Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 15:28   #381
Moje mišljenje

Pa sto onda da ide u privatnu skolu?
Inace ja sam iz Trogira i mater mi je stomatolog. Ja sam sada zavrsio osmi razred i iden u privatnu skolu za zubnog tehnicara u Dental Centar Marušić. Nije da sam nesto bogati ali mater i otac mi to mogu priuštit. Skole za zubnog tehnicara nalaze se jos u Rijeci, Zagrabu i u Osijeku... Ima nas 15 u razredu pa cemo vidit na sta ce to izgledat i kako cu se snaci... Prijatelj mi je zavrsio tu skolu u koju ja sad idem i kaze da skola uopce nije teska i da je on bez problema zavrsio...
__________________
Kasnije cu ti napisat nesto pametno
CROnino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 10:12   #382
Moj sin je išao godinu dana u privatnu gimnaziju. Vjerovala sam da takve škole pružaju bolje mogućnosti u ostvarivanju vlastitih potencijala, ali nije tako. Inicijalni test iz matematike je napisao za pet, ali na nastavi je sjedio s učenicima koji neki nisu znali redoslijed matematičkih operacija. Rekao je da smo ga upisali u retardiranu školu za retardiranu djecu. Na matematici su rješavali (lakše) zadatke za sedmi razred. Pisali su kao ludi eseje, ali kako? Preko zimskih praznika dobiju 4 eseja, jedan je bio usporedni esej Vidrić-Matoš, a te pjesnike nisu nikada učili. Jednako je bilo s matematikom. Dobivali su zadaće iz gradiva koje nisu nikada radili. Obavijesti što treba naučiti ili napisati su dolazile kad bi to već bilo obavljeno. Iz latinskog, etike, tjelesnog, obje umjetnosti, informatike su valjda svi imali pet mada su malo znali. Jedini test iz likovne umjetnosti su svi podobivali jedinice, mada su mogli koristiti udžbenik, ali su kasnije imali 5. Bez ispravljanja. Nikakva istraživačka nastava se nije radila na niti jednom predmetu. Znatan broj sati fizike, kemije, latinskog jezika nije ni održan. Promijenili su 4 učitelja matematike u godini dana, nije baš da učitelji vole raditi u privatnim školama, znamo kakav ugled one uživaju.
Pismenost Almaxa koji kaže da je jedan od 6 koji su prošli s pet je katastrofalna, kakvi li su tek oni koji su prošli s 3. Kakve koristi od toga što znaju izlagati, izlažu nama naši političari izvrsno, ali kamo su nas doveli?
U redu je ne raditi neke predmete ako te ne zanimaju. U privatnim školama možeš si to priuštiti i imati pet iz njih. U državnim ćeš umirati zbog latinskog ili nečega drugog što te uopće ne zanima za dvojku. Naravno, kriteriji bi trebali biti ujednačeni u svim školama. Po zakonu. Ali nisu.
Kome je to prilagođeno? Onima koji ne bi završili državnu školu ni fakultet jer jednostavno nemaju mogućnosti ni volje za to. A da li je pošteno? Što je još u ovoj zemlji pošteno?
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 21:19   #383
Sada ću opisati kako izgleda učenje matematike u privatnoj i državnoj gimnaziji.
U privatnoj rade zadatke na razini osnovne škole.To svi savladaju, neki uz puno pomoći.
U državnoj profesora/icu u velikom dijelu slučaja nitko ne shvaća, svi idu na instrukcije, on/a rješava zadatke po ploči, oko 3-4 zadatka po satu. U testu da 5 zadataka koji se rješavaju na oko 6 stranica. Priznaje samo točan rezultat, možeš sve rješavati cijelu stranicu, ali ako si nešto pogriješio pred kraj, kao da nisi ni radio. Srednja ocjena iz zadnjeg testa je 1.8. Fućka se njoj što je očito da učenik shvaća princip.
Da su te zadatke dobili učenici u bilo kojoj privatnoj školi srednja ocjena bi bila 1.00. A prosjek riješenih zadataka bi bio 0.
Nije tako velika razlika kad se gledaju prosjeci, ali kad bi se pogledalo znanje učenika u jednoj i drugoj školi to bi bilo nebo i zemlja.
U čemu je razlika? Pa naravno, u znanju i ocjenama. U državnoj školi je veće znanje, u privatnoj su veće ocjene.
Pa neka si svatko izabere.
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 21:36   #384
Joj daj molim te ne generaliziraj...ja sam isla u privatnu skolu i muku smo mucili s matematikom, imali smo preko 10 sati matematike tjedno, a klasicna je gimnazija. Isto tako je ocjena bilo od dovoljnih do odlicnih, kako je tko radio. Nikome se nije islo niz dlaku i znala su se pravila. Jedino nisu rusili ljude, ako ti je bas tako lose islo tvoji roditelji su bili lijepo zamoljeni da te ispisu iz skole jer ocito nije za tebe. Bilo nas je od siromasnih sa stipendijama do onih jako bogatih i nikada se nije pravila razlika. Isto tako smo svi upisali fakultete i to zeljene s pripremama koje su nam profesori besplatno davali i to jos dok nije bilo ove retardirane drzavne mature i koju bi i osnovnoskolac prosao i vecina ima svoje diplome u ruci i svoj posao, samostalni smo. Nikada ne bih rekla da je kolicina znanja ono sto razlikuje drzavnu od privatne skole. Stvar je intimnosti. Nas je bilo 2 razreda po generaciji po 20 u razredu. Svi te profesori znaju i imaju vise vremena za svakog pojedinacno. Zadaca se pise u skoli, tamo se isto i uci, zaduzeni su bili za nas skoro cijeli dan. Upoznate se svi skupa bolje i nisi samo broj u imeniku...u svim skolama ima snobova i elitista, nije bitno jel idu u privatnu ili ne, ako netko zeli s 18 godina ici s tatinim BMW-om u skolu i tatica mu to dopusti svejedno je u koju skolu ide, ako je djetetu bitnije Lacostica od ocjene iz hrvatskog bit ce tako u bilo kojoj skoli...tako da ne generaliziraj...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:08   #385
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
ja sam isla u privatnu skolu i muku smo mucili s matematikom, imali smo preko 10 sati matematike tjedno, a klasicna je gimnazija.
Daj molim te reci koja škola.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:26   #386
Sta nije jasno iz tocno te recenice koja je quotana - privatna klasicna
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:32   #387
Ako ste imali preko 10 sati matematike tjedno ponešto ste izbacili iz satnice. Ako si Šešeljeva gimnazija oni ponešto i nauče, jesi li? Ostalo je tako kako sam opisala.
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:33   #388
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Sta nije jasno iz tocno te recenice koja je quotana - privatna klasicna
Aha nisam znao da je time jedinstveno određena, nisam previše upoznat s brojem privatnih gimnazija u Zagrebu.

