Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2004., 15:32   #21
Quote:
precjednik kaže:
Ima li ko kakav svoj primjer, nije valjda da samo ja iman rođaka debila?
nije, iman i ja 2 ujca debila, 1 tetku i 1 strica
u moje matere je ista situacija...pa je moja mater dala stvar u ruke odvjetnici...
kad ne ide dogovorom...
Janjesce is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 23:11   #22
Quote:
precjednik kaže:
Čini mi se da je tema pošla malo u krivom smijeru.
Naime, nisu mi toliko interesantni francuski i američki primjeri koliko praksa u nas. Svi znamo kako nam sudovi rade i koliko traju parnice.
Mene zanima ima li šanse da nakon tužbe dobijen ono šta mi pripada.
Neki su mi savjetovali da provalim u kuću (jer je ključ u "dragog" rođe) šta mi ima nekog smisla jer "provaljujem" u svoju trećinu.
Može li on jednostavno reć: "Meni se to ne prodaje, ja vas ne želim isplatit, a za vaše probleme me boli ona stvar!" i da to ostane nepodjeljeno do sudnjeg dana? Šta ako ja otkupim rodicinu trećinu i postanem večinski vlasnik?
Ima li ko kakav svoj primjer, nije valjda da samo ja iman rođaka debila?
Po novom nasljednom zakonu jedino je važan nasljedni red.
To tvoje rođak/rodica ništa ne govori o stvarnom stanju u nasljednom redu.
Ništa ne reče je li već bila ostavinska rasprava i imate li rješenje da ste ravnopravni nasljednici?

Ništa novo da su "rođaci" posvađeni oko nasljedstva.

Uvijek se nađe poneko tko ako ništa ne može drugo, zagorčava život ostalima koji bi se (možda) dogovorili.

Ne sjećam se niti jedne familije gdje je sve prošlo bez problema, a podugo živim.

Zato je i zakon promijenjen. Dobra većina sudskih sporova vodi se zbog nasljedstva a jedini koji profitiraju su odvjetnici.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 23:49   #23
Simona, mi smo direktni nasljednici i osim nas nema nijednog drugog nasljednika i idealni smo nasljednici. (Ostavinska rasprava je održana.)Ali sve mi je to zabadava ako ostane mrtvo slovo na papiru.
precjednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 08:18   #24
Precjednik, dobio si konkretne odgovore, ali ih očito ne čitaš. Ako je održana ostavinska rasprava i ukoliko je sve gruntovno čisto i u pomanjkanju dogovora između suvlasnika oko prodaje, imaš mogućnost tražiti civilnu diobu kao što sam ti već ranije objasnio ili etažiranje zgrade, pa kasnije možeš nesmetano raspolagati svojom etažom odnosno prodati je. Za to bi ti bio uvjet da je zgrada takva da mogu postojati stanovi kao zasebne cjeline. Civilnu diobu, odnosno prodavanje nekretnine na javnoj dražbi možeš zahtijevati u svako vrijeme samo se za to obrati odvjetniku da ti napravi prijedlog (savjet odvjetnika).
starček is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 08:35   #25
Starček, nemoj se odma žestit.
Objekat je previše mali da bi se dijelio na stanove (tj. 3 stana). Šta onda?
precjednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 09:22   #26
Naravno, pametni ljudi će se dogovorit, prodat sami i podilit lovu na tri dijela - izbjegavaju sudske troškove i postižu bolju cijenu objekta. Naime, na javnoj dražbi se u pravilu prodaje u gotovu - dakle, praktično je nemoguće kupiti objekt kreditom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 09:48   #27
Quote:
precjednik kaže:
Starček, nemoj se odma žestit.
Objekat je previše mali da bi se dijelio na stanove (tj. 3 stana). Šta onda?
Ma ne žestim se, ali je sad konačno jasnija situacija. Budući da nema mogućnosti za etažiranje, ostaje samo mogućnost da dogovorno prodate sva trojica. Naime, ti bi mogao i prodati samo svoj dio, ali to ti je samo u teoriji budući da nećeš naći kupca koji će kupiti samo tvoj dio suvlasništva. Ostaje ti na raspolaganju civilna dioba suvlasništva, odnosno prodaja nekretnine na javnoj dražbi. To ti je sudski vanparnični predmet, a važno je i to da se u takvom predmetu troškovi suda dijele sukladno omjerima vlasništva nekretnine. U tom postupku možda postigneš i da te rođak isplati ukoliko ima novaca a želi zadržati kuću. U vanparničnom predmetu će se izvršiti procjena vrijednosti nekretnine po sudskom vještaku i ne može se prodati ispod te utvrđene vrijednosti ako vi ne pristanete jer to nije ovršni postupak pa da bi se moglo prodavati ispod procijenjene vrijednosti. Obrati se odvjetniku u svakom slučaju i savjetujem ti da ne ugovaraš postotak u ovom slučaju, jer nije za očekivati puno rasprava, a i nova tarifa je kod vrijednosti predmeta spora iznad 70.000,00 kn smanjena a ne povećana kao što sad svi tvrde. To se ne vidi direktno iz tarife, ali ako usporediš staru i novu matematika to potvrđuje. Ako ima još nekih pitanja...
starček is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 10:19   #28
Da ne otvaram novu temu pitanje cu postaviti ovdje ako je potrebno neka moderator premjesti.

