Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2006., 08:29   #281
Joj, imam ja pravi recept za ćevape, ali to treba vremena,, nije to ono sve ubaciš zmuljaš pa gotovo... moram ga naći pa napišem
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 22:13   #282
pravi bosanski čevapi se prave bez svinjetine, sa ovčjim mesom i to mora na zraku stajati par sati na sobnoj temperaturi, onda dobije onaj karakteristični miris i okus.
Martinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 11:39   #283
Bilo je tih threadova o ćevapima više. Pogledaj malo po forumu....(čitaj: potrudi se malo...)
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:51   #284
Bok evo ti jedan od mojih recepata

1 kg mjevenog mesa (od juneče i svinjske plečke)
2 prstohvata soli
pola vrečice praška za pecivo
0.2 dcl ulja
0.5 dcl mineralne

sve sastojke umijesi dok se smijesa ne počne odvajati od ruku ostavi malo u hladnjaku (oko 1 sat) pa ponovo premijesi nakon toga naulji si malo ruke i radi čevape .
Dobar tek!
__________________
CRO COP Zakon i red i nered
GONSALES is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 15:54   #285
Dobro otkuda vam ideje da u ćevape ide svinjetina?!
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 21:10   #286
Cevapi

e sad mjesaj ovo mjesaj ono....malo je tih koji vole ovcetinu a jos manje tih sa svinjetinom...sta ja osobno vidjeh da ljudi stavljaju svega...al sto ljudi sto ukusa....za mene je govedina meso za cevap...i to ne samo but nego i od plecke komadic,pa i od vrata komadic, ne samo da je od jednog mjesta ,ma i bfteka ako si mozete dozvolit i ja to nasolim po svom ukusu i prenoci u frizider...sutra dan ga meljem...nema tih zacina nista unutra(te fanteve ,vegete i to...ja nista nestavljam) i pravim si cevape pecem na pomastenom tavom i pomalko pokapam vodom da se napusu...a ako je na rostilju ista stvar...s vremena na vrijeme poprskati ih vodom i cak moze se poklopac da stavi da ih para probije...
kruh,lepinje ili sta vec volite namociti u juhu zaprziti na tavi gdje ste przili cevape,dodati ostale dodatke ,ajvar,kajmak,pavlaku,luk,ljute paprike,krastavce i sl sta vec ko voli. e eto toliko od mene ...to su cevapi ala moja malenkost....pa ko voli nek izvoli....Pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:29   #287
Konačno savršeni ćevapi. Novi restac Saće (od sarajevski ćevapi) u punom smislu restac ne nekakva rupa na kakve smo navikli...a cevapi-ukusni socni, somun velicine tanjura za pizzu socan a ne masan, mjuza BiH osamdesetih Dugmici, jabuka i sl... ma pravi ugodjaj. Restac je na av. dubrovnik u naselju trokut
ivandart is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:45   #288
Quote:
ivandart kaže:
Konačno savršeni ćevapi. Novi restac Saće
oh Bože
sad bu opet trebalo ići sprobavat
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 18:20   #289
Quote:
polly kaže:
oh Bože
sad bu opet trebalo ići sprobavat
joj ne opet


slazem se
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2007., 02:39   #290
Quote:
Zavelim kaže:
Negdje sam pročitao da se pravi čevapi rade samo od junetine i ovčetine i to u omjeru 2:1. Za čevape je bitno nakon mljevenja i dugotrajno mješanje rukom i da meso odstoji između dva obavezna mješanja. Sad točno koliko zaboravio sam.
Imali jos tko neki recept?
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 12:49   #291
inače u prave "leskovačke" čevape ide isključivo junetina i nešto malo junečeg loja.

Molim recept, ako netko zna za vegetarijanske čevape
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 10:45   #292
Cevapi recept

Bascarsijski cevapi

1.5 kg junetine od vrata ( ili plecke)
0,5 kg ovčetine (jagnjetinje) od vrata ( ili plecke).
3-4 cena bijelog luka
so


Priprema:

1. Meso izreži na kocke i posoli

2. Prokuhaj 3-4 zgnjecena cena bijelog luka u vrlo malo vode (otprilike 100 ml) i ostavi da se ohladi i preli preko mesa.

3. Meso pusti da odstoji preko noći u frizideru

4. Sutra samelji meso dva puta na srednju veličinu sa mašinom za meso. Dobro izmjesaj rukama ili masinom za tijesto ako je imas.

5. Ovu smjesu pokri i ostavi van frizidera na sobnoj temperaturi jedno 4-5 sati a onda skloni u frizider. Ovu smjesu mozes drzati u frizideru, upotrebljivo je do 2 dana.

6. Prije samog oblikovanja cevapa ( pecenja) dodaj po zelji malo sode bikarbone u smjesu da bi cevapi bili vazdusasti i da odskacu kad se peku.

7. Ćevape oblikuj , pritisni kroz limenu spricu za tufahije/cevape da budu kompaktni. Zamoli nekoga da ti to posalje iz Sarajeva, to kosta nekoliko KM.

