slucaju (bilo) tako, ne znaci da su si braca i sestre uvijek po defaultu bliski.
Znam da je katjes jednom napisala nesto u smislu da je to jedina stvar koja ju kopka - hoce li biti pogreska ako svojoj curi uskrati brata/sestru.
To nikad ne znas dok ne rodis dvoje-troje.
Mogu si biti najbliskiji na svijetu, a mogu si biti stranci.
Cak ni ne ovisi toliko o nastojanjima roditelja da im usade tu neku ljubav I bliskost, nego I o ostalim faktorima: razlike u godinama, spolu, karakteru...

Zato kazem da ta navodna I upitna bliskost nikome ne bi trebala biti no.1 razlog za imati vise djece. A pogotovo ako ti tako nesto namece iskljucivo okolina dok ti nisi ziher bi li ili ne bi imao drugo/trece/n-to dijete.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:17   #2085
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Ma nije ni napisala da su "a priori sretniji". Kaze da ako budu bliski, u dobrim odnosima i sl. da ce tada biti sretniji.
pa to sam i pitala, da li misli da su ljudi koji su bliski sa svojim bracom ili sestrama a priori sretniji od onih koji bracu i sestre nemaju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:18   #2086
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ili...
kad budu veliki, ako si ne budu bliski, pa bude svadja, mrznje, nerazgovaranja i sudjenja sa vlastitim bratom/sestrom, bit ce bogatiji nekim vrlo ruznim osjecajima, bit ce nesretni, nesretniji od onih koji takva emotivna iskustva nemaju.

I to je isto istina, zar ne?
Upravo tako.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:23   #2087
joooj! to kad te drugi počnu piliti da zakaj ne ideš na još jedno. najbolje mi je kad mi je jedna rekla: a vi imate tako divno i lijepo dijete, pa zašto ne biste još jedno takvo napravili.
ja sam sebična. napokon uspijevam odvojiti malo vremena za sebe i želim da tako ostane. to je glavni razlog. muž bi htio još i tek nedavno je skužio da ja stvarno ne želim. on je mislio da bude jednom (da, s 50 god ). i davno prije ovog našeg malca sam znala da ak bum imala dijete bit će jedinac. naravno, uvijek ostavljam mogućnost da se predomislim.

-imam brata s kojim se jako ljepo slažem
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:33   #2088
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja sam sebična. napokon uspijevam odvojiti malo vremena za sebe i želim da tako ostane. to je glavni razlog.

Joj da. Znam da kak je sin rastao i kako sam imala sve vise i vise vremena za sebe, sve sam manje zeljela drugo dijete. Onda smo odlucili radje sto prije to rijesiti da ne bi dobila previse slobode
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:54   #2089
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ti zbilja mislis da su ljudi koji su bliski s bracom ili sestrama a priori sretniji i ispunjeniji od onih koji bracu ili sestre nemaju?
ono, ozbiljno?
ne ne, forumski nesporazum.

bit će sretniji/bogatiji za taj odnos, ne ukupno sretniji u životu

al to je bitan odnos, kako ljudi poodrastu mnogima i najbitniji nakon onog s partnerom (e jednako je i bogatiji/sretniji onaj koji ima dobar odnos s partnerom, od onoga tko ga nema, jel).

pa čak i ovo to potvrđuje:

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ili...
kad budu veliki, ako si ne budu bliski, pa bude svadja, mrznje, nerazgovaranja i sudjenja sa vlastitim bratom/sestrom, bit ce bogatiji nekim vrlo ruznim osjecajima, bit ce nesretni, nesretniji od onih koji takva emotivna iskustva nemaju.

I to je isto istina, zar ne?
to je istina, i također je pokazatelj snage tog odnosa.

jer prekid odnosa sa bratom/sestrom sa kojima si bio blizak je teži od prekida odnosa s prijateljem.


i meni je sasvim normalno da ja koja imam sestru s kojom sam jako bliska, želim takav odnos i svom djetetu.
a naravno da je u pitanju lutrija.
zato je i bitno da to nije baš jedini razlog za drugo dijete
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:28   #2090
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
to je istina, i također je pokazatelj snage tog odnosa.

jer prekid odnosa sa bratom/sestrom sa kojima si bio blizak je teži od prekida odnosa s prijateljem.
Samo si si ti to malo preokrenula...ja nisam govorila o nekakvom prekidu bliskog odnosa (koji naravno bude tezi, kao sto kazes), nego bas o neimanju bliskog odnosa s bratom/sestrom....koji onda kasnije poprimi jos gore razmjere.
A ovo sto ti spominjes, da naravno da tesko pada, tj. teze...zato nitko niti ne gubi nekavo (pozitivno) emocinalno bogatstvo, ako takvo sto dozivi.
A ima toga puno.

