Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2014., 11:07   #1541
Quote:
402GT kaže: Pogledaj post
Dakle, ja kao referent izmjerim kuću i naplatim 600 kn takse za županiju.
projektant za kuću takve veličine naplačuje 5000,00 kn.
I tko je ovdje lud ?
A zar nije po zakonu samo geodeti su ovlašteni (i osposobljeni) za obavljanje mjerničkih poslova?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 20:51   #1542
Akt o uporabi

Pozdrav,

Prodajem kucu, uredno vlasnistvo (gruntovnica, te katastar), izgradena 1963 sa popratnim objektima. Te mi je kupac predao zahtjev banci da bi banka odgovorila da nam nedostaje AKT O UPORABI?
Sad citam po internetu i malo sam zatecen, naime da se dobije taj akt (uporabna dozvola prepostavljam) kuca mora biti pogodna za zivot, dok to moja nije bas (zapustena je skoro 20 godina). Ispod je link na skan odgovora iz banke, pa ako mi moze neko pojasnit malo bio bi zahvalan. Zanima me gdje, kako, koliko vremenski te koliko kosta. Hvala.

link: http://oi57.tinypic.com/2rm1ow5.jpg
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 14:08   #1543
To je uporabna dozvola za izgrađevine građene do 15.02.1968. godine. Za ishođenje iste daje se zahtjev nadležnom uredu za graditeljstvo, zahtjevu se prilaže kopija katastarskog plana, dokaz da je građevina građena do 15.02.1968. godine i 20,00 kn biljega.

Dokaz da je građevina građena do 15.02.1968. godine je građevinska dozvola, uvjerenje katastra da je građevina evidentirana u kat. operatu do 15.02.1968, izvadak iz zemlj. knjige sa datumom upisa građevine do 15.02.1968, neki službeni dokument, zapisnik i sl. u kojem se spominje građevina datuma do 15.02.1968. godine ili nalaz sudskog vještaka o godini izgradnje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 10:26   #1544
Imam pitanje: dakle, kuća je izgrađena pedesetih godina, bez građevinske dozvole. Sedamdesetih godina je dograđena. Sada, u postupku legalizacije je potpuno legalizirana, zajedno sa garažaom.

Zanima me slijedeće: ovakvo, sada legalno stanje izgrađenosti parcele (kuća + garaža) je izvan gabarita po GUP-u.

Mene zanima slijedeće, GUP kaže: u slučaju rekonstrukcije i gradnje postojeći parametri veći od propisanih mogu zadržati, ali bez povećanja. Da li ja mogu srušiti garažu, a zagraditi (zatvoriti je) terasu, tako da mi koeficijenti iskoristivosti ostanu kao postojeći?
Dea007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 06:21   #1545
Imam jedno pitanje po novom pravilniku od 8.7.2014 moguće je uz izradu glavnog projekta podignuti nadozid za 0,6m ili postojeći jednom podignuti za 0,60m i napraviti krovne kučice. Ja na kući za koju je gotova legalizacija imam nadozid od 0,5 i krov dali ja sad mogu podignuti taj postojeći nadozid za još 0,60, probiti skale sa donje etaže na taj tavan i napraviti stan i dali mogu se u jednom dijelu krovišta uvući u sebe da bih imao krovnu terasu ili staviti krovnu kučicu i napraviti u tom dijelu terasu.Zadovoljavam sve uvjete što se tiče prostornog plana općine samo nisam propisno udaljen od susjeda ali mi on daje svoju suglasnost. I još jedno pitanje (možda glupo al sam laik) ako sve ovo mogu taj glavni projekt kad mi napravi arhitekt što trebam s njime samo ga imati kući jeli treba još nešto unaprijed hvala na odgovoru
dunkyc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 09:32   #1546
Quote:
dunkyc kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje po novom pravilniku od 8.7.2014 moguće je uz izradu glavnog projekta podignuti nadozid za 0,6m ili postojeći jednom podignuti za 0,60m i napraviti krovne kučice. Ja na kući za koju je gotova legalizacija imam nadozid od 0,5 i krov dali ja sad mogu podignuti taj postojeći nadozid za još 0,60, probiti skale sa donje etaže na taj tavan i napraviti stan i dali mogu se u jednom dijelu krovišta uvući u sebe da bih imao krovnu terasu ili staviti krovnu kučicu i napraviti u tom dijelu terasu.Zadovoljavam sve uvjete što se tiče prostornog plana općine samo nisam propisno udaljen od susjeda ali mi on daje svoju suglasnost. I još jedno pitanje (možda glupo al sam laik) ako sve ovo mogu taj glavni projekt kad mi napravi arhitekt što trebam s njime samo ga imati kući jeli treba još nešto unaprijed hvala na odgovoru
Pa moglo bi se izčitati da se na postojeći nadozid može dignuti još 60 cm nadozida, samo treba glavni projekt. S druge strane glavni projekt mora biti u skladu sa lokacijskim uvjetima, tako da projektant ima obvezu konzultirati prostorni/urbanistički plan, što zna predstavljati problem ako planovi nisu jednoznačno rađeni, već je potrebno raditi kompilaciju lokacijskih uvjeta iz prostornog, generalnog i urbanističkog plana.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 09:39   #1547
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A zar nije po zakonu samo geodeti su ovlašteni (i osposobljeni) za obavljanje mjerničkih poslova?
A arhitekti, pa i oni mjere kuću izvana, dakle i oni su ovlašteni. Mada, meni je taj dio u praksi potpuno nejasan. Nigdje se referentima ne brani da utvrđuju mjere pojedine zgrade koja je predmet postupka, ali to znači i njihovu odgovornost za izmjereno. Može se javiti problem ako referent nešto izmjeri pa onda napiše u uporabnoj, a kod upisa geodet stavi drugu dimenziju (može se raditi i o razlici od 4 cm), pa referent u katastru/gruntovni to ne želi uvesti jer se podaci u uporabnoj i geodetskom elaboratu ne poklapaju. Pri tome zaboravite čl. 19 Zakona o gradnji, jer se radi o dopuštenim odstupanjima u gradnji u odnosu na dozvolu, a ne kod upisa zgrade, gdje važe propisi geodezije (barem koliko ja znam).
Ajde kolege (Fitz?) da to pokušamo razbistriti ili ćemo pitat M da nam bolje zamrači situaciju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 09:44   #1548
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Pa moglo bi se izčitati da se na postojeći nadozid može dignuti još 60 cm nadozida, samo treba glavni projekt. S druge strane glavni projekt mora biti u skladu sa lokacijskim uvjetima, tako da projektant ima obvezu konzultirati prostorni/urbanistički plan, što zna predstavljati problem ako planovi nisu jednoznačno rađeni, već je potrebno raditi kompilaciju lokacijskih uvjeta iz prostornog, generalnog i urbanističkog plana.
Zar nije pravomoćno rješenje o legalizaciji + elaborat o izvedenom stanju de facto glavni projekt?
Dea007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 15:04   #1549
Quote:
Dea007 kaže: Pogledaj post
Zar nije pravomoćno rješenje o legalizaciji + elaborat o izvedenom stanju de facto glavni projekt?
NE