To mi se jako sviđa, bilo bi super da postoji i nekakva takva matematička s još više prirodoslovlja
Samo što nažalost ne vjerujem, više zbog toga jer su nečujne škole i puno slabije od ovih jačih državnih na najvišim nivoima, ali svakako bi trebala jedna jaka škola baš za prirodoslovce, toga fali u Hrvatskoj.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:37   #389
A o tim tvojim pričama o bliskosti i mentorima koje spominje Almex imam vrlo neugodno iskustvo. Kao da su s Marsa pali.
Glede generaliziranja... I ti si s Marsa pala ako ti nije jasan "ugled" koji uživaju privatne škole. Zašto svi učitelji bježe od njih i njihovih ravnatelja kao vrag od tamjana?
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:39   #390
Da Seseljeva sam bila...imali smo pun kufer i matematike i fizike, znam da su se svi tome cudili. S time da je nasa tadasnja profesorica iz matematike bila odlicna. Za danasnju kvalitetu te skole ne mogu garantirati jer sam ipak odavno vec maturirala...samo zelim reci da nisu sve privatne skole iste, ne kostaju sve isto i nemaju sve isti cilj. Ne moze se usporedjivati privatna skola u Zagrebu i privatna skola u Sibeniku...pogotovo jer je u Sibeniku samo jedna i zna se na koji nacin funkcionira. Ogromna je razlika i u samom Zagrebu. Nitko mi ne moze tvrditi da je Linigra isto sto i Breitenfeldova...primaju posve drugaciji kalup ljudi u svaku....izmjedju ostalog ne mogu svi ici u privatne skole neovisno o novcu, vecina njih ima prijemne ispite i intervjue za procjene ucenika...


Gle znam kakvih manijaka ima po drugim skolama, ali kod mene se ljudi vracaju, ekipa iz moje generacije sad radi u skoli gdje su i poceli, predaju latinski, matematiku. Seselj je fantastican profesor i ravnatelj, ne samo da radi u svojoj skoli vec i na fakultetu. Niti jedan profesor mu nikada nije otisao jer je imao nesuglasice s njime...zna svih 15 generacije ucenika po imenu, zna sta vole, sa svim profesorima smo i danas svi dobri, cujemo se, rado se vidimo...kod nas je atmosfera bila skroz drugacija...dovoljno je reci da kad moji roditelji vise nisu imali novaca da placaju tu skolu, Seselj je dozvolio i meni i sestri da je zavrsimo, a da nije trazio ni kune za to, jer mu je bilo stalo do nas...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:47   #391
Quote:
uciteljica1 kaže: Pogledaj post
Zašto svi učitelji bježe od njih i njihovih ravnatelja kao vrag od tamjana?
Jer se sve vrti oko love i profesor mora radit ko što mu naloži ravnatelj kojem nalože roditelji koji plaćaju sve to bez obzira na plan i program školske godine.

