Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2005., 15:41   #81
Quote:
WeM kaže:
[Bili jednostavnim rjecnikom:

SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA POSTOJI TEK od

1 8 3 1. godine!!! [/B]

....jos da osnujemo hrvatsku pravoslavnu crkvu
imacemo stariju pravoslavnu crkvu od njihove
I bicemo veci pravoslavci od Srba
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zozon is offline  
Old 22.02.2005., 15:41   #82
izdvajam i sljedece glede SRPSKOG NARODNOG naziva za pet pravoslavnih crkava koje su bila na hrvatskom podrucju i susjedstvu:

Stvaranjem Kraljevine SHS (1920. god), do tada pet postojećih pravoslavnih crkava koje su postojale na toj teritoriji –

Beogradska mitropolija,

Karlovačka mitropolija-patriaršija,

Crnogorska mitropolija,

Dalmatinska crkva i

Bosansko-Hercegovačka crkva ...
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 15:46   #83
Quote:
zozon kaže:

....jos da osnujemo hrvatsku pravoslavnu crkvu
imacemo stariju pravoslavnu crkvu od njihove
I bicemo veci pravoslavci od Srba
pravoslavlje je OK, tko zeli i ima volje...zasto ne!

i poljaci i albanci imaju pravoslavnu crkvu...


no, tema je druga i postavlja se pitanje... ak vec pravoslavni u dubrovniku i oko njega...zasto nisu dalmatinci il crnogorci...

ja srbe gore nigdje ne vidim!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 15:52   #84
Quote:
WeM kaže:
no, tema je druga i postavlja se pitanje... ak vec pravoslavni u dubrovniku i oko njega...zasto nisu dalmatinci il crnogorci...
ja srbe gore nigdje ne vidim!
'Bem mu misha pa gdje si ti Wem bio u srednjem vijeku !

..srbima je upravo nedostajao jedan takav kao ti da
prosiri i ucvrsti pravoslavlje u okolici Stona jer to nisu
Dubrovcani kao cisti i vjerni katolici bas blagonaklono gledali
(pogledaj moj post ,malo vise gore..
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zozon is offline  
Old 22.02.2005., 15:53   #85
Quote:
zozon kaže:

Crnogorci su slavensko pleme,kao sto je poznato kao i Dubrovcani (Rraguser) Vlasi ??(Morlachen) koji pripadaju velikoj srpskoj familji.Njihov jezik,obicaji vrlo malo se razlikuju od onih u srpskih Bosanaca,Hercegovaca i ostalih Srba.
*
Na kraju zadnjeg stoljeca (XVIII.stoljece op.) nije bilo osim Crnogoraca srpskog plemena koje bi se moglo nazvati slobodnim i samostalnim osim ako u njih ne zelimo ubrojati i Dubrovacku Republiku koja je ubrzo izgubila slobodu i samostalnost.
*
Slaveni hrvatskog plemena kao sto se to u Dalmaciji tvrdi ne pokazuju veliki nagon za slobodom .Hrvati na pod Venecijom okupiranim otocima su mnogo povijeniji i pokorniji.
*
Slavenski element u Dubrovniku je srpski.Srpsko pleme koje je kasnije upalo u Dalmaciju nego hrvatsko,s time je i kasnije bilo pokoreno od Venecije .
Nemam vremena provjeravati da li navedeni pisac postoji ali pretpostavimo da je stvarno ovo napisao.

1850.-te Crnogorci su Crnogorci a nisu ni Srbi ni Vlasi.
Velika srpska familija ne postoji kako ih "pisac" navodi.
Dubrovčani su Hrvati.
Hrvati su prikazani kao kukavice a Srbi u tom kontekstu nisu spomenuti.
Koje srpsko pleme je upalo u Dalmaciju i kasnije pokoreno?

Cijeli tekst obiluje velikosrpskim neistinama kao da ga je pisao Vuk a ne Švabo. Ne daje niti jednu povjesnu činjenicu.

U vrijemo dok je Kalemegdan bio, kako kažeš mađarski, uglavnom je bio građen i branjen Hrvatima i pod hrvatskim plemićima.
Po srpskim kriterijima prije bi se dokazalo da je Beograd hrvatski nego Dubrovnik srpski ali nisam ko Srbin i ne pada mi na pamet to dokazivati.
Ber is offline  
Old 22.02.2005., 15:54   #86
E lijepo si ti to nama sve predocio, vratio si nam nacionalnu svijest, Dubrovcani su Srbi, Hrvati su Srbi, sad fino nacini lipov caj, kap meda, kap lemuna pa se odmori.

