Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2009., 13:40   #21
Quote:
Ona007 kaže: Pogledaj post
Puno je opasnija Lyme bolest nego jedna tura antibiotika.

Meni stvarno nije jasno kako ljudi mogu tako reagirat na mogucu Lyme, specijalno ako oziljak ujeda izgleda kako je opisamo, Lyme nije uopce bezopasna, moze afektirati i srce i mozak ako se ne tretira NA VRIJEME.

Udari na zglobove, kosti, sve zivo

Ja ne bih odgadjala uzimanje antibiotika
Ja joj ne savjetujem da ne pije antibiotik, nego sugeriram da pita da li krpelj može sam od sebe otpasti bez da ga ona vidi. Osim ako se par dana nije pregledavala, u što sumnjam. Riječ ne bi rekla da je ona vidjela tog krpelja.
Mom djetetu je nedvno liječnica prepisala preventivno sumamed. Jer je rekla da što bi nju glava boljela ako je nešto što će rezultati pretraga pokazati kroz 3 dana. Rezultati su pokazali da je dijete ok. Trebalo je samo malo pričekati, a ne šopati s antibiotikom. Nekad imam dojam da liječnici stvarno imaju provizije (bilo je nedavno o tome govora od strane stručnih osoba)
Apropo jetre, ja sam u životu bila dosta bolesna i pila puno lijekova i isto mi je jetra u k... Tako da razumijem Ombiu, jer jetru je teško izliječiti. Lakše je možda prije nego se uzme lijek provjeriti jel to stvarno nužno.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:47   #22
Svakako cu pitati doktoricu bas to o otpadanju. A tusiram se svaki dan, nema sanse da ne bih vidjela

Jedino me zbunilo to da je rekla da nalaz krvi moze pokazati bolje stanje nego je (e tu mi je dugo i strucno objasnjavala ali ja to ne znam ponoviti) jer se ta neka antitijela ne moraju javiti odmah ili ih vise nema jer je proslo dva tjedna od ugriza itd.
Inace njoj vjerujem, godinama me lijeci a kako sam napisala pokazala mi je slican ugriz na svojoj nozi i kaze da joj je muz dobio isto vozeci se po gradskom parku!
Osobno sam sklona i homeopatiji, ali nekako mi se sad s tim ne igra. Ali eto do sad sam homeopatijom rijesila svasta i antibiotik nisam uzela mozda dvije godine...u svakom slucjau dugo.

Quote:
ja sam u životu bila dosta bolesna i pila puno lijekova i isto mi je jetra u k.
I meni tako.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:08   #23
Ej!
Pretpostavljam da te nisu punktirali? Mislim da jedino tako mogu definitivno utvrditi dal te krpelj zarazio s nečim opasnijim, i dal ti prijeti meningitis il štoliveć...
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:24   #24
Sto mislis pod punktirali? Mislis na injekciju u ledja ili?

ne moze se zaraza utvrditi krvnom pretragom?
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:30   #25
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Sto mislis pod punktirali? Mislis na injekciju u ledja ili?