Al opet - stvarno ne treba generalizirati i biti isključiv. Postoji masa državnih škola koje su lagane, postoji ih koje su teške. Isto postoje i privatne koje su lakše, ali sigurno ima i onih koje imaju kvalitetan plan i program. Možda u istom omjeru ko i državne škole, samo je privatnih sveukupno gledano manje pa više dolaze do izražaja.


Ovim putem ujedno umoljavam forumaše da ne pretvore temu u prepucavanje koja privatna škola je bolja ili lošija.

Hvala.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:48   #392
Quote:
Neo The Anomaly kaže: Pogledaj post
Aha nisam znao da je time jedinstveno određena, nisam previše upoznat s brojem privatnih gimnazija u Zagrebu.

To mi se jako sviđa, bilo bi super da postoji i nekakva takva matematička s još više prirodoslovlja
Samo što nažalost ne vjerujem, više zbog toga jer su nečujne škole i puno slabije od ovih jačih državnih na najvišim nivoima, ali svakako bi trebala jedna jaka škola baš za prirodoslovce, toga fali u Hrvatskoj.
sori sta sam stavila mislila sam da je provokacija
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 02:43   #393
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Da Seseljeva sam bila...imali smo pun kufer i matematike i fizike, znam da su se svi tome cudili. S time da je nasa tadasnja profesorica iz matematike bila odlicna. Za danasnju kvalitetu te skole ne mogu garantirati jer sam ipak odavno vec maturirala...samo zelim reci da nisu sve privatne skole iste, ne kostaju sve isto i nemaju sve isti cilj. Ne moze se usporedjivati privatna skola u Zagrebu i privatna skola u Sibeniku...pogotovo jer je u Sibeniku samo jedna i zna se na koji nacin funkcionira. Ogromna je razlika i u samom Zagrebu. Nitko mi ne moze tvrditi da je Linigra isto sto i Breitenfeldova...primaju posve drugaciji kalup ljudi u svaku....izmjedju ostalog ne mogu svi ici u privatne skole neovisno o novcu, vecina njih ima prijemne ispite i intervjue za procjene ucenika...


