Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2013., 13:30   #2221
Zapamti, 20 min u 3% peroksidu i onda isprati dobro i namociti u mlakom čaju od kamilice 12- 24 sata. To ti je postupak za poticanje klijanja starih sjemenki i sjemenki sorti i vrsta za koje je poznato da tesko klijaju. Ja sam isprobao i super funkcionira ali uglavnom nema potrebe za tim.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 22:18   #2222
@ mememe,
zahvaljujem na savjetu.Probat ću s peroksidom.Desetak mi je čilija proklijalo .A neki imaju i listiće.Od četiri najljuća još ni jedan nije proklijao iako su već 15 dana u vlažnoj zemlji.
Ovogodišnji čiliji , na moje veselje još nisu dozrjeli svi , a neki pomalo još cvjetaju (u kući).
Neću ih orezivati dok rađaju i cvatu.LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 22:39   #2223
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Zanimljivo ali naknadno pecenje uglavnom nije proporcionalno ljutini, znao sam imati zesce probleme s nekim kupovnim (necu nikad zaboraviti one male zute od Done koji su instant busili rupu u zelicu) nego s ovim otrovima. Pretpostavljam da je stvar u kiseljenu posto ove konzumiram ili svjeze ili susene.
Naknadno pečenje imao sam prije a sada niti ne osjetim naknadno . Peće me jedino usta i jezik , a ako pretjeram spas nađem u hladnom jogurtu.

Problem sam imao kada sam nabavio prve papričice i kada sam ih golim prstima čerupao i vadio sjemenke. I kada sam bio gotov temeljito sam oprao ruke dva puta , vrućom vodom i sapunom . I onda sam išao mokriti. Nakon mokrenja sam opet oprao ruke.A onda me je počelo peći nakon četri minute. Mislio sam da će mi Životinja otpasti. Cjelu noć sam slabo spavao . Cjelu noć sam smišljao kako se u jutro umiti. Predjutro sam se dosjetio . Tuširao sam se .Od tada strogo koristim rukavice kod manipulacije i pazim da netko od ukućana ne nastrada od mojih papričica.LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 13:11   #2224
kad cete vi pocet sa sijanjem
ja sam upravo posio brown morugu i 7 pot original red
buto2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 20:26   #2225
Januar
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 22:46   #2226
Namoćio sam nedavno yellow trinidad morugu scorpion pepper,habanero gelb ,rot,chocolate,red savina ,trinidad scorpion butch t,bhut jolokia,sweet pepper....
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 15:54   #2227
Nadam se da imate opremu za odrzat mlade biljke preko zime... Jer bez savrsenih uvjeta je to bacanje sjemena. Mi iskusniji s razlogom sijemo u sijecnju/veljaci. Sijanci koji ne dobiju dobar start nikad nece postati produktivne biljke kasnije.
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 16:51   #2228
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Samo bih dodao da sam prosle sezone odradio probno sijanje rujan-listopad pa su biljke stigle uloviti dva mjeseca sunca (u plasteniku), prezimile prakticki uz slabasnu zimsku svjetlost i na kraju nisu bile nista vece ili rodnije od onih koje su krenule pocetkom veljace. Slicna je prica bila i s biljkama koje sam vec pocetkom veljace na svaku pojavu sunca nosio u plastenik, gnjavio se s grijanjem i natezanjem da na kraju nije bilo bitne razlike u odnosu na one koje su bile unutra sve do sredine travnja kad je dovoljno zatoplilo.

Ili opci zakljucak - mozemo se gnjaviti i komplicirati, ali kad ih obasja sunce s pripadajucom toplinom sve ce tek onda krenuti u punom sjaju, sve ostalo je samo prezivljavanje.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 21:57   #2229
Aconite, AndrejX,

zahvaljujem na savjetima.
Kao prvo , nisam mislio uzgajati papričice , one su u mojem dvorištu samonikle.
Uglavnom sam bio iznenađen u rujnu kada su cvale ko blesave i dozrijevale svakodnevno.
Zbog bojazni od smrzavice unio sam ih ovih dana u hodnik gdje će morati prezimiti .
I ovih dana moje su papričice u punom rodu.
Ima i nešto novih cvjetova.
Još mi nije dozrijela niti jedna bishops crown , sherry bomb i još nekoliko nepoznatih.
Jednostavno nemam srca da poberem nedozrele plodove i da papričice ošišam.
Malo sam reducirao oštečene listove od puževa i svakoj dodao malo pužomora.

Uglavnom od svake papričice uzmem sjemenke , pa mi sjemenke nisu skupe.
Pomalo čitam ovaj forum i nastojim primjeniti savjete koje ste davali.
Nemam baš neku opremu za mlade biljke.
Ponudio sam im polumraćnu prostoriju i temperaturu 15 - 20' C.
Morat će im biti dosta do proljeća.
Pišem kada sam šta posijao i kolika je klijavost .
Svakodnevno promatram klijanje sjemenja i izrasle male biljkice (4 cm).
U siječnju/veljaći ću ponoviti sijanje i usporediti .