ne moze se zaraza utvrditi krvnom pretragom?
Imala sam meningitis, ali ne od krpelja, i mene jesu punktirali. U krvi se ne vidi.
No nisam sigurna da se i ova vrsta meningitisa koju prenose krpelji na taj način otkriva. Ombia, ovo je s medicine.hr:
http://www.medicina.hr/clanci/Krpelj...kog%20tipa.htm. A među ostalim piše i slijedeće: Bitno je istaknuti da krpelj nakon što dospije na domaćina oko 6 sati traži mjesto za hranjenje, 2 sata buši kroz kožu, i potrebno je najmanje 10 sati da siše kako bi ta osoba bila zaražena. Ovaj prikaz govori da ima vremena za djelovanje prije nego što krpelj nekoga zarazi. Osim toga ovaj put ukazuje i na neka mjesta na koja možemo djelovati u prevenciji uboda krpelja. Uvlačenjem hlača u čarape i majice u hlače produžavamo put koji krpelj treba preći i povećavamo mogućnost pronalaženja krpelja tijekom njegova kretanja. Također ukoliko nosimo odjeću svijetlih boja povećavamo mogućnost uočavanja krpelja uslijed boljeg kontrasta. U prevenciji je važna i inspekcija tijela na krpelje nakon povratka iz endemskih područja krpeljnog meningoencefalitisa, kao i upotreba repelenta za insekte na koži i odjeći pri zalasku u takva područja. Ukoliko se krpelj ipak učvrstio u koži potrebno ga je što hitnije odstraniti.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:45   #26
Hm nema sanse da je bio 10 sati na meni, na izlet krenuli rano dopodne, tusirala se ne pretjerano kasno tu vecer.
Ne znam jel bolesti koje oni mogu prenijeti ovise o podneblju ali znam da oko mene prenose boreliozu. Tj. netko u krugu poznanika je opako nastradao s time. Ide sad na fizikalnu i uci ponovo hodati.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:58   #27
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Hm nema sanse da je bio 10 sati na meni, na izlet krenuli rano dopodne, tusirala se ne pretjerano kasno tu vecer.
Ne znam jel bolesti koje oni mogu prenijeti ovise o podneblju ali znam da oko mene prenose boreliozu. Tj. netko u krugu poznanika je opako nastradao s time. Ide sad na fizikalnu i uci ponovo hodati.
Ovise. Ovi s meningitisom javljaju se u kontinentalnom području između Save i Drave (u okolici Zagreba, Varaždinu, Koprivnici, Vinkovcima, Bjelovaru, Križevcima), s «muklom» zonom, odnosno slobodnim područjem, u okolici Slavonskog Broda. U urbanom zagrebačkom području do podnožja Medvednice krpelja ima, ali nema opasnosti od krpeljnoga meningoencefalitisa. Sama Medvednica predstavlja zonu u kojoj ima KME, ali je rizik zaraze vrlo malen. Od velikog broja izletnika koji posjećuju Medvednicu, godišnje se javlja svega nekoliko (0-5) oboljelih.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 15:37   #28
Ombia, obavezno pij antibiotike. Ja sam imala Lyme-ovu boreliozu, također mi nikad krpelj nije ostao u tijelu, imala sam samo taj crveni krug koji se širio jer nisam odmah išla doktoru. Kura antibiotika je sve izliječila. Bolest je prilično opasna ako se ne liječi, može prijeći na druge organe.
mademoiselle_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 16:45   #29
topik: https://www.forum.hr/showthread.php?t=364727.

i kupi probiotik uz te antibiotike. i raspitaj se za neke prirodne preparate za jacanje jetre. valjda se moze istovremeno konzumirati.

nisam uopce znala da on i sam otpadne bez da ga se primijeti...

doduse, nemam blage veze o krpeljima, a prvi sam ih put vidjela sa dvajstpet godina.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 17:31   #30
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Sto mislis pod punktirali? Mislis na injekciju u ledja ili?

ne moze se zaraza utvrditi krvnom pretragom?
Sori, nisam te htjela prepast s tom punkcijom.. Moja mama je jučer primljena u Zaraznu sa sumnjom na meningitis (ali nije bio krpelj u pitanju), pa su je punktirali i testirali likvor.

Ne znam kako se meningitis testira kad ga krpelj prenese, punkcija možda u tom slučaju nije potrebna...
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 17:40   #31
Evo ti link na topic o kojem su pricali o lajmskoj bolesti https://www.forum.hr/showthread.php?t=364727. Nije za salu. Ja bih definitivno uzela antibiotike.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 18:08   #32
3 znaka zaraze Lyme bolešću:

juvenilski oblik krpelja (ekstremno mali)
erithema migrans (crvenilo sa rubom koje se pojavljuje i na drugim dijelovima tijela a ne samo oko uboda)
opća slabost nalik na gripu (a flu like condition)

Sumamed se daje kao terapija; obvezno dupla doza.

U kasnijim fazama i teži antibiotici (tetraciklini)

Kontrolni testovi: ELISA (moguće u Hr) i Western Blot (nije moguće u Hr)

U Zagrebu jako kontaminirano područje Maksimir, Markuševac, Sljeme

Jedan od najboljih stručnjaka u Zagrebu dr. Alaraj u Republičkom Zavodu za javno zdrastvo
megatronman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 21:49   #33
frogy nisam ja iz Hrvatske, mnogo sam dalje, vrlo daleko dapace, ali hvala.

Hvala svima na javljanju, divni ste. Popila sam prvi antibiotik danas popodne i kupila jogurtice. Jedino sam citala da se ne preporuca istovremeno uzeti mlijecni proizvod i antibiotik, nego malo iza. Tj. ne popiti antibiotik sa casom mlijeka. Noga mi je jos otecena (2 tjedna!) mjesto uboda nateceno i bolno i crveno, uglavnom pijem sto piti moram.

Nisam cula za prirodne preparate za jacanje jetre, ima li tko kakav savjet? Da ne pijem alkohol, bas zbog tih nalaza, prije sam znala casu vinog vina ako bih izasla van jesti.
Hvala za link, procitati cu ga jos veceras
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 22:13   #34
Sad sam gledala na stranicama mog zdrastvenog osiguranja, prije 3 tjedna je dano upozorenje za cijelu regiju u kojoj zivim, ja to nisam nigdje procitala ni cula.
Ima neka geografska karta i nekih 10% drzave je crveno ofarbano, samo 10% povrsine, pogadjate i moj grad.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 22:13   #35
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
frogy nisam ja iz Hrvatske, mnogo sam dalje, vrlo daleko dapace, ali hvala.