Gle znam kakvih manijaka ima po drugim skolama, ali kod mene se ljudi vracaju, ekipa iz moje generacije sad radi u skoli gdje su i poceli, predaju latinski, matematiku. Seselj je fantastican profesor i ravnatelj, ne samo da radi u svojoj skoli vec i na fakultetu. Niti jedan profesor mu nikada nije otisao jer je imao nesuglasice s njime...zna svih 15 generacije ucenika po imenu, zna sta vole, sa svim profesorima smo i danas svi dobri, cujemo se, rado se vidimo...kod nas je atmosfera bila skroz drugacija...dovoljno je reci da kad moji roditelji vise nisu imali novaca da placaju tu skolu, Seselj je dozvolio i meni i sestri da je zavrsimo, a da nije trazio ni kune za to, jer mu je bilo stalo do nas...
Magdalena, većina privatnih škola upisuje učenike neovisno o uspjehu.
U državnoj školi učenik može ponavljati razred s puno više znanja nego što ga ima u privatnoj gdje prolazi s 5 ili 4. Misliš da je to u redu?
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:02   #394
Ne da mi se raspravljati s osobom koja vec ima usadjen stav koji se ne da promijeniti...da mi svi kupujemo ocjene...ako ti lakse zivit tako, da istina je...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:10   #395
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
da mi svi kupujemo ocjene
Napisala je većina, ne svi, i još rekla da je Šešeljeva drukčija, gdje si ti sebe pronašla ja stvarno ne znam
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:27   #396
Zato sto je gore napisano od strane moderatora da ne spominjemo razlike izmedju privatnih skola, tj koja je bolja i slicno pa nema smisla pisati o tome kako se kod mene to nije radilo i onda navoditi gdje se to radi, zar ne?
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:29   #397
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Ne da mi se raspravljati s osobom koja vec ima usadjen stav koji se ne da promijeniti...da mi svi kupujemo ocjene...ako ti lakse zivit tako, da istina je...
Pa sada kad hoćeš detalje...
Prošle je godine moje dijete u jedinom testu iz matematike koji je ličio na test u privatnoj gimnaziji bio jedan od dva učenika koji su imali sto posto riješen test. Od četiri razreda. Ove godine u državnoj ima iz jedina dva testa 1 jer ne može ispisati bez greške 5 stranica zadataka koje ne bi ni ja riješila bez greške u 35 minuta, a predajem. Posve su mu jasni zadaci, ali ne stiže. Zadaci koje je pisao u privatnoj gimnaziji su bili za osnovnu školu. Jednom mi je pričao da je prof cijeli sat objašnjavala jednoj učenici redoslijed matematičkih operacija (osnovnih) i nije uspjela. Dakle, misliš li ti da bi da cura uspjela završiti neku državnu školu?
Imam i bolji primjer. Ove sam godine čula da se na Vern upisao mladić koji se u osnovnoj školi školovao po članku 4. To su ti najčešće djeca smanjene inteligencije. Završio je privatnu ekonomsku.
Draga moja Magdaleno, ja sam bila voljna platiti kvalitetu u privatnoj školi, ali nisam ju dobila. Sama je ravnateljica rekla da je 90 % mojih primjedbi opravdano i htjela mi vratiti novac za školarinu. A ja sam joj rekla da mi nije prodala veš-mašinu. Glavni je razlog odustajanja od privatnog školovanja bio taj što to moje dijete nije željelo. Platila bih ja i više da on bude zadovoljan i sretan i da uči onako kako bi to trebalo biti, a ne da s 15 godina ima gastritis. Sretna si što si to mogla.
Ove će mu godine biti užasno teško jer npr. latinski nije lani ništa naučio, ali kako sam rekla, on se nije osjećao dobro u toj školi.
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:37   #398
Zao mi je sta je imao to iskustvo, ne znam sta da ti kazem...kriva skola, krivi profesori, kriva ravnateljica, ne znam zasto imaju taj stav i nacin ucenja...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 21:30   #399
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Zao mi je sta je imao to iskustvo, ne znam sta da ti kazem...kriva skola, krivi profesori, kriva ravnateljica, ne znam zasto imaju taj stav i nacin ucenja...
U Hrvatskoj ima oko 40 privatnih srednjih škola i tko zna koliko veleučilišta. Nisi čitala ovih dana o nekome tko je dao 48 tisuća kuna, dobio diplomu, a da zgradu nije ni vidio? Ne kažem ja da je u državnim školama sve dobro. Ruku na srce, ima zbilja poremećenih učitelja. Ovih mi je dana na vrhu liste kolegica iz jedne zagrebačke strukovne škole kod koje su iz prvog testa (teorija) iz fizike svi dobili jedan, a iz drugog sa zadacima uspjela su 2 učenika od njih 25 dobiti 2, ostalo komadi.
Korupcija i kriminal su uništili i naš obrazovni sustav. Ovih je dana rektor Zagrebačkog sveučilišta na skupu u HAZU-a rekao da u Hrvatskoj ne postoji prava vizija razvoja visokog školstva, a to vrijedi, po meni, i za ostale razine.
Još jednom, bez uvrede tvojoj bivšoj školi koju sam odmah izdvojila, ali koja svojim klasičnim usmjerenjem nije za sve učenike, uglavnom se privatno školovanje svodi na cash and carry princip.
O problematici školstva u Hrvata pišem zadnjih godinu i pol na blogu, o čemu sam obavijestila i mjerodavne u MZOŠ-u. Pozdrav i budi sretna što si voljela svoju srednju školu. Ja bih dala puno da to bude i s mojim mlađim sinom. Stariji je volio MIOC, mada ni tamo nije bilo sve idealno, a čini mi se da sada i oni više "bubaju."
http://skola-danas.bloger.hr/

Zadnje uređivanje uciteljica1 : 22.11.2011. at 21:44.
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 21:46   #400
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Zato sto je gore napisano od strane moderatora da ne spominjemo razlike izmedju privatnih skola, tj koja je bolja i slicno pa nema smisla pisati o tome kako se kod mene to nije radilo i onda navoditi gdje se to radi, zar ne?
Ima smisla, jer je diskusija o općem stanju. Naravno, ti imaš iskustvo s privatnom gimnazijom, a najvjerojatnije imaš i iskustva s nekim drugim privatnim gimnazijama budući da se ljudi u sličnom položaju imaju tendenciju upoznavati, što te čini jednim djelom ove rasprave i sposobnom da izneseš svoje iskustvo. Ali, kada se na ovakvim temama diskutira o općem stanju, bitna je statistika. Dakle, tvoje iskustvo je samo djelić stanja, i tako se moraš odnositi prema raspravi. Činjenica da je u tvojoj školi dobro stanje je samo 1/100 (ili koliko već ima privatnih škola) onog pravog stanja.

To znači da, ako želiš išta dokazati uciteljici, moraš postati zrelija i pokušati bolje argumentirati svoje mišljenje, a ako si išla u privatnu školu to ti naravno uvelike olakšava stvar. Ali kažem, inače kad raspravljaš moraš izbaciti sebe iz centra i uzeti sebe kao samo jedan mali djelić po ničemu poseban, inače si ograničena na svoje malo iskustvo i ne možeš vidjeti pravu sliku.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.