Svakodnevno uživam jesti ljute papričice.
Na puno mjesta sam naišao na tekstove u kojima ljute papričice proglašavaju ljekovitim za gotovo sve.
Na nekim mjestima sam naišao i na "kontraindikacije" : "gastritis , zapaljenje bubrega , oštečenje jetre".
Imate li kakvih saznanja o štetnosti (pretjeranog) uzimanja ljutih papričica ?
LP.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 22:28   #2230
Ako imas vec postojeci problem sa probavom onda ces ga pogorsati stalnom iritacijom, dok ako je sve ispravno nema nikakvog razloga zasto ne bi uzivao ako ti odgovara.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 22:39   #2231
Thumbs up

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Ako imas vec postojeci problem sa probavom onda ces ga pogorsati stalnom iritacijom, dok ako je sve ispravno nema nikakvog razloga zasto ne bi uzivao ako ti odgovara.
Za sada je sve OK.
Uživat ću u ljutom i dalje.
Što jedem više ljuto , manje sam ljut.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 03:05   #2232
pozdrav,ove godine prvi puta uzgajm ljute papricice za ozbiljno(ma da je vise bila proba)inace se sadilo sve i svasta bez reda.habanerosi ljepo rastu...zanima me dali se tko bavio ovako vise svjetlom,tj.osvjetljenjem dok su u kuci?za LED se svasta prica,tako da neznam,a zanima me HID rasvjeta,npr kao XENON od auta.dali netko zna nesto o tome?inace se bavim elektronikom kao hobijem,a radim kao kuhar.hvala
robertfaraguna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 13:47   #2233
robertfaraguna HID su najisplativiji u odnosu watta i kolicine svjetlosti koje daju no to ti je ukupno negdje 400 W min (postoje i one od 75 i manje al svi koji se bave uzgojem papricica i nekih ilegalnih biljčica koriste 400 w min pa sad potrebna ti je i optrema i to nije da kupis zarulju pa je roknes u grlo i to je to nego moras kupit balast, reflektore i slicno
balast od 400 w sam naso na ebayu za $75.99 i 60 $ shipping i žarulja je negdje 20$ ak se ne varam i jos reflektor za koji nemam opce ideju kolko kosta
pa racunaj dal ti se isplati ako gledas samo za prezimljavanje onda su ti ledice ili fluo cjevi sasvim dovoljne
buto2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 13:59   #2234
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
@ mememe,
zahvaljujem na savjetu.Probat ću s peroksidom.Desetak mi je čilija proklijalo .A neki imaju i listiće.Od četiri najljuća još ni jedan nije proklijao iako su već 15 dana u vlažnoj zemlji.
Ovogodišnji čiliji , na moje veselje još nisu dozrjeli svi , a neki pomalo još cvjetaju (u kući).
Neću ih orezivati dok rađaju i cvatu.LP
Ovo što nisu proklijali nakon 15 dana te ne treba zabrinjavati previše. Nekim sortama treba duži period da proklijaju (30 dana).

Za koliko obično dođe sjemenje naručeno preko Semillas-a? Naručio sam 10.11., 11.11. sam dobio mail da je uplata uredna (plaćeno preko PayPač-a), ali do danas još ništa nije stiglo.
fico007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 14:04   #2235
Znam da sam dosadan i da zvucim kao stari prdonja koji je najpametniji ali samo nepotrebno bacate novac.
Ako se bas zelite igrati s mladim biljkama preko zime, za cca. 100 kn po bau centrima imate armature s po dvije neonke koje ce u kombinaciji s juznim prozorom bez problema odrzati desetak mladih biljaka preko zime.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 13:29   #2236
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Znam da sam dosadan i da zvucim kao stari prdonja koji je najpametniji ali samo nepotrebno bacate novac.
Ako se bas zelite igrati s mladim biljkama preko zime, za cca. 100 kn po bau centrima imate armature s po dvije neonke koje ce u kombinaciji s juznim prozorom bez problema odrzati desetak mladih biljaka preko zime.
Ma ne , tvoji su savjeti dragocjeni za početnike i ja ti se zahvaljujem.
Probat ću moje ljutice osvjetliti neonkama.
Koliko sati dnevno im treba svjetliti ?
Koja je optimalna - minimalna temperatura za klijanje i rast.
Pozdrav
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 13:36   #2237
@ fice007,
bit ću strpljiv , proklijat će valjda do siječnja.
Namoćio sam dio sjemenki pa svakodnevno mogu vidjeti šta se događa.
Najljuće papričice najslabije klijaju.
Vjerujem da im fali Sunca (topline i svjetla).
lp
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 14:21   #2238
Idealna temperatura za klijanje je 26-28C, a svjetlo nije potrebno dok ne provire.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 14:59   #2239
Quote:
buto2010 kaže: Pogledaj post
robertfaraguna HID su najisplativiji u odnosu watta i kolicine svjetlosti koje daju no to ti je ukupno negdje 400 W min (postoje i one od 75 i manje al svi koji se bave uzgojem papricica i nekih ilegalnih biljčica koriste 400 w min pa sad potrebna ti je i optrema i to nije da kupis zarulju pa je roknes u grlo i to je to nego moras kupit balast, reflektore i slicno
balast od 400 w sam naso na ebayu za $75.99 i 60 $ shipping i žarulja je negdje 20$ ak se ne varam i jos reflektor za koji nemam opce ideju kolko kosta
pa racunaj dal ti se isplati ako gledas samo za prezimljavanje onda su ti ledice ili fluo cjevi sasvim dovoljne
ma imam par komada xenona od auta na 12v ,pa bi to probao,a i mislim ostat na LEDu,nekako naj.inace zima je dosta topla u istri pa ce bit ok,hvala
robertfaraguna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 15:04   #2240
Ako se ne varam te su zarulje u potpuno krivom spektru tako da od njih nece biti koristi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.