A jesmo inventivni kad treba uštedjeti koju lipu
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 15:29   #1550
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
NE

A jesmo inventivni kad treba uštedjeti koju lipu
Eh, da je bar koja lipa, a ne par tisuća kuna.

No, meni je arhitekt rekao da je pravomoćno rješenje o legalizaciji sa elaboratom o izvedenom stanju jednako građevinskoj dozvoli sa glavnim projektom.
Dea007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 21:30   #1551
Quote:
Dea007 kaže: Pogledaj post
Eh, da je bar koja lipa, a ne par tisuća kuna.

No, meni je arhitekt rekao da je pravomoćno rješenje o legalizaciji sa elaboratom o izvedenom stanju jednako građevinskoj dozvoli sa glavnim projektom.
Grubo tehnički približno točno, formalno netočno.
Iza rješenja o legalizaciji može se koristiti objekt odmah i ide upis u katastar i gruntovnu. Iza građevne sa glavnim projektom ide tehnički pregled i uporabna pa tek onda korištenje i upis.
Za dogradnju koju planiraš, ako piše da treba glavni projekt, tada treba novi glavni projekt onoga što namjeravaš raditi. Glavni projekt od postojeće dozvole ili snimka izvedeog stanja postojeće zgrade su nacrti onoga što već ima dozvolu ili što je legalizirano - dakle, početno stanje na koje nadograđuješ. Kužiš?
I točno, nije koja lipa, ali to je cijena uređene države i zakonitosti postupanja. Uostalom, radi o 5-10% investicije onoga što namjeravaš izgraditi. Ako to nemaš, onda sigurno nemaš niti za namjeravanu gradnju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 05:57   #1552
Iskreno nije stvar kuna dao bi in i duplo i išao na građevinsku dozvolu samo da znam da će dozvola biti gotova u zakonom propisanim rokovima. Njima tamo u državnim službama je moto vrag odnija prišu tribalo bi in dati plaću po učinku i minjati svaku godinu šefove jer ima dosta malverzacija, nema pravila ni reda predmeti se riješavaju preko reda i ako nemaš veze onda ti stvarno vrag sriću i odnese. Nemogu još doći sebi da kad ih pitaš koji si po redu oni ti neznaju reći jer nemaju podatke u kompjuteru hello dobro još ne pišu na papirusu riješenja
dunkyc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 10:23   #1553
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Grubo tehnički približno točno, formalno netočno.
Iza rješenja o legalizaciji može se koristiti objekt odmah i ide upis u katastar i gruntovnu. Iza građevne sa glavnim projektom ide tehnički pregled i uporabna pa tek onda korištenje i upis.
Za dogradnju koju planiraš, ako piše da treba glavni projekt, tada treba novi glavni projekt onoga što namjeravaš raditi. Glavni projekt od postojeće dozvole ili snimka izvedeog stanja postojeće zgrade su nacrti onoga što već ima dozvolu ili što je legalizirano - dakle, početno stanje na koje nadograđuješ. Kužiš?
I točno, nije koja lipa, ali to je cijena uređene države i zakonitosti postupanja. Uostalom, radi o 5-10% investicije onoga što namjeravaš izgraditi. Ako to nemaš, onda sigurno nemaš niti za namjeravanu gradnju.
Moj komentar se nije odnosio na moj slučaj, ja znam da mi treba glavni projekt i uopće nema problema za to.