Mene zanima ako zelim kupiti nesto na javnoj drazbi gdje se moram obratiti te da li se ponudjeni objekti nude u vidu oglasa i gdje?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 10:28   #29
Quote:
Mene zanima ako zelim kupiti nesto na javnoj drazbi gdje se moram obratiti te da li se ponudjeni objekti nude u vidu oglasa i gdje
pa javne dražbe se uvjek oglašavaju u lokalnim novinama..
i tu ti onda sve piše..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 10:38   #30
Quote:
Denys kaže:
Da ne otvaram novu temu pitanje cu postaviti ovdje ako je potrebno neka moderator premjesti.

Mene zanima ako zelim kupiti nesto na javnoj drazbi gdje se moram obratiti te da li se ponudjeni objekti nude u vidu oglasa i gdje?
Oglasi se objavljuju u novinama i na oglasnoj ploči Općinskog suda na čijem se području nekretnina nalazi. Obično je i naznačeno kojeg dana se može razgledati nekretnina. U oglasu ti pišu uvjeti prijave na dražbu kao npr. početna cijena, polog za dražbovanje koji je obično 10 % početne cijene, u kojem se roku mora isplatiti kupovnina od strane dražbovatelja koji kupi nekretninu itd.. Najsigurnije mjesto je oglasna ploča suda jer je tamo izvješeno rješenje odnosno zaključak o prodaji sa svim uvjetima.
starček is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 10:38   #31
Quote:
nn-st1 kaže:
pa javne dražbe se uvjek oglašavaju u lokalnim novinama..
i tu ti onda sve piše..
Hvala, ali imam samo jedan mali problem, nisam u Hr.

I u drugim zemljama u EU javne drazbe izlaze u lokalnim novinama ali isto tako mozes dobiti sve potrebne informacije
na sudu. Notaris koji vodi drazbu ti moze dati sve nacrte, potrbnu
dokumentaciju te kljuceve od objekta (na par sati) prije nego sto
se odrzi javna drazba.
Na drazbu dolazis sa kesom ili cekom koji iznosi 10% od pocetne
cijene.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 10:41   #32
Hvala starcek, pisali smo u isto vrijeme.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:29   #33
Thumbs up Javna drazba nekretnine / pravni koraci po kupovini

Nastavio bih u ovom postu diskusiju na temu javna drazba, ovaj puta sa fokusom na moguce pravne korake koji slijede po kupovini nekretnine na javnoj drazbi.


Zanima me npr. koji rok ima dosadasnji korisnik nekretnine po zavrsetku drazbe za napustanje prostora , kako bi novi vlasnik dobio isti na koristenje?

Sto je moguce uciniti, u koliko se korisnik nekretnine po prodaji putem javne drazbe, protivi mirnim putem predati objekat slobodan od stvari itd?

Sto kaze zakon na tu temu?
Koje su pravne metode i mehanizmi na raspolaganju?
Koliko su isti mehanizmi efikasni i brzi?
Iskusto iz prakse?

Hvala na iskustvima iz prve ruke.