MENI NIJE BIO CILJ NEMOGUCE VEC SAMO DA UKAZEM NA TE POVJESNE ISTINE KOJE SU SAKRIVENE.DOSELJENI SU HRVATI I BROJCANO SU BILI DOMINANTNIJI I AGRESIVNIJI UZ PODRSKU VATIKANA I TO JE TO. A da su mnogi danasnji Hrvati bili Srbi pravoslavni je cinjenica koju svi znaju.

..................

dislokacija carigrada! no biti ce da nam je sv.savo igro na kartu ili rimski papa il me priznajte!

NIJE IGRO NA TU KARTU.TADA SU LATINI PLJACKALI CARIGRAD I BLUDNICU STAVILI U CRKVU SV.SOFIJE U OLTAR.RIM JE BIO JAK A CARIGRAD NESTAO POLITICKI.I ZA TAKO OJADJENU VIZANTIJU,SAVA SE OPREDJELJUJE ZA PRAVOSLAVLJE JER MU JE OCITO BILA BITNIJA CISTOCA VJERE NEGO PAPSKE GADOSTI I VLASTOLJUBLJE. Igrao je na drugu kartu.Dobio je samostalnost crkvenu jer je tada bilo suparnistvo izmedju Ohrida i Nikeje,ko je nasljednik vizantijskog carstva.Pa je zato lako dobio sto je trazio,to je na stetu Ohrida,ali zakonito jer je samo vaseljenski patrijarh mogao da da tu samostavlnost.

Dakle ne pricaj da se Sava dvoumio.Izabrao je bolje!

...........

dubrovnik!

koliko puta su nemanjici napadali dubrovnik? pet?

KOLIKO SU PUTA JEDNI DRUGE NAPADALI OD SAMIH NEMANJICA,OTAC SINA I OBRNUTO...JEDNI DRUGE,BEZ OBZIRA NA TO STO SU SRBI.NIKOLU ALTOMANOVICA SU TVRTKO I KNEZ LAZAR ZAJEDNO NAPALI IAKO SU SRBI.DAKLE I DUBROVNIK TU NIJE NISTA DRUGO.

...........

TO SU VASE VIZIJE A NE ISTINA JER SU SRBI NA OVE PROSTORE DOSLI SA TIM IMENOM.TO I SAMI KAZETE A POSTOJE I LUZICKI SRBI U NJEMACKOJ.srbin znaci onaj ko je brat, bratska plemena tada, tako su se nazivali.

hrvat ne znam sta znaci,ako neko zna neka kaze.

...........

Mozda slucajno zato, sto je daleko najlijepsi grad jugoistocne Europe i grad najvecom povijestu svih danas slavenskih gradova na svijetu ? Boli jelda.

DA JE NAJLJEPSI SLAZEM SE.ALI CEMU IRONIJA KADA JE BIO SRPSKI A KATOLICKI.Pravoslavnom Srbinu se tu tesko uziviti u takvo stanje jer nam je katolicizam ogadjen silnim stvarima,ali time se ne umanjuje nasa ljubav prema otrcnutom cvijetu mirisnog nasega vrta. Ne cudi sto je otrgnut. Mislis da Vatikan mirno sjedi nema planove koje vjekovima realizuje. Navedena su svjedocanstva koja niste demantovali o srpskom Duborvniku. Nikada Hrvatskom do novijeg vremena.

osijek,mostar...nisu imali srpsku povijest kao ovaj grad stoga i nisu bitni.

...........

lupetanja Djede i Bake rekli "ali morate znati da su mie Djeda i Baka, stime i otac bili Srbi".


... PA I SAM ZNAM KAKO JE BITI SRBIN U HR.

U PERASTU SAM PRICAO SA "HRVATOM" KOJI SLAVI KRSNU SLAVU. TO JE ODLIKA SRBA SAMO. ALI POKATOLICAVANJEM SU ZADRZALI SLAVU ALI NE I NACIONALNU SVIJEST.TAKO JE I PO DALMACIJI BILO DO SKORO.