Hvala svima na javljanju, divni ste. Popila sam prvi antibiotik danas popodne i kupila jogurtice. Jedino sam citala da se ne preporuca istovremeno uzeti mlijecni proizvod i antibiotik, nego malo iza. Tj. ne popiti antibiotik sa casom mlijeka. Noga mi je jos otecena (2 tjedna!) mjesto uboda nateceno i bolno i crveno, uglavnom pijem sto piti moram.

Nisam cula za prirodne preparate za jacanje jetre, ima li tko kakav savjet? Da ne pijem alkohol, bas zbog tih nalaza, prije sam znala casu vinog vina ako bih izasla van jesti.
Hvala za link, procitati cu ga jos veceras
Ja sam svojedobno pila silimarin.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 23:11   #36
Hvala!
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 12:33   #37
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
frogy nisam ja iz Hrvatske, mnogo sam dalje, vrlo daleko dapace, ali hvala.

Hvala svima na javljanju, divni ste. Popila sam prvi antibiotik danas popodne i kupila jogurtice. Jedino sam citala da se ne preporuca istovremeno uzeti mlijecni proizvod i antibiotik, nego malo iza. Tj. ne popiti antibiotik sa casom mlijeka. Noga mi je jos otecena (2 tjedna!) mjesto uboda nateceno i bolno i crveno, uglavnom pijem sto piti moram.

Nisam cula za prirodne preparate za jacanje jetre, ima li tko kakav savjet? Da ne pijem alkohol, bas zbog tih nalaza, prije sam znala casu vinog vina ako bih izasla van jesti.
Hvala za link, procitati cu ga jos veceras
jao da, sorry, spomenula sam istovremeno konzumiranje u istoj recenici, a referirala sam samo na ovo za jetru. za probiotike ti je najbolje kad ta pauza ne bi bila manja od dva sata.

mozes jos pitat' na hrana i zdravlje ne gastronomiji i na prehrana i dodaci prehrani na kozmetici (da, na kozmetici ). znam samo za vodopiju i za maslacak, al' ne znam koji dio biljke. i od komercijalnih preparata kod nas mi na pamet pada hepatil, al' isto ne znam koji su sastojci.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 16:35   #38
Mene je krpelj urizao i navečer sam ga skužio na lijevoj potkoljenici kao malog sićušnog ali bio je tu. Ja sam ga sam otkinuo i sa alkoholom dezinficirao ranu i sve je bilo čisto ok. Međutim nakon 2 ili 3 dana mi se tek pojavio taj crveni rub oko ugriza i završim kod specijalista infektologa koji kaže da sam došao na vrijeme i da je dobro što se to crvenilo pokaže. Da mi se nije pokazalo možda bi mi se pokazalo kao neko teže oboljenje jetre, zglobova ...... mozga .... nakon nekog dužeg vremena. uglavnom nakon terapije sumamedom sve je ok . imao sam kontrolno vađenje krvi sredinom 6.mj. i zasad je sve ok . sve 5
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 23:36   #39
Problemi nakon odstranjivanja krpelja

Pozdrav!

Jučer kad sam rješavala nešto u gradu odjednom me počelo svrbjeti koljeno lijeve noge i doma sam skužila da imam krpelja. Odstranila sam ga ubrzo i mislila da je to to.

No od jučer me taj dio gdje je bio krpelj nepodnošljivo svrbi, crvenilo je veličine neka 2 cm otprilike i ne znam što napraviti. Nakon tuširanja mi se činilo da se sve smirilo ali sad već opet svrbi za poludjeti.

Koji centimetar od toga mi je izrasla još neka mala "buba", ne znam kako da objasnim, isto je crvena i svrbi ali je mala.

Od proučavanja sam sad već paranoična i već mi se čini da je možda još neki teže vidljiv krpelj na madežu koji je blizu ovog drugog manjeg crvenila. No to je toliko malo da ne vidim dobro da li je krpelj ili nije.

Da li bi trebala liječniku možda?
Brine me što to toliko svrbi i na dodir je nekako tvrdo .
darkerica95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 18:29   #40
Nitko nije imao problema s bolestima koje može uzrokovati krpelj?

Ja sam jučer mislila da prolazi jer je svrbež kao popuštao ali danas se opet vratio.. vjerojatno je najbolje da sutra odem do lječnika..

Ako itko išta zna o tome..
darkerica95 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.