Quote:
i meni je sasvim normalno da ja koja imam sestru s kojom sam jako bliska, želim takav odnos i svom djetetu.
a naravno da je u pitanju lutrija.
zato je i bitno da to nije baš jedini razlog za drugo dijete
Naravno da je normalno. Bilo bi cudno da netko ne zeli svom djetetu blizak odnos s bratom/sestrom.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:58   #2091
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Joj da. Znam da kak je sin rastao i kako sam imala sve vise i vise vremena za sebe, sve sam manje zeljela drugo dijete
ja nemrem manje željeti nego sad, tak da moja želja event. može rasti, ali za sad slučaj nije takav.

i'm too old for this shit.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 19:38   #2092
Kod mene je panični strah od poroda glavna kočnica (carski uz komplikacije prije 4 godine), a kod mm-a to što nam nema tko pomoći. I nikako da se odlučimo, a voljela bih još jednu bebicu. Mm kaže da je njemu jedno dosta, a ja ga ne želim prisiljavati (ima ružne uspomene od prvog poroda). Ne znam hoće li nam još malo vremena pomoći nadići nesigurnost
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 14:10   #2093
Kada se čovjek pred kraj života osvrne podvlačeći crtu i radeći konačan obračun, malo je toga do čega tragovi unatrag vode.

Najdublji tragovi su djeca, možda pokoja ljubav... sve ostalo izblijedi i nestane u mutilu, od poslovnih uspjeha do raznoraznih naizgled važnih poduhvata.

Ne može se (a i nema smisla) nikoga prozivati ili siliti na roditeljstvo, ali volio bih da društvo u kojem živimo daje više hrabrosti i poticaja roditeljstvu. Čini mi se da najviše upravo toga fali, hrabrosti. Živimo u nekom grču, život prođe u strahu i stalnom čekanju boljeg sutra...
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 12:22   #2094
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kada se čovjek pred kraj života osvrne podvlačeći crtu i radeći konačan obračun, malo je toga do čega tragovi unatrag vode.

Najdublji tragovi su djeca, možda pokoja ljubav... sve ostalo izblijedi i nestane u mutilu, od poslovnih uspjeha do raznoraznih naizgled važnih poduhvata.

Ne može se (a i nema smisla) nikoga prozivati ili siliti na roditeljstvo, ali volio bih da društvo u kojem živimo daje više hrabrosti i poticaja roditeljstvu. Čini mi se da najviše upravo toga fali, hrabrosti. Živimo u nekom grču, život prođe u strahu i stalnom čekanju boljeg sutra...
lijepo receno
rass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 19:41   #2095
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja sam sebična. napokon uspijevam odvojiti malo vremena za sebe i želim da tako ostane. to je glavni razlog. muž bi htio još i tek nedavno je skužio da ja stvarno ne želim. on je mislio da bude jednom (da, s 50 god ). i davno prije ovog našeg malca sam znala da ak bum imala dijete bit će jedinac. naravno, uvijek ostavljam mogućnost da se predomislim.

-imam brata s kojim se jako ljepo slažem
Potpis velik ko kuca
(Osim zadnje recenice,ja sam,naime, jedinica)

Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 17:04   #2096
cek sta sta ?
ajme Nuklea
cuj ,ona zali ljude s vise djece
ja neznam, ja se nadam da se salis jer to je prestrasno
ja bi ih imala 100 sad odmah


ali stvarno nuklea ma ne vjerujem da netko to moze izvalit
katastrofa

umjesto da si rekla da se divis ljudima sa dvoje, troje 10tero, ti ih ....zalis


neee, ne vjerujem
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 20:38   #2097
Dobro šta ste jadnu curu napali...možda se i između ostalog krivo izrazila.....ima pravo...a i tako misliti ako želi, njen život, njene dvojbe očito su drugačije.....ako gleda iz svog stajališta ne bi mogla izaći na kraj ovim tempom sa još 1,2,3, ili više djece...pa nije to za osudu pred streljački vod.