HERCEGOVCE DA NE POMINJEM.OKOLINA MEDJUGORJA IMA PUNO JAMA IZ 2.SV RATA UBIJENIH SRBA ALI SU FRANJEVCI ISCENIRALI CUDO DA SE KAZE KAKO JE TO STARA HRVATSKA ZEMLJA.

........

jos da osnujemo hrvatsku pravoslavnu crkvu

PAVELIC JE I TO OSNOVAO DA BI POHRTAVTIO SRBE.

.........
Beogradska mitropolija,

Karlovačka mitropolija-patriaršija,

Crnogorska mitropolija,

Dalmatinska crkva i

Bosansko-Hercegovačka crkva ...

SAMO TERITORIJALNO RAZDVOJENE,TURCI,AUSTIJA...

Zadnje uređivanje adriatic : 25.02.2005. at 09:44.
blablator is offline  
Old 22.02.2005., 16:00   #87
Quote:
zozon kaže:
zozon, koje godine je carigradska patrijarsija priznala autokefalnost srpskoj pravoslavnoj crkvi ?

a) 1831.

b) 1945.

c) 1879.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 16:05   #88
Quote:
PAVELIC JE I TO OSNOVAO DA BI POHRTAVTIO SRBE.
blablator!

nije poglavnik NDH osnovao hrvatsku pravoslavnu crkvu, vec vladika garmeon (?) , jedan od najvecih pravoslavnih mucenika koji je bio arhiepskop (?) u moskvi prije nego sta ga je crvena revolucija protjerala!

ubili ga partizani u zagrebu !
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 16:26   #89
Beogradska mitropolija,

Karlovačka mitropolija-patriaršija,

Crnogorska mitropolija,

Dalmatinska crkva i

Bosansko-Hercegovačka crkva ...

blablator,

velis da su teritorijalni nazivi iako neke nose... status crkve!

ok!

a sto je s vlaskom pravoslavnom i crnogorskom pravoslavnom crkvom ?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 16:28   #90
kakve veze ima pricati o povjesti kad ce se ionako izvitoperiti kako mu pase.....
ajd ovako.....nek tije Dubrovnik BIO srpski ali sigurno nece biti SRPSKI koliko god ti i tebi slicni pokusali krasti tudji teritorij.....nisi li si malo zaostao s tim forama....nisu li ti vec glupe....
ja sam mislila da ste se vi mladji bar naucili pameti....ali nema sanse izgleda..evo vas opet za 37 godina kako urlicete da vam fali dio srbije....i sta....imate toliku srbiju a nemate nista...jos uvijek su u beogradu kujundjijske radnje i metalne skemlije ili kako se to zove....i?????
daj......odrasti i kultiviziraj se....evo na netu si....pa bi trebao vec pomalo shvatiti da su granice potpuno out....nikoga to vise ne dira....ujdi u civilizaciju
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Old 22.02.2005., 16:32   #91
Quote:
Ber kaže:
Nemam vremena provjeravati da li navedeni pisac postoji ali pretpostavimo da je stvarno ovo napisao.

Cijeli tekst obiluje velikosrpskim neistinama kao da ga je pisao Vuk a ne Švabo. Ne daje niti jednu povjesnu činjenicu.
To je putopis nikakva znanstvena studija niti politicki pamflet . J.G.Kohl recimo vrlo pohvalno govori o Hrvatima na Malom Losinju
i njihovom ekonomskom usponu ,Veli -ki Losinju samo spominje da je bio poznat po pomorskim kapetanima u sluzbi Talijana i da polako propada upravo nekako usponom Malog Losinja pocetkom 1800 tih godina skromnim pocecima brodogradne do flote od 108 brodova"di lungo corso" velikih brodova u vrijednosti od 3 miliona guldena da bi 1847 samo prevozom zitarica iz luka u crnom moru zaradili preko 2 miliona Guldena.
Stanovnistvo Losinja je slavensko,obicaji slicni kao i u Dubrovniku!
Mati uvijek predstavlja slavenski elemet i kao i u Dubrovniku gdje je jednom odlukom senata bilo zabranjeno zenama da govore italijanski tako se i u Losinju u kucama uvijek govorilo slavenski -hrvatski !