Komentirala sam ovaj novi pravilnik o jednostavnim građevinama, ako bi se radila samo krovna kućica, na legaliziranoj građevini.
Dea007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:50   #1554
inspekcija

Zanima me dali inspekcija ide prije davanja uporabne dozvole ili oni to izdaju bez pregleda? Jer vec je jednom gradevinska inspekcija pregledala kucu i nije bilo problema ... pa bi ja sada napravio jedan prozor na strani kojoj to bas nije dozvoljeno heh
Flegy33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 21:55   #1555
Molim pomoć! Nakon godina truda i muka izgradili dobili smo sve potrebne dozvole i (skoro) izgradili kućicu. Obzirom da je cesta na koju naše zemljište izlazi bila viša od samog zemljišta - digli smo temelje i razinu zemlje na njemu četrdesetak cm u odnosu na prijašnje stanje. Sa tri strane smo od susjeda ograđeni betonskim zidovima (sa mrežom) od kojih smo dva gradili mi u suglasnosti sa susjedima, a treći je postojao od prije jer ga je gradio susjed s te strane. Sad je naša zemlja umjesto 50 cm, niža samo 10 cm od ruba te ograde i susjed nam prijeti da je zbog nas imao poplavu na svojem zemljištu i da će nas tužiti jer to nismo smjeli napraviti. Ima li on pravo?
trudbenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 09:03   #1556
Pitanje je vrlo općenito, ali uglavnom - idu.
Ne građevinska inspekcija, nego referent(i) iz nadležnog ureda.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 12:06   #1557
Unhappy

Quote:
trudbenica kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Nakon godina truda i muka izgradili dobili smo sve potrebne dozvole i (skoro) izgradili kućicu. Obzirom da je cesta na koju naše zemljište izlazi bila viša od samog zemljišta - digli smo temelje i razinu zemlje na njemu četrdesetak cm u odnosu na prijašnje stanje. Sa tri strane smo od susjeda ograđeni betonskim zidovima (sa mrežom) od kojih smo dva gradili mi u suglasnosti sa susjedima, a treći je postojao od prije jer ga je gradio susjed s te strane. Sad je naša zemlja umjesto 50 cm, niža samo 10 cm od ruba te ograde i susjed nam prijeti da je zbog nas imao poplavu na svojem zemljištu i da će nas tužiti jer to nismo smjeli napraviti. Ima li on pravo?
Evo što se događa kad se piše na brzinu - nejasno i nesuvislo pitanje.
Dakle - moje je pitanje - da li smo smjeli na našem zemljištu nasipati i povisiti površinu za 40-tak cm u odnosu od prijašnjeg stanja kako bi se izravnali sa ulicom? Dva od tri susjeda nemaju prigovora, a treći tvrdi da zbog toga ima poplavu (kad su bile ove velike kiše) u svom vrtu (ne u kući) i da moramo vratiti razinu zemljišta na prijašnje stanje, što znači da bi morali raditi svojevrsnu rampu da bi se mogli priključiti na ulicu.
Zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći ili uputi!
trudbenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 13:08   #1558
Imali ste pravo planirati (izravnati) svoje zemljište. Susjed priča bzvz.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 13:20   #1559
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
A arhitekti, pa i oni mjere kuću izvana, dakle i oni su ovlašteni. Mada, meni je taj dio u praksi potpuno nejasan. Nigdje se referentima ne brani da utvrđuju mjere pojedine zgrade koja je predmet postupka, ali to znači i njihovu odgovornost za izmjereno. Može se javiti problem ako referent nešto izmjeri pa onda napiše u uporabnoj, a kod upisa geodet stavi drugu dimenziju (može se raditi i o razlici od 4 cm), pa referent u katastru/gruntovni to ne želi uvesti jer se podaci u uporabnoj i geodetskom elaboratu ne poklapaju. Pri tome zaboravite čl. 19 Zakona o gradnji, jer se radi o dopuštenim odstupanjima u gradnji u odnosu na dozvolu, a ne kod upisa zgrade, gdje važe propisi geodezije (barem koliko ja znam).
Ajde kolege (Fitz?) da to pokušamo razbistriti ili ćemo pitat M da nam bolje zamrači situaciju.
Ja mislim da bi referant trebao angažirati stručnog pomagača - geodeta, baš da stranka poslje nema problema zbog razmimoilaženja mjera.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 12:12   #1560
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Imali ste pravo planirati (izravnati) svoje zemljište. Susjed priča bzvz.
Vjerujem da je ovo odgovor na moje pitanje, stoga zahvaljujem.
trudbenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.