Lijep pozdrav

Mario
__________________
Veseli se svakom trenutku, jer zivot je upravo prekrasan!
MarioJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 20:44   #34
Quote:
starček kaže: Pogledaj post
Ma ne žestim se, ali je sad konačno jasnija situacija. Budući da nema mogućnosti za etažiranje, ostaje samo mogućnost da dogovorno prodate sva trojica. Naime, ti bi mogao i prodati samo svoj dio, ali to ti je samo u teoriji budući da nećeš naći kupca koji će kupiti samo tvoj dio suvlasništva. Ostaje ti na raspolaganju civilna dioba suvlasništva, odnosno prodaja nekretnine na javnoj dražbi. To ti je sudski vanparnični predmet, a važno je i to da se u takvom predmetu troškovi suda dijele sukladno omjerima vlasništva nekretnine. U tom postupku možda postigneš i da te rođak isplati ukoliko ima novaca a želi zadržati kuću. U vanparničnom predmetu će se izvršiti procjena vrijednosti nekretnine po sudskom vještaku i ne može se prodati ispod te utvrđene vrijednosti ako vi ne pristanete jer to nije ovršni postupak pa da bi se moglo prodavati ispod procijenjene vrijednosti. Obrati se odvjetniku u svakom slučaju i savjetujem ti da ne ugovaraš postotak u ovom slučaju, jer nije za očekivati puno rasprava, a i nova tarifa je kod vrijednosti predmeta spora iznad 70.000,00 kn smanjena a ne povećana kao što sad svi tvrde. To se ne vidi direktno iz tarife, ali ako usporediš staru i novu matematika to potvrđuje. Ako ima još nekih pitanja...
Blagoslovljen ovaj forum, zbilja mozes sve saznati.
Ja bi samo jos pitala, ako ima koja dobra dusa da mi pomogne, da li ista mijenja na stvari ako sin jednog od nasljednika ima prijavljeno prebivaliste u stanu koje ce biti predmet javne drazbe?
Da li to poteze jos poseban postupak iseljavanja nakon drazbe?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 10:41   #35
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A kako bi to neki drugi nasljedni zakon riješio? Imaš tri nasljednika i ako nema oporuke svakome po 1/3, to je bar jednostavno...
Je jednostavno, ali često postoji netko tko nije zadovoljan, misli da je iz bilo kojeg razloga oštećen, iako realno gledajući dobije i više nego ostali pa se rođaci međusobno zavade i više ne razgovarajuerek:
Pa jednostavan proces koji može završiti u jednom roku radi međusobnog otezanja s ciljem da se drugom napakosti traje godinama
Nikad mi nije bilo jasno zašto to suci odmah ne sasjeku i zaključe slučaj.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 10:52   #36
Po meni do ovakvih zavrzlama dolazi zbog neodgovornosti onoga tko je umro, a nije rijesio ostavinsko pitanje za zivota... Mislim da li su ti ljudi pali sa Marsa ili sta??? Kao da je tesko pretpostaviti da ce biti rata kasnije za nekretninu i eventualnog razdora u obitelji... Ovako jasno oporukom definiras sto koga ide i problema ne bi trebalo biti...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 12:56   #37
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Po meni do ovakvih zavrzlama dolazi zbog neodgovornosti onoga tko je umro, a nije rijesio ostavinsko pitanje za zivota... Mislim da li su ti ljudi pali sa Marsa ili sta??? Kao da je tesko pretpostaviti da ce biti rata kasnije za nekretninu i eventualnog razdora u obitelji... Ovako jasno oporukom definiras sto koga ide i problema ne bi trebalo biti...
Drek, da je samo to. Imam slučaj kod bratića čija je obitelj uzdržavala neku ženu i ona im je ostavila svu svoju imovinu, pa su se javili njezini rođaci (ta žena nije bila u nikakvom rodu sa bratićem) koji su bili kakti siromasi bez ičega i tražili su dio imovine a prstom nisu makli za staru ženu, nisu je niti vidjeli desetak godina. I sud je trajao valjda dvije godine, puno izgubljenih živaca i novaca. Sad je srećom presuđeno u njihovu korist. Tako da ti oporuka, koliko god tupili ovdje često ne znači i brzu proceduru nakon smrti.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:36   #38
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Po meni do ovakvih zavrzlama dolazi zbog neodgovornosti onoga tko je umro, a nije rijesio ostavinsko pitanje za zivota... Mislim da li su ti ljudi pali sa Marsa ili sta??? Kao da je tesko pretpostaviti da ce biti rata kasnije za nekretninu i eventualnog razdora u obitelji... Ovako jasno oporukom definiras sto koga ide i problema ne bi trebalo biti...
Oporuka ti je u Hrvatskoj go*no na štapu. Trebala bi biti nečija posljednja i neosporiva volja no kad izrone "zakoniti nasljednici" pa traže SVOJE "nužne dijelove" samo na temelju srodstva (a za pokojnika nisu prstom mrdnuli jer bi ih ovaj onda i u oporuku stavio ) sve ode u mp3 i potežeš se po sudu ni kriv ni dužan >5 god.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:50   #39
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Drek, da je samo to. Imam slučaj kod bratića čija je obitelj uzdržavala neku ženu i ona im je ostavila svu svoju imovinu, pa su se javili njezini rođaci (ta žena nije bila u nikakvom rodu sa bratićem) koji su bili kakti siromasi bez ičega i tražili su dio imovine a prstom nisu makli za staru ženu, nisu je niti vidjeli desetak godina. I sud je trajao valjda dvije godine, puno izgubljenih živaca i novaca. Sad je srećom presuđeno u njihovu korist. Tako da ti oporuka, koliko god tupili ovdje često ne znači i brzu proceduru nakon smrti.
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Oporuka ti je u Hrvatskoj go*no na štapu. Trebala bi biti nečija posljednja i neosporiva volja no kad izrone "zakoniti nasljednici" pa traže SVOJE "nužne dijelove" samo na temelju srodstva (a za pokojnika nisu prstom mrdnuli jer bi ih ovaj onda i u oporuku stavio ) sve ode u mp3 i potežeš se po sudu ni kriv ni dužan >5 god.
Da ali na kraju ipak vrijedi jer da nije bilo oporuke bio bi corak kako god okrenes... A sto se tice nasih sudova oni su kriminal sam po sebi, mozda cak i najgori od svih u cijeloj zemlji...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 21:34   #40
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Blagoslovljen ovaj forum, zbilja mozes sve saznati.
Ja bi samo jos pitala, ako ima koja dobra dusa da mi pomogne, da li ista mijenja na stvari ako sin jednog od nasljednika ima prijavljeno prebivaliste u stanu koje ce biti predmet javne drazbe?
Da li to poteze jos poseban postupak iseljavanja nakon drazbe?
Nema dobrih dusa?
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.