Zasto on spominje srpski u Dubrovniku a na Malom Losinju hrvatski stvarno nije mi poznato !
Inace sto se tice religije pise da su njihove simpatije ( misli na Njemacku) uvijek na strani katolika iako su oni protestanti i imali su velike nesporazume sa katolicima i da na pravoslavne ne gledaju blagonaklono zbog kao on kaze straha od panslavizma i jake Rusije.....

Ovakvog covjeka ste nasli da kritikujete
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zozon is offline  
Old 22.02.2005., 16:49   #92
Quote:
WeM kaže:
zozon, koje godine je carigradska patrijarsija priznala autokefalnost srpskoj pravoslavnoj crkvi ?

a) 1831.

b) 1945.

c) 1879.
Ajde, WeM, ne tamburaj! Otkad su te primili u Srbe, počeja si da glancaš, a prije si pravoslavnima sve bogove skida.
Šta ja imam o tome kazti? Nisam ih ja prizn'o.
Najprije se ti prosvitli, kol'ki ugled i koliko clanova ima Carigradska Partrijasija medju samim Grcima u Grckoj kad mu u uredu stoji portret Kemala Ataturka pa onda namika dođi soliti pamet.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zozon is offline  
Old 22.02.2005., 17:08   #93
Talking

Quote:
zozon kaže:
Ajde, WeM, ne tamburaj! Otkad su te primili u Srbe, počeja si da glancaš, a prije si pravoslavnima sve bogove skida.



Quote:
Šta ja imam o tome kazti? Nisam ih ja prizn'o.
imas tekst, i izvadak izvadka i nadam se da nije tesko zaokruziti a) , B) ili c) !

Quote:
Najprije se ti prosvitli, kol'ki ugled i koliko clanova ima Carigradska Partrijasija medju samim Grcima u Grckoj kad mu u uredu stoji portret Kemala Ataturka pa onda namika dođi soliti pamet.


pa nije tema o ugledu! ili ?

p.s.

a sto velis na BH pravoslavnu crkvu ? ili neki fermanom da im date patrijarsiju! novosarajvsku, recimo!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 22.02.2005., 23:40   #94
nije poglavnik NDH osnovao hrvatsku pravoslavnu crkvu, vec vladika garmeon

MA DAJ! DA NIJE MOZDA TO OSNOVANO ZA HRVATE KOJI BI PRESLI NA PRAVOSLAVLJE? I GLE SLUCAJNOSTI BAS U PAVELICEVOJ NDH GDJE JE PUNO SRBA PRISLILNO POKATOLICENO,POBIJENO I PROTJERANO. Sva moja familija,prababa ,babe,djedovi...su kao djeca bili pokrstavana ili u logor! Neki su postali Hrvati katolici a neki su ostali sto im je Bog odredio da se rode tako.

...........

velis da su teritorijalni nazivi iako neke nose... status crkve!

ok!

a sto je s vlaskom pravoslavnom i crnogorskom pravoslavnom crkvom ?

CRNOGORSKA CRKVA je jedini dio srpske crkve koji je imao slobodu najduze vreme robovanja pod Turcima i ostalima. Nikada nije bila autokefalna jer ako je onda bi ovi morali za to imati gramate,potvrde od nekoga a to ne postoji. Zetska episkopija na Miholjskoj Prevlaci kod Tivta u Bokokotoprskom zaljevu je osnovana od Sv.Save (tu su katolici potrovali 70 monaha i srusili manastir, a ovi su postali svetitelji,1997 su nadjene kosti zlatnozute boje iz kojih povremeno izbija uljana mirisljava tecnost, tzv miro. Odlika svetitelja. A u kostima je nadjeno puno puta vise arsenika kojim su potrovani (u corbu je stavio kuhar) nego sto je inace u zemlji toga... Zetska episkopija je premjestena kasnije na Obod pa na Cetinje (Crnojevici) tako da je uvijek bila u sastavu pecke patrijarsije i starija je od naziva Crna Gora.)

Za vlasku crkvu ne znam,prvi put cujem.