Iskustva se kroz godine mjenjaju, mi sazrijevamo a tako i naše želje, pa tko zna što nosi sutra.

U naš vrtić je išla mama koja ih je imala 5 i to zaredom...nisam mogla skužiti njeno ponašanje, nepozdravljanje...itd...i onda me je jedna mama upitala isto...dali si ikada dobila odzdrav nakon što si ju pozdravila u hodniku...ne nisam...rekla sam.....i tako jedan ročkas i svi smo tamo, sjedimo pijuckamo klinci slave u svom prostoru i netko započne isto pitanje o njenom ponašanju...i tu smo se više od pola nadovezali i istomišljenici smo bili.
...i upadne mama koja onako pokuša dočarati što jedna mama od 5 djece koja su dvoje vrtička i 2 jasličaka i jedno u kolicima mora svako jutro...i svaki dan...muž joj radi na terenu i nema ga po 3 mjeseca doma...

Uz sve poštovanje i sve brige koje ima zaista pozdraviti roditelje nije problem a ne se praviti koda ne čuje...dok joj djeca skaču i vesele se s našom ..ona je u svom svijetu, 50 kg ima i ispijenog lica s pogledom u nepoznato....i to je trajalo nešto malo manje od 3 g.....
Danas funkcionira dobro, čak je i našminkana nekad, smije se i dolazi na ročkase, druži se s nama i pozdravlja čak te i pita kako si, ne reda radi već zapamti što si joj prošli put rekao.....

Neki su je gledali ispod obrva onako ...što ih ima toliko ako ne može voditi brigu sama...neki su je osuđivali i na glas komentirali a mi neki(među njima ja) pokušali doprijeti do nje...ali bezuspješno.
Danas je najmlađi mislim 4,5 godine ..prizna da joj je to period života kakvog nije sanjala i nikom ne bi poželjela jel ne zna kako je funkcionorala bez sna, hrane i soc.života...nije se žalila ali iz njenih očiju možeš samo isčitati jedno.
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 21:19   #2098
ma...nije napad, Nuklea inace ima tako neke .. ispade meni je ovo bilo smijesno ,skrolala sam unazad da skuzim wtf, i gle... Nuklea

evo, ja znam curu koja je jos u osnovnoj skoli htjela djecu, po cesti bi vikala svakom tipu u prolazu,, napravi mi bebu imala je ogromnu zelju za djecom,
i zelja joj se ostvarila, dobila je jedno , pa drugo,.,
kad je stariji trebao krenuti u skolu ona ih je ostavila i otisla u drugi grad, socijalna sluzba ih je smjestila u dom.

grozno, da
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 23:02   #2099
Pa sve ok. Ima dobrih i losih roditelja. To ne moze biti razlog za nezeljenje drugog djeteta, jer ima svakojakih primjera. I ok je da netko me zeli vise djece, ali izjaviti da zalis takve je stvarno jadno. I ne, nije se krivo izrazila. Ona to uistini misli jer je to govorila vec prije na nekim drugim temama.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 23:25   #2100
Pa u njenom tempu životnom i kako je prošla period u trudnoći ...to je sve činjenica koja je doprinjela takvom razmišljanju u kojem se možda nije nadala, pripremila psihički ili ko zna zbog kojih čimbenika ili razloga je tako, i to je ok...ona žali nekog sa više djece jer ne može sa jednim...i tako polazi od sebe...i tu u ovakvoj ulozi se očito ne vidi....niti joj je to dobar pokazatelj.

Svatko od nas ima svoje strahove, planove i želje koje kroz život se mjenjaju, ostvare ili nestanu i ja vjerujem da njeno žaljenje nije baš tako ...jadno u tom smislu, više mi zvući da ih/nas žali zbog nedostatka koji njoj trenutno fali....nije nam svima ista težina teška , svaki problem rješavamo drugačije pa tako se i nosimo sa svojim obavezama.

Mogla bih se sad dotaknuti teme roditelja koji su predugo sami, borba i sva volja predugo traje....tu netko krahira dobivši dijete a netko dobije uzgon i poleti...nema pravila.
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.