8. Peci na rostilju na jakoj vatri (po mogucnosti na drvenom uglju – charcoal).Stalno premazuj resetku rostilja sa ovcijim (govedjim) lojem dok rostiljas. Nemoj da prepeces jer ce biti tvrdi i suhi. Sredina cevapa mora biti malo roza boje kad je pecen.

9. Rasijeci samune na pola pa ih napari na rostilju preko cevapa.

10. Serviraj cevape sa crnim lukom isjeckanim na kockice i soljom hladnog jogurta

NB. Ako si bas u zurbi propasiraj luk rucnim mixerom i preskoci tacku 3 ali Mrkva preporucuje da slijedis sve od tacke 1 do tacke 10 ako hoces rezultat.

Toliko sam procitao gluposti na Internetu kako se prave sarajevski cevapi , pa me to ponukalo da odam ovaj stari dobro cuvani recept. Nadam se da zbog ovoga nece letiti glave u Rajvosa. Niti je fol u macijem ,svinjskom mesu, loju, niti se pljune u cevape, niti sa se dodaje prezle, praska za pecivo, aleve paprike, ulja itd.

Glavni fol je to da meso odstoji tako da mlijecna kiselina koja je sastavni dio mesa zajedno sa lukovom vodom dovede do fermentacije ( varenja ili razgradnje) mesa, tako da se meso smeksa i dobije onu specificnu “Bascarsijsku” aromu i miris kad se jede i pece.

U Bascarsijske cevape se ne stavlja crni luk ili loj. Loj ovciji (ili govedji) se koristi samo da se premazuje resetka rostilja.

Za pravi sarajevski ćevap prvenstveno treba odabrati kvalitetno meso u pravom omjeru i od istog dijela.Vrat i plecka su najbolji jer su tvrdi a i malo masniji.Uvijek je omjer 3 : 1 (govedina + ovcetina/jagnjetinja). Problem je sto nema puno mesa na ovcijem vratu tako da moras uzeti malo i plecke.

Da se bascarsijski cevapi prave od teletine ili jagnjetine propale bi sve sarajevske cevabdzije makar porcija bila 25 KM a ne samo 10 KM. Macje meso ne ide, odakle im tolike macke. A krmetina, makar Halal ne ide u cevap jarane.


Mrkva
Mrkva_45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 07:34   #293
@ Mrkva

Ako imaš bilo kakve veze s ćevapdžinicom Mrkva na Baščaršiji, svaka vam čast. Bijah tamo prije desetak dana i ćevapi su vrhunski, požalih samo jadnu kuharicu koja doslovce živi u oblaku dima i para s roštilja...baš me zanima ode li ona poslije posla na deset u pola ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 11:11   #294
Pošto smo u Hrvatskoj ima li itko dobar recept za čevape bez janjetine znači samo dobra stara svinjetina. Mene ubije kada radim čevape onaj miris svinjetine ali njega se rješavam dodavanjem luka i papra u smjesu za čevape. Tako da se moj recept sastoji od samoga mesa luka i papra sa malo ulja. Ako netko zna kakav bolji recep a da ide sama svinjetina bit ću voljan ga provesti na djelo.
__________________
"Trying is the first step towards failure, so the lesson is never try" Homer Simpson
benxxs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 09:05   #295
Lepinja se polije juhom ili vodom, malo masnoćnom s roštilja i onda se takva prepolovljena zapeče na roštilju netom prije služenja.
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 21:13   #296
ćevapčići?

Trebam savjete, za početak malo bolje predinformacije. Zanima me koja je tajna ćevapa iz ćevapdžinice - jel to uopće čisto meso ili mješavina svinjetine, govedine, mačjeg mesa... štajaznam
Također, koji začini daju onaj prefini gaddem šmek kad sjediš i ne brojiš kalorije jedući treću porciju , to nemere bit obično meso samo posoljeno sa malo papra...

Hvala lijepa
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 21:29   #297
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 13:41   #298
Quote:
Mrkva_45 kaže: Pogledaj post
6. Prije samog oblikovanja cevapa ( pecenja) dodaj po zelji malo sode bikarbone u smjesu da bi cevapi bili vazdusasti i da odskacu kad se peku.
koliko se to sobe bikarbone se stavi u toj smjesi 1.5 kg / 0,5 kg ?

također, vidio sam na TV-u da je jedan Bosanac što je otvorio u Americi bosanski restoran sa bosanskim specijalitetima rekao kako je dobro ćevape prvo oblikovati a onda staviti u frižider da tako oblikovani odstoje te ih onda tako hladne peći, valjda da se što slabije speće sredina i da zadrži mekoću...

meni je problem što kad sam radio prema Mrkvinom receptu, ćevapi ispadnu onako masno suhonjavi, tj. prilikom pečenja se iz njih topi mast a oni svejedno ostanu suhi... sve sam radio kao u receptu
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 20:21   #299
1 kg mljevenog mesa-pomijesati junece,svinjsko i ovcije (od plecke).

1/2 kesice sode bikarbone

dva prstohvata soli

jedan prstohvat bibera

jedan deci ulja

jedan deci mineralne vode

Pomijesati,oblikovati,ostaviti par sati u frizideru,pa peci.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 23:22   #300
jebala vas soda bikarbona ....
nick78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.