.....................

nek ti je Dubrovnik BIO srpski ali sigurno nece biti SRPSKI koliko god ti i tebi slicni pokusali krasti tudji teritorij.

prije svega ja ovdje diskutujem a niti kradem neciji teritorij niti se nadam da ce biti srpski. ali meni je smao bitna istina pa makar bila stetna po nase nacionalne interese.ZASTO? Da se zna. A nemam nista protiv ni kada istina ne ide nama u korist.A za to ste vi zaduzeni,pa ja posteno treba da kazem,da tu ste u pravu! Bitno je nemati mrznju jer ionako sam rekao da ko je u cemu rodjen naginje tome,prirodno.Ali mrznja prema ljudima ma ko bio je neprirodna jer Bog odredjuje da se ja rodim kao Srbin a ti kao Hrvat...
Bitno je da smo ok! a sta fali diskutovati uz povjesne cinjenice i interpretirati ih.zato diskusije i postoje
................

evo vas opet za 37 godina kako urlicete da vam fali dio srbije....i sta....

JA ZA DUBROVNIK NE KAZEM DA JE BIO IKADA DIO SRBIJE,ali kazem da je dio srpskog naciona,iako katolicki. To i sami Dubrovcani govore za sebe a vi ste se potrudili da sto vise stvari sakrijete i unistite nakon propagande agresivne politike pokatolicenja ili pohrvacivanja Srba.Nemoj mi samo reci da je Vatikan cist i na tome ne radi non stop.

Jer razlika izmjedu nas je takva sto je katolicizam agresivna vjera i netolerantna,pa su zato mnogi Srbi postali katolici (Marija Terezija...privilegije,olaksice...do prislilnih pokrstavanja NDH i prije toga i u novije vreme...)Znam stres Srba u Hr,kao zabe medju zmijama.

Uostalom cinjenica je da su Janjevci na Kosovu,SAMO JEDNO SELO, vjekovima ostali Hrvati i da ih niko nije prisiljavao da mjenjaju vjeru...tolike vjekove u srpskoj drzavi.Tako je i danas. Hrvati u Srbiji se osjecaju kao kod kuce i lokalno stanovnistvo ih ne terorise.

...............

imate toliku srbiju a nemate nista...jos uvijek su u beogradu kujundjijske radnje i metalne skemlije ili kako se to zove....i?????

jojjj,sad ti pricas sto meni kao zamjeras.Ne znam kako se zove i sta mislis,ali znam da stvari vidis iz svog ugla zbog mrznje. Beograd je neuporedivo ljepsi od dekadentnog Zagreba,koji je cist i austro ugarski grad sa kulturom. Beograd je na 2 rijeke,Kalemegdan je predivan,ima dusu i ko god dodje nije stranac vec ga dozivi kao svoj grad. U ZAGREBU UBIJAJU Srbe,obitelj Zec a u Bg ne znamo za takve slucajeve na nacionalnoj osnovi. Tako da ako bi birao izmedju hladnog grada bez duse, ali cistog i nesto prljavijeg ali sa dusom u kojem si opusten izabrao bih Beograd. Ali da ne mislis da je ovo nacionalizam, Carigrad bi jos prije izabrao, jer Beograd je hladan i prazan u odnosu na Carigrad turski kao i Zagreb u odnosu na Beograd,.Sto orjentalnije vise ima duha!

.................

AKO ZELIMO KULTURAN DIJALOG,to ne znaci da treba da sutimo i pravimo s eludi zarad neke lazne tolerancije.I pored razlicitih stavova,sto je normalno,jer nam je odredjeno da smo to sto smo,mi treba da imamo hriscanski ideal ljubavi i sznanje da je licnost jedna vaznija od cijelog materijalnog svijeta. zato treba da se postujemo i to imamo na svjesti.Pozdrav!
blablator is offline  
Old 22.02.2005., 23:41   #95
blablator is offline  
Old 23.02.2005., 00:16   #96
OVO PROVJERITE JER JE TEMA:

Doslednost istini Natko Nodilo je dokazao i svojim delom "Prvi ljetopisci i davna historiografija dubrovačka" (JAZU, Zagreb, 1883. sveska 65, strane od 92. do 128), gde je, o jeziku Dubrovnika, napisao ovako:

"U Dubrovniku, ako i ne od prvog početka, a ono od pamtivjeka, govorilo se srpski: govorilo - kako od pučana, tako od vlastele; kako kod kuće, tako u javnom životu i u općini, a srpski je bio i raspravni jezik."

...............

Institucije Katoličke crkve ne bi same uspele da prevedu Srbe, sa velikog područja, na katoličanstvo, pa onda da ih pohrvate, da im nisu pomagale navedene katoličke države: pritiscima i privilegijama, a i kroz prosvetnu, kulturnu i informativnu delatnost.

OSPORITE OVE CINJENICE AKO MOZETE.

...........

Zanimljiv je primer pokušaja pohrvaćenja Dubrovčana katolika u ne tako davnom vremenu - 1901. godine. Hrvatski državotvorci su i godinama pre toga svojski radili na tom poslu. Između ostalog, bacili su oko i na "Zavod Svetog Jeronima" u Rimu, kojeg su osnovali i izdržavali Srbi Dubrovčani. Papa Lav Trinaesti je bio uveren da su Dubrovčani, početkom 20. veka, već bili pripremljeni za prevođenje u hrvatstvo, pa je, svojom bulom, ovaj zavod preimenovao u "Hrvatski zavod Svetog Jeronima".

Dubrovčani katolici su žestoko protestvovali protiv ove odluke pape Lava Trinaestog. Papa je ustuknuo. Bojao se, tada, duže polemike o suštini srpstva i hrvatstva, a i rasprave o pravoslavlju i katoličanstvu. Poslao je pismo Dubrovčanima katolicima, obaveštavajući ih da se iz imena ovog zavoda briše dodata reč "hrvatski". No, i posle ovog izvinjenja, papa je i dalje strahovao od pokretanja javne rasprave o narodnosti i jeziku Dubrovčana, pa im se obraća, kao Srbima katolicima, telegramom i 1903. godine.

Pismo i telegram pape Lava Trinaestog Dubrovčanima objavljeni su u srpskom listu "Dubrovnik", ali su ti brojevi godinama traženi i uništavani od strane budnih graditelja hrvatske države i nacije, pa je pitanje da li su, pored onih u arhivi Vatikana, ovi a tekstovi Lava Trinaestog igde još sačuvani.

AKO JE DUBROVNIK BIO HRVATSKI ODUVJEK NEKA NAM POKAZU SVE PRIMJERE OVOGA CASOPISA.AKO IH NEMA ZASTO IH NEMA,ZASTO SU NEDOSTUPNI AKO NE ZBOG TOGA STO NEKOME SMETAJU,A JASNO JE I ZBOG CEGA. Vratite se na Nodila pa ce vam biti jasno.

.......................

Pohrvaćenje Srba Dubrovnika i Srba drugih srpskih krajeva činjeno je krađama, između ostalog, lirskih i junačkih narodnih pesama, koje su skupljali Srbi katolici, pa čak i katolički sveštenici. Te pesme je Matica hrvatska objavljivala kao "hrvatske narodne pjesme". Ovakav postupak Matice hrvatske podstakao je Dubrovčanina katolika (Srbina) Luju Vojnovića, brata pesnika Ive Vojnovića, da u srpskom listu "Dubrovnik" (1897, u broju 35) napiše oštru kritiku Matičnog postupka, proročki nagoveštavajući iščezavanje Srba katolika, uz genocid Hrvata nad Srbima. On svoj članak zaključuje ovim rečima:

"Srbe preko Drine! I ta se lozinka slijepo sluša i slušaće se do onog usudnog dana koji mora da dođe, kad će jedan veliki katakli-zam oboriti sve te umjetne ograde, ili... ili, jaoh, porušiti i posljednje bedeme narodne srpske zgrade i tada će - Hrvati biti zadovoljni!

NEKA POGLEDA NEKO KO JE U DUBROVNIKU,ARHIVU PA NEKA KAZE STA PISE U TOM 35 BROJU TOG LISTA OD 1897.GODINE.DA LI CETE TO NACI? Da li to ako nema umanjuje istinu da ste vjekovima radili na tome i da li cete time reci da je utemeljivac vase povjesti suvremene prosrpski lazov?

Jer:Natko Nodilo je, uz Franju Račkog, utemeljivač hrvatske istorije. Krasila ga je privr-ženost istini. Zaključke je donosio samo na osnovu pouzdanih izvora i nije podlegao pritiscima hrvatskih državotvoraca 19. veka, koji su od naučnika tražili da svoje radove prilagođavaju "istorijskim dokazima" o prisustvu hrvatskog naroda i hrvatskog jezika "diljem" Dalma-cije, Slavonije, Srema, Like, Korduna, Banije, Hercegovine, Bosne, Baranje i Dubrovnika.

+++++++++++++++

OVIM JA NITI OSVAJAM DUBROVNIK NITI TRAZIM DA SE NEKO OSJECA KAO SRBIN.VEC SAMO ZELIM DA JE ISTINA POZNATA SVIMA.

A ova istina nije necija zelja Karlovac Virovitica...vec nesto sto se slazu i nepristrasni hrvatski povjesnicari kojih je naravno malo.Ali i jedan vredan i ugledan je dovoljan znajuci namjere mnogih na ovim prostorima.

OK Dubrovnik je uvjek katolicki,bio je srpski a sada je hrvatski.Samo toliko trazim da se govori,nista vise. Ako pored svih povjesnih terora i nepravdi sto su cinjene ne zelite samo da priznate onda ne morate.

A I NE CUDIM SE JER SE LAZ TOLIKO DANAS NAMECE DA CESTO ISTINA NE DODJE DO JAVNOSTI.Ovo sto kazem o Dubrovniku vecina Srba bi mislila da je glupost jer ljudi ne znaju,pa sto bih jos od Hrvata ocekivao da znaju.Ako i znaju neki zar ce rado o tome? Samo posetni! A tih je malo.A da bi bio COVJEK treba biti posten. U suprotnom vise licimo onom necastivom nego Bogu ljubavi i Istine.

Nisu katolici samo Srbe prislino pokrstavali,svasta su radili i u Americi sa "domorodcima"pri dolasku na ta podrucja.I svako i malo svjestan svega je tu prije ateista nego katolik,to je za "narod".Normalni ljudi se gnusaju politike Vatikana kroz sve vjekove od kada su otpali od Crkve.Tako da ili ne vjeruju u takog Boga ili vise simpatisu protestantizam koji se opravdano javio kao bunt ali se desilo da se od njih namnozilo mnostvo papa,pri cemu je svaki "u pravu".

Sv.papa Lav Veliki je bio pravoslavan i tako je napisao na tablu,da se cuva pravoslavno(ORTHODOX)vjeroispovjedanje,PA SIMBOL VJERE koji mi i danas koristimo.

Po jednom nasem velikom duhovniku (umro je 1979)OTAC JUSTIN,najveci pad u povjesti je pad SATANE,JUDE I PAPE.

Papa je bio prvi medju jednakima po casti zbog toga sto je glavni grad bio Rim,centar imperije,i kao nasljednik Petrov iako je Pavle vise bio tu dominantan.Kasnije je htjeo i svjetovnu vlast i da sve episkope podcini sebi a to apostolska crkva ne zna. Korincani su bili za sebe,SOLUNJABI POSEBNO...Galati...Antiohija...

Nije papa birao tu episkope.ali to sada nije tema,samo povezujem da je pad pape u vlastoljublje izazvao niz nepravdi i zla covjecanstvu.

Neki Hrvati (intelektualci)su zavidili Srbima sto i vi nemate nacionalnu crkvu i sto ste pod strogim centralizmom Rima.


satane je htjeo biti iznad Boga,Juda ga je izdao a Papa se proglasio za Boga.Jer nema nepogresivog covjeka a on kaze da je nepogrsiv po pitanju vjere iako je bilo i papa jeretika! i nama ne treba zamjenik Hristov na zemlji kada je on s nama u sve dane do svrsetka vjeka,kako sam rece,naravno u svetom pricescu!

Cak su vas lisili i krvi Hristove iako kaze,PIJTE OD NJE SVI. a ne samo svecenici!
blablator is offline  
Old 23.02.2005., 07:37   #97
Blabbby sad je dosta,. Posao so off topic i tupis, pa bolje da se preselis na forum Religija, to je mjesto za takve diskusije.

I vac kad si tako mistican, suti, moli i strogo posti do Vaskresenija da vam srpski bog oprosti sto ste napravili Dubrovniku.
Jer Dubrovcani vam nece oprostiti.
krazykat is offline  
Old 23.02.2005., 08:18   #98
Quote:
Pohrvaćenje Srba Dubrovnika i Srba drugih srpskih krajeva činjeno je krađama, između ostalog, lirskih i junačkih narodnih pesama, koje su skupljali Srbi katolici, pa čak i katolički sveštenici. Te pesme je Matica hrvatska objavljivala kao "hrvatske narodne pjesme".
Dobro čovik zbori. Tako je tamo u 19. st Vuk Karadžić doša skupljat stare srpske pisme i u Damatinsku Zagoru i oduševijo se kad je vidio kako i u poetskom izrazu vlada ljubav među katoličkim i pravoslavnim srpskim pukom. Najviše ga je oduševila ona:

Blago ti je pravoslavnoj pički
dok je prči ku*ac katolički.


To se zove međuvjersko prožimanje na djelu.

Ta pisma je bila glavni poticaj Vuku da utvrdi da su svi štokavci Srbi. Čini mi je da ju je zapisa negdi i u Kovčežiću.

Zadnje uređivanje Zavelim : 23.02.2005. at 10:41.
Zavelim is offline  
Old 23.02.2005., 12:04   #99
Quote:
Sto orjentalnije vise ima duha!
Da, i sto juznije to tuznije.

Quote:
pokatoliceni u NDH
He he, zamislite. Zlocinacka NDH ih katolicizira, 2-4 godina kasnije, NDH je porazena, a svi katolicizirani Srbi ostanu katolici - kao "Too, srusili su NDH, ali jebi ga, sad smo vec katolicizirani sad vise nemozemo reci da smo pravoslavci !"

Nije tebi lako.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Old 23.02.2005., 12:06   #100
Zavelim:

Quote:
Ljetopis popa Dukaljanina u kom fino kaže da se cijelo područje od Neretve do Drača naziva Crvena Hrvatska (Croatia Rubea), i jasno je odvaja od Srbije razvodnim planinama:
"(secundum cursum aquarum, quae a montanis fluunt et intrant in mare contra meridianam plagam, Maritima vocavit; aquas vero, quae a montanis fluunt contra septentrionalem plagam et intrant in magnum flumen Donavi, vocavit Sumbra. Kod Orbinija - Surbia)."

Posljednja četvrtina XI st., bizantski pisac Skilica piše kako su vođe bugarskog ustanka pozvale u pomoć:
"Mihajla tadašnjeg vladara spomenutih Hrvata, koji je stolovao u Kotoru i Papratni i imao mnogo zemlje pod sobom".
Mada Sikilica nekad brka Srbe i Hrvate kasniji izvori nedvosmislenu kažu da su Srbi osvajali hrvatska i dotad katolička područja:

Historija Nikite Honijata (umro poslije 1210), opisujući Nemanjina osvajanja, kaže: "... poče osvajati Hrvatsku i sebi prisvajati vlast nad Kotorom". Isto kaže i Teodor Skutariota (XIII - XIV st.). Treći bizantski pisac Nikola Akominat (1150-1210), govoreći o Stefanu Nemanji i njegovu djelovanju između 1160. i 1173. god., također veli: "Ne znajući pravu mjeru, poče osvajati Hrvatsku i sebi prisvajati vlast nad Kotorom".

Turski putopisac Evlija Čelebija godine 1664. u svom “Putopisu” (ili: “Kronika putnika”) piše: “Veliku većinu stanovnika u Herceg-Novome čine “Arnauti, Bošnjaci i Hrvati” (za Bošnjake na drugom mjestu kaže, da govore hrvatski: “Jezik bošnjačkog i hrvatskog naroda”); Bošnjaci u Sigetu “ispravno lijepo govore mađarski i hrvatski”; a u nahiji Pivi (Crna Gora) su sve “čisti, pravi Hrvati”.

Rus P. A. Tolstoj godine 1698. u južnom dijelu južne Hrvatske (Dubrovačka Republika i Boka Kotorska) nalazi Hrvate: “V Dalmacii….Raguzane... nazivajutsja Hervati”; od Herceg-Novoga do Perasta primorski brjegovi su “zaselenni Horvatami” (naseljeni Hrvatima).

Ivan Franjo Jukić u svom opisu puta u Carigrad godine 1852. dopunjuje Tolstojeve podatke o Hrvatima u Crnoj Gori: “Parobrod je bio pun putnika. . . Bilo je dosta Hrvata iz Bara i Spiča, koji su išli na radnju u Carigrad.” Neki Crnogorci u Carigradu odgovorili su dopisniku zagrebačkoga “Srbobrana”: “Mi govorimo hrvatskim jezikom, ali smo Crnogorci... poglavica nam se zove Hrvat-baša” (M. Vego, Povijest Humske zemlje I, Samobor 1937.)
Zasto to nisi komentirao ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.